Autor Téma: Jaký druh F konektorů preferujete?  (Přečteno 24796 krát)

Čestmír Polák

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jaký druh F konektorů preferujete?
« kdy: 14. 04. 2010, 09:41:48 »
Chtěl bych se zeptat montážníků jaké F konektory používají při montážích. Na obrázku jsem vyfotografoval tři nejpoužívanější. Existují asi ještě další. Jde mi hlavně o to, aby splňovaly perfektní spojení s LNB, nebo přijímačem a jejich odolnost proti vodě. Zatímco první se musí instalovat se speciálními kleštěmi, druhý nejlevnější se pouze našroubuje a třetí je samoupínací (našroubováním se sám upevní stahovacím umělohmotným kroužkem). Jaké máte praktické zkušenosti?

« Poslední změna: 14. 04. 2010, 09:43:46 od Lukáš Polák »
VanTage 7100TS Kombo, Kaon KVR-1000TS PLUS, Strong DVB-T2, GigaBlue HD Quad Plus, Technisat DigitRadio 210,  SkyLink, freeSat, T-REX, Irdeto Cryptoworks, IRDETO, SKY IT, Polsat.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Jaký druh F konektorů preferujete?
« Odpověď #1 kdy: 14. 04. 2010, 09:58:35 »
Osobně používám klasické šroubovací konektory. Montáž je jednoduchá, není třeba nářadí. Při venkovní montáži pak konektor zajistím i izolační páskou.

Je ale třeba zmínit, že i mezi těmito šroubovacími konektory jsou rozdíly v kvalitě. Většinou jsem používal (a používám) obyčejné levné konektory (dovozce EMOS), ale někdy mi přijde, že na kabelu nedrží úplně ideálně, mají dost krátkou onu šroubovací část. Výrazně lépe drží konektory prodávané firmou Schwaiger, ale zase jsou dražší, a při těch množstvích se rozdíl pár korun v ceně projeví. Každopádně asi na ně úplně přejdu.

Co je ale nejdůležitější (a spousta laiků to neví), že je třeba mít vždy konektor přesně pro daný průměr kabelu! Někteří se snaží narvat 6,5 mm konektor na 7 mm kabel, a naopak někdo namontuje 7 mm konektor na 6,5 mm kabel a diví se, že to tam nedrží. Dokonce jsem viděl i případ, kdy byl narvaný 5 mm konektor na 7 mm kabelu takovým velmi zvláštním způsobem. Pokud chceme, aby konektor správně držel, je třeba i správně "očistit" kabel a tak vůbec.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


pepa novák

  • Host
Re: Jaký druh F konektorů preferujete?
« Odpověď #2 kdy: 14. 04. 2010, 11:23:48 »
já udělal zkušenost, že je důležitý i průměr otvoru, nevím proč, ale s menším mám lepší zkušenost


Zip Zip

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 92
  • Dělám to, čemu rozumím, čemu nerozumím, nedělám.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaký druh F konektorů preferujete?
« Odpověď #3 kdy: 14. 04. 2010, 14:19:22 »
Většinou používám klasické šroubovací F-ka. Je to rychlé, splehlivé, není potřeba žádný speciální vercajk.  :)  Je ovšem pravda, že není F-ko, jako F-ko.
Ovšem pokud osazuji dněšní Quad, Twin monobloky, tak tam už raději osazuji vodo kompresní konektory CabelCon (viz úvodní obrázek), tyto LNB totiž nemají žádné kryty konektorů .....
Pokud vidím, že zákazník je hračička (přenáší stb ....), tak mu kompresní F-ko osadím i doma.   


David Rácz

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 34
    • ICQ komunikátor - 386244949
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaký druh F konektorů preferujete?
« Odpověď #4 kdy: 14. 04. 2010, 16:35:41 »
Také používám klasické šroubovací efka, samozřejmě vždy k odpovídajícímu průměru koax.kabelu. Izolační páskou ale nic raději nemotám, můj názor je, že když je to mokré od deště, sluníčko to vždy krásně usuší. Pod izolačkou by se vlhkost držela dlouho a kontakt by se rychleji znehodnotil. když jsem ještě dělal dealera DIGI TV, dávali nám k sadám konektory na kleště, jen ty samotné stály skoro 600,- a myslím, že klasické šroubovací efka jsou lepší. Zrovna včera jsem byl u zákazníka, musel jsem mu vyměnit nacvaknuté efko, zlobil kontakt s LNB, dal jsem tedy klasiku šroubovací a problém byl vyřešen. I když se to nezdá, často jsem u lidí, kteří si satelit napojovali sami viděl, že stínění odřízli s izolací také a divili se, že jim to "na ten měděný drát uprostřed" nehraje a to by člověk řekl, že jednodušší konektor není.
satelit 19,2 + 23,5 - Skylink, Comag SL100HD/PVR
terestrial - DVB-T Krašov
LCD TV Panasonic Viera 32"HD Ready 100Hz
favorit.channels - Histrory HD, HBO HD, Discovery, Nat.Geographic, Viasaty, ČT24, ČT2, Leo TV

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


zdenek stepanek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 42
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaký druh F konektorů preferujete?
« Odpověď #5 kdy: 14. 04. 2010, 18:53:30 »
Dle meho jsou nejlepsi klasicke sroubovaci, pro profiky kvalitnejsi verze, treba zminene Schwaiger. Ja je ale pro trvalou montaz v STA jeste pretahuju smrstovaci buzirkou (horkovzduskou). Pres kovovou cast a cca 2cm pres kabel. Konektor pak mnohem lepe drzi, nekrouti se, lip se s nima manipuluje kde je malo mista (multiswitch). Dokonce mi to pochvalil i televizak co mi ladil satelity.


Daniel Neumann

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • ICQ komunikátor - 336558387
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaký druh F konektorů preferujete?
« Odpověď #6 kdy: 14. 04. 2010, 19:24:07 »
Také používám F-konektory - šroubovací - je to levné a dostačující. Je to ideální i na spojení dvou kabelů - konektor - spojka - konektor a je po starostech a myslím, že i úbytek na tom spoji není zase tak hrozný. A je to rozhodně pevnější než klasický konektor sameček-samička.
DVB-T - Votice - Mezivrata, Sušice - Svatobor, Domažlice - Vraní vrch, Plzeň - Krašov, Příbram - vrch Praha, Hoher Bogen, Hohe Linie, ...
DVB-S - Skylink


Stranik

  • Host
Re: Jaký druh F konektorů preferujete?
« Odpověď #7 kdy: 14. 04. 2010, 19:53:12 »
Tak tak, také jsem přešel s novým rozvodem na F-konektory. Výhod to má hned několik, včetně rychlého spojení a dobrého kontaktu.  :) IEC je tedy už jen pouze do vstupu tuneru STB.
« Poslední změna: 14. 04. 2010, 20:11:57 od Štěpán S. »


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re: Jaký druh F konektorů preferujete?
« Odpověď #8 kdy: 14. 04. 2010, 20:48:18 »
Kleště a Cabelcon
Honda Enduro Team


Roman Šebek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaký druh F konektorů preferujete?
« Odpověď #9 kdy: 10. 08. 2010, 20:58:24 »
Lisovací Cabelcon a kleště lisovací. Šroubovací Fka prakticky nikdy. Jak na STA, tak na individuální montáže. ;)