Autor Téma: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?  (Přečteno 18811 krát)

Dušan L.

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #15 kdy: 05. 09. 2010, 23:11:54 »
ad fazovani:
vim ze by se mely fazovat kanalove anteny, nicmene na zaklade toho clanku kde jsou sirokopasmova sita jsem nabyl dojmu, ze sirokopasmovost anten nevadi... Diky za upozorneni.

ad cena mnou uvadenych modelu "plastových PŘEDRAŽENÝCH" anten:
v ramci skupiny obdobnych anten (uchyceni za reflektorem, spise kratsi anteny), napr. modely Ikusi FLASHD, Alcad NEO-085, Alcad NEO-095, Fracarro Sigma 6HD, ...
mi ty dva mnou uvedene typy anten vychazely relativne priznive - cca 650,- bez DPH
Pokud mi nekdo umite doporucit vhodny model kanalove anteny, budu rad.

ad konverze DVB-S do analogu:
nyni vystavet neco v analogu povazuji za krok zpet

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


david.kriz

  • Host
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #16 kdy: 05. 09. 2010, 23:21:31 »
Širokopásmovost nevadí, ale je zcela zbytečná! Protože vzdálenosti/umístění antén musíte přizpůspobit danému kanálu, tak na co mít antény které jich umí 50? (21-69).
Za cenu kterou píšete mám 1,5 až 2 antény 20-ti prvkové kanálové... případně jíné, zkuste nahlédnout k výrobcům Vaten nebo Unikom Slovensko. Náš Kovoplast s kanálovkami končí.
Jinak, osobně bych fázoval 2 a 2 nad sebou, ne 4 vedle sebe. Na to pak nevadí ani dlouhé kanálovky s výztuhou, které se umístí "zboku".


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #17 kdy: 05. 09. 2010, 23:40:19 »
Pro Dušan L.
nevím, zda-li Vám jde o Slováky nebo Poláky píšete střídavě o obojím vysílání, ale širokopásmové antény minimálně pro Poláky jsou namístě, jelikož se dosud nevysílá na definitivní frekvenci. Nikomu tento názor nevnucuju, ale osobně bych volil vhodnou širokopásmovou anténu(y) doplněnou propustí pro zájmový kanál
Honda Enduro Team


Dušan L.

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #18 kdy: 06. 09. 2010, 21:02:53 »
Díky za tipy kde hledat správnou anténu i za typ s uchycením. Problém ale trochu bude, že na stožáru máme relativně málo místa, proto jsem zvažoval to umístění v lajně... (na to místo mám ;-) Pro umístění 2x2 bych musel nechat překopat polovinu antén a do takové akce se mi moc nechce... Ještě to zvážím. Případně bych se uskromnil jen na 2 antény.. (zástupce té anténářské firmy můj návrh (z léta) na spojení dvou antény nezavrhl, tak asi ví jak na to ;-)

pro Wolfgang Wolf:
diskuze je o slovácích
poláky jsem použil jen jako nápomocnou příměru, že i slabý signál ze Skrzycneho nám v STA jede dobře a to pouze na kanálovou vložku (bez předzesilovače)


david.kriz

  • Host
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #19 kdy: 06. 09. 2010, 21:04:24 »
...tak asi ví jak na to ;-)

težko říct ;)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Milan Chlápek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #20 kdy: 08. 09. 2010, 11:45:44 »
Zdravím,
slovenký MUX na 59 kanálu jsem zkoušel v pátek. Vytáhl jsem si na střechu rod. domku TV a STB. Na stožár jsem svisle připevnil anténu Maximum UHF200 (širokopásmovka dánského výrobce obdobná EmmeEsse TL45). Mezi ní a STB jsem připojil ten nejlepší prodávaný anténní pásmový zesilovač s parametry signál/šum 18/1,0dB (výrobek firmy Teroz). Anténu jsme pomalu a postupně natáčel od směru na Žilinu až po Magurku a ani jsem si neškrtnul. To mně znechutilo. Teď jsem si přečetl, že Dušanovi v Hrabůvce to jede, tak udělám druhý pokus a zkusím i MUX2 na kanálu 59 z Magurky a hlavně použiju jiný STB. Zkoušel jsem to z GoSATem GS-9010 a chvílemi přemýšlel nad tím, co a jak ty jeho ukazatele síly a kvality signálu vlastně ukazují. Podle toho se řídit nedá.
Zkoušel jsem to v Ostravě Michálkovicích kde mám se střechy přímý výhled požadovaným, slovenským, směrem.
Pokud ani na podruhé nic neulovím, tak anténu otočím na horizontál a zkusím polské Skrzyczne na 38 kanálu (pokud ještě pojede). Dám vědět jak dopadl druhý pokus. Který DVB- T STB ukazuje věrohodně a plynule hodnoty síly signálu?



david.kriz

  • Host
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #21 kdy: 08. 09. 2010, 12:12:09 »
Který DVB- T STB ukazuje věrohodně a plynule hodnoty síly signálu?

např. od výroců Promax, Unaohm, Rover... ;)


Milan Chlápek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #22 kdy: 08. 09. 2010, 12:44:46 »
Díky, ale to jsou snad profi měřící přístroje.
Já měl na mysli obyčejný uživatelský STB. Neživím se montáží antén.


david.kriz

  • Host
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #23 kdy: 08. 09. 2010, 12:51:32 »
Díky, ale to jsou snad profi měřící přístroje.
Já měl na mysli obyčejný uživatelský STB. Neživím se montáží antén.

třeba to měla být nápověda, že takový STB neexistuje ;) silía signálu se v procentech neudává. A STB mají bargrafy s procenty...


kamil duchman

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #24 kdy: 08. 09. 2010, 13:47:43 »
Milane, pokud se ti jedna jen o bezny stb ktery aspon ukazuje nejak normalne,tak zkus treba Schwaiger DSR FM-710T, nevim ale jak zvlada prijem s odrazy. Odrazy zvlada dobre treba diway2200 (dibox t-22) ale mereni signalu je tam priserne.
zesilovac,ktery popisujes muze prijem vyrazne zhorsit,pokud je pobliz silny vysilac neceho (tv,gsm,cdma apod)., pokud je stb dostatecne citlivy a mas kvalitni kabel dlouhy treba 2m, tezko ten zesilovac vyrazne pomuze, i kdyz bude 1.0db. Takze zesilovac odpoj a nahrad jej kvalitnim a kratkym kabelem.
Hodne zdaru pri experimentech!

Neco o tom schwaigrovi je treba zde:

http://www.digizone.cz/clanky/dalsi-test-set-top-boxu-pri-dalkovem-prijmu-tv/


profak

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #25 kdy: 08. 09. 2010, 14:13:12 »

Toto je vcerajsia sprava:

7.  9.  2010     
V septembri prebehne osem odstávok DVB-T, prvé tri tento týždeň
Autor: Peter Steigauf
Tlač   |  písmo   | 

Prevádzkovateľ digitálneho terestriálneho televízneho vysielania Towercom oznámil, že v septembri plánuje vykonať dovedna osem odstávok DVB-T vysielačov. Zámerom má byť doplnenie technológie pre ďalšie rozširovanie DVB-T siete.

Prvá odstávka pritom prebieha už teraz. Dnes od 10. do 18. hodiny nie je v prevádzke vysielač Banská Bystrica – Laskomer. Zajtra (08.09.2010) bude odstavený vysielač Námestovo – Magurka v čase od 9. do 14. hodiny. Vo štvrtok 9. septembra pokračujú odstávky vysielačom Košice - Heringeš, ktorý nebude vysielať signál najdlhšie - od 8. do 18. hodiny.


profak

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #26 kdy: 08. 09. 2010, 14:14:26 »
Takze ktovie, preco to dnes neslo?  :)


Milan Chlápek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #27 kdy: 08. 09. 2010, 14:20:31 »
Díky,
napřed jsem samozřejmě zkoušel bez zesilovače a bez výsledku.
Při tak slabém signálu už ho považuji za nutnost vzhledem k převážně nevalným kvalitám vstupních obvodů STB. Přehulené to nemám. Hošťálky mi cloní Hladnovský kopec. Jinak bych použil odlaďovače.
Byť se montáží neživím, tak nejsem amatér.
Je ještě někdo, komu slovenský digitál v Ostravě a okolí hraje?


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #28 kdy: 08. 09. 2010, 16:45:30 »
Určitě bych doporučil kvalitní set-top-box, Schwaiger je dobrá volba, sežeňte si typ DSR FM 710 (nebo 711) nebo DTR 520P, příjmově a softwarově jsou stejné. Měření signálu je tam ze všech STB na trhu nejlepší, dokonce to C/N měří velmi přesně (testováno s profi měřákem Rover). Schwaiger 710 také vyhrál onen příjmový test na DZ a zatím ze všech testů STB poskytoval celkově nejlepší výsledky.  8)

Co se týče zesilovače, používat Teroz typ 434 (18 dB/ 1 dB šum) na dálkový příjem není optimální. Ten zesilovač se snadno zahlcuje a nemá moc velký zisk. Takže s ním moc dobrých výsledků nedosáhnete.

Mnohem lepší je typ 408 (22 dB/ 1-2 dB šum), který je odolnější a signály "vytáhne" z šumu lépe. Popřípadě pak typ 453 (30 dB/ 1-2 dB šum), který ale kvůli vysokému zesílení není vhodný do blízkosti silného vysílače a do měst. Pokud použijete zesilovač pro dálkový příjem ve městě, je dobré to proměřit, alespoň spektrum 400-860 MHz, protože často dělají problémy Ufon nebo CDMA. Pak je třeba zařadit propust resp. zádrž.

 
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Lumír L

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 424
  • "Z krásné lži nám nikdy nová pravda nevyroste!!"
    • Zobrazit profil
Re: Jak na slabý signál slovenského MUX2 ?
« Odpověď #29 kdy: 08. 09. 2010, 17:36:34 »
Díky,
napřed jsem samozřejmě zkoušel bez zesilovače a bez výsledku.
Při tak slabém signálu už ho považuji za nutnost vzhledem k převážně nevalným kvalitám vstupních obvodů STB. Přehulené to nemám. Hošťálky mi cloní Hladnovský kopec. Jinak bych použil odlaďovače.
Byť se montáží neživím, tak nejsem amatér.
Je ještě někdo, komu slovenský digitál v Ostravě a okolí hraje?

Mě!!!!