Autor Téma: K40 - pokles MER  (Přečteno 21042 krát)

THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
K40 - pokles MER
« kdy: 31. 10. 2021, 08:55:36 »
Zdravím všechny...

Po delší době jsem nabyl nových poznatků, tak mě zajímá, jestli někdo řešil podobný problém...

Pro popis problému nejspíš bude stačit popsat situaci na samotném K40, jelikož na K26 a K33 tyto problémy nejsou a anténa je namířena jedním směrem...
Je asi jasné, že K40 je nejslabším signálem z hlediska amplitudy vůči K26 a K33.

Problém teď s vysíláním DVB-T2 se projevuje následovně.
Hodnoty níže jsou brány přímo z antény, takže cca po 5 metrech koaxiálního kabelu.
V určité denní intervaly (zdá se, že největší problémy jsou cca v odpoledních hodinách kolem 14té hodiny) dochází k následujícímu:
- síla signálu (cca 40 dBuV; +- 1 až 2 dBuV)
- C/N (cca 32 dB; +- 1 dB)
- BER je konstantní <1x10-7
- MER z hodnoty cca 26 padne k nule a pak zase vystřelí k 26 a takto to je pořád dokola, jako na houpačce)

Předpokládám, že je v tu dobu kdy MER tak rapidně klesá přítomno nějaké rušení, ale nedovedl jsem doteď zjistit odkud by mohlo přicházet.
Teoreticky připadá v úvahu možné rušení z WIFI na střeše (5 GHz).
Pak, což je asi pravděpodobnější by mohlo přicházet rušení od bezdrátového rozhlasu, který je umístěn na sloupu před domem.
Nic jiného jako možný zdroj rušením v okolí nevidím. Už kvůli tomu, že vypadává jen K40.

Chtěl bych se tedy zeptat...
Je normální, aby se rušení projevovalo jen poklesem MER a ostatní parametry (zejména C/N zůstávalo konstantní)?
Napadá někoho co s tím?

Anténu přetočit na jiný směr nemůžu (slabé signály, ECHO apod.)...


Díky všem za nápady...  ;)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


p18

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #1 kdy: 31. 10. 2021, 09:19:33 »
Předpokládám, že z antény jdou signály i mimo TV pásmo a nemá tedy oříznuta dolní a horní pásma ...
VU+ Ultimo 4K [S2/T2/C] + TBS 6205


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #2 kdy: 31. 10. 2021, 09:27:55 »
p18:
Přesně tak...

Jen pro doplnění:
Stejně se K40 projevuje i v případě zařazení LTE filtru Fagor LBF-694, což je hodně dobrý filtr (aspoň teda z hlediska filtrace od K48 nahoru).


Karel Mikuláštík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #3 kdy: 31. 10. 2021, 10:01:15 »
Zdravím,

víc reálií by tam nebylo? Z kanálování předpokládám místo někde na jižní Moravě.

Z kontextu bych chápal, že se jedná o údaje z nějakého měřícího přístroje (jakého?). Obrázek echoanalýzy/spektra by nebyl?  8)

Odhaduji, že TV přijímač/set-top box je na tom ještě hůř a ten se tu řeší.



THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #4 kdy: 31. 10. 2021, 10:23:04 »
Karel Mikuláštík:
Víc "reálií" by jistě k dispozici bylo, ale nemyslím si, že v tomto případě jsou podstatné, jelikož tady jde o ovlivňování daného kmitočtu. Navíc K40 má daleko menší dosah než třeba K26 a zde problémy nejsou.
Ano, místo je na Jižní Moravě.
Echa tu samozřejmě jsou - dostávají se sem signály z Děvína a Kojálu, pak ze Zlína (Tlustá hora), ale tady jen kanály 26 a 33, jelikož K40 je nahrazen K22.
Jinak ECHO analýzu k dispozici z měřáku nemám.
Měřák byl použit DreamSky TSC-4K TRIO (není třeba se vysmívat, že to není profi měření apod., to všichni tady víme  :)).

Jinak v tu dobu, kdy dochází k tomu kolísání MER na K40, tak STB nepravidelně kostičkuje a zasekává se, jde jen zvuk/obraz stojí apod..
STB momentálně používám Strong SRT 8541FTA.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Augusto_Pinochet

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #5 kdy: 31. 10. 2021, 14:38:29 »
A co K40 z Polska? Na K40 tam jedou Katowice + Wisla ERP 63 a 100kW, navíc nadmořská výčka skoro 1300m u Wisly + to vyšší ERP může dělat své.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #6 kdy: 31. 10. 2021, 15:17:37 »
Augusto_Pinochet:
Díky za tip.
Podíval jsem se na terénní profily a ty kopce kolem mé lokality by to měly naprosto spolehlivě odstínit, navíc oproti nastavenému směru antény je to tak o 80° až 100°, což by už i ta anténa měla poctivě potlačit.
Mám to vyzkoušeno s vícero anténama, které mají odlišné vyzařovací diagramy a problém se u každé tváří naprosto stejně, tak předpokládám, že kdyby to rušil jiný vysílač, tak bych to na měřáku mohl poznat jako odlišné "kolísání".


Augusto_Pinochet

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #7 kdy: 31. 10. 2021, 15:42:36 »
Na odstínění kopci nespoléhej, i odrazy dokáží spolehlivě zarušit. Zkus si pozvat opravdového anténáře, znalého místních podmínek s opravdovým měřícím přístrojem, ten by měl příčinu odhalit. Takhle přes fóra ti těžko někdo relevantně poradí.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #8 kdy: 31. 10. 2021, 15:59:00 »
Tak toho abych pohledal :-D

To co popisuju je specifické chování a navíc to netrvá celý den.
To kolísání je v určité části dne - v určité časy, takže to vypadá na 99% jako nějaký typ rušení.

Pokud vím, tak když se ovlivňují vysílače navzájem (ECHO), třeba klasický případ SFN, tak se to mimo jiné projevuje trvalým poklesem MER, ale ne kolísáním k nule a pak na normální hodnotu, která je normální a +- konstantní když je situace "bez rušení".

Pokud se mýlím, tak mě klidně znalejší problematiky měření opravte.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #9 kdy: 31. 10. 2021, 17:24:43 »
Sleduj celý spektrum, když to jde a když to nejde, jestli se tam neobjeví nějaké pulsy. O echoanalýzu zkus poprosit Pepu S., jestli už Planara neprodal. To je tak asi vše, co se dá na dálku poradit, Katowice k tobě nedoletí ani za supertropa :-) Když to bude na měřáku blbnout, zkus vypnou proud v celým baráku! jestli to neustane. Poslední záhadná a neřešitelná záhada loni v zimě = všechno jelo, ale jakmile teplota klesla pod 0 stupňů, jeden mux total vypadl. To teplotní rozhraní bylo skutečně +-1 stupeň :-) Trvalo celkem dlouho zjistit, že když teplota klesla pod bod mrazu, začal sršet zdroj napájející elektrický ohradník. Jak šla nad nulu, zas vše ustalo :-) Dotyčný "pán" mě osočil, že sem mu prodal drahej krám, který hraje jen když je teplo a když sem tam poslal kamaráda technika z dané oblasti, který tam musel 3x nebo 4x jet, než to odhalil, tak mu "za odměnu" dal 4 plechovky piva a mě se ani neomluvil :-) I takovéto věci se dějí mezi nebem a zemí :-) Lovu zdar :-)


Augusto_Pinochet

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #10 kdy: 31. 10. 2021, 19:55:08 »
Tazatel neuvedl přesné místo příjmu! Na K40 nejsou jen Katowice, ale hlavně Skrzyczné, které při svém ERP a nadmořské výšce dokáže odvést i tu negatívní práci. V takových případech s "podivným rušením" pomůže (jak sem napsal) jen znalý člověk s vybavením nebo technici z ČTÚ. Na internetu nelze tyhle "problémy" s příjmem řešit a hlavně vyřešit. Pokud se jedná o příjem CZ stanic (což se jedná) pak jediná jistota je to ČTÚ. Navíc to mají v popisu a náplni práce.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #11 kdy: 31. 10. 2021, 20:38:49 »
Xmux:
Ano, to co píšeš zní logicky a taky se k tomu dost přikláním.
Jinak ještě mě napadlo, že přes cestu jsou ve směru "koridoru" el. mag. vln dvě wifiny (asi na frekvenci 5 GHz), ale je to vzdušnou čarou tak 20 metrů, takže nevím, jestli to může mít nějaký vliv.

No jo, lidé jsou různí a nejhorší je, když ani po předložení důkazů nejsou schopni/ochotni přiznat chybu.

Augusto_Pinochet:
Chápu kam je mířeno...
Jen bych k tomu podotkl, že nejsem úplný začátečník. Už jsem si lecos za dob DVB-T/T2 zkusil, zjistil co u mě funguje, co ne apod..
Asi tak jako každý, tak jsem procházel určitým vývojem, studiem v tomto oboru (to samozřejmě nekončí), takže pro většinu nejspíš komické dotazy, které jsem měl před X lety ohledně napájecí výhybky apod. jsou už dávno za mnou a snad jsem se i trochu posunul od totálního amatéra po trochu znalejšího amatéra. No a jelikož jsem v praxi technik a ne např. kuchařka, tak taky dovedu jisté věci odvodit/pochopit.
Proto tu nepíšu zbytečnosti, které k diagnostice problému stejnak nepomůžou.
Navíc u nás jsou dost specifické podmínky z hlediska šíření signálu v zimě a v létě. O přechodných obdobích se radši ani nebavím... Jinými slovy, Vídeň jede jen když je zima/chladno a přes léto trus. Samozřejmě, že se dá dělat superděla sestavy, kde by to mohlo jít celoročně  ;D
Uvedl jsem to jen jako příklad..., já Vídeň nepotřebuju, takže ji ani nechytám...  ;)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #12 kdy: 31. 10. 2021, 20:53:49 »
Já vím kdo tazatel je a znám  i jeho přesnou adresu a ve stejné obci sem dělal i dvě instalace, i když je to ode mě 120km.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #13 kdy: 31. 10. 2021, 21:28:18 »
THresil: Máš dvě možnosti.
Pokud se chceš jen v klidu dívat, tak si pořiď satelit nebo IPTV a dívej se.
Pokud jsi lovec a jde ti o vlastní příjem, tak se připrav na dlouhou, bolestivou a finačně náročnou cestu. Příklad ti poskytl Xmux. Začal bych pořádným měřákem s echo analýzou a Link Margin. Už jsem zažil situaci, kdy parametry lítaly od 0 po maximum. Bylo potřeba anténu schovat před nežádoucími signály na stejném kanálu. Vsadil bych na rušení v SFN. Poláci a wifiny jsou nejspíše slepá cesta.       
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #14 kdy: 31. 10. 2021, 21:41:43 »
omar3:
 ;)