Autor Téma: Kolorka vs. síto - výpadky  (Přečteno 127873 krát)

Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #30 kdy: 08. 10. 2020, 10:16:56 »
Adolf Shitler: Na toto ani nebudu reagovat, jelikož jeden o voze, druhý o koze a hádat se mimo téma opravdu nehodlám a ani nepotřebuju. Z toho už jsem dávno vyrostl, tak se měj :)
Není to o voze a o koze, ale o tom, že instalace odbornou firmou je vždy lepší, byť si někteří laici myslí opak.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #31 kdy: 08. 10. 2020, 10:58:09 »
To je jisté, že instalace odbornou firmou je vždy lepší, než samodomo. Jak ale poznat, že ta odborná firma je opravdu odborná? Už to naznačil Xmux, že těch skutečných odborníků do současných těžkých podmínek není mnoho. Většina firem jede postaru, zvolí docela vhodnou anténu, správně ji připojí, sloučí, ale pokud jsou problémy, tak pokrčí rameny, že to tak je a že se s tím nedá nic dělat. Poradit si se všemi nástrahami současného SFN přijmu DVB-T/2 vyžaduje úplně jiný přístup, než byl u analogu nebo DVB-T. I náklady na odladění přijmu v problémových lokalitách jsou někde jinde. Než se drbat s vyladěním problematického přijmu z antén, tak vyjde běžnému zákazníkovi levněji si pořídit satelit. To se samozřejmě netýká nás lovičů a ladičů, pro které je to výzva, ať to stojí co to stojí.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #32 kdy: 08. 10. 2020, 23:55:58 »
měl bych technickou, nechápu, jak můžeš tvrdit, že většina firem při problémech krčí rameny, na to je nějaká statistika, kolik jich znáš?
za další, definuj, co znamená "postaru" , je to jen o znalostech a zkušenostech a měřící technice. Já bych to obrátil, to co popisuješ není postaru, ale po novu - většina tzv. odborníků tam flákne lacinou antenu, ukazovátkem ji nějak naštelují, a když to nefunguje, řeknou že to nejde.  Rekrutují se z řad elektrikářů a ajťáků, nemají praxi, znalosti a ani zkušenosti. Navíc v naší branži je rozšířeno, že co čech, to antenář. Proto to vypadá jak vypadá. Pokud to dělá někdo kdo tomu skutečně rozumí, tak po proměření signálu v tzv. problémové lokalitě velmi rychle zanalizuje situaci a doporučí zákazníkovi méně problémové řešení, je to koneckonců i v jeho zájmu, nikomu se nechce běhat po reklamacích, čas jsou peníze.

a na závěr - není pravda, že příjem v SFN vyžaduje jiný přístup. Fyzika je jen jedna. Kdo se zabýval příjmem a řešil problémy v době analogu, tak to vyžadovalo daleko větší znalosti, to byl Harvard, naopak u digitálu si nyní můžeme dovolit věci, které by tehdy byly nemyslitelné. 

Samozřejmě je to také o ceně, protože náklady na provoz živnosti neustále rostou, živit se antenařinou je dnes docela adrenalin.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #33 kdy: 09. 10. 2020, 15:34:04 »
Škoda, že neexistuje statistika dobrých a špatných anténářů, něco jako je registr dlužníků. Ve svém hodnocení jsem vycházel pochopitelně ze svého okolí. Ve tvém okolí je to jistě tak, jak popisuješ. Závěr je víceméně stejný, stojí to zaprd.

Jiným přístupem jsem myslel to, že doposud se postavil stožár a na něj se nasázely antény. Po přechodu na DVB-T/2 je stožár téměř prázdný a antény jsou nastrkány v různých částech střechy, aby byly maximálně kryty od signálů nežádoucích vysilačů. Takto už na hlavním stožáru zbyly pouze rakušáci, kde se problém SFN neprojevuje, FM a DAB (zatím).   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #34 kdy: 09. 10. 2020, 16:44:56 »
.... Po přechodu na DVB-T/2 je stožár téměř prázdný a antény jsou nastrkány v různých částech střechy, aby byly maximálně kryty od signálů nežádoucích vysilačů. Takto už na hlavním stožáru zbyly pouze rakušáci, kde se problém SFN neprojevuje, FM a DAB (zatím).   
Klobouk dolů, před popsaným současným systémem antén pro DVB-T2. To jsou potom asi všechny MUXy nastaveny na ideální parametry a příjem neovlivní ani vlny tsunami.  ;) Jen jsem ještě takové řešení na žádné střeše nezaregistroval, ale může to být i tím, že takhle pečlivě to dělá jen několik jedinců v celé republice, kde se zrovna nevyskytuji.

Mám tu výhodu, že antény instaluji a nastavuji pouze pro vlastní potřebu, rodinu a pro pár známých. Jsem totiž jen "anténář" amatér s šedesátiletou praxí, i ve VF technologiích. Na druhé straně jsem přesvědčen, že jsem asi měl to štěstí a nikdy jsem nemusel řešit problémy se SFN, vzájemným rušením vedlejších kanálů a pod., protože jsem se s tím nikdy nesetkal, nebo se snadno našlo řešení, které těmito neduhy netrpělo. Přesto si většinou vystačím s jedinou anténou, aby divák měl k dispozici všechno, co chce sledovat. Znovu opakuji, třeba jsem jen měl vždy štěstí na lokality a výběr antén a s opravdovými technicky neřešitelnými problémy jsem se zatím nesetkal.  :)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #35 kdy: 13. 10. 2020, 12:14:50 »
To jsou potom asi všechny MUXy nastaveny na ideální parametry a příjem neovlivní ani vlny tsunami.  ;)

Rozkaz zněl jasně. Získat z antény primární signál s co nejvyšší kvalitou, dalším zpracováním se parametry už jen horší. Nepřestali jsme nastavovat, dokud nebyly parametry u všech vysilačů a multiplexů zhruba takové jako v příloze. Ideální je, pokud se parametry dostanou nad měřitelnou úroveň. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #36 kdy: 13. 10. 2020, 12:48:19 »
Omar - běhat po střeše a strkat anteny všude možně jen abys dostal MER z >30 někde na stožáru na >40 někde jinde...  to snad už hraničí s paranoiou, ne? Výhoda digitálu je, že právě tohle se dělat (na rozdíl od analogu) už nemusí.
Jak sis tím zlepšil výsledný obraz ?  :)
« Poslední změna: 13. 10. 2020, 12:53:53 od lance »


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #37 kdy: 13. 10. 2020, 13:12:46 »
Není to paranoia ale technická nutnost. Kvalita výsledného obrazu se samozřejmě už nezlepší, ale některé přijímače mají problém s horším signálem. Takto kvalitní signál se však na koncovou zásuvku nikdy nedostane. Při našem poněkud komplikovaném způsobu zpracování signálu je na koncové zásuvce na stejném kanále MER 24,1dB, LM 5,1dB a CBER -3. Pokud bychom začínali již z antény s horším signálem, tak na koncové zásuvce budeme pro některé přijímače pod čarou ponoru. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #38 kdy: 14. 10. 2020, 09:56:51 »
Zajímalo by mne co to je poněkud komplikovaný způsob zpracování signálu? Způsob, který takhle zprasí (jak uvádíš) parametry přijímaného signálu? Mohl by jsi to trochu popsat a uvést co jsi pouzil za komponenty?
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #39 kdy: 14. 10. 2020, 10:34:54 »
Největší zásek dělá procesor Televés.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #40 kdy: 15. 10. 2020, 08:29:50 »
Na kanálový procesor Televes to nesváděj (leda by byl vadný, což ale zkusíš použitím jiného kousku). On neslouží k tomu, aby signál vylepšil a samozřejmě ho nepatrně zhorší, jinak to prostě nejde - jeho úkolem je kanálová konverze, škálovatelnost kanál vedle kanálu a AGC, což všechno z toho splňuje beze zbytku. Když má ale na vstupu mizerný signál a hlavně nízkou úroveň, tak se prostě chová špatně a je potřeba volit jiné řešení, např. kanálový zesilovač s AGC (Fagor), pokud není potřeba provést kanálovou konverzi. Ostatně totéž platí i třeba pro Alcad PC-525/526.


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #41 kdy: 15. 10. 2020, 10:12:59 »
Ještě bych k tomu poznamenal, že je potřeba si pohlídat zpracování sousedních kanálů.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #42 kdy: 15. 10. 2020, 10:34:35 »
Největší zásek dělá procesor Televés.
Tipuju, že pouštíš na výstup do rozvodu vedle sebe 26,27,28... a pod... pak se nediv zhoršení MER... U kan. procesorů je potřeba dodržovat zásadu výst. kanálů s rozestupem min. 1 volného kanálu, důvody pro to jsou zřejmé....


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #43 kdy: 15. 10. 2020, 12:06:00 »
Na kanálový procesor Televes to nesváděj (leda by byl vadný, což ale zkusíš použitím jiného kousku). On neslouží k tomu, aby signál vylepšil a samozřejmě ho nepatrně zhorší, jinak to prostě nejde - jeho úkolem je kanálová konverze, škálovatelnost kanál vedle kanálu a AGC, což všechno z toho splňuje beze zbytku. Když má ale na vstupu mizerný signál a hlavně nízkou úroveň, tak se prostě chová špatně a je potřeba volit jiné řešení, např. kanálový zesilovač s AGC (Fagor), pokud není potřeba provést kanálovou konverzi. Ostatně totéž platí i třeba pro Alcad PC-525/526.
... je třeba volit jiné řešení... ale doba pokročila, milý techniku, sice se to zdráháš pochopit, ale staré kanálové zesilovače Alcad a pod. už akorát tak doslouží a nakonec skončí v propadlišti dějin, páč v dnešní době levných programovatelných DSP už nedávají téměř žádný technický a hlavně EKONOMICKÝ smysl !  Už teď se jich válejí po bazarech tuny. Pokud jde o přípravu signálu před DSP, k tomu slouží antény, předzesilovače a jiné prvky...


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #44 kdy: 15. 10. 2020, 15:24:51 »
Největší zásek dělá procesor Televés.
Tipuju, že pouštíš na výstup do rozvodu vedle sebe 26,27,28... a pod... pak se nediv zhoršení MER... U kan. procesorů je potřeba dodržovat zásadu výst. kanálů s rozestupem min. 1 volného kanálu, důvody pro to jsou zřejmé....
Opravdu je to nasázené kanál vedle kanálu. Funguje to tak dlouhá léta a bude i nadále. Jedinou vyjímkou byl slabý kanál kolem kterého byly silné, tam bylo potřeba nechat volné místo, ale takové případy byly jen dva a v novém frekvenčním plánu není žádný. Dál to již není potřeba rozebírat, problém je vyřešen na základě diskuse na jiném webu. Děkuji všem.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML