Autor Téma: Kolorka vs. síto - výpadky  (Přečteno 127861 krát)

THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Kolorka vs. síto - výpadky
« kdy: 04. 10. 2020, 09:03:02 »
Zdravím všechny...

Už od dob DVB-T jsem zjistil, že při příjmu televizních kanálů na síto, nebo kolorku je u mě doma velký rozdíl.
Když problém zjednoduším, tak při přijmu na velké a husté síto s directory i bez (plzeňské) mám "občas" problém s krátkodobým výpadkem zvuku nebo rozkostičkováním (délka výpadku cca do 1 vteřiny).
Když to vezmu z hlediska teploměrů na STB, tak kvalita signálu padne ze stabilních 100 % na 10 % a hned se vrátí zpátky na 100 %. Toto se opakuje nepravidelně a například pro jeden takový výpadek, což je třeba v rozmezí 10 až 30 minut zaznamenám v obrazu kaz (kozkostičkování) s výpadkem zvuku

Zajímavé je, že na kolorce tyto výpadky nejsou.

Je možné, že to způsobuje nějaký typ rušení na které je síto náchylnější, než kolorka?
Napadá mě anténa wifi 5G, bezdrátový rozhlas na sloupu, který je hned před domem.

PS: Ještě dodám, že když porovnám příjem na tyto dva typy antén, tak to dělá u všech muxů, jen u muxu ČT se ten pokles kvality neprojevuje výpadkem (zdůvodňuju si to tím, že ČT má jednoznačně nejsilnější signál).

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #1 kdy: 04. 10. 2020, 10:45:04 »
Bez uvedení lokality příjmu a přijímaných vysílačů zůstávají k dispozici pro porovnání jen základní parametry obou antén. Zisk mají přibližně stejný, zásadně se liší vyzařovacím diagramem. Ten je u síta širší a má výraznější postranní laloky. Tak se může stát, že je právě směr ke zdroji rušení přijímán oběma anténami odlišně. Pokud máte vyzkoušeno, že "nějaká" Colorka (je jich víc modelů) nemá s příjmem problémy, tak jí, pokud můžete, použijte a není nutné nic dalšího řešit.

Podobné výpadky příjmu ale může způsobit i moc silný signál, zesilovač se zbytečně velkým zesílením, nebo i další komponenty v anténním rozvodu, o kterém jste neposkytl žádné informace.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #2 kdy: 04. 10. 2020, 10:51:50 »
Presne jak pise Pametnik, + v jakem stavu jsou rozvody, delka rozvodu, koncovky, nejake rozbocovace po ceste apod, toto se opravdu takto na dalku "od stolu" resit neda.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #3 kdy: 04. 10. 2020, 10:57:59 »
Pokud to tady zůstane, doporučuji již letitý, ale stále platný odkaz https://www.zoznam.sk/4305/prijimame-dvb-t-1-cast-anteny-a-jejich-skutecne-parametry/ , kde je vhodný výběr antény poměrně srozumitelně popsán i pro amatéra.

Ani 2. pokus nefunguje, tak si vyhledejte článek na Parabole: Přijímáme DVB-T: 1. část - antény a jejich skutečné parametry z
24.04.2011
« Poslední změna: 04. 10. 2020, 11:04:24 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #4 kdy: 04. 10. 2020, 11:03:58 »
Jasně pánové, tak jako u všeho... Je potřeba být na místě.
Mně spíš šlo o to, jestli někdo něco podobného, když byl s měřákama na místě zažil.
Pokud by  problém dělal signál, třeba odraz, nebo SFN, tak je asi nejlepší řešení eliminovat pomocí druhé antény, ne?
Měření samozřejmě k dispozici nemám, takže vše jsou jen dohady.

Jen jsem chtěl názor v rámci stejného místa a jiné antény, že jsou takové rozdíly v příjmu.

Je opravdu možné, že dost pomáhá právě ten předozadní poměr ve prospěch kolorky...
Jelikož u síta "s", nebo "bez" direktorů to vlastně nemá vliv.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #5 kdy: 04. 10. 2020, 11:09:06 »

Jen jsem chtěl názor v rámci stejného místa a jiné antény, že jsou takové rozdíly v příjmu.


Opravdu je to stejné místo? Určitě platí i jiná homogenita pole pro síto a colorku.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #6 kdy: 04. 10. 2020, 11:10:55 »
Teoretizovat nad vlastnostmi anten lze do aleluja, ale bez udání přesného místa příjmu, přijímaných kanálů a celé přijímací soustavy, nemá tato debata žádný smysl pro vyřešení daného problému.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #7 kdy: 04. 10. 2020, 11:13:14 »
Pamětník:
Chápu, kam míříte...
Jistě, že el. mag. pole nedokážu definovat.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #8 kdy: 04. 10. 2020, 16:47:05 »
Teoretizovat nad vlastnostmi anten lze do aleluja, ale bez udání přesného místa příjmu, přijímaných kanálů a celé přijímací soustavy, nemá tato debata žádný smysl pro vyřešení daného problému.

VKV anténu máš v Přerově u Petra. Krabičky stále nemám, jak budou, pojede si ke mě pro UHF-ky Filip z Třince, tak ti jednu přiblíží.


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #9 kdy: 04. 10. 2020, 20:35:11 »
Jasně pánové, tak jako u všeho... Je potřeba být na místě.
Mně spíš šlo o to, jestli někdo něco podobného, když byl s měřákama na místě zažil.
Pokud by  problém dělal signál, třeba odraz, nebo SFN, tak je asi nejlepší řešení eliminovat pomocí druhé antény, ne?
Měření samozřejmě k dispozici nemám, takže vše jsou jen dohady.

Jen jsem chtěl názor v rámci stejného místa a jiné antény, že jsou takové rozdíly v příjmu.

Je opravdu možné, že dost pomáhá právě ten předozadní poměr ve prospěch kolorky...
Jelikož u síta "s", nebo "bez" direktorů to vlastně nemá vliv.

odpověď je jednoduchá, výpadky v SFN způsobuje buď pre-echo, nebo post-echo na anténě. Kolorka pochopitelně má větší zisk než síto, takže i kdyby měla stejný předozadní poměr jako síto, tak je na tom lépe. Nesouhlasím s tvrzením že u síta bez a s  to nemá vliv. Logicky pokud direktory u síta přidají 2 dB, tak pochopitelně se zlepší předozadní poměr celé antény.

Takže to chce buď použít výkonnou anténu a doufat, že se mi signál z rušícího vysílače neodrazí do směru příjmu, nebo změnit TV nebo settopbox za takový, kterému to nevadí. Na trhu je hodně přijímačů, které echo prostě nezvládají. Takové situace po vypnutí programů ČT, kdy si lidi přeladili na DVB-T2 a mají problémy, řeším denně.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #10 kdy: 05. 10. 2020, 17:00:47 »
Samsung televize s nim fest bojuji.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #11 kdy: 05. 10. 2020, 17:32:56 »
dxpetr:
Děkuji za přínosný názor.
Nepopírám "přínos" direktorů, ale v mém případě je dopad z hlediska praktického na výpadky +- stejný.

Teď mě napadla taková partyzánština...
Je možné "něčím" odstínit/utlumit signál za sítem?
Myslím to tak, že by se dal např. nerezový plech o stejné, nebo větší ploše, než je plocha síta za síto a tím by se snížil dopad signálu na anténu zezadu.

Nebo je to blbost?


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #12 kdy: 05. 10. 2020, 18:52:26 »
Není to blbost, právě naopak, jen je to z "konstrukčního a instalačního" hlediska dost nepraktický :-) Pokud je ale prostor a chuť na takový hraní, nic tomu nebrání. Zvětšení efektivní plochy reflektorové stěny zlepšením F/R tak automaticky zlepší i dopředný zisk, další "ladění" lze činit změnou vzdálenosti zářič-reflektor dle konkrétně použité velikosti této, taky "přihýbání" konců reflektorů směrem dopředu, stejně tak i samotných zářičů, všechno má nějaký vliv a pozitivní, když se to udělá správně. Fázování jednotlivých zářičů je další samostatná kapitola. To, jak vypadá "síto" dnes, nemá s prapůvodním návrhem  soufázově napájené soustavy čtyř celovlnných zářičů už jen pramálo společnýho, jak se v tom za těch 40 let "vrtalo" spousty "znalců", inovátorů i zámečníků :-) Původní síto pro K21-60 mělo reflektor 1000x800mm. U Českýho už je tuším 1000x600 a takový bylo zpočátku vyráběný i od PPmP, sem tam po půdách se dá ještě objevit. Pak už se jen "šetřilo" a "vylepšovalo" k horšímu. Obrovská výhoda této konstrukce je ale ta, že to "furt hraje" , ať to nabastlíte téměř jakkoli, proto nějak fungujou všechny ty polský a čínský variace na tento typ antény. Váš "problém" to ale asi určitě nevyřeší, nechtěné signály budou téměř jistě přicházet i z dopředného směru. Síto má VD cca 60-70 stupňů, kolorka cca 40-50 stupňů, tak už si to "trochu odfiltruje".


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #13 kdy: 05. 10. 2020, 19:30:02 »
Xmux:
Rozumím a také děkuji za plodný příspěvek...

Ještě by mě zajímalo, jak je na tom síto, nebo obecně třeba i ta kolorka, když...

Případ u síta/kolorky: Co když v případě horizontálního šíření signálu není síto/kolorka nainstalováno/a přesně ve směru vertikální osy (nemám rovnou trubku), takže odchylka vůči rovině v rámci vertikální osy je X stupňů???
Dá se říci, že do určité úrovně to "nevadí" a od určitých stupňů "zvěšení" nastávají problémy - jaké?

Doufám, že chápete můj dotaz... Prostě, když anténa není vodorovně vůči směru šíření signálu...


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #14 kdy: 05. 10. 2020, 19:42:59 »
Náklon od roviny polarizace postupně snižuje zisk v dané polarizaci a zvyšuje zisk v polarizaci opačné, takže když to dáte řekněme na 45 stupňů bude to mít nějaký kompromisní zisk v H i V polarizaci a dá se toho "využít" např při příjmu CZ+D v Čechách nebo CZ+SK na Moravě na jednu anténu, pokud tomu vyhovujou směry a úrovně signálů. Akorát to vypadá blbě, když je anténa "našišato" :-) ale je to celkem běžná věc ne střechách :-)