Autor Téma: Kolorka vs. síto - výpadky  (Přečteno 127772 krát)

THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #15 kdy: 05. 10. 2020, 20:04:11 »
Tak to zrovna nepotřebuju (chytat z obou polarizací)...
Mně by spíše pomohlo zlepšení toho předozadního poměru.
Pokud je to teda tím, v což doufám z hlediska porovnání s kolorkou.
Na síto jsem přešel právě z důvodu širšího záběru, jelikož mně chytne i mux 24, což s kolorkou nedovedu a jediným řešením jsou dvě kolorky, ale tam už je zase sloučení a opět narážím na problém s SFN ze dvou antén...
Takže ve výsledku - z bláta do louže...  ::)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #16 kdy: 05. 10. 2020, 21:23:16 »
Lepší předozaďák nepomůže, pomáhá právě ten užší vyzařovací diagram kolorky. Víc se poradit nedá, nevíme o tvým místě příjmu a instalaci absolutně nic!!! Plus při správném sloučení žádný problém se SFN ze dvou antén není.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #17 kdy: 05. 10. 2020, 21:30:48 »
V pohodě, šlo mně o nástřel možností...
Za měsíc, až bude přechod s vypínáním dokončen, tak to zkusím nastavit finálně.
Třeba nakonec vyhrají dvě kolorky.  ;)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #18 kdy: 05. 10. 2020, 22:30:22 »
Nejste pan co čeká na zaplacenou anténu, kvůli dodavateli krabic ,když jste z V.n.V.? :-) Mě už se ty konkrétní dotazy z mailů a "anonymní" z fór motají všechny dokupy :-) A bavit se a rozebírat něco "osobně" a anonymně zároveň je celkem zbytečný :-)


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #19 kdy: 06. 10. 2020, 12:01:43 »
Xmux:
Rozumím a také děkuji za plodný příspěvek...

Ještě by mě zajímalo, jak je na tom síto, nebo obecně třeba i ta kolorka, když...

Případ u síta/kolorky: Co když v případě horizontálního šíření signálu není síto/kolorka nainstalováno/a přesně ve směru vertikální osy (nemám rovnou trubku), takže odchylka vůči rovině v rámci vertikální osy je X stupňů???
Dá se říci, že do určité úrovně to "nevadí" a od určitých stupňů "zvěšení" nastávají problémy - jaké?

Doufám, že chápete můj dotaz... Prostě, když anténa není vodorovně vůči směru šíření signálu...
... jak už psal Xmux... odklonem od ideální roviny polarizace se postupně snižuje zisk až k nějakým -20-25dB při úplně opačné polarizaci (90st.) podle typu anteny (zrovna antena typu síto nebo Xcolor má v opačné polarizaci trochu větší zisk než třeba logper nebo Yagi...), ale ten pokles není lineární, zpočátku je pomalý a pak padá rychleji. Malá odchylka tedy celkem nehraje roli, přesně při 45st. sklonu můžeš počítat orientačně s poklesem zisku tak kolem mínus 3-4dB (máš z toho tedy pěknou oboupolarizační antenu s poněkud nižším ziskem ;) ) a dál už to pak začně padat strměji...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #20 kdy: 06. 10. 2020, 12:16:27 »
šikmá montáž byla populární když k55 a 56 šly z Javoriny krásně vertikálně z horního AS, ale k57 kde je STV šel z jiného AS na boku věže. Bohužel směrem na Moravu se signál depolarizoval a měl výrazně lepší parametry v horizontálu, než ve vertikálu. Tak se antény dávaly našikmo ;)


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #21 kdy: 06. 10. 2020, 18:20:52 »
XmuX: Ne, nic jsem neobjednával a ani jinak jsem s Vámi nekomunikoval  ;)

lance, David Kříž: Děkuji Vám za popsání chování antén, jen z popisu mezi horizontálem a vertikálem si říkám, jestli jsme se opravdu správně pochopili...
Já měl na mysli situaci, kdy je anténa podobně jako člověk, buď mírně předkloněná, nebo mírně zakloněná vůči vertikální ose (když by byl člověk v ose, tak je vzpřímený).
Nakonec to budu muset nakreslit  :D :D :D


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #22 kdy: 06. 10. 2020, 20:16:26 »
Čili jste měl na mysli elevaci :-) Ta má samozřejmě taky vliv, jen je to případ od případu rozdílnější, není to tak "jednoznačné" jako odklon od roviny polarizace.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #23 kdy: 06. 10. 2020, 20:28:45 »
V reálném prostředí vlivem země vypadá vyzařovací diagram antény viz obr. Mění se to s typem antény, její výškou nad zemí a typem země atd. Jaký vliv může mít elevace antény lze z toho asi celkem snadno pochopit. Jinak ve V.n.V. problém echo Kojál-Děvín, plus místní odrazy od všech těch kopců kolem, někde je i K26 Praděd, dobrá anténa to řeší, na mux 24 potřeba druhá.
« Poslední změna: 06. 10. 2020, 20:33:50 od Xmux »


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #24 kdy: 06. 10. 2020, 20:44:24 »
THresil - S předklonem/záklonem síta si můžeš zaexperimentovat na daném místě a uvidíš, ale řekl bych, že zvlášť pokud ho máš někde ve větší výšce nad zemí, mělo by být v zásadě kolmo na směr odkud přichází signál (tj. směr přímé viditelnosti na vysílač nebo např. na horizont kopce přes který se signál z vysílače "ohýbá - což tedy nemusí znamenat vždy přesně vodorovně, nýbrž třeba šikmo vzhůru na horizont kopce a pod...). U patrové soustavy = síta je toto z logiky jeho konstrukce ještě důležitější než u jiných antén, síto při příjmu horizontálně polarizovaného signálu má užší vyzařovák ve vertikální rovině !
« Poslední změna: 06. 10. 2020, 20:49:45 od lance »


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #25 kdy: 06. 10. 2020, 21:02:38 »
už se mě nechtělo o sítu psát, ještě že tě mám :-) A zítra jedu pro krabice. FAKT! :-)


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #26 kdy: 06. 10. 2020, 22:25:47 »
Děkuji chlapi za reakce...
Jinak Xmux má pravdu. Je vidět, že situaci u nás znáte.
Já si troufám tvrdit, že ji znám poměrně důvěrně taky. Jenže to není na základě měření, ale spíš laborování, zkoušení různých variant a tím pádem postupným utahováním uzlu a vylučováním různých jiných možností.
Mux 24 potřebuju právě kvůli stanici Action, což mně dobře řeší to síto = stačí jedna anténa na všechno, ale je tu to velké ALE, které se s kolorkama (dvěma) neděje a sice ten problém s výpadky.
Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak se i přes sloučení dvou kolorek projevuje problém zas na Muxu 23 z Kojálu (Nova apod.), kde dochází k občasnému rozkostičkování, přisuzuju to právě echu, takže ve výsledku se problém síta přesunul jen na jiný mux, když to vezmu technicky.
Takže ve výsledku si nepomůžu tak ani tak. Napadá mě už jen odfiltrování jedné kolorky přes druhou, ale to bych pak potřeboval tři kolorky + X dalších "krabiček"...

Sranda je, že se ten problém u nás táhne v různých podobách celou tu dobu, co se té "anténařině" věnuju...
Nejlíp to snášel analog, jelikož mírné zrno bylo standardem a nikdo to neřešil (a hlavně bylo jen pár kanálů).
S DVB-T se to celé posralo s SFN a DVB-T2 podle všeho není o moc "blbuvzdornější" z hlediska ovlivňování signálů mezi sebou.

Jediná útěcha pro mě je, že vím o situaci u různých sousedů, kteří si nechali antény zapojit podle měření "odbornou firmou" a mají daleko víc výpadků, než mám já :-D
Což je docela sranda, když si zaplatili za odborné nastavení a mně se to zdá chvílema (i podle ročních období) nedívatelné :-)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #27 kdy: 07. 10. 2020, 01:05:02 »
Situaci "u vás" znám z mailů s pánem ze Svárova :-) A taky ze všech možných dostupných dat, když se znají a ví se jak se s nima má "pracovat" a jak je využít. Taky znám "u vás" situaci s těma "odborníkama". 90% procent těch skutečných za těch 30 let znám z celé republiky osobně a je jich fakt málo :-) Já z toho mám zadek, když se anténní supertechnik z největší a nejznámější brněnské firmy na fejsbůku v diskusi ptá, jestli někdo neví proč mu to a to tam a tam nejede, ale chudáci ti zákazníci. Ale tak to bohužel je, nejsou lidi :-(


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #28 kdy: 07. 10. 2020, 07:18:44 »
Jediná útěcha pro mě je, že vím o situaci u různých sousedů, kteří si nechali antény zapojit podle měření "odbornou firmou" a mají daleko víc výpadků, než mám já :-D
Což je docela sranda, když si zaplatili za odborné nastavení a mně se to zdá chvílema (i podle ročních období) nedívatelné :-)
To si fakt myslíš, že odborná firma může ovlivnit změnu příjmových podmínek, ke které dochází? To uměli akorát komouši, kteří poručili větru a dešti :P
Každopádně díky odborné instalaci mají sousedé aspoň jistotu, že ty případné výpadky nejsou na jejich zařízení, což ty jako laik nemáš.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #29 kdy: 07. 10. 2020, 17:36:20 »
XmuX: Ano, tak nějak to bývá...  ;)

Adolf Shitler: Na toto ani nebudu reagovat, jelikož jeden o voze, druhý o koze a hádat se mimo téma opravdu nehodlám a ani nepotřebuju. Z toho už jsem dávno vyrostl, tak se měj :)