Autor Téma: Hrst začátečnických dotazů ohledně programovatelných domovních zesilovačů  (Přečteno 20148 krát)

František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
@lance: vážně smekám před Vaší péčí a námahou. Díky za ty poznámky o fázování :-) Pokud správně rozumím, navrhujete odladit K21 bočním rozestupem (asi 1 metr, v tom výpočtu jsme se shodli, já jsem úhel jenom odhadl na 20*) a zároveň odladit LTE posunem o Nx lambda půl kupředu? Jako palec nahoru za tu kombinatoriku. Možná to jako jedno z opatření časem použiju. Ale když si vezmu, že (zatím) bych rád potlačil třeba taky Střížák, a LTE tady bude po střechách postupně přibývat (nedávno jsem to zjišťoval známému, co bydlí v Kladně, tam to taky pěkně houstne) tak je to stejně marný boj... Prostě filtrovat a filtrovat. A díky za určení polohy LTE BTS - podle mého nějaké střechy na věžákách na Kohoutě.

Ohledně "zubu uprostřed muxu" (mělká nula ve spektru), kterou tipujete na ducha (odraz) - nemusíme chodit daleko, anténa je asi metr a půl nad hřebenem valbové střechy (poblíž konce hřebene), krytina je vlnitý plech... tam musí být odrazů sáček, a hezky zblízka. A pokud použiju k odladění užitečného muxu sfázované dvojče, tak mi ten zub vznikne tím fázováním. A jak anténě mírně ladím směr, ten zub se posouvá :-) toto znám...
Ještě když se bavíme o fázování... staří machři tvrdí, že správně se fázuje žebříkem (symetrickým vedením), že hybridem na koaxu to není ono. No podle toho co vím o sčítání signálů, tak je třeba trefit jednak správně fázový posuv (najít otáčením dvojčete nebo bočním rozestupem největší útlum na kýžené frekvenci) a s čím nejde nic dělat jsou nestejné zisky antén ve dvojčeti. A napadlo mě, že toto by šlo jemně doladit třeba odporovým trimrem, který by posloužil v "místě sloučení" - ale pak by bylo třeba převzít signál na impedanci nějakých 40 Ohmů, protože by bylo třeba vynechat hybridní slučovač... to je námět na nějakou volnou tvorbu, možná návrh plošáku apod. Navázat na to sloučení pásmovým LC filtrem a pak první stupeň předzesu...

P.S.: slyšel jste někdy ozvěnu, když někdo bouchne petardu nedaleko plotu nebo haly z vlnitého plechu? ;-)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
no jen mě to tak trochu zajímá...

- nerozumím, proč stále řešíš Střižák když tam je jen RS8 která skončí???
- odladění toho LTE zleva dvojčetem je jen bonus, který se tam nabízí zcela "zadarmo" díky vhodně konstalaci azimutů k vysílačům... dobrý LTE filtr bude stejně nutnost, ale proč to neposílit ještě přidanou eliminací LTE na anténě, zvláště když ten VF tam tak smaží???
- LTE nebude zas na každém druhém paneláku a všechny hlavní operátory už tam na těch nejvhodnějších panelácích blízko okolo máš, tak nemá smysl se zas moc bát ještě něčeho horšího někde blíž - viz. gsmweb.cz
- není to žádná složitá kombinatorika, jen úhly a sínus, vychází to tak samo, abychom si rozuměli, žádný posuv antén vůči sobě dopředu/dozadu se nekoná, antény jsou zarovnané vedle sebe s daným rozestupem (snad spočítaným dobře - to si ověř sám) směrování dvojčete je přesně na Bukovku a o zbytek se postará daný rozdíl azimutů sám, event. příp. jemné doladění pootočením celého dvojčete a sledováním výsledku na spektru (event. experiment. jemná změna rozteče antén)
- to dvojče by primárně mělo zlepšit příjem z Bukovky + současně potlačit k21 z Krušnohorské, který tam máš o 40dB silnější. To je to podstatné a samozřejmě nemůžeš od toho chtít vyřešit všechno  ;)

- dvojče sfázuj úplně jednoduše přesně stejně dlouhými koaxy do KVALITNÍHO hybrida a nic víc neřeš! Pro PÁSMOVÉ sfázování 2 antén přes celé pásmo vůbec nic lepšího není a dalšího nic nevymýšlej. O tom co se bude dít někde nad vlnitým plechem a pod... je naprosto zbytečné spekulovat, to se uvidí, až to nahodíš... to že je někde nějaký vlnitý plech ještě neznamená, že to nutně bude něčemu zásadně vadit, nehledě na to, že asi nebudeš kvůli anténě měnit krytinu...? K praktickému ověření samozřejmě patří i experimentální nalezení nejvhodnějšího místa na stožáru (v rámci možností alespoň výškově, když už jsme omezeni daným stožárem pro anténu), a to je asi tak všechno, čím má smysl se zabývat pokud jde o vlnitý plech na bytovce   ;)

- no a hlavně jde o pokus, ke kterému stačí 2 identické antény a jeden hybrid ;)
« Poslední změna: 18. 08. 2020, 00:41:23 od lance »


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
@František: Jdeš na to zbytečně složitě :-) A od echa/pre tě prog. zes. neochrání. Ale jestli to teď 22 partajím všem hraje na 22 typech přijímačů, tak to tam asi nijak děsivý nebude, to už by někdo brblal,ne? Na tvé příjmové pozici těsně za hřebenem pole osciluje a je nehomo, takže dlouhá kolorka není zrovna to nej echt řešení. Vystrč z vikýře síto, klidně i polský na zkoušku, a zjistíš hned, která a jak bije.  Plechová střecha je taky přehnanej mýtus, 20 let sem lovil uprostřed 200m2 plechové střechy 12km od Kojálu a nikdo neměl co já :-) (v celé republice), lance zná. Co je v T2 s 256 problém jsou tebou zmiňovaný
"impedanční skoky", ty nahání hrůzu nejen anténotraktoristům, ale i zkušeným borcům. Základem je - v jednoduchosti je síla :-)
čím je instalačka jednodušší, tím míň věcí se může roz..rat :-) A co si neuděláš sám, nemůžeš ukontrolovat :-) Lovu zdar.


František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
@lance: mluvíte čím dál víc mou řečí :-) Díky za dovysvětlivku ohledně toho fázování. Ano sínus - oproti mně máte přesněji změřené azimuty. Je fakt, že s dvojčetem jsem si pár let nehrál, možná bych to měl znova zkusit. Jasně Střížák zhasne zřejmě koncem října. Do té doby mi už doufám nezvedne výkon. Vrčet na Střížák bych přestal, kdyby ČRA dovykryly ze Střížáku MUX21/22/23, já bych jenom otočil anténu a vykašlal bych se na filtry a předzesy :-) Krytinu na střeše jistě měnit nebudu. To byl spíš můj příspěvek do debaty ohledně zubu uprostřed K38.


František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Trochu s křížkem po funuse, ale asi bych měl nahlásit výsledek:
rozsvítil se mux23 na kanálu 31 a všechny čtyři užitečné muxy jsou
cca srovnané. Lidem v baráku, kteří mají zájem, to televize berou.
Čímž opadla motivace sousedů a vedení SVJ, zaplatit programovatelný zes.
Mám se ozvat, až se v éteru zase něco změní a bude důvod programovatelný zes pořídit.
Přikládám screenshot z 19.8.2020.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0