Autor Téma: Výpadky signálu v MUX 11  (Přečteno 20623 krát)

Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #15 kdy: 04. 08. 2020, 19:40:44 »
Mě je to jasný protože to stejný se dělo minulý měsíc večer na úplně jiném místě z Kojálu u ČT na 3.různých tv kde má každá svoji anténu asi hodinu.A soused to taky zaznamenal a to má antény dělaný firmou.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #16 kdy: 05. 08. 2020, 14:47:08 »
Veškeré tyhle všemi popisované problémy jsou způsobeny jen a pouze nevhodnou instalací přijímacího řetězce anténa-TV. To, že instalaci dělala "firma" s nástupem DVB-T2 s 256 QAM a rozsáhlými SFN vůbec nic neznamená, jelikož většina těch, kteří se montováním antén "živí" i třebas 20 let o tom ví vlastně kulový. V DVB-T jim to ještě nějak chodilo, teď svoji neschopnost svádí na vysílatele! Už 25! let se jasně ví, že digitál je mnohem náročnější na linearitu jak vysílacího, tak i přijímacího řetězce, takže nic novýho pod sluncem :-) S čím dál složitější modulací se nároky jen a jen zvyšují, v případě spuštění feMBMS to bude ještě o kus náročnější. Navíc při současném stavu počasí, kdy je skoro každý den i noc nějaké větší či menší lokální tropo, se na anténu dostávají signály klidně i mimo equalizační interval a zarytí lovci signálů ví i to, že v noci, cirka kolem té půlnoci putují skvěle vzdálené signály na rozhraní teplého a studeného vzduchu. O inverzích atd. už netřeba mluvit. Takže chyba je vždy (až na opravdu výjimečné případy např. nesynchronní SFN) na přijímací straně. Technologie i v této oblasti jdou kupředu, nároky na znalosti se čím dál více zvyšují, tak jako ve všech oborech a když je nějaký skutečný problém, tak už to kdejaký lojza nedá, i když doteď mu to ještě nějak šlo. Naštěstí je celá technologie postavená tak, aby to v drtivé většině jelo "na kus drátu" , ten zbytek musí vyřešit někdo, kdo tomu skutečně rozumí. To je celá záhada :-)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #17 kdy: 05. 08. 2020, 16:33:00 »
Respektuji názory Xmuxe, že za určitých okolností a souběhu více efektů ovlivňujících šíření DVB-T2, může docházet k problémům s příjmem na straně diváka. Jen na jedné straně nerozumím konstatování, že "Naštěstí je celá technologie postavená tak, aby to v drtivé většině jelo "na kus drátu" ," a jindy tedy musí nastavení přijímacího řetězce udělat znalý profesionál. Ten ale nemůže během klasické návštěvy u zákazníka dobře nastavit celý systém s ohledem na všechny varianty šíření, když třeba zrovna není to zmiňované tropo, nebo různě velká inverze ve směru k vysílačům, které mohou problém generovat. To potom musí onen profík jezdit k zákazníkovi vícekrát, pokud stabilní příjem garantuje a nechal si ho zaplatit? Nebo jen řekne, to máte smůlu, za to může tropo/inverze a divák bude na tom nakonec stejně jako ten, co si anténu a signálový řetězec sbastlil sám a občas mu příjem také "blbne"?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #18 kdy: 05. 08. 2020, 17:33:09 »
Asi tak nějak přibližně přesně to je! :-) Milionům "diváků" to na ten "kus drátu" jede, sem tam nějaká kostka či čtvereček je nerozhodí :-) těch pár desítek jedinců co na netu nadávají, že je to na H, je nula, nula,nula nic procenta" :-) Technologie funguje tak jak má a jak se předpokládalo, akorát to trošku pokakali s tou nadměrnou SFN mux21, ale žádná neřešitelná tragédie to není. Nic není nikdy na sto procent, takže jsou i místa, vzhledem např. k terénu, kde to fakt hapruje, viz např. Vrchlabí, ale skutečnej profík si s tím poradil i tam! A aby to i tomu zbytku jelo na ten drát, tak už je tam dokrývač na všechny tři muxy. Bastlíř, co si s tím neví rady to svede na vysílatele, skutečnýho profíka ještě bohužel nejsou lidi zvyklí adekvátně zaplatit, navíc když předtím platili nějakejm traktoristům a mlíkařům, co se vydávají za anténáře. Plus je pro ty lidi těžký mezi těma traktoristama a mlíkařema, kteří se tím "živí" i desítky let, toho skutečnýho odborníka najít, jelikož je jich v celé republice snad 30-40, nevím přesně, ale málo na 10 mil obyvatel :-) To, že se tím někdo léta živí, třebas i udržuje STA, ještě neznamená, že tomu do hloubky rozumí a je odborník. To je podobný jako všichni tři čeští "výrobci" antén. 30 let řežou, vrtají a skládají to, co se jim kde podařilo obkreslit, ale o anténách neví absolutně nic! :-) na otázku jestli použili otevřený nebo skládaný dipol na mě hledí na co že se to ptám :-) atd. , škoda mluvit. Já se tomu věnuju 38 let a pořád mám pocit, že vím prd a ego všech těchhle "profíků" bych chtěl mít :-) Takže asi taková nějaká situace je v českých luzích a hájích :-)


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #19 kdy: 05. 08. 2020, 18:09:41 »
Pánové, tak já zrovna dneska po poledni zapnu TV, že se podívám na poláky - cyklistika okolo Polska, a vidím že signál je nějakej horší, vytáhnu hejblátka a dívám se na celé spektrum a vidím, že všech 5 muxů z Katowic je slabší tak cca o 20dB!! Všechno ostatní co má být v rozvodu je úplně OK, čumím jak puk, brouzdám na stránkách emitel.pl - na dnešek žádná plánovaná údržba!!! Čumím na radary o počasí, kde visí v cestě nějaký šílený mrak nebo jestli vybuchla někde chemička nebo co... a nikde nic (mám to na vysílač Kosztowy přes 100km). A pak vidím přímo on-line na spektru jak to asi během minuty vypli/zapli... a vše jede opět naplno ... Údržba na Katowicích měla být 3.8. (to nevím jestli byla), ale dnes je 5.8. a plánovaného nic nebylo... Tak přemýšlím, kdyby mně tento stav popsal někdo cizí a neviděl jsem to přímo já sám na vlastní oči, co bych mu na to asi řekl ?  :)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Augusto_Pinochet

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #20 kdy: 05. 08. 2020, 20:16:06 »
Lancáku, na Katkách probíhají určité práce od 3. srpna do 12. srpna, dycky od 6 do 15h,vyjma dnů kdy panujou nepříznivé podmínky počasí. Snadno to de poznat podle MPX8 na E6.  Ty informace o výlukách rozesílá Emitel lidem, kteří sou na příjem jech signálu zainteresovaní. Zřejmě redakce našich českých webů to nejsou nebo nemají s Polákama hezké vztahy. Web satkurieru všechno nezachrání!


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #21 kdy: 06. 08. 2020, 08:38:52 »
Máš pravdu agente ;)
Moje chyba, špatně jsem se podíval a přehlédl jsem dobu trvání plánovaných prací spol. emitel kterou oznámili na 3.8. v trvání až do 12.8., za což se omlouvám.
2020-08-03 (poniedziałek)
od 2020-08-03 06:00   do 2020-08-12 15:00   (BS2020/0559) .....

Pro ostatní event. zájemce o příjem PL programů, kteří zrovna nejsou na mailovém seznamu zainteresovaných spolupracovníků... :D - zde je zcela veřejný web s plánovanými odstávkami PL vysílačů spol. emitel:
https://emi.emitel.pl/plan_www/
https://emi.emitel.pl/plan_tvp/
« Poslední změna: 06. 08. 2020, 08:44:25 od lance »


Augusto_Pinochet

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #22 kdy: 06. 08. 2020, 08:53:43 »
Hlavně, že ti to pomohlo. Jinak na tom (tebou odkazovaném) webu nejsou všechny nvýluky, jen ty plánované, pak existují i neplánované a ty se téměř nikde (kromě toho co jsem uvedl)  jinde neuvádějí. Ty informace jsou důležité hlavně pro ty co provozují TKR nebo velké STA, aby věděli, která bije a zbytečně nevyjížděli na servisní zásahy. Pro běžné uživatele možná stačí ty odkazy od tebe.  :)


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #23 kdy: 06. 08. 2020, 09:55:32 »
To nezveřejňování poruch (i zpětné) považuji za zásadní chybu všeobecně. "Zainteresovaný" je totiž každý divák (uživatel sítě a pod...) a nevidím žádný důvod, proč by každý provozovatel nějaké sítě neměl zveřejňovat výpadky nebo problémy ke kterým z jakýchkoli důvodů na straně vysílatele, a to i zpětně. Bohužel je zvykem, že problémy se tutlají asi už ze zásady (viz např. u nás legendární porodní bolesti DB...), protože to zřejmě blbě vypadá a jde o business a prachy ve vztahu operátor-objednavatel...? Nevím, ale zjevně to moc nefunguje, takže by zveřejňování poruch mělo být možná dáno povinně někde v zákoně o EK. Nevidím v tutlání problémů vysílatelů totiž žádný velký přínos ani pro ty servisáky a provozovatele TKR a STA, pokud jsou jakože jen oni ti informovaní a vyvolení... možná jim dělá dobře u pupku že vědí víc než ostatní, ale když pak musí zvedat telefony od userů a nemůžou jim dát ani odkaz a nějaké veřejné info, kde by si pochybovačný user mohl sám přečíst, že vina za nějaký výpadek není skutečně na straně servisáka... no, některé věci asi moc dobře nechápu...  ;)


p18

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #24 kdy: 08. 08. 2020, 16:27:28 »
Tak ve středu 5.8.2020 po 18. hodině opět stream v muxu 11/21 plný chyb. Viditelné to bylo např. u ČT 1 JM. A určitě nešlo o chybu v příjmu, protože to dělaly v jednom okamžiku tři různé vysílače (v mém případě Žižkov, Černá hora a Kojál).
VU+ Ultimo 4K [S2/T2/C] + TBS 6205


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11 (MUX21)
« Odpověď #25 kdy: 12. 11. 2020, 23:48:57 »
Asi by bylo dobré říct, jak se to vyvíjí v Ústí nad Orlicí, kde přijímáme dokrývací vysílač Kubincův kopec
(http://gsmweb.cz/foto.php?op=dvbt&cid=UOKER&okres=UO).
MUX 21 na K39 měl stále častější a někdy i dlouhé výpadky. Pro ty, kteří by teď chtěli operovat s tvrzením o špatných přijímacích anténách rovnou řeknu, že se to projevovalo součastně ve třech různých místech příjmu. Přitom u sebe vidím přímo anténní systém vysílače a dokonce jsem v ose jedné z vysílacích antén. Vzdálenost vzdušnou čarou je cca 2 km. Je také nutné si uvědomit, že všechny tři vysílané MUXy (21, 22 a 23) mají výkon pouhých 25 W.
Naprostá pravda je, že bez měření není vědění. Takže jsem měřil. Ačkoliv "teploměry" na televizi ukazovaly nulovou sílu signálu, měřák ukazoval normální úroveň signálu i jeho obálku.
Podstatné však byly další  údaje. U MUX 21 padal MER z 30 dB na <22 dB a preBER vylítnul ze 4,4e-4 na >5,0e-2. Echo taky nebylo problémem, zato opravdovou lahůdkou byl konstelační diagram, který byl zcela nečitelný.
Pokud nyní někdo chce poznamenat něco o rušení daného K39, tak tu poznámku rovnou spolkněte. Ve stejné době se totiž zhoršoval i MUX 23 na K23. Sice zdaleka ne tolik, takže byl přijímatelný, nicméně na měřáku to bylo jasně vidět. MUX 22 na K27 byl ve stejném okamžiku naprosto perfektní. Všechny tři MUXy jsou vysílány ze stejného anténního systému a se stejným výkonem.
Když to tedy nemohlo být na přijímacích stranách (Ústí nad Orlicí 1x a Černovír 2 různé domy), muselo to být na vysílací straně. Zavolal jsem tedy na ČRa, probrali jsme naměřené parametry a dostal jsem slib, že se na to podívají. Slib dodrželi.
Druhý den dopoledne byl několikahodinový výpadek (úroveň signálu i obálka stále naprosto normální) a když to naskočilo, parametry byly skvělé a příjem bez potíží.
Tento stav trval cca 3 dny a vše se opět začalo zhoršovat, až to bylo zase v původním stavu. Opět jsem měřil vše si i uložil do počítače abych to mohl předat ČRa a v době, kdy jsem se chystal napsat mail, protože byl opět několikahodinový výpadek, to naskočilo a parametry signálu si dovolím označit za luxusní. Zlepšil se i MUX 23 na K23. Všechny tři MUXy mají nyní parametry vyrovnané. Tento stav trvá již několik dnů, takže na ČRa jsem již nepsal.
Jak je vidět, ne vždy jsou na vině "zaručeně špatné přijímací antény". Na druhou stranu bez měření by to nešlo. To je bez jakýchkoliv pochyb.
Co by mě zajímalo je to, zda se příjem zlepšil i jinde v republice, kde to taky blblo.
Planar IT-15T2.