Autor Téma: Výpadky signálu v MUX 11  (Přečteno 6646 krát)

Luboš T.

• Profík
    • Zobrazit profil
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #15 kdy: 04. 08. 2020, 19:40:44 »
Mě je to jasný protože to stejný se dělo minulý měsíc večer na úplně jiném místě z Kojálu u ČT na 3.různých tv kde má každá svoji anténu asi hodinu.A soused to taky zaznamenal a to má antény dělaný firmou.

Reklama

• Stálý člen

Xmux

• Závislák
    • Zobrazit profil
« Odpověď #16 kdy: 05. 08. 2020, 14:47:08 »
Veškeré tyhle všemi popisované problémy jsou způsobeny jen a pouze nevhodnou instalací přijímacího řetězce anténa-TV. To, že instalaci dělala "firma" s nástupem DVB-T2 s 256 QAM a rozsáhlými SFN vůbec nic neznamená, jelikož většina těch, kteří se montováním antén "živí" i třebas 20 let o tom ví vlastně kulový. V DVB-T jim to ještě nějak chodilo, teď svoji neschopnost svádí na vysílatele! Už 25! let se jasně ví, že digitál je mnohem náročnější na linearitu jak vysílacího, tak i přijímacího řetězce, takže nic novýho pod sluncem :-) S čím dál složitější modulací se nároky jen a jen zvyšují, v případě spuštění feMBMS to bude ještě o kus náročnější. Navíc při současném stavu počasí, kdy je skoro každý den i noc nějaké větší či menší lokální tropo, se na anténu dostávají signály klidně i mimo equalizační interval a zarytí lovci signálů ví i to, že v noci, cirka kolem té půlnoci putují skvěle vzdálené signály na rozhraní teplého a studeného vzduchu. O inverzích atd. už netřeba mluvit. Takže chyba je vždy (až na opravdu výjimečné případy např. nesynchronní SFN) na přijímací straně. Technologie i v této oblasti jdou kupředu, nároky na znalosti se čím dál více zvyšují, tak jako ve všech oborech a když je nějaký skutečný problém, tak už to kdejaký lojza nedá, i když doteď mu to ještě nějak šlo. Naštěstí je celá technologie postavená tak, aby to v drtivé většině jelo "na kus drátu" , ten zbytek musí vyřešit někdo, kdo tomu skutečně rozumí. To je celá záhada :-)

Pamětník

• Profík
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
« Odpověď #17 kdy: 05. 08. 2020, 16:33:00 »
Respektuji názory Xmuxe, že za určitých okolností a souběhu více efektů ovlivňujících šíření DVB-T2, může docházet k problémům s příjmem na straně diváka. Jen na jedné straně nerozumím konstatování, že "Naštěstí je celá technologie postavená tak, aby to v drtivé většině jelo "na kus drátu" ," a jindy tedy musí nastavení přijímacího řetězce udělat znalý profesionál. Ten ale nemůže během klasické návštěvy u zákazníka dobře nastavit celý systém s ohledem na všechny varianty šíření, když třeba zrovna není to zmiňované tropo, nebo různě velká inverze ve směru k vysílačům, které mohou problém generovat. To potom musí onen profík jezdit k zákazníkovi vícekrát, pokud stabilní příjem garantuje a nechal si ho zaplatit? Nebo jen řekne, to máte smůlu, za to může tropo/inverze a divák bude na tom nakonec stejně jako ten, co si anténu a signálový řetězec sbastlil sám a občas mu příjem také "blbne"?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Xmux

• Závislák
    • Zobrazit profil
« Odpověď #18 kdy: 05. 08. 2020, 17:33:09 »
Asi tak nějak přibližně přesně to je! :-) Milionům "diváků" to na ten "kus drátu" jede, sem tam nějaká kostka či čtvereček je nerozhodí :-) těch pár desítek jedinců co na netu nadávají, že je to na H, je nula, nula,nula nic procenta" :-) Technologie funguje tak jak má a jak se předpokládalo, akorát to trošku pokakali s tou nadměrnou SFN mux21, ale žádná neřešitelná tragédie to není. Nic není nikdy na sto procent, takže jsou i místa, vzhledem např. k terénu, kde to fakt hapruje, viz např. Vrchlabí, ale skutečnej profík si s tím poradil i tam! A aby to i tomu zbytku jelo na ten drát, tak už je tam dokrývač na všechny tři muxy. Bastlíř, co si s tím neví rady to svede na vysílatele, skutečnýho profíka ještě bohužel nejsou lidi zvyklí adekvátně zaplatit, navíc když předtím platili nějakejm traktoristům a mlíkařům, co se vydávají za anténáře. Plus je pro ty lidi těžký mezi těma traktoristama a mlíkařema, kteří se tím "živí" i desítky let, toho skutečnýho odborníka najít, jelikož je jich v celé republice snad 30-40, nevím přesně, ale málo na 10 mil obyvatel :-) To, že se tím někdo léta živí, třebas i udržuje STA, ještě neznamená, že tomu do hloubky rozumí a je odborník. To je podobný jako všichni tři čeští "výrobci" antén. 30 let řežou, vrtají a skládají to, co se jim kde podařilo obkreslit, ale o anténách neví absolutně nic! :-) na otázku jestli použili otevřený nebo skládaný dipol na mě hledí na co že se to ptám :-) atd. , škoda mluvit. Já se tomu věnuju 38 let a pořád mám pocit, že vím prd a ego všech těchhle "profíků" bych chtěl mít :-) Takže asi taková nějaká situace je v českých luzích a hájích :-)

lance

• Závislák
    • Zobrazit profil
« Odpověď #19 kdy: 05. 08. 2020, 18:09:41 »
Pánové, tak já zrovna dneska po poledni zapnu TV, že se podívám na poláky - cyklistika okolo Polska, a vidím že signál je nějakej horší, vytáhnu hejblátka a dívám se na celé spektrum a vidím, že všech 5 muxů z Katowic je slabší tak cca o 20dB!! Všechno ostatní co má být v rozvodu je úplně OK, čumím jak puk, brouzdám na stránkách emitel.pl - na dnešek žádná plánovaná údržba!!! Čumím na radary o počasí, kde visí v cestě nějaký šílený mrak nebo jestli vybuchla někde chemička nebo co... a nikde nic (mám to na vysílač Kosztowy přes 100km). A pak vidím přímo on-line na spektru jak to asi během minuty vypli/zapli... a vše jede opět naplno ... Údržba na Katowicích měla být 3.8. (to nevím jestli byla), ale dnes je 5.8. a plánovaného nic nebylo... Tak přemýšlím, kdyby mně tento stav popsal někdo cizí a neviděl jsem to přímo já sám na vlastní oči, co bych mu na to asi řekl ?  :)

Reklama

• Stálý člen

Augusto_Pinochet

• Stálý člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #20 kdy: 05. 08. 2020, 20:16:06 »
Lancáku, na Katkách probíhají určité práce od 3. srpna do 12. srpna, dycky od 6 do 15h,vyjma dnů kdy panujou nepříznivé podmínky počasí. Snadno to de poznat podle MPX8 na E6.  Ty informace o výlukách rozesílá Emitel lidem, kteří sou na příjem jech signálu zainteresovaní. Zřejmě redakce našich českých webů to nejsou nebo nemají s Polákama hezké vztahy. Web satkurieru všechno nezachrání!

lance

• Závislák
    • Zobrazit profil
« Odpověď #21 kdy: 06. 08. 2020, 08:38:52 »
Máš pravdu agente ;)
Moje chyba, špatně jsem se podíval a přehlédl jsem dobu trvání plánovaných prací spol. emitel kterou oznámili na 3.8. v trvání až do 12.8., za což se omlouvám.
2020-08-03 (poniedziałek)
od 2020-08-03 06:00   do 2020-08-12 15:00   (BS2020/0559) .....

Pro ostatní event. zájemce o příjem PL programů, kteří zrovna nejsou na mailovém seznamu zainteresovaných spolupracovníků... :D - zde je zcela veřejný web s plánovanými odstávkami PL vysílačů spol. emitel:
https://emi.emitel.pl/plan_www/
https://emi.emitel.pl/plan_tvp/
« Poslední změna: 06. 08. 2020, 08:44:25 od lance »

Augusto_Pinochet

• Stálý člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #22 kdy: 06. 08. 2020, 08:53:43 »
Hlavně, že ti to pomohlo. Jinak na tom (tebou odkazovaném) webu nejsou všechny nvýluky, jen ty plánované, pak existují i neplánované a ty se téměř nikde (kromě toho co jsem uvedl)  jinde neuvádějí. Ty informace jsou důležité hlavně pro ty co provozují TKR nebo velké STA, aby věděli, která bije a zbytečně nevyjížděli na servisní zásahy. Pro běžné uživatele možná stačí ty odkazy od tebe.  :)

lance

• Závislák
    • Zobrazit profil
« Odpověď #23 kdy: 06. 08. 2020, 09:55:32 »
To nezveřejňování poruch (i zpětné) považuji za zásadní chybu všeobecně. "Zainteresovaný" je totiž každý divák (uživatel sítě a pod...) a nevidím žádný důvod, proč by každý provozovatel nějaké sítě neměl zveřejňovat výpadky nebo problémy ke kterým z jakýchkoli důvodů na straně vysílatele, a to i zpětně. Bohužel je zvykem, že problémy se tutlají asi už ze zásady (viz např. u nás legendární porodní bolesti DB...), protože to zřejmě blbě vypadá a jde o business a prachy ve vztahu operátor-objednavatel...? Nevím, ale zjevně to moc nefunguje, takže by zveřejňování poruch mělo být možná dáno povinně někde v zákoně o EK. Nevidím v tutlání problémů vysílatelů totiž žádný velký přínos ani pro ty servisáky a provozovatele TKR a STA, pokud jsou jakože jen oni ti informovaní a vyvolení... možná jim dělá dobře u pupku že vědí víc než ostatní, ale když pak musí zvedat telefony od userů a nemůžou jim dát ani odkaz a nějaké veřejné info, kde by si pochybovačný user mohl sám přečíst, že vina za nějaký výpadek není skutečně na straně servisáka... no, některé věci asi moc dobře nechápu...  ;)

p18

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #24 kdy: 08. 08. 2020, 16:27:28 »
Tak ve středu 5.8.2020 po 18. hodině opět stream v muxu 11/21 plný chyb. Viditelné to bylo např. u ČT 1 JM. A určitě nešlo o chybu v příjmu, protože to dělaly v jednom okamžiku tři různé vysílače (v mém případě Žižkov, Černá hora a Kojál).
VU+ Ultimo 4K [S2/T2/C] + TBS 6205