Autor Téma: Výpadky signálu v MUX 11  (Přečteno 20680 krát)

Fanny

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 91
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Výpadky signálu v MUX 11
« kdy: 24. 07. 2020, 02:21:50 »
Zdravím, dnes jsem se díval na ČT 1 HD v MUX 11 (vysílač Vimperk - Mařský vrch) na pořad AZ-kvíz. Nezaznamenal jsem přesné časové rozmezí, ale někdy mezi 00:55 - 01:15 mi začal vypadávat signál (i přes to, že jsem se sigálem nikdy problém neměl). Zkusil jsem tedy přepnout na MUX 12 (ze stejného vysílače), kde jsem ale nic nepozoroval. Vzhledem k tomu, že jsem u tohoto konkrétního televizoru příliš neinvestoval a připojil k ní jeden z nejlevnějších set-top boxů na trhu (EVOLVEO OMEGA T2), domníval jsem se, že by mi mohl jen přístroj postupně odcházet. Po opětovném přepnutí na MUX 11, obraz stále čverečkoval a v jednu chvíli mi dokonce problikl obraz z nějakého filmu (byl to ale mžik, takže jsem si obraz nestačil prohlédnout, natož pak zachytit). Zkoušel jsem si ve zpětném zhlédnutí Skylinku ověřit, jestli problikl film i tam, a došlo tak k chybě například na odbavovacím pracovišti, ale tam jsem žádný problém neviděl. Bohužel u sebe nemám žádný profesionální měřící přístroj, takže jsem se kouknul alespoň na hodnoty, které ukazoval set-top box - u MUX 11 mi neustále kvalita signálu přeskakovala mezi 100% - 30%, u MUX 12 pak byla kvalita signálu stále na 100% (tyto hodnoty ale samozřejmě nelze brát jako relevantní). Vzhledem k tomu, že se u mě neměnilo počasí a signál je teď úplně v pohodě, mě napadají dvě možnosti:
1) odchází mi set-top box a nějak mu blbne dekódování signálu z MUX 11 (vliv by jistě mohlo mít i rozlišení obrazu, které je v tomto muxu jako jediné FULL HD)
2) ČT něco testuje - například headend pro nová regionální vysílání, která se mají objevit v příštím roce (tomu by nasvědčovala i brzká ranní doba, kdy televizi sleduje minimum lidí).

Zaregistroval někdo podobný problém?
___
PS: Nešlo by něco udělat s neustálým odhlašováním ve Firefoxu? (nevím, jak je to v jiných prohlížečích) Celou situaci jsem rozepsal mnohem lépe a při pokusu o odeslání jsem byl odhlášen a o text přišel.. takže jsem napsal alespoň tuto zkrácenou verzi.
Fanny | Televizi zapínám jen v případě, že tam je něco zajímavého. Takže téměř nikdy

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #1 kdy: 24. 07. 2020, 09:18:05 »
S tím "zbytečným" odhlašováním se dá bojovat jen tak, že před prohlédnutím/odesláním se celý text zkopíruje do schránky, nebo se příspěvek rovnou píše dočasně jen v nějakém textovém editoru.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #2 kdy: 24. 07. 2020, 13:33:12 »
není dost vstupních údajů, tak jen krátká úvaha:
ad 1) v STB nemá co odcházet, aby se to projevovalo takhle. Není ani problém s dekódováním, ani s rozlišením.
ad 2) nevím
Zásadní se mi jeví informace o skákajícím indikátoru kvality. Pro dobrý příjem musí být jako přibitý na nějaké hodnotě - samozřejmě na 100 %.

Ovšem o problému neuspokojivého příjmu ČT a bezproblémového příjmu ČRa jsem slyšel z více míst republiky, shodou okolností (?) obvykle z hor, kopců, vysočin. Pikantní to bývá v případě, kde ČT je na K26 a ČRa na K28 ze stejného 100kW vysílače a rozdíl v příjmu je obrovský. Tehdy se ani nedá uvažovat na rozdílné podmínky vyzařování a šíření. Jediné, co se mi ukazuje jako vysvětlení, je potíž s demodulátorem. Přesněji, že demodulátor si neporadí se směsí odrazů a příspěvků jiných vysílačů (u tebe Kleť?). Tedy potíž echo/pre-echo. Jako uživatel máš snad jedinou možnost, vylepšit anténu. Lépe směrovat nebo pořídit směrovější, abys přijímal přímý signál a Kvalita seděla pevně na 100 %.

Uvítal bych, pokud kdokoli může přispět věcnou připomínkou nebo zkušeností odjinud. Snad bych to lépe pochopil.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #3 kdy: 24. 07. 2020, 16:47:17 »
Nechce se mi zbytečně ztrácet čas tím, hledat kóty, kde by měli 2 různí provozovatelé vysílat ze společného vysílače, stožáru a antén s různou kvalitou příjmu na blízkých kanálech, jak je tvrzeno výše. Spíš bych si tipl, že to tak není nikde. Společné jméno stanoviště 2 vysílatelů na možných výjimkách znamená to, že to jsou zcela nezávislé vysílače s různými stožáry a pochopitelně s různými anténami.

Jinak "skákající" bargraf kvality příjmu na STB opravdu indikuje problémy s příjmem, ale 30 až 100% naznačuje, že signál je asi moc silný a tuner přebuzený, jak jsem také zaznamenal při společném příjmu na jednu anténu silných vysílačů z Bavorska a místních z Domažlicka. Při současném počasí a s tím souvisejících podmínkách šíření, se mohlo v oné noci stát, že výjimečně byl vstupní signál na tuneru moc velký. Také není pravdou, že musí být kvalita indikována pouze hodnotou 100%. Úroveň indikace se může u různých typů STB pochopitelně různit, ale téměř vždy postačuje stabilní hodnota, třeba i jen 60%, zejména, když se jedná o "dálkový" příjem, nebo z jiného směru, než je anténa namířena.

Co se týče zkušeností odjinud, nikdy jsem třeba nezaregistroval u mnou použitých STB problém s příjmem i sousedních kanálů s rozdílnou sílou signálu, jak se v diskuzích občas objevovalo.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #4 kdy: 24. 07. 2020, 20:39:00 »
Jasně že dva provozovatelé multiplexu, konkrétně zde ČT a ČRa, vysílají z jednoho vysílače, stejným výkonem a z jednoho anténního systému, a to na většině vysílačů v ČR. Majitelem vysílačů jsou ČRa a zajišťují vysílání (kromě "svého" multiplexu ČRa) provozovatelům multiplexů ČT a CDG. Problémy v různé "kvalitě" multiplexů vysílaných z jednoho anténního systému jsou dané rozsáhlou SFN multiplexu ČT, což je téměř jistě i podstata v úvodu popisovaného "problému".

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Fanny

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 91
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #5 kdy: 24. 07. 2020, 21:24:22 »
Signál mám úplně v pohodě, navíc nedávno proměřený odbornou firmou. Kvalita signálu byla zhoršená pouze v uvedeném časovém úseku, předtím a potom opět 100%. Nikdy předtím jsem podobný výpadek nezaregistroval..
Fanny | Televizi zapínám jen v případě, že tam je něco zajímavého. Takže téměř nikdy


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #6 kdy: 30. 07. 2020, 07:32:57 »
nemáš nějaká čísla, co ti firma změřila?


Milanzpodkopce

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #7 kdy: 31. 07. 2020, 16:33:06 »
S Muxem 11 jsem také zažil minimálně 2x problém za poslední rok. Jednou to roční televize vůbec nedokázala zpracovat po cca 2-3 dny, tuším loni okolo podzimu, pak to normálně naskočilo. Podruhé opět nějaký problém se zobrazením vysílaného kanálu v jeden den během zimy. Na komerčním Muxu problém ani jednou a ten se zobrazoval zcela dobře v době problémů Muxu11. Zkrátka je to digitální signál a asi se "v tom vrtali" a nějaké přijímače to odmítaly zpracovat. A to signálová úroveň byla velmi dobrá. Podmínkami šíření to nebylo. Snad jedině problém synchronních vysílačů Muxu 11 na 26 kanále, ale je divné, že to ustalo. Parametr Echo jsem neměřil.


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #8 kdy: 04. 08. 2020, 09:06:40 »
Tak aby to bylo z jiného koutu republiky. Východní Čechy - Ústí nad Orlicí - vysílač Kubincův kopec - 25 W. Popisovaná situace se mi občas stává. Zatím jsem si jí všimnul jen v nočních hodinách.
Je to pár dnů, co jsem se v noci probudil u zapnutého televizoru a ten mě informoval o tom, že signál je nedostatečný a že půjde jen audio. I to koktalo. Byl to multiplex České televize. Druhý multiplex ze stejného vysílače a se stejným výkonem běžel perfektně. Přiznávám, že jsem byl líný vylézt z postele a zapnout měřák. Prostě to vypadalo, jako by na MUXu ČT došlo k dočasnému snížení výkonu vysílače. Ráno bylo zase vše OK. Protože se totéž děje na různých místech republiky, odhaduji, že ČRa dálkově něco kouzlí. Rozhodně nevidím problém ani v přijímačích a ani v anténních systémech.
Planar IT-15T2.


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #9 kdy: 04. 08. 2020, 15:34:09 »
Já jsem poprvé něco podobného zaregistroval minulou středu na vysílači Děvín kdy ráno jela i nejela síť 12 na 28k.Všechny ostatní frekvence byli v pořádku.Tak jsem se jich zeptal co děje,prý nic že vše funguje dobře že problém je u mě.Tak jsem jim řekl že je to nesmysl.A do 30 min signál postupně naběhl až na obvyklou hodnotu a potom už se to nestalo.Asi zkouší trpělivost diváků.


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #10 kdy: 04. 08. 2020, 15:59:38 »
Jasně, na vysílačích sedí skřítci a kolečkem regulují výkon :D Je fakt sranda, že si každý laik při změně příjmových podmínek hned vsugeruje, že u něho být chyba nemůže a to ti ostatní :D


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #11 kdy: 04. 08. 2020, 16:54:52 »
Je jedno co s tím testují ale  něco se u nich děje,jak je vidět tak takových lidí je víc co měli problém s příjmem.A změna příjmových podmínek je mimo diskusi když vidím vysílač.


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #12 kdy: 04. 08. 2020, 18:05:18 »
A co má být, že vidíš vysílač? To může právě naopak být ještě horší, než když vidíš houby :D


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #13 kdy: 04. 08. 2020, 19:00:23 »
Má být jen to jak jsem psal že ostatní frekvence fungovaly bez problémů a to i ty nejslabší,tak kde byl problém je více než jasný.


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výpadky signálu v MUX 11
« Odpověď #14 kdy: 04. 08. 2020, 19:26:11 »
Tak hlavně, že je ti všechno jasný. Chudák skřítek na vysílači, až tě potká, to aby rychle utíkal někam do jeskyně :D