Autor Téma: Kupa dab anteny a homogenita pola  (Přečteno 15387 krát)

kamilik1

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 03. 07. 2020, 08:26:49 »
Dobry den,chcel by som sa s vami poradit,mam zaujem kupit novu dab antenu vaten 10P dab,momentalne pouzivam 4 prvkovu kovoplast staru,ide o to,ze ked tu bol pred rokom kamarat a doniesol novu 1411ku a testovali sme kanal 12B kosice,co je u mna jediny slovensky prijimatelny kanal,tak vysledok na kratkej aj dlhej antene ukazovalo 4 dieliky,pole je dost nehomogenne,ale aj tak by som chcel kupit nieco nove,len neviem,vzhladom na to co som videl na testoch,co mam kupit,ci predsa len kupit aspon vaten 10p,alebo mi staci vaten 6p dab,kde sa uvadza o 2 db nizsi zisk ,ale zase ta nehomogenita pola,obe anteny su aspon podla stranky dxc.cz rovnako dlhe co sa mi trochu nezda,vyhoda 6p je u  mna asi ta,ze ma drziak na konzolu uz na zaciatku anteny a mozem ju dat na konzolu a otacat do vsetkych stran,pri vatenke 10p je drziak u inde,ale hlavne sa mi jedna o nazor co sa tyka toho zisku kvoli homogenite,ci nie je zbytocne kupovat 10p,ale ci staci 6p,dakujem za odpoved

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Rasta01

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #1 kdy: 04. 07. 2020, 07:16:33 »
I know it’s an ugly-looking antenna, but you know what they say: If it ain’t broke, don’t fix it.
Zdroj: Wiktionary, známo od 1970.
Volný překlad: Nech to být, funguje to. ;)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #2 kdy: 04. 07. 2020, 16:39:11 »
Do jeskyně nepršelo, maso se nad ohněm taky opeklo, tak nevím proč se to měnilo, když to fungovalo :-)))


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #3 kdy: 04. 07. 2020, 16:55:06 »
Dobry den,chcel by som sa s vami poradit,mam zaujem kupit novu dab antenu vaten 10P dab,momentalne pouzivam 4 prvkovu kovoplast staru,ide o to,ze ked tu bol pred rokom kamarat a doniesol novu 1411ku a testovali sme kanal 12B kosice,co je u mna jediny slovensky prijimatelny kanal,tak vysledok na kratkej aj dlhej antene ukazovalo 4 dieliky,pole je dost nehomogenne,ale aj tak by som chcel kupit nieco nove,len neviem,vzhladom na to co som videl na testoch,co mam kupit,ci predsa len kupit aspon vaten 10p,alebo mi staci vaten 6p dab,kde sa uvadza o 2 db nizsi zisk ,ale zase ta nehomogenita pola,obe anteny su aspon podla stranky dxc.cz rovnako dlhe co sa mi trochu nezda,vyhoda 6p je u  mna asi ta,ze ma drziak na konzolu uz na zaciatku anteny a mozem ju dat na konzolu a otacat do vsetkych stran,pri vatenke 10p je drziak u inde,ale hlavne sa mi jedna o nazor co sa tyka toho zisku kvoli homogenite,ci nie je zbytocne kupovat 10p,ale ci staci 6p,dakujem za odpoved
logicky, pokud je v miste prijmu signal nehomogenni, tak je mozne, ze delsi antena nemusi vyhovet, anebo taky muze. je to proste ducharina. pokud chci zlepsit prijem, tak pokud nepomuze delsi antena, tak pomuze zmenit jeji umisteni, je to proste treba vyzkouset. neexistuje zadna zazracna antena, jen antena vhodna, nebo mene vhodna do mych podminek.....
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #4 kdy: 05. 07. 2020, 20:56:01 »
kamilik1: dostal jste dvě fantastické odpovědi, které nepřehání, nespekulují, nedělají ramena...nevrtej do toho co funguje (Rasta01) a neexistuje žádná zázračná anténa (dxpetr). V tomto smyslu, pokud máte možnost levné trial&error metody, je to to nejlepší co můžete udělat. Poznámka o jeskyni je nerelevantní a další ostatní bádání včetně "odborné firmy" stojí peníze :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #5 kdy: 05. 07. 2020, 22:51:25 »
 Dotaz podle mě zněl - mám starou půlmetrovou anténu (a cituji: aj tak chcem kúpiť novú) , mám vzít 6P nebo 10P, protože když sem zkoušel půlmetrovou vs. třímetrovou anténu, výsledek mi připadal PODLE ČTVEREČKŮ stejný, takže je tam možná nehomogenní pole. Takže podle mě je irelevantní blábol od nějakejch pošahanejch amíků :-)
Další věc je ta, že netušíme jaký tam to pole skutečně je. Dxpetr ti potvrdí, jelikož jich sám spoustu koupil, že kovoplast
běžně prodával VHF antény s UHF symetrákem :-) a v takové kombinaci ti třímetrová anténa bude hrát jako ta půlmetrová.
Další podobnou  "záhadu" ti potvrdí anténáři z Vysočiny, kde z 90 procent střech sundávají 1409, který tam byly na příjem Javořice na K11 :-))) Proč, to nikdo netuší :-)
Takže informace, že před rokem tam kamarád zkoušel 1411, bez doplnění dalších skutečností nevypovídá o homogenitě pole
v daném místě příjmu vůbec nic. Nevíme jak a kde (montáž na stožár nebo to držel v ruce vystrčený z okna) to dotyčný kamarád zkoušel ani jak dalece byl znalý v dané problematice. Dá se však usuzovat, že kdyby hodně znalý byl, neobjevil by se tento dotaz na tomhle fóru.


kamilik1

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 12
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #6 kdy: 07. 07. 2020, 08:14:05 »
Dakujem vam vsetkym za vase  nazory,ano je pravda,ze niekedy je lepsie nechat to tak ked to ide,tiez je pravda,ze som si neoveroval aky symetryzak je umiestneny v tej novej 1411ke,pole je nehomogenne to viem na 100 percent,staci ked pohnem anten o 5 cm a uz sa to meni,viem to uz roky od casu,ked som skusal klasicke dvbt na madarov z vysielaca tokaj,vtedy sme skusali dlhe kolorky,mal som aj iskru dlhu vsetko sme testovali bez zosiku,nakoniec prisiel kamarat quido,vzal obycajne sito a ostatne anteny nemali sancu a tam sa ukazala nehomogenita pola,este raz by som chcel skusit otestovat tu 1411 ku,ale bohuzial kamarat odisiel do bratislavy pracovat a tu v michalovciach nie je ziadna predajna,kde by to slo akoze pozicat na test,v kazdom pripade by som chcel novu antenu,tu co mam je stara 4 prvkova kovoplast a ma taku malu krabicku,co ani nie je krabicka,je to take okruhle akurat na kabel,zosilovac tam nevojde,co je na skodu,tak asi sa musim rozhodut sam,ci 6P alebo 10P,podla vyrobcu su rovnako dlhe cca 1,5m obe,co mi je trochu cudne,ale ked je to tak,tak potom asi je lepsia volba 10p,ale ako pise jeden komentar je to ducharina,este raz dakujem za vase poznatky a nazory


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #7 kdy: 07. 07. 2020, 08:28:50 »
Podobna delka je diky tomu, ze 6p antena ma zadni uchyt, takze rahno je potom delsi.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #8 kdy: 08. 07. 2020, 17:04:50 »
"kovoplast
běžně prodával VHF antény s UHF symetrákem :-) a v takové kombinaci ti třímetrová anténa bude hrát jako ta půlmetrová."

Podle čeho definujete vhodnost symetrizačního členu pro aplikaci ve VHF nebo UHF ?


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #10 kdy: 09. 07. 2020, 13:34:45 »
Ten útlum 1,6dB na 21 kanálu, při poznámce "spojení dvou kusů", znamená, že jeden symetrák má 0,8dB? 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #11 kdy: 09. 07. 2020, 15:03:02 »
https://teroz.cz/kategorie-produktu/symetrizacni-cleny/
Posuzovat vhodnost použití sym. členu dle údajů od Terozu, tak z toho už jsem vyrostl.


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #12 kdy: 09. 07. 2020, 15:08:34 »
Ten útlum 1,6dB na 21 kanálu, při poznámce "spojení dvou kusů", znamená, že jeden symetrák má 0,8dB?
Nejspíš to měřili spojením 2 sym. proti sobě 70-300-70... takže teoreticky asi ano  :D


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #13 kdy: 09. 07. 2020, 15:25:55 »
"kovoplast
běžně prodával VHF antény s UHF symetrákem :-) a v takové kombinaci ti třímetrová anténa bude hrát jako ta půlmetrová."

Podle čeho definujete vhodnost symetrizačního členu pro aplikaci ve VHF nebo UHF ?
Pokud v té kovoplastce byl osazen sym. člen SC-04, tak u toho kupodivu vychází nižší utlum na 200MHz než na 600MHz (minimun je na cca 300MHz).


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #14 kdy: 11. 07. 2020, 01:37:07 »
Pokud v té kovoplastce byl osazen sym. člen SC-04, tak u toho kupodivu vychází nižší utlum na 200MHz než na 600MHz (minimun je na cca 300MHz).
Inspirován tématem spáchal jsem doma nějaké pokusy se symetráky 2x proti sobě 70-300-70 a zjistil jsem, že tohle co píšeš by možná mohlo pasovat na symetrák z colorky (meandr na plošáku s kovovým plátkem). Ovšem co jsem našel doma "SC-04", tak to je je klasický 7mm dvouděr. MOSTEN a ten na DABu určitě dobře nefunguje. 7mm MOSTEN mně vyšel z pokusů jako ideální pro celé dnešní UHF 450-700MHz  ;)