Autor Téma: Autorádio napájené ATX zdrojem - nefunkční AM příjem  (Přečteno 10727 krát)

pinta finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
Zdravím zde přítomné.
Provozuji doma zánovní autorádio Pioneer napájené starším ATX zdrojem zn. Fortron z PC, to celé v dřevěné škatuli. Na FM to funguje skvěle, rád bych rozchodil i AM příjem. Aktuálně je každá frekvence šíleně zarušená, hraje mi slabě jen Český rozhlas. Předpokládám, že to rušení má na svědomí zmíněný napájecí zdroj. Existuje způsob jak rušení eliminovat? Pomohl by mi galvanický oddělovač nebo něco podobného?
Díky za případné rady a postřehy.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Autorádio napájené ATX zdrojem - nefunkční AM příjem
« Odpověď #1 kdy: 17. 06. 2020, 20:23:15 »
zahod to a kup normalni trafo zdroj do zasuvky


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Autorádio napájené ATX zdrojem - nefunkční AM příjem
« Odpověď #2 kdy: 18. 06. 2020, 15:13:53 »
Nejdřív rádio vyzkoušej na autobaterku, ať víš, že to rušení skutečně pochází ze zdroje...


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Autorádio napájené ATX zdrojem - nefunkční AM příjem
« Odpověď #3 kdy: 19. 06. 2020, 10:10:57 »
Existuje způsob jak rušení eliminovat? Pomohl by mi galvanický oddělovač nebo něco podobného?
Díky za případné rady a postřehy.
Galvanický oddělovač nepomůže. Rušení je způsobené pulzním zdrojem. Bohužel takových zdrojů je dnes všude spousta (třeba i v LED žárovkách), takže AM ve městě je mizerné z principu. Jak už bylo řečeno, je potřeba vyzkoušet napájení z baterie. Pokud rušení zmizí, tak ideálně k napájení použít klasický zdroj s 50Hz trafem a stabilizátorem, ne pulzní. Bude ovšem trochu větší...


J T

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Autorádio napájené ATX zdrojem - nefunkční AM příjem
« Odpověď #4 kdy: 28. 06. 2020, 00:20:08 »
Kup si klasický lineární zdroj s trafem k napájení CB radiostanic, výkonostně dle odběru autorádia. Osobně jsem takhle už v 80. letech poháněl SV/DV Teslu na chatě a instaloval různě lidem autorádia pro podobné účely. Sice nechápu, co chceš lovit na AM, protože Impuls, Country jsou i na FM, že by Dechovku :-P Vysílání ČRa na SV brzo skončí. Ale o tom diskuze není.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Autorádio napájené ATX zdrojem - nefunkční AM příjem
« Odpověď #5 kdy: 01. 07. 2020, 20:09:18 »
Kup si klasický lineární zdroj s trafem k napájení CB radiostanic, výkonostně dle odběru autorádia. Osobně jsem takhle už v 80. letech poháněl SV/DV Teslu na chatě a instaloval různě lidem autorádia pro podobné účely. Sice nechápu, co chceš lovit na AM, protože Impuls, Country jsou i na FM, že by Dechovku :-P Vysílání ČRa na SV brzo skončí. Ale o tom diskuze není.

A co třeba večer DX příjem? Třeba v evropě se am pomalu vypíná, ale jinde ve světě ješte funguje a večer může ladit.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


pinta finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
Re:Autorádio napájené ATX zdrojem - nefunkční AM příjem
« Odpověď #6 kdy: 04. 07. 2020, 09:56:18 »
Jaroslav to trefil, cílem bylo lovit vzdálené signály po západu slunce. Než se hned pouštět do bastlení, vyhrabal jsem doma starý tranzistorák Sony z r. 1989 a zkusil AM příjem na něm. Přestože poblíž neběžel žádný další spotřebič, byla to úplně stejná bída, ne-li horší. Tudíž se na to asi vykašlu a nechám si tuhle kratochvíli jen do auta, kde to funguje výrazně lépe. Každopádně díky za postřehy.