Autor Téma: Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra  (Přečteno 85142 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #45 kdy: 06. 06. 2020, 22:40:28 »
...Asi si to pleteš s propustmi, zádržemi, atd... ty máš zádrž na 12D, ne útlumák.

Útlumák je hovorový výraz pro oficiální název útlumový článek...

hoši chtěl jsem původně říct, že si masírujete ega, pak jsem si uvědomil, že číst mezi řádky v mých řádcích když jsou řádky řídké vede k superřídkým nedorozuměním :)


Sere pes jak se ten bazmek útlumový článek má správně nazvat, v technické hantírce se dělají zkratky/zjednodušení, někdo řekne útlum, jiný zádrž nebo odlaďovač.

ALE podstata vyšuměla a je to škoda (totálně nechápu absenci vašeho názoru), může to být zajímavý přínos k příjmu DAB: lezl ten nenápadný rakouský 8A do zelí 8A Teleko z Barvičky nebo ne?

Zkratka není hantýrka, esi v rozdílu mezi těmi věcmi nemáš jasno, tak moc nezáleží co se děje s 8A :)

Davide, zdá se, že ten kdo dělá zkratky jsi ty; říct větu, cituje tebe "nezáleží co se děje s 8A" je do nebe volající...ani nevím jak to nazvat, to je od tebe jako člověka z oboru nepochopitelná reakce...
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #46 kdy: 07. 06. 2020, 10:44:56 »
Přestaň už tady zasírat forum nejen svým brekem, ale i dlouhosáhlými citacemi. Fakt se jdi léčit, nejen natvrdlý, ale ještě musíš nabalit 10 citací do každého příspěvku.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #47 kdy: 07. 06. 2020, 19:40:02 »
ALE podstata vyšuměla a je to škoda (totálně nechápu absenci vašeho názoru), může to být zajímavý přínos k příjmu DAB: lezl ten nenápadný rakouský 8A do zelí 8A Teleko z Barvičky nebo ne?
Bohužel názor, jestli rakušáci rušili barvičku ti ani já, ani David nesdělíme, protože to nevíme. VF technika je duchařina. Zejména pokud není k dispozici patřičný měřící přístroj. Tranďák ti neřekne, co ho ruší, pouze ukáže chybovost, případně kvalitu naladěného multiplexu. Co způsobuje tu chybovost je na odhadu pozorující osoby. Můžeš si to vyzkoušet sám, dám ti k dispozici všechny údaje, kterém mám i já. V tabulce je působení vloženého útlumu na kvalitu přijmu u multiplexu 8A.

útlum       kvalita     úroveň
 0dB           0%        45dB
 6dB          38%       37dB
12dB         58%       32dB
18dB         75%       26dB

Se vzrůstajícím vloženým útlumem stoupá kvalita přijmu. Tak co, způsobili to rakušáci nebo ne? Já nevím, ale mě osobně je to úplně jedno, co to bylo. Podstatný je výsledek.
Byl to jen pokus který vyšel, ale není možné všechny problémy řešit tím, že tam vrazím útlumák, nicméně jsou takové.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #48 kdy: 11. 06. 2020, 21:59:34 »
chtěl jsem se podívat jestli neuvidím přes QIRX nějaký náznak impulsní odezvy Rechnitz nebo Schokl a až při pohledu na screen odezvy mi došlo, že to Qirx počítá jenom do 500 us. Ke mně Rechnitz 209 km tj. opožděn za Barvičkou o 665 us a Schokl 241 km o 774 us, takže marné.

Samotná Barvička dává druhou odezvu po 19 us, což je nějaký 6 km místní odraz, ale to je běžný místní folklór na mnoha kanálech.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #49 kdy: 12. 06. 2020, 09:13:27 »
Impulsní odezva funguje na stejném obsahu, jiný obsah (dva různé muxy) ti nemůže udělat impulsní odezvu. Ta jde rozklíčovat a zobrazit jen na funkčním stejném multiplexu. Stručně, když ti bude hrát Brno, tj. bude demodulováno, nikdy ti nic nemůže ukázat impulsní odezvu jiného muxu/obsahu na pozadí. Musí se to k něčemu synchronizovat. Jak se asi budou synchronizovat různé obsahy? Čistě logicky nemůže být rakušák opožděn za Brnem, Brno po něj není a ani nemůže být primární, základní nulový signál.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #50 kdy: 12. 06. 2020, 21:31:51 »
Davide, to co popisuješ je DVB-T (T2 zde nyní nebudeme tahat). Tam se skutečně prvotní hrubá synchronizace - hledání začátku datového bloku - dělá přes autokorelaci začátku a konce datového bloku, kdy začátek bloku je ochranní interval a je to opakování konce bloku. To znamená, že pokud na přijímač dorazí na stejném kanálu dva různé muxy (signály) tak vznikne miš-maš a hrubá synchronizace nemá šanci a pochopitelně další cesta k vyhodnocování impulsní odezvy pomocí cross-korelace přes rozptýlené piloty (scattered pilots) je zarúbaná.

V DAB je to jinak. Tam je pro synchronizaci vyhrazen synchronizační kanál, který časově předchází datovému kanálu. Obsah synchro kanálu je daný normou a je stejný pro všechny DAB kanály. To taky znamená, že replika dat synchro kanálu je natvrdo vypálena v každém DAB přijímači tj. ve všech 70 milionů - nebo kolik jich bylo prodáno celosvětově k dnešnímu dni (nejdeme do detailů, že v tranďáku je uloženo komplexně sdružené číslo vyslaných fází). To znamená, že přijímač není schopen rozlišit, z kterého muxu nebo SFN mu byl signál v synchro kanálu doručen.

Jiná věc je úroveň užitečného/parazitního signálu ve vztahu k tomu, jak to přijímač vyhodnotí. Když mluvíme o Qirxu, nemám a neměl jsem možnost nasimulovat situaci, která by to ukázala. Když by byly 2 různé muxy (stejný kanál) přibližně stejně silné, tak samozřejmě datový kanál DAB rámce se nedá demodulovat ať se Viterbi dekodér snaží jak chce.

Ovšem situace, ze které jsem původně vycházel, byla dobrý místní mux a nějaké vzdálené brepty, které svou úrovní nerozhazují fáze místního signálu do té míry aby si s tím Viterbi neporadil a zároveň nechávají stopu v impulsní odezvě. Ověření se nepovedlo limitem Qirxu 500 us a faktem, že vzdálené brepty jsou za tímto limitem.

Mám za to, že tvůrce Qirxu, kdyby chtěl, tak by mohl separovat programovou sekvenci, která počítá impulsní odezvu bez ohledu na to, co se děje v datovém bloku (Main Service Channel) tj. když mux nelze demodulovat ale odezvu by šlo zobrazit. Akorát by byla nutná místní znalost, co to ty další špice odezvy jsou co znemožňují příjem.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #51 kdy: 14. 06. 2020, 15:36:28 »
Nepopisuju T/2, popisuju obecný princip. V tom se tyto technologie neliší. Pokud budeš jako užitečný signál přijímat a dekodovat Barvičku za zády, natolik silnou, aby hrála, NIKDY neuvidíš nějaký jiný signál/obsah/multiplex někde na pozadí, jako impulsní odezvu, atd... Prostě ne. Mysli si že jo, je mi to v podstatě jedno. Ale není to tak a být nemůže. Pokud by ten cizí mux byl natolik silný, aby sis mohl něco dalšího zpracovávat, tak ti nikdy nebude hrát ten užitečný (v tomto případě Barvička).
« Poslední změna: 15. 06. 2020, 16:23:41 od David Kříž »


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #52 kdy: 15. 06. 2020, 12:32:40 »
Andreji, David má pravdu. Impulsní odezva, echo nebo chcete-li ozvěna, se projevuje jen na tom samém načteném multiplexu. Neexistuje ozvěna z jiného multiplexu, to je už rušení.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #53 kdy: 02. 07. 2020, 18:06:28 »
Tak to nakonec vyřešily útlumáky. Bylo potřeba najít hranici mezi pozitivním a negativním signálem. Nejlepší je kombinace útlumáků 6+12dB. Nyní je stabilní kvalita 80%, na starým kabelu to divoce kolísalo mezi 7-17%.
Děkuji za podporu a motivující příspěvky.

ten rakouský 8A sem leze, při ranních inverzích mi čárky 8A Teleko Barvička klesnou blíže k magické čárce 5 dílků, normálně olizují něco málo přes půl kotle.

Mám za to, že meteo podmínky místní Barvičku nemůžou až tak ovlivnit a že rakouské 8A rozhodí její 4 světoznámé základní fáze subnosních a pro přijímač je to prostě šum, C/N resp. zářné čárky klesají... :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #54 kdy: 02. 07. 2020, 23:19:51 »
Už mám určité znalosti z provozování nových rozvodů, ale není čas. Časem se k tomu určitě vrátím. Sedím teď na dvou až třech židlích současně a na plky na fóru není čas. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML