Autor Téma: Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra  (Přečteno 85146 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #30 kdy: 03. 06. 2020, 21:38:36 »
Další spekulace: 8A Graz Schokl 10kW jsem na prut opakovaně stabilně chytil za líšeňským lomem a u školy na Novolíšeňské (než začla Barvička); nyní přibyl Rechnitz/Hirschenstein 5,6 kW, sice 200 km, ale profil celkem ok; jestli si je novým kabelem nevytunil :)
To je taky jedna z možností, že novým kabelem stoupl nejen žádoucí signál, ale i rušení. Odpojením stínění klesne signál, ale i rušení. Bez stínění mám 8A v kvalitě, jakou jsem doposud neměl.

V kuchnutým tuneru je střední vodič připojen na plošňák takovým plíškem ve tvaru písmene Z, jak se zasouvá a vytahuje konektor, tak se pokaždé písmeno Z deformuje o 1-2mm. Možná je to ještě OK, možná je v plošňáku už studeňák. Chtělo by to přeletovat, ale to teď nedám.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #31 kdy: 03. 06. 2020, 22:09:23 »
Tak to nakonec vyřešily útlumáky. Bylo potřeba najít hranici mezi pozitivním a negativním signálem. Nejlepší je kombinace útlumáků 6+12dB. Nyní je stabilní kvalita 80%, na starým kabelu to divoce kolísalo mezi 7-17%.
Děkuji za podporu a motivující příspěvky.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #32 kdy: 04. 06. 2020, 12:41:03 »
A co na ty útlumáky říká Kamzík a spol?

Na chatu bysme museli poskládat nějakýho hybrida, záleží co tam máš za signály :-)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #33 kdy: 04. 06. 2020, 15:21:36 »
Kamzík samozřejmě 18dB útlumu nepřežil. Obě Vídně a Hády jedou bez problémů. Proto jsem na DAB natáhl minimálně 2 kabely a budu přepínat. Uvolní se mi nahoře elektrický přepínač po FM a mohu ještě použít mechanický dole  o tuneru.   

S chatou si nedělej starosti. Je tam jen takový malinkatý výložníček v laťkové stěně, která nic neunese. Tam to vidím na malý síto nebo na moji neoblíbenou LP. Případně kombinaci několika dipólů nebo co život přinese. V době analogu jsem bral Javořici, protože 6km vzdálený Kojál vytvořil difuzní pole, kde nedržela synchronizace. Javořice byla podstatně slabší, ale čistá. V době digitálu už si přijímač přebere i ten rozbitý signál. Tam je úplně jedno, co je tam za anténu a kam míří. Akorát mu dýl trvá přepínání mezi multiplexy, než z toho chaosu vybere ten správný signál. Mimo základní multiplexy jedou i Veselice a Rakušáci. Na FM je to lovecký ráj i na dipol. Kamzík, Kahlenberg, Jauerling, Brno, Krásné, Jihlava, Strážník, Praděd, Boskovice, Zlín, Vyškov, Olomouc, Strážovice.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #34 kdy: 04. 06. 2020, 21:35:23 »
Tak to nakonec vyřešily útlumáky. Bylo potřeba najít hranici mezi pozitivním a negativním signálem...

abych z toho něco měl i já duchem chudý, prosím o upřesnění

negativní a pozitivní signál je tedy asi myšleno užitečný a destruktivní. Útlumák je co? tj. šířka pásma. To jako umravnil ty zlé osmáčkové ósterrajchy a pravda Barvičky zvítězila?

Pokud by tomu tak bylo tak potěš koště; DAB sotva přelezlo z plenek do nočníku a v něm již zuří střevní výjevy :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #35 kdy: 04. 06. 2020, 23:01:14 »
Byl to takový průzkum bojem. Nemám měřák na DAB, tak jsem použil analogické postupy z televize. Pokud je primární signál silnější než rušení, tak při určitém zatlumení je už rušení slabé, ale primární signál ještě dostatečně silný. Tento postup nelze použít, pokud je rušení silnější než primární signál. 
Útlumák je prvek, který sníží úroveň signálu v celém pásmu o přesně daný počet dB, který je na něm uveden.   
U mě je problém, že DAB anténa míří na jih, odkud přichází rušící signál, ale primární signál přichází z Brna. Až předělám celý anténní systém a jedna anténa bude mířit na Brno a druhá na Kamzík, tak bude po problému. Alespoň předpokládám.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #36 kdy: 04. 06. 2020, 23:38:56 »
s tím útlumákem jsme si nerozuměli, zajímalo mně jaké má pásmo, já jsem například "in a jsem updejtovanej zádrží 12D" :), tak mně zajímalo jestli máš šuplíkový zdroj ještě z dob VHF III na toto pásmo nebo vo co go.

Jinak pokud byl problém 8A z Rakouska tak téma pro plánovače DAB k pokoře a přemýšlení a depresi; byl bych zvědav jak v sousedním vlákně Josef (ne)vyřeší zhoršení 11C Vídeň, napadlo mně, že může být stejný problém s 11C Zlínem.

Někdy není potřeba měřák za majland a stačí tranďák s teleskopem když člověk vidí co - kde z toho leze; kde nic není ani smrt nebere a kde si vyskakuje tranďák tak na tom musí něco být; udělá se průměr a je serious deal :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #37 kdy: 05. 06. 2020, 08:02:16 »
Andreji, útlumák je útlumák, většinou širokopásmový, resp. na pásmo které řešíš (třeba UHF, VHF), ale tlumíš s ním vše, i užitečný signál.
Asi si to pleteš s propustmi, zádržemi, atd... ty máš zádrž na 12D, ne útlumák.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #38 kdy: 05. 06. 2020, 14:58:04 »
Útlumák je hovorový výraz pro oficiální název útlumový článek. Vyrábí se buď pevně nastavené hodnoty nebo regulovatelný. Jak psal David, utlumí stejně všechno, co jím prochází. Jak žádoucí, tak nežádoucí signál. Většinou se používá pro vyrovnání úrovní z různých zdrojů (antén). V běžném provozu se moc nepoužívá, lidem většinou signál chybí, než aby ho tlumili. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #39 kdy: 05. 06. 2020, 16:07:52 »
Když už konečně začneš od začátku a dáš si tam normální anténu a normální zesák, nebudeš muset nic ani utlumovat ani přepínat :-)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #40 kdy: 05. 06. 2020, 18:07:18 »
Jakmile budu mít k dispozici všechny finální multiplexy DVB-T/2, tedy někdy začátkem řijna.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #41 kdy: 05. 06. 2020, 22:04:26 »
... VKV taky prodaná...

vím, že off-topikuji, ale ta VKV anténa na tvém obrázku: zisk, rozměry, cena; děkuji za pozitivní odpověď - včil mudruj čeho se ta pozitivní odpověď má týkat :)

něco podobné v příloze
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #42 kdy: 05. 06. 2020, 22:30:53 »
...Asi si to pleteš s propustmi, zádržemi, atd... ty máš zádrž na 12D, ne útlumák.

Útlumák je hovorový výraz pro oficiální název útlumový článek...

hoši chtěl jsem původně říct, že si masírujete ega, pak jsem si uvědomil, že číst mezi řádky v mých řádcích když jsou řádky řídké vede k superřídkým nedorozuměním :)


Sere pes jak se ten bazmek útlumový článek má správně nazvat, v technické hantírce se dělají zkratky/zjednodušení, někdo řekne útlum, jiný zádrž nebo odlaďovač.

ALE podstata vyšuměla a je to škoda (totálně nechápu absenci vašeho názoru), může to být zajímavý přínos k příjmu DAB: lezl ten nenápadný rakouský 8A do zelí 8A Teleko z Barvičky nebo ne?
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #43 kdy: 06. 06. 2020, 02:35:41 »
... VKV taky prodaná...

vím, že off-topikuji, ale ta VKV anténa na tvém obrázku: zisk, rozměry, cena; děkuji za pozitivní odpověď - včil mudruj čeho se ta pozitivní odpověď má týkat :)

něco podobné v příloze

Délka 2000 mm (plus 160 mm vzadu na třmeny), šířka 1960 mm, zisk cca jak korner 9,2 , dole o 0,2 dB míň, nahoře  o 0,2dB víc, předozaďák v průměru stejný, ale "soustředěný" do vrchní poloviny pásma, kde u kornerky už naopak klesá a tím i jinší tvar VD, "lineární" vzestup zisku s vrcholem na 108 MHz, prvky Al trubka 8/1 mm, ve středu nanýtovaná na cca 200mm duralové kulatiny průměr 6mm, ráhno jekl 15/15/2 mm, čtyři ocelový výztuhy, dva třmeny 85mm, symetrák, krabička
s F-kem, příchytky z UV plastu.
Cena pro kamaráda litr materiál, litr práce (cca 150/hod).
Takže pozitiv 14 půlek, možná i víc :-))))


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vnitřní rozvody včera, dnes a zítra
« Odpověď #44 kdy: 06. 06. 2020, 13:05:34 »
...Asi si to pleteš s propustmi, zádržemi, atd... ty máš zádrž na 12D, ne útlumák.

Útlumák je hovorový výraz pro oficiální název útlumový článek...

hoši chtěl jsem původně říct, že si masírujete ega, pak jsem si uvědomil, že číst mezi řádky v mých řádcích když jsou řádky řídké vede k superřídkým nedorozuměním :)


Sere pes jak se ten bazmek útlumový článek má správně nazvat, v technické hantírce se dělají zkratky/zjednodušení, někdo řekne útlum, jiný zádrž nebo odlaďovač.

ALE podstata vyšuměla a je to škoda (totálně nechápu absenci vašeho názoru), může to být zajímavý přínos k příjmu DAB: lezl ten nenápadný rakouský 8A do zelí 8A Teleko z Barvičky nebo ne?
Zkratka není hantýrka, esi v rozdílu mezi těmi věcmi nemáš jasno, tak moc nezáleží co se děje s 8A :)