Autor Téma: Černí baroni v HD!  (Přečteno 9298 krát)

blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Černí baroni v HD!
« kdy: 28. 07. 2010, 21:33:35 »
Nyní běží na TV Nova Černí Baroni v HD. Byla o tom zmínka v magazínu MF Dnes (pod údajem o čase vysílání bylo v závroce HD), kterou jsem bral s rezervou, nicméně skutečně je to tak. Bohužel jsem si na to nevzpomněl, abych to chytl od začátku. Je tu ale vidět, že Nova HD vysílání u svých pořadů nedostatečně propaguje, když tuto skutečnot nikdo z Digizone nezachytil. Tedy já vlastně jo, ale bohužel jsem zmínce v MFD zas tolik nevěřil a pak už jsem si to zapomněl ověřit jinde. Snad se HD verze ČB objeví časem někde na warez foru.




EDIT: Hm, tak konkurence si toho všimla.  ::) to abysme se tu cítili jak USA/SSSR, když je SSSR/USA předběhli v nějakém prvku dobrývání kosmu. ;D
http://www.google.cz/forum/topic-51404/

Bohužel byli ČB natočen v dosti nešikovném formátu, který není ani hot (4:3), ani čehý (16:9). Podle rozlišení ripů to vychází na nějakých 1,42:1. Nova tento problém vyřešila ořezem na 16:9, což samozřejmě, jakožto známý aniticropista  :), nevítám. Celkem by mně zajímalo, jak by se k tomu postavila ČT.
Kromě cropu jsou i tyto možnosti:
Vysílat 16:9 s černými pruhy po stranách, které budou užší než kdyby se takto vysílal obraz 4:3. Nevýhodné pro majitele obrazovek 4:3, jenž uvidí obraz v černém rámu.
Vysílat 4:3 (podobně jako HD přepisy Babičky, Zlatých úhořů...) s menšími černými pruhy nahoře a dole. Nevýhodné pro majitele obrazovek 16:9, jenž by viděli obraz v černém rámu. Sice by to šlo zkorigovat úpravou obrazu, pro nejž jsou moderní LCD/PDP TV lépe vybaveny, jenže je tu i ten HD faktor a obraz v takovémto formátu byl měl za následek, že rozlišení aktivní části obrazu by dosáhlo cca 1440x1014 pix zatímco u první metody by měla aktivní část obrazu cca 1533x1080 pix, což je celkově asi o 200 000 bodů více.

Osobně bych volil možnost A. Majitelé TV 4:3 sice na tom budou "biti", ale ty jsou vlastně "biti" téměř nepřetržitě, když TV stanice vysílají 16:9, jen prostě budou nyní "biti" ještě citelněji. Zní to tvrdě, ale trend zkrátka jasně směřuje k formátu 16:9.
« Poslední změna: 28. 07. 2010, 22:24:57 od blueflash . »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


hrazny palyza

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 121
    • Zobrazit profil
Re: Černí baroni v HD!
« Odpověď #1 kdy: 28. 07. 2010, 22:16:24 »
Taky jsem si všimnul, že film dnes působí líp než obvykle. Ale obecně mě výsledek digitalizace starých filmů do HD rozlišení poněkud zklamal. U filmů je zřetelně vidět zrno, zvlášť na tmavších plochách je to hodně zřetelné a působí dost rušivě. To pozoruju jak u filmů digitalizovaných ČT, tak u tohoto. Subjektivně o řád lépe působí filmy natočené přímo HD kamerou, např. Na cestě, nebo dokumenty BBC, když před časem běžely večer na ČT HD.


tom radon

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Černí baroni v HD!
« Odpověď #2 kdy: 28. 07. 2010, 22:49:43 »
na některých restaurovaných US filmech z cca 50-tých let je vidět, že i prastarý filmový materiál lze oživit do stavu, na který se nechytají ani nové digitální kamery, jen to neumíme resp. na to nemáme finance. Snad časem ...


V. Šetka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Černí baroni v HD!
« Odpověď #3 kdy: 28. 07. 2010, 23:10:34 »
Při digitalizaci z filmových podkladů je také podstatné, jaká filmová kopie byla použita. Nejvyšší kvality lze dosáhnout, pokud je k dispozici originální filmový negativ. Ten ale může být buď nedostupný, ztracený, majitel ho nechce zapůjčit, nebo by to bylo moc drahé. Pokud se potom dělá převod sebelepší technikou a ve vysokém rozlišení, ale z nějaké pracovní kopie, nelze perfektní kvalitu očekávat.

Stejně tak u některých věcí, které poslední dobou z vlastní iniciativy převádí do "HD" Česká televize, se zdá že buď použili nekvalitní kopii, nemají tak dokonalou technologii, nebo si s tím nedávají tolik práce.

viz také: http://www.nostalghia.cz/webs/vlacil/clanky/marketa_z_negativu_01.php - pokud by se prováděla digitalizace z té pozitivní kopie, tak třebaže by to bylo v HD (2K nebo i 4K rozlišení), těm lepším obrázkům by se to nevyrovnalo


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re: Černí baroni v HD!
« Odpověď #4 kdy: 28. 07. 2010, 23:23:05 »
Já bych ČT zas tak nehanil. Je to bezesporu skvělá invence a kdyby mi někdo před rokem řekl, že ČT uvede několik svých starých seriál a filmů v HD, tak mu možná ani nebudu věřt. Spíš jsem čekal, že se dříve dočkáme v HD nějakých legendární českých filmů. Na čemž se tedy již pracuje a bude se pracovat pečlivě, což s sebou nese i velkou finanční a časovou náročnost. ČT zřejmě zvolila nějaký méně nároční způsob, ale i tak je kvalita obraze nesrovnatelně lepší než u minulých repríz, kdy to pouštěli ještě z nějakých starých přepisů. Navíc smozřejmě kvalita závisí i na samotném zdroji. Vlak dětství a naděje moc dobrý nebyl, ale Byl jednou jeden dům nebo Zlatí úhoři na mne působili pěkným dojmem.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pavel-original

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Černí baroni v HD!
« Odpověď #5 kdy: 29. 07. 2010, 02:14:24 »
Taky jsem si všimnul, že film dnes působí líp než obvykle. Ale obecně mě výsledek digitalizace starých filmů do HD rozlišení poněkud zklamal. U filmů je zřetelně vidět zrno, zvlášť na tmavších plochách je to hodně zřetelné a působí dost rušivě. To pozoruju jak u filmů digitalizovaných ČT, tak u tohoto. Subjektivně o řád lépe působí filmy natočené přímo HD kamerou, např. Na cestě, nebo dokumenty BBC, když před časem běžely večer na ČT HD.
Vždyť to není nijak zvlášť starý film!