Autor Téma: Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání  (Přečteno 11589 krát)

cucumis.melo

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Koupil jsem si starý videorekordér Panasonic NV-SD450. Přehrávání starých videokazet funguje normálně, ale když si chci nahrát televizní vysílání, tak okamžikem stisknutí tlačítka REC se během pár okamžiků ztratí obraz i zvuk (jako kdyby nastalo silné rušení). Takto rušený obraz se i nahraje, takže nahrávka je k ničemu. Okamžikem stisknutí tlačítka STOP se obraz i zvuk vrátí do normálu. Čím by to mohlo být? Mám něco přenastavit nebo jinak zapojit kabely?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání
« Odpověď #1 kdy: 14. 11. 2019, 11:03:18 »
To bys musel popsat zapojení. Zkus změnit výstupní RF kanál.
Jinak, nahrávat analog na VHS, to je dnes opravdu rarita. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


cucumis.melo

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání
« Odpověď #2 kdy: 14. 11. 2019, 13:44:17 »
Od anény vede koaxiální kabel do videorekordéru. Videorekordér a televize jsou propojeny SCART kableem a koaxiálním kabelem.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání
« Odpověď #3 kdy: 14. 11. 2019, 15:53:35 »
Tak zkus odpojit koax, co vede z videa do televize a udělej zkušební záznam.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání
« Odpověď #4 kdy: 14. 11. 2019, 20:40:50 »
Od anény vede koaxiální kabel do videorekordéru. Videorekordér a televize jsou propojeny SCART kableem a koaxiálním kabelem.
Tak zkuste nahrávat ze setoboxu přes scart kabel a nastav AV.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


cucumis.melo

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání
« Odpověď #5 kdy: 14. 11. 2019, 22:30:07 »
Tak zkus odpojit koax, co vede z videa do televize a udělej zkušební záznam.

V tom případě nejde do videorekordéru televizní signál, takže není co nahrávat. Totéž i když jsem pak koaxiální kabel od antény připojil do televizoru místo do videorekordéru.

Citace: Jan Pavlis
Tak zkuste nahrávat ze setoboxu přes scart kabel a nastav AV.

Settopbox nemám, analogový signál přijímám z anténní zásuvky od UPC - a k té se lze připojit jen koaxiálním kabelem, ne SCARTem.


cucumis.melo

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání
« Odpověď #6 kdy: 15. 11. 2019, 10:05:02 »
Tak zkus odpojit koax, co vede z videa do televize a udělej zkušební záznam.

Teď jsem to zkusil znovu (včera jsem se asi spletl) a odpojení koaxu nemá na funkčnost vliv - při nahrávání vypadne obraz i zvuk, stejně jako když tam ten koax byl.


Rogue 11

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 275
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání
« Odpověď #7 kdy: 15. 11. 2019, 14:04:27 »
Pod Scartem do TV je takový přepínač. K tomu výrobce má větičku "Přepněte do polohy vypnuto, pouze pokud dojde k rušení, potom sledujte pouze přes Scart konektor". Zkuste to.     

Pokud zase nic, znovu proladťe tuner a výstupní RF kanál musí být 36 +-6 (tedy 30-42).

Pokud opět nic, mohlo by to ukazovat na možnou závadu tv tuneru.


cucumis.melo

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání
« Odpověď #8 kdy: 15. 11. 2019, 16:43:24 »
Pod Scartem do TV je takový přepínač. K tomu výrobce má větičku "Přepněte do polohy vypnuto, pouze pokud dojde k rušení, potom sledujte pouze přes Scart konektor". Zkuste to.     

Pokud zase nic, znovu proladťe tuner a výstupní RF kanál musí být 36 +-6 (tedy 30-42).

Přepínač jsem zkusil (všechny tři polohy, s koaxem mezi videorekordérem a televizí i bez něj, tj. 6 možností) a ani v jednom případě to nefungovalo.

Nevím, jak na televizi nastavit kanál 36, moje stará televize Daewoo neukazuje čísla kanálů. Každopdáně výstup z videorekordéru můžu sledovat buď na AV, nebo někde uprostřed pásma UHF.


Rogue 11

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 275
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání
« Odpověď #9 kdy: 15. 11. 2019, 18:50:17 »
Tak zkuste ještě "tovární nastavení":

Menu-Settings-Tuning-vybrat Shipping Condition-Store-potvrdit znovu Store.

Pokud furt nic, asi je závada na tv tuneru, pritože už mně nic jiného nenapadá.     
 


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání
« Odpověď #10 kdy: 21. 11. 2019, 12:22:24 »
Když nad tím po delší době přemýšlím: nemá to něco společného s prastarou ochranou proti kopírování? Nic jiného mě nenapadá. Za starých časů jsme dlouhou nachávali v provozu prastaré video Tesla, které ji ignorovalo. Jestli jsem to správně pochopil, tak je zdrojem analogová kabelová TV. Není možné, že je toto vysílání zabezpečeno proti kopírování? Nebo že video špatně vyhodnocuje signál jako zakódovaný a odmítá nahrávat?

Jenom střílím naslepo. S kabelovou TV praktickou zkušenost nemám. Na rozdíl od údržby archivu videokazet a jejich přepisování, kde to někdy byl problém.

Michal
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání
« Odpověď #11 kdy: 21. 11. 2019, 16:21:51 »
Zkuste propojit scart kabelem televizi a video a nastavit na videu AV. Já takhle nahrával kdysi ze staré televize Tesla Aleš.To ještě nebyly na televizích scarty. Na Aleši byla po straně taková divná zásuvka.Ted jsem domů přitáhl malou 35 Tv Funai a ta má vzadu výstup video i audio. Z té by to mělo nahrávat. Ye schématu scart zásuvky by se dalo zjistit kde jsou výstupy a upravit scart kabel.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání
« Odpověď #12 kdy: 21. 11. 2019, 17:14:48 »
A jednotlivé programy (kanály) máte naladěné a uložené v tuneru videorekordéru? A při zmáčknutí toho tlačítka REC je na videorekordéru nastaveno jako zdroj signálu co? AV (1,2, už si to nepamatuju) nebo konkrétní programová pozice? panasoniky sem měl snad všechny co kdy byly :-) a nikdy s žádným nebyly nijaké potíže, všechno fungovalo výtečně, včetně VPS (pokud teda ta která televizní stanice příslušné kódy posílala).
« Poslední změna: 21. 11. 2019, 17:24:08 od Xmux »


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání
« Odpověď #13 kdy: 22. 11. 2019, 07:25:31 »
Když nad tím po delší době přemýšlím: nemá to něco společného s prastarou ochranou proti kopírování? Nic jiného mě nenapadá.
Také mě hned napadl Macrovision. I ta prodleva „pár okamžiků“ by tomu odpovídala, ta pro něj byla typická. Ale z analogu jsem už tak dlouho pryč, že si to netroufám tvrdit. To by chtělo názor nějakého starého zasloužilého servisáka, který to míval historicky v rukách.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Videorekordér VHS - rušení obrazu při nahrávání TV vysílání
« Odpověď #14 kdy: 22. 11. 2019, 11:12:31 »
A kde to UPC je? Schválně jsem zkoušel analog UPC v Praze a zde se stále nahrávat dá. DVD rekordér jinak při Macrovision napíše, že nahrávat nelze, ale s UPC nemá problém. Časem můžu zkusit i VHS...