reklama

reklama

Autor Téma: Příjem DAB v letadle  (Přečteno 23566 krát)

omar3

• Profík
    • Zobrazit profil
Příjem DAB v letadle
« kdy: 03. 07. 2019, 13:22:15 »
Nakonec jsem se rozhodl, že založím vlákno o příjmu DAB v letadle. Možná to bude jen můj monolog, ale možná se někdo přidá. 

Všeobecně se ví, že čím je anténa výše, tím má lepší signál a není nad anténu v letové hladině 10.000m. Doba strávená v letadle se dá využít různě, jednou z možností je sledovat příjem DAB signálů v průběhu letu. Neustále jich přibývá, oproti loňským 6 jsem jich letos ulovil 18. Už se to těžko stíhá, všechno vyhodnotit a zapsat. Než přijímač by byla asi lepší klíčenka a notebook, který by všechna data uložil do paměti a vyhodnocení by se mohlo provést na zemi v klidu.

Pro smysluplný příjem je potřeba začít s přípravou již doma. Nejprve je potřeba odhadnout trasu letu a mít v nějakém mobilním zařízení s GPS stažené mapy států, nad kterými se letí. Samozřejmě je nezbytné, aby sledovací zařízení mělo možnost přepnutí do letového režimu. Pak si je potřeba říci, jestli má člověk zájem o signály spíše z levé nebo pravé strany letadla a podle toho požádat o místo u okénka při odbavení. Místo v letadle je velmi důležité. Nejvhodnější jsou místa u okénka na přídi nebo na zádi. Nevhodná jsou naopak  místa do uličky a nad křídlem. Převážně se přijímají signály ze směrů, kam člověk z okénka vidí. Z druhé strany letadla se probojují jen nejsilnější signály v blízkosti vysilače. Taky není k zahození mít stažený seznam všech DAB vysilačů do 500km od trasy letu.

Vlastní příjem se provádí na DAB přijímači na teleskop a na obrazovce se sleduje pozice letadla.  V příloze reálné foto přijímacího pracoviště na palubě letadla s příjmem 9C Radia Dalmacija u Noveho Sadu.

Příště se podíváme na jednotlivé lety.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345
IPTV: 4net, SML

Reklama

• Stálý člen

reklama

Petr_PH

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #1 kdy: 03. 07. 2019, 14:51:59 »
Dobrý den,

loňské léto trasa Praha -> Heráklion, přijímač Sony XDR-P1DBPB teleskop, tradiční místo u okna a u nouzového východu, částečně na křídle nemá vliv na příjem ( zkoušeno opakovaně )
ČRa 12D držel až na hranici AT/HU, Niederbayern 7D až za Balaton !
Snažil jsem se zachycené MUXy fotit na mobil, který přiřazuje fotku do mapy k dalšímu vyhodnocení. Hrály dále MUXy SK/AT Wien/Slo/HR a nejzábavnější byly MUXy z IT, vč Vaticana.
Příjem neuvěřitelně stabilní až do hranice cca 300 km od vysílače. Personálu radio ani mobil v režimu letadlo nevadil, žádný rozruch jsem nezpůsobil :)

P. 
Sony XDR-F1HD I2C Körner 9.2
Yamaha T-D500 Vaten DAB 10
Sony xdr‑p1dbp

omar3

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 03. 07. 2019, 16:13:49 »
Taky jsem loni letěl do Heraklionu, ale Italy jsem nechytl ani Slovince.

Tady je autentický zápis:
Let Brno-Heraklion 14.6.2018 Boeing 737 800, imatrikulace OK-TVH, společnost Smartwings, sedadlo u okénka vpravo ve směru letu za křídlem.
Překvapivý byl dosah Hádů, vydržely až skoro k Bělehradu. To už se pak nikdy neopakovalo. Zágreb byla poslední výspa DAB civilizace, směrem na jih už je úplná DAB tma.
Zachyceno:
Brno-Hády 12D Brno – Bělehrad
Vídeň 11C
Bratislava 12C
Budapest  11D pouze kolem Budapešti
Zagreb 9C Od Noviho Sadu po Kragujevac

AndrejH

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 04. 07. 2019, 21:35:57 »
Omar:
sice nemáš jistotu, že jsi první kdo u nás DAB v letadle testoval, ale jsi první kdo o tom loni informoval a letos opakoval a založil vlákno; a to se počítá :)

jinak na německém fóru bylo toto téma (DAB v letadle) založeno v roce 2013, poslední příspěvek je z března 2019, ale téma má jenom 2 strany - to abys nebyl v depresi kdyby se naplnilo "možná to bude jen můj monolog" - jak zmiňuješ v úvodu.

Z jiného vlákna toho německého fóra mi utkvěla v paměti zmínka o příjmu přes SDR a notebook a dotyčný nebyl nadšený, vadila mu rychlá změna muxů; nechce se mi ten příspěvek dohledat - jak přesně to formuloval, ale na druhé straně je fakt, že zobrazení seznamu čísel muxů u SDR je o něčem jiném než na trazistorácích.

P.S. kdybys zůstal v Kalábrii ještě pár dní, mohl jsi mít zážitek. Italové spustili nový mux s názvem Stromboli. Turisté prý ve snaze zachytit co nejvíce dílků na bargrafu skákali nadšeně do moře... :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné Tesco DR1403G a Pure Elan E3, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

omar3

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 05. 07. 2019, 09:40:20 »
Na Stromboli jsme byli týden před výbuchem. Nevím, jestli to bylo štěstí nebo smůla. Určitě to byl pro očité svědky zážitek na celý život.

Reklama

• Stálý člen

omar3

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 15. 07. 2019, 16:25:48 »
Už se mi podařilo přepsat z přijímače seznam zachycených stanic z posledního letu. Je jich 146 oproti loňsku dramatický nárůst. Avšak oproti Londýnu, kdy jsem chytil uprostřed města 114 stanic, to zase taková bomba není. V příloze v abecedním pořadí bez rozdělení do multiplexů.

Až při kontrole jsem zjistil, že jsem chytil i Srbsko, pokusné vysílání z Bělehradu na 11A s programy Beograd 1, Beograd 2 a Beograd 202. 

AndrejH

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 15. 07. 2019, 20:12:30 »
úplně náhodou mi v seznamu stanic padla do oka "Liptov"; je to z vysílače Banská Bystrica - Panský diel, 3 kW, 10B, provozovatel Avis
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné Tesco DR1403G a Pure Elan E3, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

omar3

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: Dnes v 09:50:04 »
Díky za upřesnění, to jsem netušil.

Mrzí mne, že ten seznam není podle multiplexů, ale jen podle abecedy. Dá se nějak z Teska zpětně dostat i číslo kanálu nebo kmitočet, na kterém byl ten který program naladěn?

reklama