Autor Téma: Příjem DAB v letadle  (Přečteno 58794 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Příjem DAB v letadle
« kdy: 03. 07. 2019, 13:22:15 »
Nakonec jsem se rozhodl, že založím vlákno o příjmu DAB v letadle. Možná to bude jen můj monolog, ale možná se někdo přidá. 

Všeobecně se ví, že čím je anténa výše, tím má lepší signál a není nad anténu v letové hladině 10.000m. Doba strávená v letadle se dá využít různě, jednou z možností je sledovat příjem DAB signálů v průběhu letu. Neustále jich přibývá, oproti loňským 6 jsem jich letos ulovil 18. Už se to těžko stíhá, všechno vyhodnotit a zapsat. Než přijímač by byla asi lepší klíčenka a notebook, který by všechna data uložil do paměti a vyhodnocení by se mohlo provést na zemi v klidu.

Pro smysluplný příjem je potřeba začít s přípravou již doma. Nejprve je potřeba odhadnout trasu letu a mít v nějakém mobilním zařízení s GPS stažené mapy států, nad kterými se letí. Samozřejmě je nezbytné, aby sledovací zařízení mělo možnost přepnutí do letového režimu. Pak si je potřeba říci, jestli má člověk zájem o signály spíše z levé nebo pravé strany letadla a podle toho požádat o místo u okénka při odbavení. Místo v letadle je velmi důležité. Nejvhodnější jsou místa u okénka na přídi nebo na zádi. Nevhodná jsou naopak  místa do uličky a nad křídlem. Převážně se přijímají signály ze směrů, kam člověk z okénka vidí. Z druhé strany letadla se probojují jen nejsilnější signály v blízkosti vysilače. Taky není k zahození mít stažený seznam všech DAB vysilačů do 500km od trasy letu.

Vlastní příjem se provádí na DAB přijímači na teleskop a na obrazovce se sleduje pozice letadla.  V příloze reálné foto přijímacího pracoviště na palubě letadla s příjmem 9C Radia Dalmacija u Noveho Sadu.

Příště se podíváme na jednotlivé lety.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr_PH

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #1 kdy: 03. 07. 2019, 14:51:59 »
Dobrý den,

loňské léto trasa Praha -> Heráklion, přijímač Sony XDR-P1DBPB teleskop, tradiční místo u okna a u nouzového východu, částečně na křídle nemá vliv na příjem ( zkoušeno opakovaně )
ČRa 12D držel až na hranici AT/HU, Niederbayern 7D až za Balaton !
Snažil jsem se zachycené MUXy fotit na mobil, který přiřazuje fotku do mapy k dalšímu vyhodnocení. Hrály dále MUXy SK/AT Wien/Slo/HR a nejzábavnější byly MUXy z IT, vč Vaticana.
Příjem neuvěřitelně stabilní až do hranice cca 300 km od vysílače. Personálu radio ani mobil v režimu letadlo nevadil, žádný rozruch jsem nezpůsobil :)

P. 
Sony XDR-F1HD I2C Körner 9.2
Yamaha T-D500 Vaten DAB 10
Sony xdr‑p1dbp


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #2 kdy: 03. 07. 2019, 16:13:49 »
Taky jsem loni letěl do Heraklionu, ale Italy jsem nechytl ani Slovince.

Tady je autentický zápis:
Let Brno-Heraklion 14.6.2018 Boeing 737 800, imatrikulace OK-TVH, společnost Smartwings, sedadlo u okénka vpravo ve směru letu za křídlem.
Překvapivý byl dosah Hádů, vydržely až skoro k Bělehradu. To už se pak nikdy neopakovalo. Zágreb byla poslední výspa DAB civilizace, směrem na jih už je úplná DAB tma.
Zachyceno:
Brno-Hády 12D Brno – Bělehrad
Vídeň 11C
Bratislava 12C
Budapest  11D pouze kolem Budapešti
Zagreb 9C Od Noviho Sadu po Kragujevac
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #3 kdy: 04. 07. 2019, 21:35:57 »
Omar:
sice nemáš jistotu, že jsi první kdo u nás DAB v letadle testoval, ale jsi první kdo o tom loni informoval a letos opakoval a založil vlákno; a to se počítá :)

jinak na německém fóru bylo toto téma (DAB v letadle) založeno v roce 2013, poslední příspěvek je z března 2019, ale téma má jenom 2 strany - to abys nebyl v depresi kdyby se naplnilo "možná to bude jen můj monolog" - jak zmiňuješ v úvodu.

Z jiného vlákna toho německého fóra mi utkvěla v paměti zmínka o příjmu přes SDR a notebook a dotyčný nebyl nadšený, vadila mu rychlá změna muxů; nechce se mi ten příspěvek dohledat - jak přesně to formuloval, ale na druhé straně je fakt, že zobrazení seznamu čísel muxů u SDR je o něčem jiném než na trazistorácích.

P.S. kdybys zůstal v Kalábrii ještě pár dní, mohl jsi mít zážitek. Italové spustili nový mux s názvem Stromboli. Turisté prý ve snaze zachytit co nejvíce dílků na bargrafu skákali nadšeně do moře... :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #4 kdy: 05. 07. 2019, 09:40:20 »
Na Stromboli jsme byli týden před výbuchem. Nevím, jestli to bylo štěstí nebo smůla. Určitě to byl pro očité svědky zážitek na celý život.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #5 kdy: 15. 07. 2019, 16:25:48 »
Už se mi podařilo přepsat z přijímače seznam zachycených stanic z posledního letu. Je jich 146 oproti loňsku dramatický nárůst. Avšak oproti Londýnu, kdy jsem chytil uprostřed města 114 stanic, to zase taková bomba není. V příloze v abecedním pořadí bez rozdělení do multiplexů.

Až při kontrole jsem zjistil, že jsem chytil i Srbsko, pokusné vysílání z Bělehradu na 11A s programy Beograd 1, Beograd 2 a Beograd 202. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #6 kdy: 15. 07. 2019, 20:12:30 »
úplně náhodou mi v seznamu stanic padla do oka "Liptov"; je to z vysílače Banská Bystrica - Panský diel, 3 kW, 10B, provozovatel Avis
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #7 kdy: 16. 07. 2019, 09:50:04 »
Díky za upřesnění, to jsem netušil.

Mrzí mne, že ten seznam není podle multiplexů, ale jen podle abecedy. Dá se nějak z Teska zpětně dostat i číslo kanálu nebo kmitočet, na kterém byl ten který program naladěn?
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #8 kdy: 16. 07. 2019, 21:22:45 »
jestli to má Tesco někde v registru uložené můžeme jenom spekulovat, důležité je, že na displeji po volbě stanice zobrazí jenom tu mizernou hlášku "stanice v Prčicích" abych lidově interpretoval to "service not available".

Nyní pikoška. Pure to sice umí, ale bizarně (kdysi jsem to zkoušel a než jsem šel napsat tento příspěvek tak jsem si to ověřil znova). Pokud na danou stanici kliknu 3x voličem informací velmi rychle, tak doputuji na info o čísle kanálu a názvu muxu. Ne vždy se to povede.  Jakoby záleželo na rychlosti mačkání tlačítka snad s 0,1 s přesností. Někdy se to povede, někdy ne. Pokud se to povede tak info je tam na chviličku takže člověk musí brousit zrak jak orel aby to info očima zachytil. To jsou věci.

Pro jistotu zopakuji, že se bavíme o volbě stanice a info o ni, když její příjem již není dostupný.

P.S. seřadit stanice dle muxů umí má stolní bedna, Tesco ani Pure to neumí
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #9 kdy: 19. 07. 2019, 18:43:07 »
téma pro okurkovou sezonu:

mi to nedalo a zkusil jsem klikací sekvenci s Tescem. Zde je to složitější protože postup žádá dvě ruce. Jedna ruka navolí stanici zmáčknutím kolečka Volume, druhá vzápětí mačká tlačítko Info. Podařilo se mi vyvolat/dokrokovat jenom na zobrazení bar grafu (kde byla pochopitelně nula); vkročit dál do říše snů se mně nepodařilo. Ale tváří se to jakoby info v paměti mohlo být.

V této souvislosti mně napadla šílená teorie:  napíchnout se na tlačítka dráty a spínat je relátkami, které by byly buzeny něčím programovatelným (časování); a asi snímat displej kamerou (oko by nestíhalo). Načítat něčím info co se posílá do displeje anebo adresovat něco (vstup) a číst kde je uloženo něco (výstup) - nemožné - neznámá hardwarová a softwarová struktura.

just my 5 cents v okurkové sezoně :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #10 kdy: 07. 02. 2020, 18:16:30 »
Bratislava - Manchester, scanoval jsem kazdych 10 minut, zpetna identifikace lokace  dle historie letu na flightradar24. Letelo to pres Rakousko.

Asi 5 minut po startu naskenovan i chorvatsky mux. Upostred Rakouska 93 stanic. V Nemecku prumerne cca 90 stanic s vyjimkou polohy nekde mezi Mnichovem a Frankfurtem kde 168 stanic.

Vystup Belgie 118 stanic, vstup UK 217 stanic. Zde krome belgickych muxu zachyceny holandske a francouzske. Pak pocty klesly na 50 - 70.

Jiz na zemi Manchester outdoore 127 stanic.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #11 kdy: 07. 02. 2020, 18:42:51 »
Gratuluji k rekordu. 217 stanic to je šílený. To se nedá během letu každou ani krátce poslechnout.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #12 kdy: 08. 02. 2020, 13:23:50 »
v letadle nejsou rekordy ale nahoda letove trasy vs. vysilace a jejich muxy. Je zajimave, ze se to pres male okenko vubec zachyti. Na poslouchani neni cas, ani jsem nekrokoval kompletni seznam stanic, to by bakelitak asi neprezil. i kdyz jsem baterie samozrejme nabil desil jsem se abych je vevymlatil. Mel jsem stesti ze po par krokovani jsem narazil v nazvu stanice nebo muxu na neco charakteristicke a vedel jsem, ze to je Belgie, Holandsko nebo Francie, jestli i neco dalsiho nevim. Prekrokuji to az po zpatecni ceste a i kdyz se shodne kanaly premazou treba tam neco zustane.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #13 kdy: 08. 02. 2020, 17:21:39 »
Borci vim ze su s tim otravny, ale dejte si tu praci a rozklicujte to na muxy. Pocet stanic je irelevantni, kdyz v jednom muxu je jich 5 a v druhem 20. Si vem ze bys mel za ukol pocitat pocet projetych autobusu a misto toho dodal pocet celkovych cestujicich. Aniz bys vedel kolik jich v kterem busu bylo...
Tuto honbu za poctem stanic fakt nechapu a nepovazuju ji ani za neco smysluplneho. Z meho pohledu naprosto zbytecne a k nicemu.
Sorry za negativismus :)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB v letadle
« Odpověď #14 kdy: 08. 02. 2020, 19:09:59 »
to mne Davide pobavilo, to jsem jako mnel rict pilotovi nad kanalem ze tady je to zajimave aby na chvili zastavil? Taky nesouhlasim s definici  "honice poctu stanic", tedy v letadle. Zde je receno jenom toto: do kabiny letadla pronikne DAB signal a v v nekterych castich Evropy to naladilo vice stanic v jinych mene. Nad kanalem nejvice protoze to bralo UK, Francii, Belgii, Holandsko a asi i Nemeco. Nic vic nic min.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno