Autor Téma: Výběr DVB-T2 set top boxu - napojení na projektor a na audio  (Přečteno 18666 krát)

r.zatka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Dobré odpoledne,
  prosím o radu, řeším nákup DVB-T2  set top boxu, který potřebuji napojit na LCD projektor pro domácí použití. 
OK, takových je spousta, nejlépe využít asi HDMI. Nicméně, potřebuji zároveň vyvést ze set top-boxu AUDIO signál do externího zdroje (např. HI-FI věž).  Tedy, DVB-T2  set top box posílá obraz do projektoru (jedno jak), AUDIO jede druhým kabelem  do věžičky.  Existuje nějaký takový set top box, který má "starý" audio výstup (nejlépe 2x CINCH, nebo nejhůře 3,5 JACK, nebo SCART konektor, kterým lze přes redukci na kabelu do věžičky ten CINCH dostat taky (pak jde o to, jestli HDMI výstup a SCART výstup fungují oba zároveň) ?  Optický audio výstup do staré HI-FI věžičky nijak nedostanu, předpokládám... Děkuji za rady...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Výběr DVB-T2 set top boxu - napojení na projektor a na audio
« Odpověď #1 kdy: 26. 06. 2019, 20:09:39 »
Možnosti máte dvě.Brat zvuk ze scartu ,kde je to stejné jako v HDMI ,nebo si koupit převodník digitálního zvuku na analogový cinch.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Výběr DVB-T2 set top boxu - napojení na projektor a na audio
« Odpověď #2 kdy: 26. 06. 2019, 20:42:13 »
Dobré odpoledne,
  prosím o radu, řeším nákup DVB-T2  set top boxu, který potřebuji napojit na LCD projektor pro domácí použití. 
OK, takových je spousta, nejlépe využít asi HDMI. Nicméně, potřebuji zároveň vyvést ze set top-boxu AUDIO signál do externího zdroje (např. HI-FI věž).  Tedy, DVB-T2  set top box posílá obraz do projektoru (jedno jak), AUDIO jede druhým kabelem  do věžičky.  Existuje nějaký takový set top box, který má "starý" audio výstup (nejlépe 2x CINCH, nebo nejhůře 3,5 JACK, nebo SCART konektor, kterým lze přes redukci na kabelu do věžičky ten CINCH dostat taky (pak jde o to, jestli HDMI výstup a SCART výstup fungují oba zároveň) ?  Optický audio výstup do staré HI-FI věžičky nijak nedostanu, předpokládám... Děkuji za rady...
https://arduino-shop.cz/arduino/3078-konvektor-digitalniho-signalu-na-analog-rca-l-r-3.5mm.html


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr DVB-T2 set top boxu - napojení na projektor a na audio
« Odpověď #3 kdy: 27. 06. 2019, 09:03:10 »
Výstup na HDMI i na scartu zároveň budou mít prakticky všechny STB. Problém je v něčem jiném. Projektor má určité zpoždění při zpracování obrazu, takže zvuk bude předbíhat obraz - je jen otázkou, jak moc, zda to bude vadit. Proto je u AV receiverů nastavitelné zpoždění, což analogově udělat nejde.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr DVB-T2 set top boxu - napojení na projektor a na audio
« Odpověď #4 kdy: 28. 06. 2019, 21:48:37 »
Optický audio výstup do staré HI-FI věžičky nijak nedostanu, předpokládám... Děkuji za rady...
https://arduino-shop.cz/arduino/3078-konvektor-digitalniho-signalu-na-analog-rca-l-r-3.5mm.html

Tyto levné zvukové optika/analog převodníky jsou taková šedá zóna; info o jejich kvalitě je v kategorii přísně tajné; spíše to vypadá, že zvuku moc nepomůžou; dopátrat se informace kde je optimum cena/rozumný převod/značka je snad nemožné.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr DVB-T2 set top boxu - napojení na projektor a na audio
« Odpověď #5 kdy: 23. 09. 2019, 11:47:19 »
Optický audio výstup do staré HI-FI věžičky nijak nedostanu, předpokládám... Děkuji za rady...
https://arduino-shop.cz/arduino/3078-konvektor-digitalniho-signalu-na-analog-rca-l-r-3.5mm.html

Tyto levné zvukové optika/analog převodníky jsou taková šedá zóna; info o jejich kvalitě je v kategorii přísně tajné; spíše to vypadá, že zvuku moc nepomůžou; dopátrat se informace kde je optimum cena/rozumný převod/značka je snad nemožné.

S tím bych souhlasil. Buď koupíte no name Čínu za 250 Kč, nebo Fiio za 700 Kč, mně to hrálo jako z analogu. U typu malé krabičky od AQ tuším totéž. Tak jsem koupil DAC box E od Projectu a udělal tečku za bádáním. Teď by mne zajímala kvalita zvuku settopboxů T2 přes coaxial, ale to je obdobně "přísně tajné".


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr DVB-T2 set top boxu - napojení na projektor a na audio
« Odpověď #6 kdy: 23. 09. 2019, 19:36:34 »
Teď by mne zajímala kvalita zvuku settopboxů T2 přes coaxial, ale to je obdobně "přísně tajné".
A co je na tom tajného? Na koaxu stejně jako na optice je k dispozici digitální signál. Buď dekódovaný do PCM nebo v AC3. Na to AC3 nemá STB žádný vliv, jsou to prostě jen data, která projdou skrz, u PCM by se dalo bavit o implementaci dekodéru, ale velký vliv to mít nebude.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr DVB-T2 set top boxu - napojení na projektor a na audio
« Odpověď #7 kdy: 23. 09. 2019, 21:05:10 »
i když se Thomas987 nevyjádřil zcela přesně, podvědomě to myslel dobře, tady ty "zvuky" jsou obestřeny záhadou; dopátrat se výsledku např. v DAB příjmu je brnkačka (i finanční) proti nalezení výsledku co leze ze sluchátek/reproduktorů z čehokoliv - TV/set-top-boxu nebo CD/DVD přehrávače. Ano, digitální výstup je lepší než analogový. Když chci "dobrý" zvuk musím použít ten digitální; to je jasné jako facka, ale zároveň zde začíná celá patálie.

Na digitální výstup je potřeba zapojit DAC zvukový převodník - džungle džungle džungle který a za kolik. K tomu je geneticky navázána kvalita sluchátek/reprobeden, opět které a za kolik, jinak nemá smysl zvažovat jaký DAC - který a za kolik.

Hifisté se o tom nebudou bavit pokud repro není alespoň za 50k a DAC za 20k.

Thomas987 se trefil, zrovna jsem se s tím začal seznamovat. Před tím jsem měl unavený hledač nebo co; zde je DAC webová bible:
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?forums/digital-audio-converters-dacs.10/

a zde její slavná tabulka SINAD (Signal over Noise And Distortion):

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/master-sinad-distortion-comparison-graph-for-dacs.4814/

Pořadí některých DAC na základě měření jejich parametrů mám potvrzeno z jiného nezávislého osobního zdroje. Zároveň je zde problém; výsledek měření je nějaký a zvukový projev různý. Je zde něco mezi nebem a zemí tak jako u zvuku FM vs. DAB nebo černá deska vs. CD.

Příklad: ze dvou různých zdrojů jsem zachytil, že by se dalo uvažovat např. o převodníku Topping D50 aby člověk finančně nevykrvácel a něco z toho lezlo, nákup od číňana, platba přes paypal, něco přes 5k celkem (tj. včetně  cla a dovozní DPH).

Abych vůbec zjistil vo co go, minulý týden jsem koupil u nás běžně dostupný Fiio D03 Taishan za pětsetpade. Na uzavřených sluchátkách Koss jsem rozdíl CD muziky jeté z DVD přehrávače z výstupu analog/digital slyšel. Na digital je celkový projev jemnější a kultivovanější, při poslechu jednotlivých nástrojů tyto jsou detailnější a více oddělené a nejsou "zgrclé" mezi sebou a se zpěvem. Na sluchátkách přenosných Koss Porta Pro jsem již měl problém tyto rozdíly rozlišovat. To znamená: ne jaký další DAC a za kolik si mám pořídit, ale jaká další sluchátka (a za kolik). Nebo klasická otázka: co je dříve, vejce nebo slepice?

Ještě mám před sebou koumání jak se to projevuje při reprodukci na reprobednách a na výstupu z TV optika vs. analog.

Můžete to doplnit Jane Nováku, doufám, že budete konstruktivní.

Thomas987: ten Project DAC box E je další vráska na čele. A je rozdíl proti Fiio zajímavý?
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr DVB-T2 set top boxu - napojení na projektor a na audio
« Odpověď #8 kdy: 23. 09. 2019, 21:12:45 »
Nebudu to doplňovat, neboť je to o něčem jiném, než byla debata. Debata byla o kvalitě digitálního výstupu a ta je prostě taková, jaká data tam vysilatel pošle. Co si kdo na tento výstup zapojí za převodník, už s kvalitou tohoto výstupu nijak nesouvisí - ať tam dám převodník za stovku nebo destitisíce, data na tom digitálním výstupu z STB budou stále stejná. Já nejsem netopýr, abych tohle vůbec potřeboval řešit. Prostě propojím digivýstup se zesilovačem a výsledná kvalita je pak určena jeho parametry. Už D/A převodník v Tesla-Philips CD přehrávači z 90. roku mi stačil víc než bohatě, stejně asi jako 99% populace :-)
« Poslední změna: 23. 09. 2019, 21:15:32 od Jan Novák »


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr DVB-T2 set top boxu - napojení na projektor a na audio
« Odpověď #9 kdy: 23. 09. 2019, 21:25:17 »
ok, škoda; myslel jsem to tak, že člověk shání mozaiku obrazu kde se dá, nebyla to výzva na pokračování. děkuji za reakci
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr DVB-T2 set top boxu - napojení na projektor a na audio
« Odpověď #10 kdy: 24. 09. 2019, 08:59:23 »
To je fakt, že není třeba řešit data na coaxial výstupech, tam nic nevymyslíme. To snad každý ví a pokud se nevyjádřil ok, brzy dostane od nějakého hrubiána ponaučení. Nemá cenu tady řešit kvalitu audia, na to jsou hififora. Taky mám DAC ve Philipsu a odpovídá to zvukově své době. Nic víc.