Autor Téma: Sloučení kabelovky a DVB-T2  (Přečteno 7328 krát)

henryolik

  • Host
Sloučení kabelovky a DVB-T2
« kdy: 15. 02. 2019, 15:09:49 »
Zdravím,
máme doma kabelovku, která vysílá v DVB-T a v analogu na VHF a chtěl bych ji sloučit s nedalekým vysílačem PS13 na k24. Koupil jsem tedy slučovač VHF + UHF (https://www.omko.cz/antenni-slucovac-vhf-uhf/). Všechno funguje až na k12, který skáče. Vteřinu mi TV ukazuje plný signál (kolik nebo čeho netuším, nemám na to přístroje), vteřinu nic. DVB-T2 chytám na kus drátu, vše kromě k12 funguje, pokud ho odpojím, k12 se chytne.
Věděl byste někdo co s tím?
Díky

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení kabelovky a DVB-T2
« Odpověď #1 kdy: 15. 02. 2019, 15:45:03 »
Nejprve je potřeba si udělat frekvenční plán kabelovky, nejlépe i s úrovněmi jednotlivých kanálů. Pak se dá uvažovat o způsobu sloučení.
Měl jsem to taky sloučeno několik let, ale už jsem to oddělil a na DVB-T mám samostatný STB.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


henryolik

  • Host
Re:Sloučení kabelovky a DVB-T2
« Odpověď #2 kdy: 15. 02. 2019, 16:01:11 »
Kanály a frekvence jsou tu: https://tachov.eu/ktv/
Úrovně jsou na všech kanálech stejné, kolem 90 - 100 %


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení kabelovky a DVB-T2
« Odpověď #3 kdy: 15. 02. 2019, 16:47:27 »
To je nějaká divná kabelovka. Pár Téčkových multiplexů ve III.TV pásmu a pár analogů. Zřejmě hodně starý rozvod, který nedosáhne k vyšším kanálům. Taky mají u nejvyšší frekvence 311,25MHz poznámku silný šum, to bude limit rozsahu.
Tím pádem by neměl být problém se sloučením, IV a V pásmo je prázdné. Mohl jsi něco špatně zapojit, že ti K12 vypadává. Taky může být slabý signál kabelovky. Úroveň signálu se neudává v procentech, ale v decibelech, to z TV neodečteš, na to jsou měřáky. To že je tam 90-100% nevypovídá o tom, kolik je to dB.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


henryolik

  • Host
Re:Sloučení kabelovky a DVB-T2
« Odpověď #4 kdy: 15. 02. 2019, 17:04:36 »
Ono to má programy i na vyšších frekvencích, je to ale součástí dražší nabídky, kterou nejspíš nemá ani autor výše uvedeného webu, ani já, a je to nejspíš oddělené nějakým omezovačem vyšších frekvencí. Z toho důvodu je poslední kanál dost utlumen, šumí.
Slabým signálem kabelovky to nebude, nikdy s tím nebyl problém.
Ale z koaxu od kabelovky jde proud (a ne malý, kope to slušně ;D), z televize taky, tak jestli není problém s uzemněním? Jakože by se ty dva proudy "bily"?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení kabelovky a DVB-T2
« Odpověď #5 kdy: 15. 02. 2019, 19:23:27 »
To tam máš zaděláno na slušný malér s tou elektrikou. Přes stínění koaxu se ti uzemňuje byt/dům na zem kabelovky. Dřív nebo později to uhoří. Máš doma problém s elektrikou, zavolej elektrikáře. Jako první pomoc se dá zkusit galvanický oddělovací člen, ale ten neřeší příčinu, ale důsledek. Možná po jeho nasazení ti přestane část elektriky úplně fungovat.
V tomto světle je zatím zbytečné se pouštět do dalších zásahů do anténních rozvodů, než bude tento problém vyřešen.

Pokud poslední kanál šumí, tak je tam buď filtr nebo opravdu ten rozvod vyšší kmitočty neutáhne nebo je tam ještě něco jiného. To lze ověřit nejlépe spektrákem. To že televize vyšší kanály nenaladí ještě neznamená, že tam nejsou. Můžou tam být multiplexy DVB-C, downstreamy CMTS, piloty nebo další pracovní kmitočty pro provoz kabelovky.       
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


henryolik

  • Host
Re:Sloučení kabelovky a DVB-T2
« Odpověď #6 kdy: 15. 02. 2019, 20:31:49 »
Tak zle bych to neviděl, nejspíš jsem to vyjádřil moc expresivně ;D, zas tak silně to nekope. Ale je to nepříjemný, když se dotknu koaxu od kabelovky zároveň s koaxem do televize :)


henryolik

  • Host
Re:Sloučení kabelovky a DVB-T2
« Odpověď #7 kdy: 15. 02. 2019, 23:28:33 »
Tak už to mám, měl jsem jenom špatně namontované konektory, nějak jsem si v té rychlosti nevšimnul, že jsem s izolací useknul i stínění. A ten proud šel z TV, z koaxu od kabelovky teď už nejde nic.
Díky za pomoc, omar3  ;)