Autor Téma: Příjem DAB+ u slovenské hranice (okr. Hodonín)  (Přečteno 9053 krát)

Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Příjem DAB+ u slovenské hranice (okr. Hodonín)
« kdy: 01. 01. 2019, 20:36:53 »
Protože nám téma o příjmu DAB na JV Moravě trošku usnulo, dovolil jsem si umístit své poznatky z roku 2018 do nového tématu. Popudem k experimentům se stal starší příspěvek o příjmu DAB u větrného mlýnu v Kuželově (nepříliš povzbuzující). Na základě zkušeností s příjmem FM, (dříve i VHF) a UHF jsem očekával, že v údolí Veličky to bude jiné. A nemýlil jsem se. Očekával jsem hraniční příjem z Vídně (srovnatelný s lokálními stanicemi z Vídně, které přijímám) a slušný z Brna. Vaten 14p k mému překvapení zajistil naprosto stabilní příjem z Vídně se slušnou signálovou rezervou! Nemluvě o Brnu. Když srovnám příjem lokálního vídeňského rádia na 102,5 ve stereu se šumem a rušením... (Pro zajímavost obě antény se ziskem ca 10-11 dB, tuner Sony ukazuje signál na 102,5 ca 18-20 dbuV, výkony vysílačů jsou někde kolem 6 kW). Momentálně mám anténu připojenou do domovního zesilovače (Johansson Profiler) a subjektivně nepozoruju žádné zhoršení příjmu.

Na prutovou anténu můžu doma přijímat pouze Brno (téměř trvale, pouze výjimečně pod prahem příjmu), náznak signalu z Vídně se na Digit 210 objevuje jen sporadicky.
Mimo údolí na kopcích je všechno jinak. Vhodně orientované lokality umožňují bezproblémový příjem ČRo z Brna, City Muxu z Vídně a místy také Towercomu z Krížavy. Na jednom specifickém terénním předělu jsem před 3 dny zaznamenal spolehlivý příjem polského MPx na 11A z Katovic (nutno zopakovat za jiných meteo podmínek).

Suma sumárum:
Reálný dosah brněnského vysílače je skutečně výrazně lepší a odpovídá mapě K. Mikuláštíka (http://drmplus.cz/CRo/DAB_CRo_Eoy18_181009.png). Na vhodně orientovaných stráních ukazoval Technisat Digit 210 hodnoty signálu místního vysílače a příjem byl možný i v méně vhodných místech za ohybem terénu.
Poměrně dobře lze příjímat také městský Mpx z Vídně, ale signál je slabší a mnohem více kolísá. Ovšem i to je nad očekávání - ca 110 km od vysílače, nevhodný profil a výkon ca 6 kW. Lokální rádia z Vídně na prutovou anténu zachytím hůře a v šumu, pokud vůbec.
Žilinský vysílač na Krížavě je na tom hůře. Míst, kde je možný stabilní příjem, je nejméně a stín Bílých Karpat je prostě znát.
Stabilní příjem z polských Katovic byl příjemným překvapením, ale to je nutno ověřit znovu. Před rokem 1989 jsem v mnohem horších podmínkách v údolí Veličky stabilně přijímal jak polské, tak maďarské VKV 1. Samozřejmě s 5prvkovou anténou a později také zesilovačem. Ovšem příjem přes kopec v pásmu VHF je téměř vyloučený. Uvidím později.


Okolnosti příjmu:
Doma využívám k příjmu Technisat Digapal DAB+, Vaten14p a ULN předzesilovač. Momentálně nasměrováno na Vídeň, což zajišťuje stabilní celoroční příjem rakouského a brněnského vysílače. Anténní rotor jsem zatím nepořizoval. 2 krátké zkoušky příjmu Krížavy nebyly povzbudivé. První pokus dal stabilní příjem bez jakékoliv signálové rezervy, při druhém jsem dokázal pouze naskenovat mux. Momentálně napájím signálem domovní zesilovač (Johanssen Profiler), takže nemohu sledovat úroveň signálu - tu spolehlivě překryje AGC.
V terénu Technisat Digit 210 (v původním stavu bez vstupu externí antény). Brno jsem schopen příjímat na hraně na 1 místě v domě i na prutovou anténu.

Lokalita:
údolí Veličky, okr. Hodonín (SV těsně k hranici okresu UH), asi 10 km od slovenské hranice.
Zajímavé lokality:
Volavec (les), mezi Loukou a Velkou nad Veličkou (okr. Hodonín). Cesta podél větrolamu a samotný "vrchol" 375 mnm nabízí nejvíc. Směrem k trati a Horákovu mlýnu dobrý příjem Krížavy (která je tu nejproblémovější) a snad i ty Katovice nebudou vzácné!. Za hřebenem směrem na V k Lipovu velmi kvalitní Brno-Hády "na plný kotel", místní příjem. A to nejenom na 1 místě, ale několik set metrů cesty. Velmi slušný příjem City Muxu Wien. Hezký lov BTS pro GSM web. :-)
GP: 48.9011136N, 17.4942547E

Nová Hora 326 mnm (mezi Blatnicí a Loukou, okr. Hodonín)
samotný vrchol s velmi dobrým příjmem Brna, Vídně i Krížavy. Zajímavější situace na panelové cestě od hlavní cesty Blatnice-Velká směrem k vrcholu, velké změny a stíny "kulis" terénu.
48.9274836N, 17.4799853E


Michal Š.

P.S. Rád bych se pokusil znovu vyzkoušet příjem DAB+ u větrného mlýnu v Kuželově (okr. Hodonín). Předchozí DXer měl úspěch pouze s Brnem. Láká mě vyzkoušet příjem v širším okruhu také po cestě směrem na Vrbovce a pak na opačné straně ke Kuželovu. Alespoň slabý příjem City Muxu z Vídně, popř. Krížava nejsou vyloučené. Jen se bude muset hodně hledat. :-)
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB+ u slovenské hranice (okr. Hodonín)
« Odpověď #1 kdy: 26. 01. 2019, 23:07:01 »
tipuji Veselí nad Moravou (nebo poblíž), ne že bych něco s příjmem vyřešil, zajímá mně to jenom obecně; nicméně v té lokalitě (Bílé Karpaty, Kuželov) jsem 100 let nebyl, kdysi na kole (z Brna vlakem), je tam v zelené sezoně krásně, musím tam zajít znova, tentokrát bez kola ale s DAB krabičkou :)

Akorát mně matou 2 jakoby protichůdně informace 1. údolí Veličky 2. s Vaten 14p Vídeň bez problémů. V údolí Veličky je pesimismus na místě. Samotné Veselí, čumím na mapu a hezká placatička k Wien, ne? Ohledně srovnání s FM z Vídně vem v úvahu kde ty FM vysílače jsou, DAB je na DC-Tower, celkem hezká výška.

Krížava zajímavá, co Kamzík? Na Polsku vidím svou soukromou teorii (možná blbou), že čím dál od překážky tím lépe. V Brně si s Polskem ani neškrtnu.

Ty dvě lokality co popisuješ jsou užitečné jenom pro místní; ale perfektně tomu pocitu rozumím, sám tomu někdy propadnu když jsem v terénu a přesně vím za kterým stromem je jaký signál, ale to je tak všechno; mimochodem tu kótu Volavec mapa ukazuje 376 m a ne 375 - klíč 1 m k příjmu Vídně :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB+ u slovenské hranice (okr. Hodonín)
« Odpověď #2 kdy: 28. 01. 2019, 13:10:49 »
Lokalitu si představ někde mezi Loukou a Lipovem (HO). To pro představu stačí. :-) - A mimochodem terény na kole či pro pěší turistiku směrem dál k Nové Lhotě, Suchovu a Javorině jsou opravdu příjemné.

Za nejasné formulace se omlouvám. V údolí Veličky v těchto polohách, kdy se začíná uzavírat (od Lipova k Velké n. V.), se postupně dost mění příjmové podmínky. V některých případech zvýšená nadmořská v. pomůže  vzdálit se od překážky a profitovat z odrazu/lomu či co to je.

V mé lokalitě je kupodivu docela slušný signál z Hád, zpracovatelný ten z Vídně (jako tomu bylo s ORF1 na 5. k.) a na hraně příjmu Žilina. To vše se 14 prvkem Vaten a ULN preampem. Směr na Vídeň zaručí spolehlivý celoroční příjem s určitou signálovou rezervou + Brno (mimo směr). Stačí to i pro malou STA. Na prut v domě chytnu pouze Brno, Rakušané bliknou pod úrovní načtení. Na jaře se pokusím aspoň přibližně odhadnout úrovně signálu napřímo, teď nás všechny zasáhla slušná sněhová kalamita.

Včera odpoledne jsem využil nedělní procházky ke krátkém ověření příjmových podmínek na oblíbené kótě (Volavec). Doma průměr, na kopci zhruba stejné. Brno téměř všude aspoň bliká, na hřebenu směrem k Lipovu v místní úrovni, nulová chybovost. Vídeň a Žilina stejné (Vídeň na větším procentu míst, Žilina jen místy). Katowice opět normáln přijímatelné, v řadě míst i za chůze těsně nad hranou příjmu. Takže asi fungují celoročně. Bratislava ani ťuk, Nitra nevysílá. Mimochodem Bratislavu jsem ani nečekal - nikdy se tu nepříjímala. Terénní profil beznadějný. Víc jsem toho nezjistil, kazilo se počasí a na větru se nedalo vydržet.

Mimochodem není řeč o nějakém metru, kde to funguje a dál ne! Obzvlášť u Vídně a Hádů. Prostě du půl hodiny a poslouchám rádio (občas může zaškobrtat).

Michal Š.

FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB+ u slovenské hranice (okr. Hodonín)
« Odpověď #3 kdy: 29. 01. 2019, 21:16:23 »
vlastně jo, ten Kamzík je "nízko" a zabíjí ho úsek Somár - Vysoká a rána z milosti Žalostiná (konec zeměpisného cvičení); Krížava tam má relativně hezký průstřel tedy bez zakřivení země což se mi nechce dohledávat podobně jako u Hád, ty tam mají Ždánický les a Kyjovskou pahorkatinu, vzdálenost a výkon to tam asi naštěstí protlačí - vždyť uvádíš dokonce doma na prut.

Ten metr Volavce 375 m vs. 376 m jako klíč k příjmu byl samozřejmě vtípek (jestli blbý tak sorry).

Mimochodem v souvislosti se zmínkou ORF1 na 5 k, vždy jsem se zapomněl zeptat lidí co mají pod kůži příjem TV analogu, jaký může být rozdíl šíření na 5D příštího Kahlenbergu od 11C současného DC-Tower, tedy mám na mysli rozdíl vlnové délky a ne výšky vysílače nebo jeho výkonu; dotaz ale bude vhodnější v jiném vlákně.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Příjem DAB+ u slovenské hranice (okr. Hodonín)
« Odpověď #4 kdy: 30. 01. 2019, 19:58:35 »
Kamzík má hlavně otočené antény na JV, takže přesně opačně a stíněné věží směrem k nám na SZ.

Rozdíl kanálu 5 a 11 při vzdálenosti Vídeň-Brno a relativně přímé viditelnosti bude zanedbatelný.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB+ u slovenské hranice (okr. Hodonín)
« Odpověď #5 kdy: 30. 01. 2019, 20:33:36 »

Rozdíl kanálu 5 a 11 při vzdálenosti Vídeň-Brno a relativně přímé viditelnosti bude zanedbatelný.

Díky za info, má anténa má papírově na 5D o 1,5 dB nižší zisk než na 11C tak se budu modlit, že Kahlenberg nažene něco výškou a něco výkonem; když ne, budu si s tím hrát
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno