Autor Téma: Kvalita 99 signál 0  (Přečteno 9918 krát)

holda29

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Kvalita 99 signál 0
« kdy: 31. 07. 2019, 20:57:07 »
Ahoj,

nainstaloval jsem anténu EMOS TX-27LTE https://shop.emos.cz/2704038000-venkovni-antena-emos-tx-27lte,-16-dbi-dvb-t2 v lokalitě Družec, shodně vzdálené 28 km od Cukráku a od Žižkova. Televize ale při namíření směrem na vysílače nic nenaladí. Zkoušel jsem tedy točit anténou dokola, až jsem našel pozici, kde jsem chytil 20 kanálů, obě televize ukazovaly kvalitu 99 a sílu 0, nicméně nekostičkovaly, tak jsem to neřešil. Teď po bouřkách mám pouze kanály 33 a 55, což bude asi něco u Příbrami. Kvalita hodně klesla a hraje pořádně jen veřejný mpx.

Netušíte, kde může být problém?

Díky moc.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita 99 signál 0
« Odpověď #1 kdy: 01. 08. 2019, 09:08:37 »
Úspěšný příjem TV je v zásadě závislý na 3 ukazatelích. Za 1. by to v dnešní době měl být TV, nebo STB, s tunerem pro příjem DVB-T2. Nic konkrétního jste neuvedl. Za 2. by měla být použita adekvátní anténa. Proč jste pořizoval novou anténu? Jistě ne proto, že má vlastnost:"Vzhledem ke své úzké směrovosti (38° horizontálně/80° vertikálně) je vhodná do míst hodně vzdálených od nejbližšího vysílače nebo silně rušených mobilním signálem (k tomu je vybavená LTE filtrem).". Je velmi pravděpodobné, že máte na velmi blízký Cukrák i Žižkov možná přímou viditelnost, čili neviděl bych nutnost použít anténu "vhodnou do míst hodně vzdálených od nejbližšího vysílače", ani její "úzká směrovost" není vhodná do míst, která jsou v dosahu vysílání z více směrů a směrovost je zde spíše na škodu. Za 3. je velmi vhodné na internetu vyhledat současné parametry vysílání TV, čili identifikovat jednotlivé MUXy a jejich druh provozu v DVB-T/T2, jejich náplň stanicemi, zvolit optimální směry a podle toho zvolit směrování antény na vysílače, které nabízí Vámi žádanou programovou nabídku.

Ve Vaší lokalitě je maximum 20 stanic ze současné nabídky v DVB-T i DVB-T2 stejně málo. Zmiňujete se o "obě" televize, ale ne o cestě signálu k nim. Také popis, že ukazují kvalitu 99 a sílu 0 je podivný. Spíše to bývá obráceně. Uvedené hrající kanály 33 a 55 neodpovídají Příbrami, protože její 3 vysílače vysílají na kanálech 24, 29, 41,, 44, 46 a jen na 33 místní Přechodová síť 11, která má mizivý výkon jen 10 W. Čili v tom máte pěkný guláš.

Proto je těžké radit, při neznalosti skutečného stavu věci. S bouřkou bych ztrátu příjmu nehledal na straně vysílačů. Pokud se nechcete obrátit na profesionály, zeptejte se na situaci u sousedů, nebo někoho v okolí, který problém s příjmem TV ve vaší lokalitě nemá.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


holda29

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita 99 signál 0
« Odpověď #2 kdy: 01. 08. 2019, 12:25:02 »
Díky za odpověď. S výběrem to je snadné, kouknul jsem se po střechách okolo, co tam je za antény a kam zhruba míří.
Trasu chci teď o víkendu pořešit. Použila se stávající po satelitu, ale nebyly s ní problémy. Zkusím znovu udělat F, třeba to pomůže.
Jde o starší DVB-T televize Sencor, až se bude kompletně vypínat, vyřeší se to stb, nebo jinými přístroji, to zatím nevím.
Přímé viditelnosti nejsou, v cestě je minimálně les a podle výškových profilů je mezi mnou a patami vysílačů pár metrů (15?) terénu.

Zkoumal jsem ta čísla kanálů a směr antény a bude to Holoubkov.



Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Kvalita 99 signál 0
« Odpověď #3 kdy: 08. 08. 2019, 07:41:00 »
Příjem 99/0 z malého vysílače a nepříjem silných vysílačů by mohl ukazovat na „zbytečně“ citlivý tuner TV a s tím na moc silnou anténu, která vstup TV zahltí u silných příjmů. Já bych zkusil utlumit signál silných vysílačů z antény aspoň o 10 dB (např. https://www.omko.cz/utlumovy-clen-f-3db-6db-8db-10db-12db-16db-20db/) jestli se příjem nevydá směrem ke kýženým hodnotám 100/80. Ale rozhodně bych se nešidil o dobrý signál mířením na slabší nebo vzdálenější vysílače (https://digi.ctu.cz/dtv/). Samozřejmě změřit jakoukoli absolutní hodnotu by bylo užitečné, ale nezbytné to není. Nebudu ti tedy nafoukaně vykládat, že jediná cesta je pozvat si profíka s měřákem aspoň za 100K. Trochu by pomohl i „test pletací jehlicí“, tedy zasunout metr zvonkového drátu do anténního vstupu, automaticky proladit a zjistit, ZDA a CO se uložilo (kanály, signál, kvalita).