Autor Téma: David prosí o pomoc - oříznutí videa  (Přečteno 32219 krát)

David Neřeknu

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
    • E-mail
David prosí o pomoc - oříznutí videa
« kdy: 24. 08. 2017, 20:56:00 »
Ahoj. Dnes bych s dovolením požádal o pomoc s oříznutím videa.  Bohužel jsem kdysi při převodu ze staré videokamery udělal jednu velkou chybu -> Některé záznamy z dovolených jsou natočeny ve formátu obrazu 16:9 (již tenkrát) a když jsem to převáděl na PC, tak jsem to (bohužel) posílal do rozlišení 720x576. Chtěl bych ty videa ořezat do 720x400, ale nechci je, z důvodu ztráty kvality, překomprimovávat. Videa jsou v MPEG2 a variabilním bitratu cca 5000-9300. Má otázka tedy zní - Víte o nějákém programu, kde zůstane zachována původní kvalita videa? Zkoušel jsem AVIDEMUX a poslední VirtualDub. Ten mi video neotevře - chybná zpráva o neznámém formátu. Děkuji za každý tip.
« Poslední změna: 24. 08. 2017, 21:00:11 od David Neřeknu »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Míša Kulička

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 243
  • Satelitní i po(d)zemní plně digitální medvídek
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:David prosí o pomoc - oříznutí videa
« Odpověď #1 kdy: 24. 08. 2017, 21:35:31 »
Zkusil bych videa otevrit v MKVMerge a u video stopy ve "Vlastnosti videa" nastavit natvrdo pozadovane rozliseni a ulozit do mkv. Prehravace by pote mely zobrazovat video ve spravnem pomeru stran, tj. co je ulozene v mkv hlavicce a ignorovat realne rozliseni... ;)

https://www.fosshub.com/MKVToolNix.html
« Poslední změna: 24. 08. 2017, 21:39:02 od Míša Kulička »
DVB-S/S2: 23.5E - Skylink (TechnoTrend S2-3650 CI)
DVB-C: UPC Komfort+ (TechnoTrend CT2-4650 CI)
DVB-T: CZ MPX 1,2,3 (TechniSat AirStarII)
vše v PC přes DVBViewer 5.6.4


David Neřeknu

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:David prosí o pomoc - oříznutí videa
« Odpověď #2 kdy: 24. 08. 2017, 21:45:39 »
Děkuji. Vyzkouším


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:David prosí o pomoc - oříznutí videa
« Odpověď #3 kdy: 25. 08. 2017, 00:43:21 »
720*576 je správný formát pro SD video a to jak pro 4:3 tak i 16:9, liší se jen příznakem. Pokud video vyplňuje celou plochu (nejsou tam černé pruhy) a jen se otevře v okně 4:3, takže je vše zúžené, chyba je v příznaku, který nastavuje formát 16:9. V každém slušném playeru (MPC) lze při přehrávání ručně nastavit výstupní formát a není potřeba se souborem nic jiného dělat (ale musí se to pokaždé proklikat).
Bez rekomprese lze příznak změnit třeba prográmkem DVDPatcher https://www.videohelp.com/software/DVDPatcher (aplikovat na kopii souboru, program zapisuje přímo do vstupního souboru). Rozhodně doporučuju nic neořezávat, bez přepočtu a ztráty kvality by to nebylo. Rozlišení 720*400 se používalo pro DivX, ale není to standardní TV rozlišení.
« Poslední změna: 25. 08. 2017, 00:50:47 od Jan Novák »


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:David prosí o pomoc - oříznutí videa
« Odpověď #4 kdy: 25. 08. 2017, 07:41:43 »
Tak vysoký bitrate pro MPEG2 je zbytečný. Pokud nemáš obsah na úrovni profesionálního DVD (snímání i zpracování), rekomprese je nejen možná, ale asi i vhodná. Já bych přešel do výkonnějšího kodeku (kvůli snadnosti asi DivX/XviD), pro domácí záznamy např. 2,5 Mbit/s CBR (jak budeš pracovat s klíčovými snímky?, jaký střih v záznamech už je?, budeš upravovat samotný obraz?). A k mechanickému ořezu bych přistupoval až jako poslední volbě, správnější je režijní. A pokud máš rád VirtualDub, zkoušel jsi klony? VirtualDub MOD nebo VirtulDub MPEG2 jsou sice staré, ale pro malé úkoly postačí.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Neřeknu

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:David prosí o pomoc - oříznutí videa
« Odpověď #5 kdy: 25. 08. 2017, 08:39:07 »
Honza a Petr -> Pánové, děkuji za příspěvky. Dodatečně se omlouvám, že jsem svým lajdáctvím zapomněl zmínit podstatný fakt, který zmiňuje Honza Novák, zároveň jde o podstatu mého "problému". Video se na televizorech (u softu na PC není dík možnosti nastavení vystupního formátu problém) otvírá s černými pruhy v okně 4:3. Každopádně, vaše rady budou (myslím) stačit. O klonech VirtualDubu jsem nevěděl, takže zkusím použít VirtualDub MPEG2 a zmiňovaný DVD Patcher. Ještě jednou dík. David


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:David prosí o pomoc - oříznutí videa
« Odpověď #6 kdy: 25. 08. 2017, 09:12:30 »
Tak vysoký bitrate pro MPEG2 je zbytečný. Pokud nemáš obsah na úrovni profesionálního DVD (snímání i zpracování), rekomprese je nejen možná, ale asi i vhodná. Já bych přešel do výkonnějšího kodeku (kvůli snadnosti asi DivX/XviD), pro domácí záznamy např. 2,5 Mbit/s CBR ...
Já bych na to naopak vůbec nešahal. Bude to převedený záznam z kamery, takže prokládaný. DivX sice proklad umí, ale ne každý soft si s tím poradí. Ten vysoký datový tok je standardní pro převod DV-DVD, jedna hodina záznamu tak vyplnila v maximální kvalitě jedno 4,5GB DVD.
Ještě pro upřesnění, jak to tedy vypadá po puštění na TV? Je to okno 4:3 s deformovaným obrazem a černými pruhy po stranách? Nahoře a dole žádné pruhy nejsou? Pak by ani na TV neměl být problém nastavit ručně formát 16:9.
« Poslední změna: 25. 08. 2017, 09:14:12 od Jan Novák »


David Neřeknu

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:David prosí o pomoc - oříznutí videa
« Odpověď #7 kdy: 25. 08. 2017, 09:17:35 »
Obraz není deformovaný, ale otevře se v okně 4:3. Laicky řečeno - širokoúhlý obraz videa v okně 4:3 na širokoúhlé TV. Černé pruhy jsou tedy po stranách i nahoře a dole.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:David prosí o pomoc - oříznutí videa
« Odpověď #8 kdy: 25. 08. 2017, 09:33:50 »
Tak v tom případě byl 16:9 obraz přepočítán na 4:3 letterbox. DVDPatcher tomu tedy nepomůže, protože formát je nastaven správně. Dal by se udělat přepočet na standardní 16:9, ale bude to jen zoomování, takže kvalitě to nepomůže. Nebo ten výřez, ale protože výsledkem nebude standardní TV formát a obraz je prokládaný, můžou s tím být problémy. Nechal bych to být a při přehrávání v TV jen nastavil zoom - u Samsungu je na tohle volba zvětšený obraz.


David Neřeknu

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:David prosí o pomoc - oříznutí videa
« Odpověď #9 kdy: 25. 08. 2017, 09:46:35 »
A sakra.  :( Ještě, že mám takto zpackané jen dvě (bohužel i celkem tučné) videa. Zoomování na TV pro dostatečný výsledek funguje.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:David prosí o pomoc - oříznutí videa
« Odpověď #10 kdy: 25. 08. 2017, 09:55:27 »
Holt je to z doby, kdy začalo být 16:9 módní, ale všichni měli 4:3 CRT TV. Tak se to přepočítávalo do letterboxu a tím se ztratila část rozlišení. Dneska s tím nic rozumného udělat nejde, každý přepočet už tak malé rozlišení ještě zhorší.


David Neřeknu

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:David prosí o pomoc - oříznutí videa
« Odpověď #11 kdy: 25. 08. 2017, 10:09:41 »
Přesně tak, ale i tak moc díky, Honzo. Přínosem jsou pro mne i technické informace. Bohužel ty užitečné si často nepamatuji a blbosti ano. Naivně jsem si myslel, že pouze přes nějáký filtr (crop) oříznu video od černých pruhů, bez ztrát. :-(


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:David prosí o pomoc - oříznutí videa
« Odpověď #12 kdy: 25. 08. 2017, 10:23:30 »
kvůli lineární kompresi to není možné, s jistou mírou abstrakce by to platilo pro plné (klíčové) snímky. Pokud to nechceš dělat výhradně u přehrávání, ale zakonzervovat do souboru, vždy bude potřeba něco „přepočítávat“. A obecně, nebál bych se přepočtu ani u takto „malého“ rozlišení - mně se moc nelíbí tendenční glorifikace vyšších rozlišení než SD. Pokud je SD dobře udělané, šikovně nastavený přepočet na vyšší rozlišení dojem zlepší (a naopak). Ostatně, průběžně to dělá každá televize, která má panel o vyšším rozlišení než videozáznam. Ale vyžádá si více času udělat to natrvalo, tak, aby sis za nějakou dobu nenadával, žes to nevratně pokazil. Zvaž, jestli je původní záznam důležitý, a vyhraj si s úpravou (rozlišení, vyvážení, histogram, doostření celkové i lokální - opatrně s mírou/poloměrem/strmostí), a to v jednotlivých kanálech, nebo aspoň zvlášť v luminanci a chrominanci.


janyz

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:David prosí o pomoc - oříznutí videa
« Odpověď #13 kdy: 31. 08. 2017, 06:14:34 »
Vaše přiblblý starosti!!wtwfwc