Autor Téma: Selektivita FM tunerů  (Přečteno 180525 krát)

lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #60 kdy: 10. 11. 2019, 10:36:58 »
Než jsem dopsal příspěvek, David mě předběhl, takže jen budu opakovat - "úpravy" Kenwooda nemají žádný smysl, protože žádnými výměnami filtrů u rádií starší konstrukce nedosáhneš selektivity dnešních DSP filtrů moderních autorádií... Z bazaru si pořiď za pár šupů nějaké modernější "tovární" autorádio (cca rok 2014 a novější, třeba ten Swing...) a máš jistotu selektivity... třeba ze Škodovky, Forda, nějakého korejce, francouze... v podstatě je to jedno, nevyhneš se ale troše bastlení s konektory a zapojením...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


pinta finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #61 kdy: 10. 11. 2019, 12:30:32 »
Pánové, díky za odpovědi a nasměrování. Přiznám se, že jsem už také uvažoval o výměně celého rádia, kde bych měl jistotu lepšího příjmu bez nutnosti nějakého bastlení. Vzhledem k tomu, že jsem si na Kenwooda vyrobil pěknou dřevěnou škatulku, která je prakticky ISO plug and play, z principu se mi nechce pořizovat nějaké "tovární" monstrum divných tvarů a spíš bych ocenil nějaké klasické 1din aftermarket autorádio s ISO konektorem. Namátkou jsem našel třeba Pioneer DEH-S320BT, který umožňuje i Bluetooth streaming, což bych velmi ocenil, vzhledem k tomu, že ke Kenwoodu často připojuji mobil přes jacka, což je trochu omezující a nepraktické. O DSP se ale výrobce nezmiňuje. Otázka je, jestli ho ten Pioneer nemá, nebo se tím výrobci moc nechlubí, protože je to už dnes samozřejmost (?). Doporučíte nějaké 1din rádio za rozumné peníze, co by mělo špičkové vlastnosti srovnatelné třeba s tím Swingem?


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #62 kdy: 10. 11. 2019, 12:40:18 »
I jedno-DIN aftermarket autoradia posledních let jsou už jen na této koncepci, MF filtry tam nenajdeš.
Tady můj Pioneer, ta malá separé destička kolmo na hlavní DPS je DAB tuner:

https://imgur.com/a/eDdLBXG


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #63 kdy: 10. 11. 2019, 14:15:25 »
Osobně myslím, že Pioneer aftermarket 1 DIN  je dobrá volba, sám jsem si pořizoval do starého auta už jetý Pioneer DEH2800UI a ten hraje co do selektivity srovnatelně s dnešními továrními 2 DIN z Hyundai/KIA. Tovární 2 DIN měly o poznání lepší výsledný zvuk když jsem je porovnával doma na stole, ale jinak příjmové vlastnosti obdobné, čili vynikající, a to jsem se zaměřoval právě na příjem slabých FM v těsném sousedctví silného (o 100kHz). Žádného soudobého modelu Pioneera bych se v tomto směru nebál, všechno se dnes už staví na čipech s DSP  ;)


pinta finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #64 kdy: 10. 11. 2019, 15:41:52 »
Díky moc. Když už jste oba majiteli Pioneera, zeptám se. Mají vaše rádia zálohu paměti při odpojení autobaterie? U nějakého typu jsem toto v popisu na Heuréce zahlédl, ale nevím, zda je to u Pioneera standardem, nebo to byla jen nějaká výjimka. Vzhledem k tomu, že to celé vypínám kolébkovým vypínačem na ATX zdroji, Kenwood se mi vždy vynuluje do továrního nastavení. Kdyby si Pioneer nastavení pamatoval, bylo by to super.  :)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #65 kdy: 10. 11. 2019, 17:14:19 »
DEH2800UI se chová tak, že po úplném odpojení od napájení nabíhá do SETUP módu, ale stačí z něj vyjet přepnutím SRC na rádio a poté na některou číselnou předvolbu a rádio hraje - pamatuje si uložené stanice na předvolbách.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #66 kdy: 10. 11. 2019, 21:47:56 »
Můj Pioneer dtto. Odpojoval jsem baterku vícekrát a vždy paměti udržel. Jak dlouho vydrží, to ale těžko říct. Jestli je tam baterka, nebo kondík... Ale teď si uvědomuju, v lednu auto stálo měsíc bez motoru, takže baterka byla určitě odpojena a paměti si nepamatuju, že bych musel znovu ukládat.


pinta finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #67 kdy: 10. 11. 2019, 22:54:43 »
No tak paráda.  :) Myslím, že je rozhodnuto. Udělám si před Vánoci radost.
« Poslední změna: 10. 11. 2019, 23:00:10 od pinta finta »


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #68 kdy: 10. 11. 2019, 23:18:56 »
Kdyžtak mi tu jeden leží navíc ;)


pinta finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #69 kdy: 10. 11. 2019, 23:27:52 »
Jaký model?


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #70 kdy: 10. 11. 2019, 23:38:27 »
ten na fotce, asi 270 nebo 280, ted nevim. Ale myslim ze se v nicem nelisi, jen maji nejak prehozena tlacitka okolo kolecka.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #71 kdy: 11. 11. 2019, 21:54:29 »
Pro nadstandardní selektivitu stačí do tuneru osadit MF filtry 110kHz nebo 80kHz. Není to úplně jako DSP, ale stačí. Objeví se stanice, které by běžné rádio nenaladilo. Taky ty klasické tunery v interiéru vypadají líp, než autorádio ve škatuli.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #72 kdy: 11. 11. 2019, 22:51:04 »
Pro nadstandardní selektivitu stačí do tuneru osadit MF filtry 110kHz nebo 80kHz. Není to úplně jako DSP, ale stačí. Objeví se stanice, které by běžné rádio nenaladilo. Taky ty klasické tunery v interiéru vypadají líp, než autorádio ve škatuli.
Bohužel nestačí, je to neporovnatelné. V případech kdy potřebuješ selektivitu, když lovíš slabou stanici "obloženou" z obou stran těsně o 100 kHz sousedními silnými stanicemi, prostě klasický tuner se sebeužšími MF filtry hrát dobře nebude. S DSP je možný čistý poslech i v případech, kdy s analogem nemáš šanci. Navíc hodně úzké MF filtry už jsou poznat dost na kvalitě zvuku, což zas vadí u stanic, kde selektivitu nepotřebuješ (ale potřeboval bys spíš ty širší filtry pro kvalitnější zvuk... a máš obvykle k dispozici max. přepnutí nějakých 2 variant zapojení MF filtrů). Hezčí krabice klasického tuneru sice možná vypadá lépe, ale příjem v dnešním přecpaném pásmu nezachrání. Záleží na příjmové situaci, co chceš poslouchat a jak kvalitně, asi nejlepší je mít na stole obojí... ;)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #73 kdy: 13. 11. 2019, 11:29:41 »
Je samozřejmě lepší mít k dispozici DSP, ale je otázka, jestli to za ty peníze člověku stojí. Taky existují lepší auta, než ve kterém jezdím a nepořídím si je. Nebo televize, taky bych mohl mít lepší televizi, která by stála o nulu víc a nemám. Je to jen o tom, jestli se chce člověku to toho ty prachy vrazit. 
Dnes se dají klasické tunery pořídit za pár stokorun. Já používám výhradně ty s proměnnou šířkou IF bandu a na běžné stanice mám wide a na problematické stanice narrow. Většinou pro narrow osazuji 110kHz. Filtry pro úzké pásmo dávám na patice, tak je možné kdykoli jednoduše přezbrojit. Spousta zábavy za pár drobných.

Mám i autorádio Pioneer používající nejnovější způsob zpracování signálu a ne, že bych na něm chytil víc stanic, než na normálním tuneru. Je na něm hned poznat, že se přepíná problematická stanice, protože přepnutí předvolby trvá déle, než u jednoduchých stanic a výsledný zvuk má trochu omezený frekvenční rozsah a prostor.  Tak nějak tuším, že již narážím na limit antény, která slabší signály již nedodává.
 
« Poslední změna: 13. 11. 2019, 13:00:00 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #74 kdy: 18. 11. 2019, 12:19:20 »
Rozšířil jsem flotilu svých tunerů o Kenwood KT-3050L. Byl to první tuner, kde jsem nemusel měnit filtry. Měl už z výroby nebo od předchozího majitele osazené 110kHz.
Měl bych však dotaz, tuner má funkci Active reception. Nevíte někdo k čemu slouží? 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML