Autor Téma: MF filtry a značení ,výměna  (Přečteno 13925 krát)

Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
MF filtry a značení ,výměna
« kdy: 17. 02. 2017, 07:34:47 »
Ahoj. Mám tuner Philips FT 980 se dvěma šířkami mf pásma. V porovnání s jiným tunerem mám dojem, že to vůbec nefunguje, silná stanice hraje ještě daleko naladěna od správné frekvence. Myslím, že použité mf filtry nejsou středovým kmitočtem přesně 10,7 . Co se stane, dám li tam svoje náhradní,úzké 10,7? Stojí to za zkoušku? Domnívám se, že se mi pouze nebude správně zobrazovat kmitočet vysílačů o tu odchylku 10,7/10,65 třeba. Ano? Dík.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MF filtry a značení ,výměna
« Odpověď #1 kdy: 17. 02. 2017, 09:45:35 »
Zas až tak jednoduché to není. Těch 50kHz se samozřejmě projeví na ladícím kmitočtu, což by nemusel být problém. Problém může být s vlastní zaměnitelností. Každý typ filtru má nějakou vazební impedanci na kterou je připojen v samotném tuneru. Pokud nahradíš filtr jiným filtrm s jinou impedancí, tak zhoršíš šumové vlastnosti tuneru. Další věc je šířka MF. Čím je šířka filtru větší, tím je menší výstupní hodnota NF zkreslení. Úzké filtry se tedy používají tam, kde je selektivita důležitější než zkreslení. Je to prostě věda ve které je potřeba umět dělat kompromisy.


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MF filtry a značení ,výměna
« Odpověď #2 kdy: 08. 03. 2017, 10:08:37 »
Ale jo, nějaké pokusy mám za sebou.
Chci se zeptat, viděl jsem keramický filtr (ve schematu) přímo na vstupu FM, hned za antenou. To znáte? Zajímavé, mám ho v levné věži a FM tvoří jeden univerzální integráč. Takže o špatné citlivosti FM ani nemúže být pochyb.