Autor Téma: DVB-T signál z Johanesburgu  (Přečteno 3366 krát)

Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
DVB-T signál z Johanesburgu
« kdy: 11. 07. 2010, 21:28:10 »
Prosím o vysvětlení, proč dojde DVB-T signál z MS v Jižní Africe do Německa o 3 sekundy dřív než k nám. Nebo záleží na přijímači?Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Re: DVB-T signál z Johanesburgu
« Odpověď #1 kdy: 11. 07. 2010, 21:35:34 »
Příjem DVB-T z JAR v Evropě je těžká sci-fi, takže 3 sekundy sem nebo tam...


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Re: DVB-T signál z Johanesburgu
« Odpověď #2 kdy: 11. 07. 2010, 21:57:40 »
Ach, asi jsem dotaz už pochopil. Nejedná se o DVB-T, ale obecně zpoždění signálu od ČT2 o proti ZDF.
Němci mají vlastní trasu, snad přenosák na místě, takže si signál posílají přímo, zatímco Češi berou mezinárodní trasu, zřejmě zpožděnou ještě v JAR přeskokem v tamním vysílacím centru a pak tipuju ještě v Evropě než to dostanou na Kavky.


pepa novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 638
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T signál z Johanesburgu
« Odpověď #3 kdy: 12. 07. 2010, 13:15:27 »
tahle zpoždění jsou i třeba mezi ČT2 SD 53k a ČT HD 64k


sartori

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T signál z Johanesburgu
« Odpověď #4 kdy: 12. 07. 2010, 16:04:29 »
Prosím o vysvětlení, proč dojde DVB-T signál z MS v Jižní Africe do Německa o 3 sekundy dřív než k nám. Nebo záleží na přijímači?Děkuji.

Nejvic zalezi na zpracovani signalu, trasa bude mit stejne zpozdeni pro vsechny. Ty 3 vteriny odpovidaji zhruba prubehu jednim enkoderem.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T signál z Johanesburgu
« Odpověď #5 kdy: 12. 07. 2010, 16:57:54 »
O2 mi posílá signál oproti anténě taky později, dovedete si představit situaci , kdy soused v paneláku už křičí goool a druhý soused ten gol registruje až za 3 sekundy?A co ze satelitu ,tam je situace obdobná?Kdysi jsem četl ,že elektřina uběhne za sekundu 6 krát kolem zeměkoule, tak jak je možné že jsou tu taková zpoždění? Myslíte si,že ten gol, co padl 4 minuty před koncem jsme viděli v tom samém momentě / třeba u ZDF/ co ho viděli diváci na stadioně? Nebo padl vůbec? Nebo bylo vůbec nějaké mistr. světa? Je dokázáno ,že v roce 1969 američané přistáli na měsíci? Někde taky psali, že to přistání mohli zinscenovat ve studiu.........mimochodem..................říkají nám vůbec v těch televizích pravdu?:-)


Honza DVB

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T signál z Johanesburgu
« Odpověď #6 kdy: 12. 07. 2010, 17:54:38 »
tahle zpoždění jsou i třeba mezi ČT2 SD 53k a ČT HD 64k
Rozdíl je minimálně v použitém kódování videa - MPEG2 v. MPEG4, a o MPEG4 je známo že prostě jeho zpracování na straně vysílání trvá déle. Možná tam budou i další rozdíly, ale neznám trasy signálů a místa kde se s nimi co děje.


Honza DVB

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T signál z Johanesburgu
« Odpověď #7 kdy: 12. 07. 2010, 18:05:43 »
O2 mi posílá signál oproti anténě taky později, dovedete si představit situaci , kdy soused v paneláku už křičí goool a druhý soused ten gol registruje až za 3 sekundy?A co ze satelitu ,tam je situace obdobná?Kdysi jsem četl ,že elektřina uběhne za sekundu 6 krát kolem zeměkoule, tak jak je možné že jsou tu taková zpoždění? Myslíte si,že ten gol, co padl 4 minuty před koncem jsme viděli v tom samém momentě / třeba u ZDF/ co ho viděli diváci na stadioně? Nebo padl vůbec? Nebo bylo vůbec nějaké mistr. světa? Je dokázáno ,že v roce 1969 američané přistáli na měsíci? Někde taky psali, že to přistání mohli zinscenovat ve studiu.........mimochodem..................říkají nám vůbec v těch televizích pravdu?:-)
SARKASMUS ON
Problém u pozemního vysílání není v rychlosti šíření elektrického signálu. Tady jde jednoznačně o zpracovnání v enkodérech, záleží na tom kolik jich po trase je a jaké jsou.
K tomu časovému momentu - záleží na tom co si představujete pod definicí "v tom samém momentě"  ;) Ale zjednodušeně můžete říci že rozdíly mezi diváky různých operátorů se bude pohybovat v řádech vteřin. Např. u satelitu se uvádí doba zpoždění signálu jedním směrem typicky cca 250 ms. To znamená 0,5sec než přes uplink a satelit dorazí na vaši parabolu. K tomu si u HD kanálů přidejte delší čas na enkódování/dekódování kvůli použitému H.264 a hned vidíte že teoreticky je platící divák satelitní platformy výrazněn znevýhodněn oproti chudákovi s SD DVB-T  ;D. Uklidnit vás může to, že ti co řvou Góóól jako první, jsou tedy teoreticky většinou "socky" s DVB-T zadarmo. Takže jim vlastně není proč závidět, ať si ty své 3 vteřiny užijí... ;)
SARKASMUS OFF


spyko

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 573
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T signál z Johanesburgu
« Odpověď #8 kdy: 12. 07. 2010, 18:36:40 »
Sledoval jsem jen části fotbalu na několika kanálech a byly tam i větší rozdíly než 3 s ,/stv3,čt2,tvp1 ap./ze satu i pozemně !
Manhattan/optibox aligátor/,AL85,Moteck 2100a,Bensat 120 hd,Panasonic 42PX80,philips 5680,180D


Honza DVB

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T signál z Johanesburgu
« Odpověď #9 kdy: 12. 07. 2010, 18:39:51 »
Sledoval jsem jen části fotbalu na několika kanálech a byly tam i větší rozdíly než 3 s ,/stv3,čt2,tvp1 ap./ze satu i pozemně !
Ano, proč ne. To není jen o tom jak rychle se přenesou data (elektrické signály) na určitou vzdálenost, ale hlavně o tom jak vypadá celý řetězec a jak se datový tok zpracovává.


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Re: DVB-T signál z Johanesburgu
« Odpověď #10 kdy: 12. 07. 2010, 18:47:22 »
hned vidíte že teoreticky je platící divák satelitní platformy výrazněn znevýhodněn oproti chudákovi s SD DVB-T  ;D. Uklidnit vás může to, že ti co řvou Góóól jako první, jsou tedy teoreticky většinou "socky" s DVB-T zadarmo.
Jen poznatek, že SD verze programů ČT mi jdou rychleji ze satelitu než pozemně z Cukráku. Zato ČT HD nabírá zpoždění jak Frankurt ;)