Autor Téma: mapy pokrytí FM  (Přečteno 15142 krát)

Michal Škopík

• Člen
  • **
    • Zobrazit profil
Re:mapy pokrytí FM
« Odpověď #30 kdy: 23. 09. 2020, 08:46:58 »
..Mohl bych zkusit to zaměřit, akorát nemám volnou žádnou FM směrovku. Existuje nějaká finta, jak zjistit odkud přichází nejsilnější signál, třeba dipól z dvojlinky.
Njn, dipól z dvojlinky jsem před pár lety vyhazoval. :-) Po léta jsem měl 2 kusy, pro FM1 a FM2. Na ploché střeše jsem hledal místo s nejlepším příjmem a v H polarizaci to přiměřeně funguje. (Samozřejmě v místě s rozumně nižší úrovní signálu, v silném poli to bude míň směrodatné.). Pokud si dobře pamatuju, tak 1,45 m (?)  pro FM2 bylo o.k. (činitel zkrácení si z hlavy nepamatuju). FM1 Vpol byla horší, tam jsem Žilinu jenom hádal podle mapy a světových stran.

Takže plochou dvojlinku, dřevěnou lištu a zřejmě útlumový článek před analyzér/přijímač pro blízké pole. :-) Držím palce na číhané!

Michal
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin

Reklama

• Stálý člen

omar3

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #31 kdy: 23. 09. 2020, 13:24:52 »
Když to bude na dřevěné liště, tak co třeba otevřený dipól, ten by měl mít 75 Ohmů a není potřeba symetrizace.

DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345
IPTV: 4net, SML

lance

• Závislák
    • Zobrazit profil
« Odpověď #32 kdy: 23. 09. 2020, 14:48:49 »
O.K. J.Palacha 26 má taky logiku. ČRa mají na tuto adresu určitou vazbu. 

Já strávím příští týden z jiných důvodů pár dní na střeše se spektrákem. Mohl bych zkusit to zaměřit, akorát nemám volnou žádnou FM směrovku. Existuje nějaká finta, jak zjistit odkud přichází nejsilnější signál, třeba dipól z dvojlinky.
S jedním dipolem toho směru moc nezjistíš, zvláště ne u vertikálního signálu  :) Můžeš ale zfázovat 2 dipoly a horizontálním dvojčetem dipólů už můžeš hledat nějaký směr, pouze nerozlišíš předek od zadku  :D  Pokud ti teda nevadí, že budeš za exota, až se s těmi dipoly na fošně budeš ohánět na střeše a kolemjdoucí si budou myslet, že tam nějakej geometr vyměřuje novou dálnici... ale na to je každý správný nadšenec zvyklý... :D

omar3

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #33 kdy: 23. 09. 2020, 16:00:28 »
Budu na střeše vysokýho paneláku, kam není ze země vidět. Horší je to z oken okolních paneláků. Tam už vidět je a dvakrát mě už sundávala Policie na udání, že tam nějaký divný sebevrah chce skočit dolů.

I když vysílač vysílá ve vertikálu, tak se ho chystám zaměřovat v horizontálu.   

Jaroslav Honzík

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #34 kdy: 23. 09. 2020, 19:01:07 »
kdy se tam spustí to radio čas?
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

• Stálý člen

omar3

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #35 kdy: 23. 09. 2020, 20:50:00 »
Já si myslím, že dlouho ne.
Původní kmitočty Radia Čas/Dyje v Břeclavi, Hodoníně a Kyjově získalo Rádio Cimbálka. Teprve se uvidí, jestli koupí HW od Času nebo bude budovat vlastní.
Při venkovní anténě lze chytit v Břeclavi Čas z Hustopečí.

AndrejH

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #36 kdy: 23. 09. 2020, 21:07:10 »
Budu na střeše vysokýho paneláku, kam není ze země vidět. Horší je to z oken okolních paneláků. Tam už vidět je a dvakrát mě už sundávala Policie na udání, že tam nějaký divný sebevrah chce skočit dolů...

když už do hrobu tak se spektrákem...
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno