Autor Téma: Jakou TV pro příjem DVBT signálu?  (Přečteno 36403 krát)

TOSKA

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jakou TV pro příjem DVBT signálu?
« kdy: 02. 05. 2016, 19:27:17 »
Dobrý  den, 
potřebuji  pořídit  nový  TV  přijímač , který  bude  používat babí  (80 let) pro příjem  běžně  šířených  kanálů   DVBT, DVBC tedy  max v HD  rozlišení.   Po  rozhlédnutí  po  Internetu a  návštěvě  několika  specializovaných  prodejen jsem  zjistil,  že pro  větší fornát  TV je technologie  UHD    pro  HD zdroj nepoužitelná,  natož  pro SD. Takže  zbývají  TV  s  technologií  FHD  a je  otázka,  do  jaké velikosti  úhlopříčky  je  rozumné  jít,  aby  se  na programy  z SD  zdroje  dalo  dívat (a  bylo  něco  vidět :-).  Představa, že  pořídíme  babí  "pořádnou 50" TV,  aby  se nemusela  dívat  na   historickou 25" TV SONY , se  úkazala  být   nereálná.  Nebo mi  něco  podstatného  uniká?
Děkuji  za  názor či  radu.
« Poslední změna: 02. 05. 2016, 19:31:44 od TOSKA »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Jakou TV pro příjem DVBT signálu?
« Odpověď #1 kdy: 02. 05. 2016, 21:17:58 »
základní předpoklady, které je nutné vědět:
-jaký bude zdroj signálu? (pozemní, satelitní, IPTV, kabelový (ten může obsahovat -C i -T multiplexy, nebo jejich kombinaci)
-z jaké vzdálenosti se bude divák dívat
-z toho vyplývá jakou minimálně a jakou maximálně uhlopříčku asi zvolit
-nejméně důležitý parametr-maximální cena


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou TV pro příjem DVBT signálu?
« Odpověď #2 kdy: 02. 05. 2016, 21:37:12 »
Asi bych začal tím, že programy v SD nahradím programy v HD. Samozřejmě co to půjde.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou TV pro příjem DVBT signálu?
« Odpověď #3 kdy: 02. 05. 2016, 21:53:47 »
Jdete na to špatně. S touto věkovou kategorií mám bohaté zkušenosti.
Zdroj libovolný, rozlišení libovolné, přepínání programů přes desítku neřešitelný problém. Guide, EPG, Source nic.
Stačí 9 programů, které si zvolí číslem a kam se jim musí naladit jejich oblíbené. Pak hotelový režim, kde nejde nic změnit, pouze program a hlasitost. Je to tvrdý, ale je to tak.
Nedělám si iluze, ale skončíme také tak. Pokud se dožijeme této věkové kategorie, tak si taky nebudeme umět nastreamovat holografický obraz v mpg85, který bude pro nižší věkové kategorie samozřejmostí.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Jakou TV pro příjem DVBT signálu?
« Odpověď #4 kdy: 02. 05. 2016, 23:40:28 »
Jdete na to špatně. S touto věkovou kategorií mám bohaté zkušenosti.
Zdroj libovolný, rozlišení libovolné, přepínání programů přes desítku neřešitelný problém. Guide, EPG, Source nic.
Stačí 9 programů, které si zvolí číslem a kam se jim musí naladit jejich oblíbené. Pak hotelový režim, kde nejde nic změnit, pouze program a hlasitost. Je to tvrdý, ale je to tak.
Nedělám si iluze, ale skončíme také tak. Pokud se dožijeme této věkové kategorie, tak si taky nebudeme umět nastreamovat holografický obraz v mpg85, který bude pro nižší věkové kategorie samozřejmostí.     
zas bych to negeneralizoval, mamka ma 77, aktivně používá dva mobily, PC, internet, maily, iVysilani ČT co nestihne v TV, k vánocům dostala placku, takže jí ubyl ovladač na jeden STB (druhý zůstal k videu na nahrávání, toho už se nezbaví), na placce bez problémů Source (AV na video, USB na disk), všech asi 45 programů plus rádia, přehrávání filmů z disku USB, atd... když odešel ovladač tak asi týden ovládala vše jen šesti tlačítky na TV, nic jednoduchého procházet to menu. Jsou důchodci a důchodci... někteří jsou v 70 v prd*** a jiní v 85 nebo 90 zvládají žít moderně a třeba i jezdí po světě.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


TOSKA

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou TV pro příjem DVBT signálu?
« Odpověď #5 kdy: 03. 05. 2016, 07:57:59 »
Děkuji  za  dosavadní  názory a  k nim jenom  podotýkám,  že  babí -  ač 80 let -  je  ještě nejenom  dost  duševně  čiperná,  ale  i  dobře  vidí, tedy   mi moc  nepomohou  sdělení   o  kvalitách  seniorů...

Opakuji  podstatu  mého  dotazu:

Zdroj  signálu  jsem uvedl:   DVBT, DVBS, tedy  max  HD, bohužel   některé  babí  sledované  kanály jsou  a  asi  dlouho  ještě  budou DS.  To  je  výchozí  situace,  se  kterou  nic  nenadělám.   Já  potřebuji  pořídit  TV,  která  by  byla  schopná  z  tohoto  zdroje    ukazovat  na  displeji  použitelný  obraz,  čím  větší,  tím  lepší.    No a  to  se  ukazuje  docela  problém,  to,  co jsem doposud  viděl,  je  už  na  48"  zoufalost (včetně  modelů  8. řad),  nevím jak kdo,  ale  já  bych  se  na  to koukat  nechtěl...

Proto  prosím  o  radu  jakou  TV (velikost  typ...) lze    pro SD a  FHD  zdroj použít...
Děkuji.
« Poslední změna: 03. 05. 2016, 08:01:52 od TOSKA »


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou TV pro příjem DVBT signálu?
« Odpověď #6 kdy: 03. 05. 2016, 08:19:10 »
Vždycky rozhoduje pozorovací vzdálenost. Nemá cenu chtít 50" úhlopříčku a pak ji sledovat z 1m. Taky nelze čekat, že jakákoliv TV udělá z rozlišení 720*576 nějaký zázrak. Při úhlopříčce 50" je velikost virtuálního SD pixelu 1,5*1,1 mm. Scaler zajistí, že na obrazovce nejsou vidět takovéto cihličky, ale zaostřit to nemůže. Takže nejdřív si určete, z jaké vzdálenosti budete TV pozorovat, a podle toho vyberte odpovídající úhlopříčku (pokud nejste limitován třeba nábytkem).


TOSKA

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou TV pro příjem DVBT signálu?
« Odpověď #7 kdy: 03. 05. 2016, 11:49:31 »
Babí  na  tu  dnešní  TV  kouká  z  víc jak  3m,  ta  vzdálenost  se  nezmění


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou TV pro příjem DVBT signálu?
« Odpověď #8 kdy: 03. 05. 2016, 11:58:14 »
Ze 3m klidně může na 48"-50" koukat i na SD.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou TV pro příjem DVBT signálu?
« Odpověď #9 kdy: 03. 05. 2016, 20:10:39 »
Jdete na to špatně. S touto věkovou kategorií mám bohaté zkušenosti.
Zdroj libovolný, rozlišení libovolné, přepínání programů přes desítku neřešitelný problém. Guide, EPG, Source nic.
Stačí 9 programů, které si zvolí číslem a kam se jim musí naladit jejich oblíbené. Pak hotelový režim, kde nejde nic změnit, pouze program a hlasitost. Je to tvrdý, ale je to tak.
Nedělám si iluze, ale skončíme také tak. Pokud se dožijeme této věkové kategorie, tak si taky nebudeme umět nastreamovat holografický obraz v mpg85, který bude pro nižší věkové kategorie samozřejmostí.     
zas bych to negeneralizoval, mamka ma 77, aktivně používá dva mobily, PC, internet, maily, iVysilani ČT co nestihne v TV, k vánocům dostala placku, takže jí ubyl ovladač na jeden STB (druhý zůstal k videu na nahrávání, toho už se nezbaví), na placce bez problémů Source (AV na video, USB na disk), všech asi 45 programů plus rádia, přehrávání filmů z disku USB, atd... když odešel ovladač tak asi týden ovládala vše jen šesti tlačítky na TV, nic jednoduchého procházet to menu. Jsou důchodci a důchodci... někteří jsou v 70 v prd*** a jiní v 85 nebo 90 zvládají žít moderně a třeba i jezdí po světě.
Samozřejmě, že jsou aktivní důchodci. Doma mám příklad, že jsem jim musel k 80 narozeninám pořídit druhý kompl, aby se nehádali, kdo u něho zrovna bude, z dovolených se jim hlásíme po Skype, TV s DVD přepínají běžně, ale to jsou vyjímky. Potkávám se hlavně s druhou skupinou a ta je většinová, kde je to katastrofa, kdy jim musíme chodit do domácností pomáhat s obyčejným přepnutím programu o naladění ani nemluvím a STB je pro ně pohroma, kterou mají ve skříni.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Jakou TV pro příjem DVBT signálu?
« Odpověď #10 kdy: 04. 05. 2016, 07:37:08 »
ze svých zkušeností vím toto: 32" optimum, 37" maximum, větší úhlopříčky aktivně odmítány. Jakékoli vlastnosti (rozlišení, úhly, velikost s ohledem na pozorovací vzdálenost,…) jsou nepodstatné, natož pak výbava (EPG, provozní režimy, spotřeba,…), jen výjimečně TTX. Nejdůležitější jsou ovladač (vhodně se světlým povrchem a velkými vícebarevnými tlačítky, hlavně ne černočerný a drobný) a zvuk, potažmo sluchátkový výstup. Měl jsem své favority, mnohokrát zopakované, ale vyprchaly a dneska už bohužel konkrétní typ/značku neporadím.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Jakou TV pro příjem DVBT signálu?
« Odpověď #11 kdy: 04. 05. 2016, 11:25:23 »
Souhlasím s Omarem3 i s uživatelem Petr Svoboda,
protože mé matce je také hodně přes 70 let, doplním svůj postřeh. 32´´ úhlopříčka by "seděla". Ovladač určitě, názory beru, ale především pořádně velká písmena a přehledné EPG.