Autor Téma: Radio 1 končí v muxu RTI  (Přečteno 17425 krát)

Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Radio 1 končí v muxu RTI
« kdy: 01. 03. 2016, 19:51:34 »
Tak nevím, co je pro mne chmurnější. Jestli fakt, že pro mne DAB ,,odchodem,, Radia 1 z muxu RTI pozbyl veškerého významu, nebo fakt, že ten odchod byl až takhle tichý.
« Poslední změna: 07. 03. 2016, 19:26:15 od Jiří Macich ml. »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio 1 končíme
« Odpověď #1 kdy: 01. 03. 2016, 20:05:09 »
Pro "mimopražské" je to škoda.Radio 1 vystřídala v RTI nová stanice Jamesdean.fm hrající zejména hudbu 50 a 60 let.
Digizone ani o této věci neinformovalo, ani se tomu nedivím, důležitější jsou zprávy/glosy o imigrantech, které se na Digizone nově objevují..
« Poslední změna: 01. 03. 2016, 20:07:45 od BeatJ »
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


petan97

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 82
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio 1 končíme
« Odpověď #2 kdy: 01. 03. 2016, 20:36:28 »
Digizone už tak nějak obecně v poslední době ignoruje zprávy tohoto typu,kdysi jich tu bylo daleko víc.Celkově informační hodnota tohoto stále nejlepšího webu ve svém oboru klesá a to je strašná škoda


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Radio 1 končíme
« Odpověď #3 kdy: 02. 03. 2016, 15:22:13 »
No fujtajbl. Už jsem se lekl že končí Radio 1.
Loudness War zabijí hudbu!


Karel Mikuláštík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio 1 končí v DABu
« Odpověď #4 kdy: 02. 03. 2016, 17:58:45 »
Strašidelný název v předmetu, brrrr ;D

16.12.2013 RTI, 1.2.2014 Teleko - dny velkého překvapení a pro fanoušky R1 dny radosti a nových možností. Zvykl jsem si díky tomu vozit DAB jak v autě, tak v MHD. Ač v Teleku místy trochu digitálně degradované, proti šumící a bezstereové eFeMce dle mé zkušenosti i v Praze pro kapesní příjem R1 velký přínos. Po odchodu R1 z muxu Teleko jsem chvíli uvažoval o koupi L-bandového kapesního přijímače pro RTI, ještě že jsem to nestihl ...  ;).

Rozšíření možnosti přijímat R1 mimo VKV-FM pokrytí byla krásná modelová situace pro význam DABu. Jsme však o dva roky dál, mobilní LTE sítě značně rozšířily pokrytí, takže mimo Prahu budeme žhavit baterie našich mobilních telefonů ... :o).


Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio 1 končíme
« Odpověď #5 kdy: 02. 03. 2016, 20:27:03 »
Omlouvám se za ten nadpis, ale celkem vyjadřoval mou náladu, když jsem se to 1.3 ráno dozvěděl z ,,konkurenčního,, webu a jak se záhy dočtete, nerozdýchal jsem to do teď. Leží mi v žaludku ten paradox, že zrovna zvukoproud jako je Jamesdean.fm a stanice jako je Radio 1 jsou právě těmi pravými schématy, tím správným uchopením podstaty bez ohledu na žánr, které patří do DABu a kvůli nástupu jednohož, musí druhý odejít. Přitom ta obálka RTI skrývá 6 !!!!!! schémat od Českého Rozhlasu ! Čemuž se v ČRa a ČTÚ jenom smějí.
Tento způsob března zdá se mi poněkud nešťastným, když svět nejen ve středu Evropy jest v pr..l obrácen.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Radio 1 končíme
« Odpověď #6 kdy: 02. 03. 2016, 22:05:45 »
Omlouvám se za ten nadpis, ale celkem vyjadřoval mou náladu, když jsem se to 1.3 ráno dozvěděl z ,,konkurenčního,, webu a jak se záhy dočtete, nerozdýchal jsem to do teď. Leží mi v žaludku ten paradox, že zrovna zvukoproud jako je Jamesdean.fm a stanice jako je Radio 1 jsou právě těmi pravými schématy, tím správným uchopením podstaty bez ohledu na žánr, které patří do DABu a kvůli nástupu jednohož, musí druhý odejít. Přitom ta obálka RTI skrývá 6 !!!!!! schémat od Českého Rozhlasu ! Čemuž se v ČRa a ČTÚ jenom smějí.
Tento způsob března zdá se mi poněkud nešťastným, když svět nejen ve středu Evropy jest v pr..l obrácen.
Co s tím mají ČRa a ČTÚ :


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio 1 končíme
« Odpověď #7 kdy: 02. 03. 2016, 22:29:38 »
Obávám se, že ČTÚ a ČRa je to celkem jedno, jestli je R1 nebo 6x ČRo v muxu RTI. ;)
Sice to nebyl případ R1, ale i tak myslím, že není úplně nejlepší používat internetové streamy nevalné kvality pro DAB. Kdyby byly aspoň trochu na úrovni, tak pro nižší datové toky jako low cost řešení budiž. Ale jako seriozní zdroj pro dobrou kvalitu vysílání nikoliv.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


Karel Mikuláštík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio 1 končíme
« Odpověď #8 kdy: 02. 03. 2016, 23:18:47 »
Jestli je v tom kterém muxu ta která stanice záleží na smluvním vztahu provozovatele muxu a provozovatele stanice.

Provozovatel DAB+ multiplexu musel do technologie investovat nemalé peníze a pravděpodobně končí doba, kdy bude ochoten si stanice držet jen kvůli atraktivnějšímu obsahu a promo výměně. Skutečná budoucnost se dnes rýsuje jen u veřejnoprávního rozhlasového multiplexu - pravděpodobně i z tohoto důvodu začíná mux Teleko vypadat podobně jako u DVB-T jako jakýsi veřejnoprávní multiplex 1a. Rozvoj DAB+ muxů pro privátní stanice zatím nemá žádné obrysy, i z důvodu prezentovaného nezájmu soukromého sektoru. Těžko se tedy bude držet obsah muxu v dobré víře, že se z promo nebo málo platících za půl roku nebo za rok stanou lukrativní zákazníci řádných finálních muxů. Evidentně se tedy dostáváme do situace, kdy vyšší nabídka bere.

Pokud si provozovatelé rozhlasových stanic udělají drobnou analýzu, mohou se dobrat faktu, že v ČR mohou být mezi lidmi cca jednotky tisíc DAB+ přijímačů, z toho ještě velká část jen pro III. pásmo. Takovou statistiku navíc kazí fakt, že někteří máme přijímačů několik a v jeden okamžik může být zapnut pouhý zlomek tohoto počtu. Pro R1 by to tak mohlo odpoledne všedního dne vypadat v DABu třeba takto: Praha 32 posluchačů, Plzeň 11, České Budějovice 8; Karlovy Vary 3; Liberec 2; Podkrkonoší 7; Brno 14, Ostrava 6. Počet internetových posluchačů tou dobou bude počítán v násobcích, počet posluchačů přes VKV-FM ve stonásobcích. Jednotková cena DABu za posluchače se tak rázem ve srovnání s VKV-FM velmi snadno stává neakceptovatelná zvlášť, když rádio svůj FM vysílač vlastní a platí jen za elektřinu, případně za nájem prostor.

Ač nerad, musím na základě těchto dvou pohledů uznat, že z ekonomického pohledu, aniž by toto jedna nebo druhá strana dotovala, to nemůže fungovat.


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio 1 končíme
« Odpověď #9 kdy: 03. 03. 2016, 06:52:47 »
Obávám se, že nové vysílače DABu s programy ČRo (ČRa) nezvýší o mnoho zájem o tuto technologii. Co nového poskytnou posluchači, když obsah multiplexu bude stejný, jaký je už několik let v DVB-S i DVB-T ?
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio 1 končíme
« Odpověď #10 kdy: 03. 03. 2016, 08:01:12 »
Jednoznačně největší poslechovost rádií je v autě při jízdě a při práci ať na zahradě nebo kdekoliv v terénu. Vy snad ve jmenovaných případech používáte pro poslech DVB-T a DVB-S? Chvályhodná je snaha Českého rozhlasu o rozšíření DABu, jakmile se spustí Plzeň, Brno, Ostrava dvaceti kilowaty zase bude líp co se týče penetrace přijímačů mezi posluchači.


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio 1 končíme
« Odpověď #11 kdy: 03. 03. 2016, 09:09:59 »
A vy snad při nějaké práci na zahradě posloucháte DAB (i když jiná DAB rádia, než vhodná k těmto účelům skoro na trhu nejsou)? V autě já poslouchat DAB rozhodně ještě dlouho nebudu (ceny přijímačů a hlavně komplikace s vhodnou anténou) a do toho rozhodně nepůjdu jen kvůli tomu, že tam chytnu ČRo (a myslím, že do toho nepůjde drtivá většina posluchačů). A ostatně - když se ptáte- na chatě poslouchám výhradně rozhlas z DVB-S (DVB-T tam nechodí, nebo velmi omezeně a výběr stanic v analogu je hooodně vzdálený běžné situaci ve větších městech).
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio 1 končíme
« Odpověď #12 kdy: 03. 03. 2016, 09:14:17 »
Zadne komplikace s anténou v aute nejsou, vymeni se hlavni anténa a prida jeden svod, jenze to je zase něco pro kolenovrty že?
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio 1 končíme
« Odpověď #13 kdy: 03. 03. 2016, 09:32:28 »
A vy snad při nějaké práci na zahradě posloucháte DAB (i když jiná DAB rádia, než vhodná k těmto účelům skoro na trhu nejsou)? V autě já poslouchat DAB rozhodně ještě dlouho nebudu (ceny přijímačů a hlavně komplikace s vhodnou anténou) a do toho rozhodně nepůjdu jen kvůli tomu, že tam chytnu ČRo (a myslím, že do toho nepůjde drtivá většina posluchačů). A ostatně - když se ptáte- na chatě poslouchám výhradně rozhlas z DVB-S (DVB-T tam nechodí, nebo velmi omezeně a výběr stanic v analogu je hooodně vzdálený běžné situaci ve větších městech).
No neskromně můžu říct, že mám jistou zpětnou vazbu o tom jakým způsobem posluchači DAB přijímají. V nemalém vzorku populace mají zájem právě o veřejnoprávní rozhlas a nejčastěji realizují příjem právě prostřednictvím přenosných rádií v ceně do dvou a půl tisíce. Z oblasti středních Čech vím o řadě posluchačů, kteří nedají dopustit na spuštěný veřejnoprávní DAB, vzhledem k tomu, že příjem VKV realizovali s kolísavou kvalitou a pak už se informace šíří poměrně rychle soused od souseda. To, že se něco nelíbí právě Vám chování drtivé většiny běžných uživatelů od DABu neodradí a právě toto jsou drobné krůčky k jeho rozšíření. Osobně jsem přesvědčen, že i přes značný odpor komerčních rádií k rozšíření DABu dojde, a že bude fungovat vedle analogových pásem, tak jako vedle sebe fungují platformy AM a FM. Nepleťte si své osobní dojmy zkreslené svou náročností na spektrum přijímaných stanic s masovým rozšířením DABu mezi posluchače, kteří by přivítali možnost příjmu poměrně širokého spektra veřejnoprávního rozhlasu.


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio 1 končíme
« Odpověď #14 kdy: 03. 03. 2016, 09:49:31 »
ad. BeatJ: To, že vy máte nějako zařízení za tisíce vás rozhodně neopravňuje k osočování druhých (i když v jiných vláknech si počínáte podobně). A ostatně jste v jiné diskuzi prohlásil, že s DABem definitivně končíte, takže to asi není pravda....
ad. Mik Kotanen: Je možné, že po spuštění výkonného vysílače ČRo v naší oblasti zájem opravdu vzroste, ale moc tomu nevěřím (určitě ne nijak masově). A pokud jde o mé nároky - já používám DVB-S pouze k tomu, abych mohl v slušné kvalitě poslouchat pár svých oblíbených stanic, které tady jinou technologií nechytnu. To, že je v DVB-S dostupná i spousta zahraničních stanic mne nechává zcela chladným.
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B