Autor Téma: Zapojení více televizí na jednu anténu  (Přečteno 93334 krát)

Phoenixes

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zapojení více televizí na jednu anténu
« kdy: 23. 02. 2016, 21:42:43 »
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu, pokud se to už zde probíralo, tak se omlouvám.

Máme na půdě rodinného domu anténu. Z antény je veden jeden kabel dolů do prvního patra, kde je rozdvojený, jeden kabel vede do televize v prvním patře, druhý kabel jde do přízemí.

Nyní se do domu do prvního patra stěhuji i já, takže budu potřebovat připojení k televizi, z půdy už mám navrtaný kabel do pokoje k internetu a chtěl bych stejnými dírami vést i kabel k televizi.

Koupil jsem tyto dva rozbočovače, a chtěl bych Vás požádat o radu, jak to správně zapojit s co nejmenším "únikem" signálu. Jenom bych podotknul že na půdě není zavedená elektřina, takže nevím jak to vyřešit s tím napájeným rozbočovačem.

https://www.alfa.cz/product.php?eid=105140000000000321R
https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051400000000002PEJ


Předem děkuji, Martin

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Š.

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 158
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #1 kdy: 24. 02. 2016, 00:50:48 »

Těmahle rozbočovačema mám signál rozdělenej na 7 míst, stačí, když je dost silný signál na anténě.

Samozřejmě, až budu celej rozvod předělávat (a mám ho tak asi 15 let), tak si tam dám nějaký lepší rozbočovač, ale i takhle mám signál prakticky 100% bez ztrát.
« Poslední změna: 25. 02. 2016, 05:53:25 od Jiří Macich ml. »


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #2 kdy: 24. 02. 2016, 01:17:11 »
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu, pokud se to už zde probíralo, tak se omlouvám.

Máme na půdě rodinného domu anténu. Z antény je veden jeden kabel dolů do prvního patra, kde je rozdvojený, jeden kabel vede do televize v prvním patře, druhý kabel jde do přízemí.

Nyní se do domu do prvního patra stěhuji i já, takže budu potřebovat připojení k televizi, z půdy už mám navrtaný kabel do pokoje k internetu a chtěl bych stejnými dírami vést i kabel k televizi.

Koupil jsem tyto dva rozbočovače, a chtěl bych Vás požádat o radu, jak to správně zapojit s co nejmenším "únikem" signálu. Jenom bych podotknul že na půdě není zavedená elektřina, takže nevím jak to vyřešit s tím napájeným rozbočovačem.

https://www.alfa.cz/product.php?eid=105140000000000321R
https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051400000000002PEJ


Předem děkuji, Martin

1. anténa patří na střechu a ne do podkroví
2. aktivní rozbočovač patří hned za anténu. Aktivní rozbočovač je vlastně pásmový zesilovač, a tak s užitečným signálem zesilujete i šum, kterého je laicky řečeno na půdě více než na střeše
3. výběr komponentů není nevhodnější a opravdu by stálo za to je vyměnit za aktivní rozbočovač a napájecí výhybku, kterou byste měl u sebe v bytě.
4. krkolomnější je vytáhnout na půdu tou vyvrtanou dírou kabel cysy a potom ho opatřit zásuvkou a zástrčkou a ten udělátor, který jste koupil zapojit do téhle "prodlužky" až na půdě. Může v tom ale být problém kvůli vlhkosti a není to ani moc bezpečné, osobně bych to nedoporučoval.
správný komponent:
http://www.ivo-pt.cz/pozemni-vysilani-dvb-t-fm-aktivni-rozbocovace-b985.000.htm
http://www.ivo-pt.cz/sitovy-zdroj-adapter-s-napajeci-vyhybkou-sznv-11-i2918.htm
« Poslední změna: 24. 02. 2016, 01:22:13 od Horal »


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #3 kdy: 24. 02. 2016, 07:24:48 »
Naprostý souhlas se všemi radami uživatele Horala, zejména s bodem č.1, co já blbec se natrápil s anténou na půdě a kolik let jsem mohl mít nerušený příjem než jsem se rozhodl k umístění antény na střechu.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #4 kdy: 24. 02. 2016, 17:29:18 »
Tak se tady odprezentovaly vzorky všech základních možných rad a kritik.

Tazatel bohužel neuvádí lokalitu příjmu, anténu, ani vysílače, které přijímá.
Bez debat je jasné, že až na pár speciálních výjimek je lepší mít anténu
mimo objekt, ale někdy může mít majitel štěstí a i vhodná anténa v podkroví
může dodávat dostatečně silný a čistý signál. K řešení potom zbývá už "jen"
způsob rozbočení signálu/ů, aby byl postačující signál z půdy zaveden bez
zhoršení jeho kvality a v dostatečné úrovni až k jednotlivým přijímačům.

Je také pravdou, že zkušený a solidní anténář by to vyřešil nejlépe. Není ale
pravdou, že každý, kdo má na takovou činnost živnostenský list, dokáže tuto
situaci správně změřit, vyprojektovat, namontovat a zprovoznit s nejjednodušším
řešením a za přijatelnou cenu. Možnost se "napakovat" na neznalém zákazníku
může být svůdná... ;-)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #5 kdy: 25. 02. 2016, 09:45:14 »
Nějak jsem nepobral, Pamětníku, co jste nám vlastně chtěl říci.
Zakladatel vlákna řeší to, aby měl funkční rozvod pro více televizí. Zřejmě mu ta "půdní" anténa nějak funguje. Ale rozvod je samozřejmě koncipován špatně a zasloužil by nějaké upgrade, protože pokud děláme nebo předěláváme nějaká zapojení, pak by věci měly mít nějakou logiku a smyls.
Souhlasím,že v ojedinělých případech může mít anténa na půdě své místo, ale to je výjimka, jejíž smysl laik není schopen vyhodnotit.
Je také pravdou, že zkušený a solidní anténář by to vyřešil nejlépe. Není ale
pravdou, že každý, kdo má na takovou činnost živnostenský list, dokáže tuto
situaci správně změřit, vyprojektovat, namontovat a zprovoznit s nejjednodušším
řešením a za přijatelnou cenu. Možnost se "napakovat" na neznalém zákazníku
může být svůdná... ;-)

No a tomu poslednímu odstavci nerozumím již vůbec, prezentujete ho jakobyste v anténářích spatřoval nějaké zloděje. To samé ale já (či kdokoli jiný) mohu napsat o autoservisech, opravářích praček, ledniček atd.
Honda Enduro Team


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #6 kdy: 25. 02. 2016, 11:50:16 »
Wolfíku, zkrátka jsem takové "profíky" zaregistroval u jiných a nabyté dojmy jsem měl z první ruky. Nebo lze objednat anténáře tak, že zabodnu tužku do seznamu řemeslníků někde na webu a bude to ten pravý a nejlepší?

Říci jsem chtěl hlavně to, že mají některé odpovědi pravdu v tom, že se znalostmi tazatele se radí obtížně a bylo by rozumnější se obrátit na někoho jiného. Nic víc, nic míň, ani jsem nechtěl hodit do jednoho pytle všechny anténáře.  ;) A, pokud připouštíš, že se vyskytují "profíci" v jiných oborech, proč by to také nemohlo být právě v oboru, kam sám asi patříš?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #7 kdy: 25. 02. 2016, 12:19:41 »
Dobrý den pánové,
debata už asi postrádá smysl, někteří po několika dnech upravují své komentáře a jiným je vlákno vymazáno zcela. Jiní diskusi vedou zcela jiným směrem a ten, který ji založil stejně neodpovídá...



ttinka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #8 kdy: 19. 09. 2017, 07:53:04 »
Zdravím a pokusím se o oživení tématu...

Aktuálně řeším problém s připojením dvou TV na stávající anténní rozvod v novostavbě rodinného domku. Na střeše mám aktivní anténu Maximum DA-6100 https://www.czc.cz/maximum-da-6100-venkovni-antena/193880/produkt, od které je sveden koaxiální kabel cca 7m do krabice kde je umístěný napájecí "injektor" (nevím jak to nazvat) pro anténu a za ním je pak 4-cestný rozbočovač s F konektory, ze kterého vedou kabely odhadem tak 15m max. do jednotlivých pokojů a tam jsou zakončeny zásuvkami s výstupem na TV, radio a SAT. Dále mám dvě TV, novější Samsung UE49KU6402 a starší Samsung UE32F5000. Novější TV funguje bez problémů, naladím cca 40 kanálů a obraz nijak nekostičkuje, nicméně když připojím do domovního rozvodu starší TV, tak na ní naladím jen cca 10 základních programů z prvního a druhého multiplexu a víc nic, i na obyčejnou pokojovku na této TV chytnu více. Po chvilce laborování s kabelem a mizerně zapojenou zásuvkou v pokoji se starší TV jsem usoudil, že problém bude asi v tom 4-cestném rozbočovači, takže jsem zkusil rozbočovač vyřadit a přes spojku spojit starší TV přímo s anténou a vše začalo fungovat tak jak by mělo. Na rozbočovači jsem zkusil proházet výstupy, kdyby náhodou byl třeba některý špatný... ale to také nepomohlo. Jako poslední pokus jsem zkusl rozbočovač nahradit nějakým starým 2-cestným, ale i to se chová stejně. Když dám na staré TV diagnostiku signálu u programů z jiného něž prvního nebo druhého multiplexu, tak vyskočí měřák jakési bit. chyby až na konec stupnice a signál je pryč. Myslím, že zakopaný pes je v tom rozbočovači, ale vůbec nevím co koupit, na trhu jsou toho kvanta... předem díky za jakoukoliv radu, už mi z toho začínají téct nervy :-/.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #9 kdy: 19. 09. 2017, 10:58:32 »
Pominu použitou anténu, kterou nemůžu nazvat dobrou volbou. Ani koncepci bych nepochválil. Ale na první pohled asi hledáš chybu tam, kde není. Podle stručného popisu (mnoho slov, málo faktů) je na vině impedanční nepřizpůsobení. Pořádně zkontroluj kabely a konektory, víš-li jak. Pokud sám připustíš, že na začátku takové „velké akce“ existuje něco jako „mizerně zapojená zásuvka“, tak tam určitě bude vadných věcí víc. Jak technicky, tak technologicky a logicky. Abys některé našel, budeš potřebovat udělat mnoho srovnávacích zkoušek - první už jsi absolvoval. Např. přenést starou tv na místo nové, dále ji posunovat směrem k anténě a vyřazovat krok za krokem jednotlivé prvky, zaměnit kabely/konektory/zásuvky vedoucí do jednotlivých místností, a řadu dalších. U každé si pečlivě poznačit výsledek na papír (věř, že zapamatovat nestačí), a pak přemýšlet.

Ale když už ses rozhodl pro takovou anténu, vhodnější by bylo věnovat každému pokoji jeho vlastní anténu, než na jejím základě budovat cokoli jako „rozvod signálu“. Na domku takový vždy začíná Anténou - tj. velkou drátovou věcí na delší/kratší tyči, zabezpečenou proti blesku.

A nebo si na to někoho pozveš (možná vydržíš pár keců) a ušetří ti to hodně času a vlastně i peněz.

Přeji ti hodně síly, jestli budeš pokračovat sám, a nebo šťastnou ruku na málo protivného, ale šikovného anténáře.


ttinka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #10 kdy: 19. 09. 2017, 12:50:19 »
Zatím se snažím pracovat s tím co mám. Anténa i kompletní domovní rozvod už byl v domě hotový, nedělal jsem ho a ani nenavrhoval, bohužel je to dílo developera co dům stavěl. Kabely ve zdech taky vyměnit nemohu, to by znamenalo rozkopání půlky bytu a to na tu televizi radši nebudu koukat :-). A anténu do každého pokoje také dát nemohu, znamenalo by to další průrazy zdí a to také není to pravé. Zásuvka u té staré TV byla podle mě špatně dotažená a stínění zasahovalo tam kam by nemělo a to jsem trochu upravil. Kabel co vede od rozbočovače k TV jsem zkusil propojením na přímo s anténou přes spojku a to funguje. Respektive na přímo s tou šupáckou anténou fungují obě TV, ale jakmile je v cestě rozbočovač, tak funguje jen ta nová. Bylo mi doporučeno vyměnit anténu za plzeňské síto s tím, že by to na mém místě příjmu (Říčany u Prahy) mělo fungovat i bez zesilovače. Nicméně mi pořád nejde do hlavy, proč když to jde přes ten rozbočovač, tak správně funguje jen ta jedna TV a druhá ne. Co jsem se dočetl, tak ty rozbočky mají úbytek pro každý výstup, tak kdyby zlobily obě TV, tak bych byl snad radši než když takhle zlobí jen jedna...


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #11 kdy: 19. 09. 2017, 14:18:14 »
Stačí si přečíst první dvě věty a je jasno. To není anténa ale plastový paskvil naprosto nevhodný k nějakému příjmu. S tímto kvalitního příjmu nedocílíte ani omylem.
Ale upřímně, developera který anténní kabely zazdí do zdi, namísto jejich protažení do všech pokojů tak aby se s nimi dalo kdykoli manipulovat příp. vyměnit poněvadž žádný kabel nevydrží navěky /trubka, husí krky/ bych okamžitě chytil pod krkem a požadoval nápravu anebo přinejmenším slevu, poněvadž tohle je pra.árna.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


ttinka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #12 kdy: 19. 09. 2017, 15:29:45 »
S těmi kabely to bylo asi špatně pochopeno. V bytě máme sádrokartonové příčky a veškeré instalace jsou vedeny za nimy. Co jsem měl zatím vyndanou tu jednu zásuvku, tak tam husikrk je, ale i tak by bylo asi hodně obtížné jeden kabel vytáhnout a protáhnout nový, trasu buhužel nevím. Zatím většina znalých poukazuje na mizernou anténu, tak zkusím objednat síto a jsem hodně zvědavý jestli to zafunguje.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #13 kdy: 19. 09. 2017, 15:52:09 »
Podle prvního dotazu to byla zajímavůstka. Ale to co píšeš, to je na reklamaci. Jestli je tak udělaný i zbytek baráku, tak máš určitě i vzduté podlahy, odpadávající omítku i obkladačky a záchodem protéká horká voda namísto studené. A nebo je toto jediné zprasené? A to jsi platil nebo to na faktuře nemáš a když už ti dal developer „dárek“ zdarma, tak na něm ušetřil?

Ale vážně. Pokud nechceš na to někoho pozvat, kdo změří a navrhne, co se z toho dá vymámit, aniž by se koplo do zdi, zvaž, zda nedopřát KAŽDÉMU kabelu do pokoje jeho vlastní "MAXIMUM". (To je zatím jediné, co ze zkoušek jsi provedl a něco odhalilo).
… proč když to jde přes ten rozbočovač, tak správně funguje jen ta jedna TV a druhá ne. Co jsem se dočetl, tak ty rozbočky mají úbytek pro každý výstup, tak kdyby zlobily obě TV, tak bych byl snad radši než když takhle zlobí jen jedna...
Pokud uvažuješ jen úrovňově (+odporově) a nikoli komplexně (impedančně), asi jednoduché zdůvodnění neodhalíš. Ono to ani není potřeba. Kdyby sis to nechal změřit, jasná a zřetelná doporučení dostaneš.
Jestli jsi začal uvažovat o pasivním příjmu (to je dobře), tak začni třeba anténou https://www.czc.cz/fuba-antena-dat-912b-lte-venkovni-antena/168652/produkt. Udělá mnohem víc práce, pokud máš aspoň trochu otevřený prostor k Žižkovu. A nepotřebuje napájení, jen trochu přemýšlení, kam umístit a předejít blesku.

… mizernou anténu, tak zkusím objednat síto a jsem hodně zvědavý jestli to zafunguje.
Záleží, s kolika pokusy jsi vnitřně smířen. Jestli 5-6, zkus síto. Jestli méně, krok síto přeskoč a hned přejdi k dalšímu kroku. Stále předpokládám, že poslední krok máš: Zavolat anténáře.


« Poslední změna: 19. 09. 2017, 15:56:18 od Petr Svoboda »


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #14 kdy: 19. 09. 2017, 16:14:51 »
"....Záleží, s kolika pokusy jsi vnitřně smířen. Jestli 5-6, zkus síto. Jestli méně, krok síto přeskoč a hned přejdi k dalšímu kroku..."

Fakt "zajímavé doporučení", pokud tím dalším krokem míníš tu zázračnou Fubu, tak ta se mu bude obzvláště "hodit" do budoucna až se bude v T2 vysílat na nízkých kanálech (tam kde síto jasně vede) a na K50+ (tam kde kde má teď fuba možná lepší zisk než síto) budou časem "vysílat" datové služby...