Autor Téma: raději 55-60 UHD, nebo 60-65 fullHD vzhledem k vzdálenosti 4,5m?  (Přečteno 21580 krát)

HonzaPop

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zdravím všechny TVfily a prosím o radu.
Přestěhoval jsem se do většího obýváku a potřebuju větší telku.
Navštívil jsem datart, electroword apod, ale to je marnost...prodavači o tom vědí ještě větší kuloví než já a každej říká něco úplně jiného (asi podle toho co mají zrovna skladem, nebo na čem mají větší provizi).

Mé požadavky jsou:
1) vzdálenost od TV cca 4,5m
2) raději plochou než prohnutou
3) značky LG, Samsung, Panasonic, ostatní možná ale hlavně ne android (to ještě nedoladili)
4) vzdálenost 4,5m je dost ale uvažuji na 55, 60, nebo 65 palců
3) 3D nemusim
4) smart funkce využiju sem tam, sdílení s tabletem, telefonem, nahrávání a přehrávení z externího HD a flash, youtube apod
5) signál pouštím z O2TV, pozemní digitál skoro nevyužiju i když možná časem.
6) rozpočet do cca 40tis

Předvybral jsem 4K LED TV od LG řady UF770 a UF580 v 60palci, ale kromě 3D a lepšího zvuku jsme v tom neobjevil žádný rozdíl (možná špatně hledám), tak nevím zda by měla pro mě význam dražší verze. Obě mají už mít DVB-T2 s novým kodekem HEVC a HDMI 2,0. V samsungech a panasonicích se nevyznám vůbec.

Hlavní dilema mám zda 4K, nebo postačí full HD. Je mi jasný že z 4,5m na 60 palci si asi 4K stejně neužiju i kdybych nějaký obsah měl. Viděl jsem v prodejně jak to z HD obsahu upscaluje na 4K a nebylo to vůbec špatný (proto řešim zda 4K ano, nebo ne), možná ale upscalig na fullHD bude taky OK. Z obrazu LG jsem nebyl úplně nadšenej, samsung se mi zdál hezčí.
Nejsem zas tak náročnej na obraz, ale nerad bych při dynamických scénách měl třeba trhanej obraz...


Prosím poraďte, raději 55-60 UHD, nebo 60-65 fullHD vzhledem k vzdálenosti 4,5m?
Lepší LG, samsung, nebo panasonic?
Za tip na konkrétní model budu rád :-)

Díky moc.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:raději 55-60 UHD, nebo 60-65 fullHD vzhledem k vzdálenosti 4,5m?
« Odpověď #1 kdy: 05. 01. 2016, 10:05:10 »
Vzhledem ke vzdalenosti radsi velkou HD nez mensi 4k.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:raději 55-60 UHD, nebo 60-65 fullHD vzhledem k vzdálenosti 4,5m?
« Odpověď #2 kdy: 05. 01. 2016, 16:53:26 »
pro 4,5 m a 1920×1080 panel máš - při skutečně ostrém zraku - fyziologický strop 83". A při dobře nastaveném zpracování ostrosti obrazu je praktický právě 60-65" (kalkulačka říká 64" ;)). A bez ohledu na to, čím budeš TV krmit.
Tak jestli kupuješ televizor hlavně pro sebe, pak je „FHD“ 60-65" optimum. Vše nad to, ať už v UHD nebo v úhlopříčce, je vyhazování peněz.
UHD zvaž, jen pokud bys novou TV plánoval víc pro návštěvy. Aby se bylo čím chlubit. Ale očima UHD nic víc nepřinese, snad jen pokud by ses začal dívat z bližší vzdálenosti než 3,4 m.
A navíc je tu to nebezpečí, že možná UHD není natolik zvládnuté, aby se negativně neprojevilo při zobrazení pohybů. To by chlubící argument podstatně oslabilo, protože na ty pohyby se budeš dívat stále, i když nebude návštěva.
Takže podepisuju to, co uvedl ivovi.
« Poslední změna: 05. 01. 2016, 16:56:24 od Petr Svoboda »


HonzaPop

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:raději 55-60 UHD, nebo 60-65 fullHD vzhledem k vzdálenosti 4,5m?
« Odpověď #3 kdy: 08. 01. 2016, 11:29:52 »
Díky moc za rady, asi je opravdu ideál 65 palcová FHD TV. Máte někdo zkušenost, nebo můžete doporučit konkrétní model? LG myslím dělá od 2015 už jen max 55 FHD TV, tak zbývá asi jen panasonic a samsung (android nechci)... Předem díky za tip.