Autor Téma: DAB+ přijímač Tesco DR1403G  (Přečteno 213050 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #225 kdy: 16. 12. 2017, 23:40:53 »
... V podzemních garážích v Brně Králově Poli si FM z Hádu ani nevrzne a Tesco Rádio má polovinu kotle. Možná tam má Tesco opakovač, aby jejich přijímače hráli i v podzemích garážích nebo se DAB signál lépe odráží a proniká konstrukcemi. Můžete vyzkoušet.

Podzemní garáže, hezký podnět, hoď vysvětlení kdo jsi macherem.

Abych to přizemnil a poplival se, já sem čtenářský aktivista a reprodukční  parazit (chcete-li) a to co řeknu jsem jenom načetl, ale nezažil (ovšem kdo to z vás zažil, že).

Takže helemese, zde má "dávejtesibacha" teorie proč v tom "dolu železo betonu Tesco Královo polu"  FM 0 a DAB půlka.

Dle DAB  konstrukce je klíčem šířka pásma; DAB byl vystavěn na idei, že nejhorší podmínky příjmu budou při mobilním příjmu (Doppler a mnohacestný příjem signálu) a protože je vystavěn na principu OFDM, tedy ortogonálních subnosných frekvencí, byla snaha je roztáhnout co nejšířeji, aby se potenciální distorce multicestného šíření rozflákla do co nejšiřšího pásma a tím dala prostor pro korekci chyb v přenosu signálu.

Kanál DAB se tedy rozflákl na cca 1,5 MHz jako kompromis; optimálněji by měl zabrat větší šířku pásma. V porovnání s ním, je FM úzkopásmový chudý příbuzný, cca 1:10; ten když se dostane do selektivního útlumu tak je v hajzlu, kdežto DAB  je schopen tento úzkopásmový průser kompenzovat tím omíláným konvolučním kódováním.

Garáže: odrazy tam dorazily FM stejně jako DAB; FM se destruktivními (protifáze) odrazy v rámci svého pásma vybodovalo, DAB se ve smyslu výše uvedeného zachránilo, proto půl kotle.
Průnik konstrukcí: v tomto případě bych neviděl podstatné pro/proti FM versus DAB

Warning: má spekulace

P.S. K tomu "opakovači" Tesco obchodu, aby tam hrály jejich krabičky jsi zapomněl připojit smailý/íka :)

S tím y/i jsem to vzdal  :-\
« Poslední změna: 16. 12. 2017, 23:52:05 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #226 kdy: 05. 01. 2018, 16:32:15 »
Letošní novoroční svátky jsem strávil na běžkách v Jizerských horách. Do běžkařského baťůžku jsem si přihodil i Tesco radio, jehož  pogumovaný povrch je teď i tak trochu povoskovaný. Bandscany na běžkách mají tu výhodu, že než dofuní manželka, tak ho mám hotový a nezdržuji. Mezi  Jizerkou a Smedavou  se nacházelo kolem 60-70 stanic. Rekordmanem je vyhlídka z Jezdecké na Souš, kde Tesco našlo rovných 99 stanic.
Postupem času se mi zdá zbytečné honit se za co nejvyšším počtem stanic na vrcholcích hor, kde nikdo nebydlí. Z hlediska využitelnosti je lepší se věnovat nižším, ale obydleným lokalitám, tak přecházím do jiného vlákna.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #227 kdy: 03. 02. 2019, 15:03:07 »
Celý víkend průběžně testují nový DAB přijímač a jsem z toho takový rozpačitý. Očekával jsem lepší příjem, než má Tesco rádio s dobastleným anténním vstupem, ale Pioneer na Tesco nemá.
Automatické ladění našlo pouze Vídeň, ručně jsem musel doladit silné Hády. Kamzík se chytl až druhý den, když byl trochu silnější signál, ale nestačí to k tomu, aby se rozjel zvuk, stanice jsou pouze naladěny. Se stejným signálem Tesco běžně chodí. Alespoň zvukově jsem si pomohl, zvuk je o poznání hutnější než má Tesco.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #228 kdy: 03. 02. 2019, 16:08:20 »
Zkrátka DAB není úplně vhodný pro DX příjem. Lepší tuner se nemusí v aparátu potkat s lepší cestou zvuku a nakonec z toho vyjde, že citlivostí vyhrává bakeliťáček, ale zvukem značkový stroj.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #229 kdy: 03. 02. 2019, 17:32:22 »
nová doba, dnes najít recenzi o "citlivosti" přístroje pro DAB příjem snad ani nelze, nikdo to neřeší; když tedy do "citlivosti" zahrneme kromě vlastního vstupního obvodu schopnost zasynchronizovat a tím zpracovat signál. Roli může hrát i to, že norma nestanovuje jak vyhodnotit synchronizační kanál, to si každá firma dělá po svém a řešení je top secret; ta synchronizace je dost složitý proces kdy se ve finále matematickým výpočtem dotáhne místní oscilátor na chybu +/- 1 kHz a přesné načasování okna pro Fouriera se dělá výpočtem impulzní odezvy přenosového kanálu.

Otázkou je proč si neporadil s Hády; to, že si neporadí s Kamzíkem možná potvrzuje i mou diagnózu - příliš silné Hády pronikají do sousedního kanálu.

Mimochodem dnes ráno byl příjem Vídně výjimečný, pokud šel Pioneer na půl plynu je něco špatně.

Jinak v terénu mám ověřeno, že Pure s novějším čipem má lepší citlivost jako Tesco, ale doma stolní rádio s  novějším čipem (Kino 4) je na tom stejně jako adaptér s čipem předešlým (Kino 3).
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #230 kdy: 03. 02. 2019, 17:59:44 »
Ano, citlivost DAB+ přijímače v amatérských podmínkách nelze relevantně definovat. Zejména při absenci anténní zdířky, kdy jakékoliv připojení jiné antény není definované a příjem na obvyklý prut není už definován vůbec a je závislý na mnoha vnějších okolnostech.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #231 kdy: 07. 02. 2019, 20:56:40 »
Celý víkend průběžně testují nový DAB přijímač a jsem z toho takový rozpačitý. Očekával jsem lepší příjem, než má Tesco rádio s dobastleným anténním vstupem, ale Pioneer na Tesco nemá.
Automatické ladění našlo pouze Vídeň, ručně jsem musel doladit silné Hády. Kamzík se chytl až druhý den, když byl trochu silnější signál, ale nestačí to k tomu, aby se rozjel zvuk, stanice jsou pouze naladěny. Se stejným signálem Tesco běžně chodí. Alespoň zvukově jsem si pomohl, zvuk je o poznání hutnější než má Tesco.

Přehoď si svod od DAB na ten satelitní a pak teprv toho pionýra spusť a suď :-)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #232 kdy: 08. 03. 2019, 20:47:01 »
Sliboval jsem laickou recenzi na Pioneer X-HN11DAB, tak tady je.
Jedná se o receiver s tunerem FM/DAB, s CD mechanikou a USB vstupem pro MP3.
Měl jsem již dlouholetou dobrou zkušenost s FM tunerem Pioneer F-504RDS a autorádiem stejné značky, tak jsem si říkal, že zkusím i DAB. V aukci o něj nebyl příliš zájem, zřejmě měli ostatní lepší informace nežli já. Že v aukci nebylo dálkové ovládání mě až tak nevadilo, mám programovatelný dálkový ovladač. Bez ovladače se totiž nedá DAB vůbec naladit. Ještě před naprogramováním DO hned první spuštění přineslo zklamání v tom, že citlivost a selektivita FM byla žalostná proti analogovému tuneru F-504. To už jsem tušil, že to nebude to pravé ořechové. Po prvním spuštění automatického ladění DAB se naladila pouze Vídeň. Silné Hády a utiskovaný Kamzík se musí naladit ručně. Ruční ladění má zásadní nevýhodu v tom, že vůbec neukazuje, že na daném kanále je nějaký signál. Buď musí člověk znát DAB kanály, které chce ladit, nebo musí ručně proladit kanál po kanálu. Když už je naladěno, tak puristický display u FM i DAB ukazuje pouze název stanice, případně frekvenci u slabého signálu FM. Další informace člověk získá opakovaným stisknutím informačního tlačítka. Tak se dá získat rotační text, název multiplexu, datový tok, mono/stereo a kvalita. Síla signálu není nijak indikována. Slabé signály v blízkosti silného nezvládá. Porovnání přijmových vlastností s Tesco radiem a tunerem F-504 dopadlo žalostně. V přijmových podmínkách Kamzíku, kdy Tesco jede s nízkou chybovostí Pioneer ani neblafne. U FM je to ještě horší, signály po 40dB vůbec nenajde ani ručně, stanice jsou rozlezlé 100KHz nahoru a dolů. Starý F-504 najde na stejném anténním přívodu asi dvojnásobek stanic.
Závěr: Jediné, co mohu opravdu ocenit je zvuk. U DAB stanic s datovým tokem kolem 100kb a výše se mi již zdá, že není rozdíl mezi FM a DAB. Celkově se jedná se o multimediální kombajn, který vám přehraje z CD nebo USB spoustu věcí se solidním zvukem. Použití je pro nenáročného posluchače, který se soustředí na příjem lokálních FM a DAB stanic a poslech MP3 z USB nebo CD.
« Poslední změna: 08. 03. 2019, 21:40:34 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #233 kdy: 08. 03. 2019, 22:18:28 »
... Jediné, co mohu opravdu ocenit je zvuk. U DAB stanic s datovým tokem kolem 100kb a výše se mi již zdá, že není rozdíl mezi FM a DAB....

pokud se nemýlím, tak kolem 100 kbps jede jenom Slovensko, tak si hocha přiměl aby ten Kamzík dal?
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #234 kdy: 08. 03. 2019, 22:30:19 »
Byly mimořádné přijmové podmínky. Jak jde fronta od severozápadu k jihovýchodu, tak Kamzík naskočí.
Taky Technikum One má 96kb, to je skoro 100. Jak ho naladím, tak jsem v jiném světě, oproti zbytku muxu s 72kb.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML