Autor Téma: DAB+ přijímač Tesco DR1403G  (Přečteno 213048 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #150 kdy: 15. 09. 2016, 10:22:37 »
Dá se na Tesco rádiu zjistit, který vysílač mám naladěn? Nemyslím kanál, ale konkrétní vysílač.
Uvedu příklad. Na Masarykově chatě na Šerlichu jsem, mimo jiné, zachytil kanál 11D s identifikací Bayern. Dá se exaktně zjistit, odkud byl signál vysílán, nebo je odhadovat.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #151 kdy: 15. 09. 2016, 20:40:08 »
To mohl být Ochsenkopf
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #152 kdy: 15. 09. 2016, 21:45:34 »
Dá se na Tesco rádiu zjistit, který vysílač mám naladěn? Nemyslím kanál, ale konkrétní vysílač.

Omare3, ten dotaz mně zaskočil; jako běžný spotřebitel bych tuto funkci očekával od svého rádia kdyby jeho cena byla o dvě nuly vyšší :)

jestli je v struktuře vysílaných dat i kód vysílače by mohl odpovědět někdo kdo se o to zajímá hlouběji; obecně to asi není problém; zajímalo by mně jak by to funguvalo v SFN kde je X vysílačů; signál na přijímací anténě se splácá dohromady a jak by se oddělily např. ty kódy jednotlivých vysílačů; pěkné téma na zimní googlování.

pokud něco takového funguje tak bych to očekával spíše v profi měřících zařízeních a ne v rádiu pro spotřebitele byť stojí pět táců
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #153 kdy: 16. 09. 2016, 09:19:50 »
Rozlisit vysilace v DAB SFN je stejny problem jako u DVB-T. Tedy nelze to. Jedina moznost, stejne jako u DVB-T, je odhad z mereni impulsni odezvy kanalu nebo cekani na vyluku vysilace. :)
V datech nic k odliseni DAB SFN vysilacu neni, vsechny maji stejny EId (Ensemble Identifier).


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #154 kdy: 16. 09. 2016, 16:12:02 »
Myslel jsem si to.
Druhý problém mám, jak se chová k různým kanálům se stejným programem. U nás na Moravě to nepoznám, ale např. dole na Orlickém Záhoří mi jel pouze polský 12B. Když jsem vyjel nahoru na Šerlich, tak se mi naladil pro změnu polský 11C. 12B nebyl naladěn, i když bych to vzhledem k výškovému převýšení očekával. Je možné, že 11C a 12B mají stejný program a přijímač nechal naladěn ten silnější?
Mimochodem, poprvé jsem na Tesco radiu viděl na 11C tzv. plný kotel, kdy indikátor síly signálu je na dorazu.   
Pro úplnost na Šerlichu to našlo 5D, 11B, 11C a 12C. Ještě tam byl jeden, ale tužka se mi rozmazala, že to nepřečtu. Celkem 67 stanic.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #155 kdy: 16. 09. 2016, 17:13:01 »
Rozlisit vysilace v DAB SFN je stejny problem jako u DVB-T. Tedy nelze to....

já vím o tom kulový, takže jsem něco z řčení Kdo nic nedělá nic nezkazí anebo Iniciativní blbec horší než třídní nepřítel...ring volný pro mou kategorizaci, mně je to lautr putna. Jenom gúgluji i když mně to nějak v poslední době vlastně nebaví:

1. Ofcom (UK regulátor) píše, že některá rádia (přijímače) umožňují  identifikovat, který konkrétní vysílač je v SFN dominantní (o dominanci níže)

2. Identifikační informace vysílače (TII - Transmitter Identification Information) je přenášena v Null Symbolu multiplexu neboli v synchronizačním kanálu. ETSI píše, že tato informace musí být přidána pokud je to požadováno (nepíšou kým nebo čím).

3. V SFN se identifikace používá protože SFN může být plošně rozsáhlá a tím některé informace v muxu nemusí být relevantní pro celé území (např. dopravní informace)

4. To, že v SFN každý vysílač přidá do signálu svůj kód vlastně narušuje princip SFN. Potenciální interference se řeší tak, že každý vysílač pro svůj kód použije jenom podmnožinu OFDM nosných - každý jinou (zní to logicky, ale neumím to skloubit s myšlenkou dominance v bodě 1 - pěkné téma k proušťourání).

5. V jedné britské diskuzi to taky řešili, někdo napsal, že identifikaci uměly nějaké ranní DAB tunery (zmiňuje Arcam) - v servisním módu se dal zobrazit kód vysílače a na webu v databázi vyhledat vysílač. Další uživatel zmiňuje USB přijímač a program DAB Player, který má v menu záložku TII databáze, ale neaktivní (zašedlá).

Má spekulace: Pokud se vrátíme k rádiu Tesco i dalším spotřebkám: určitě to nezobrazuje, teoretická kutilsko-sofistikovaná možnost asi závisí na tom, jestli a kde je ten synchronizační kanál dostupný - tedy jestli někde mezi chipy modulů kde by se dal napíchnout, načíst a zpracovat. Výrobce buď nechce mrhat časem softw. vývojáře a poskytnout tuto informaci anebo je tato funkce "ztracena" již v natvrdo navrženém čipu.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #156 kdy: 16. 09. 2016, 20:37:42 »
Mate pravdu, TII - Transmitter Identification Information je skutecne v zakladni specifikaci DAB (EN300401), sypu si popel na hlavu.  Volitelne se muze vysilat v nultem symbolu (prvni symbol ramce). Symbol ma normalne nulovou amplitudu (vsechny subnosne jsou v nem vypnuty). TII konkretni vysilac vysila jen v nekolika malo subnosnych vybranych podle konkretni hodnoty TII, ostatni jsou nulove.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #157 kdy: 18. 09. 2016, 16:26:45 »
... sypu si popel na hlavu....

sypat si popel na hlavu - alespoň z mého pohledu - je zcela zbytečné, protože jste to posunul dál a poznámkami mně motivoval k dalšímu luštění principu DAB (obecně digitálního vysílání).

Sice to potrvá, ale zapřísahal jsem se, že to "důsledně vyšetřím" :)  Možná narazím, protože některé koncepty vyžadují slušnou abstrakci a i když jsem pochopil princip - roztrhat datový tok na podtoky, kvadraturně s nimi modulovat subnosné, zpětným Fourierem to zplácnout do časového balíku, posadit na nosnou a hijéé na mou anténu a tam to zopakovat v obráceném pořadí (jak jednoduché a zároveň geniální) - tak jsou tam další koncepty jako kódování vstupů kvůli vhodnému energetickému rozptylu (zamíchat - scramble), pak kódování přidáním modulo-2 s pseudo-náhodní binární posloupností a nakonec konvoluční kódování  :P no tě bůh, to si asi natluču držku.

Sice se odkláním od tématu, ale zakládat nové vlákno nemůžu protože jsem v tom hochštapler a nemám k tomu fundovaně co říct.  Nicméně principy platí pro všechny přístroje.

Tedy když se vrátím k identifikaci vysílače, nechápal jsem význam slova "Null" Symbol když tam nula není a je tam (nebo může být) kód vysílače. Null zmnamená i "bez významu"  takto to může být obojí - symbol bez významu pro hlavní a doplňková data anebo nulový signál protože pokud sub nosná není modulována, ale je jenom přítomna, po kvadraturní demodulaci to bude nula (signálová, ne logická), pro kód vysílače stačí po Fourierovy jenom detekovat přítomnost sub nosných a jejich pozici; a pokud jsou sub nosné modulovány, tak je to taky skoro jedno protože Null Symbol se používá k hrubé synchronizaci (při dobrém poměru signál/šum) tak, že se porovnává polovina průměrné hodnoty výkonu signálu s tím, který se načte v omezené sekvenci a pokud je hodnota menší, byl detekován Null Symbol. Alespoň to prozatím takhle chápu (nebo nechápu  :P).

Ta impulsní odezva se používá při jemné synchronizace a vypočítá se aplikací zpětného Fouriera na součin fázového referenčního symbolu s jeho komplexním konjugátem  :P emotikon vyjadřuje mé znalosti.

Pořád mi nebere rozum jak lze v SFN  rozlišit dominantní vysílač, čeká mně ještě pár  :P chvilek.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #158 kdy: 18. 09. 2016, 17:10:42 »
... jak se chová k různým kanálům se stejným programem...

asi je to tak naprogramováno, že při volbě stanice vybere kanál kde je silnější signál - že to technicky je možné chápu - na rozdíl od rozlišení dominantního vysílače v SFN :) jestli to dělá tak, že sílu signálu si pamatuje po úvodním skenu anebo to dělá vždy při volbě stanice je již celkem šuma fuk; nikdy jsem neměl možnost tuto situaci zažít a zkusit jak se to chová při manuálním skenu - tedy je jasné, že když nemám v rádiu nic naskenováno a pustím sken jenom jednoho kanálu, tak ta stanice tam bude hrát. Pokud jsem ale před tím měl komplet sken a pak pustil sken jednoho kanálu - co to udělá? Pamatuje si, že tu stanici má na jiném kanálu s větší intenzitou a při volbě stanice přepne na něj?

Jinak plný kotel je vzrušující zážitek, s Tesco rádiem v terénu jenom na teleskop běžná věc na vídeňský mux na mých dvou vyzkoušených lokalitách (malá n.m. výška). Nedávno, když se mi doma chybovost na externí anténu motala kolem 50, jsem rádio schválně vyvenčil a intenzita "jenom" 12 dílků (z 16), chybovost ale jenom 1-2; Kamzík o něco slabší, ale v pohodě. Doma se mi korelace mezi intenzitou a chybovostí Kamzík versus Vídeň často rozchází, Kamzík jede třeba intenzitou jenom na 3 dílky, ale chybovost slušná a příjem stabilní; nyní absentuji v úvahách o zabezpečení ap.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #159 kdy: 19. 09. 2016, 20:31:21 »
Nevím, co ti na to říci. Asi že se naučím skenovat ručně kanál po kanálu a po každém naladění uvést do továrního nastavení. Pak bude jisté, co všechno přijímač v celém pásmu naladí. Zabere to ale podstatně víc času, než jednoduchý automatický scan.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #160 kdy: 20. 09. 2016, 21:40:45 »
v terénu na to stejně není moc čas, zvláště když tam jede hodně stanic

Našel jsem grif jak mačkat tlačítko Mode, protože již v podstatě nefungovalo, pořád přepínalo na FM a proklikat se na info o chybovosti bylo utrpením. Netlačím na celou plochu tlačítka, ale jenom na krajíček, který je blíže ke mně. To je moje druhé největší vítězství v kategorii DAB - první bylo zavedení koaxu  z externí antény do baráku :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #161 kdy: 20. 09. 2016, 22:39:44 »
Taky se mě to občas přepíná na FM. Co bychom chtěli za 3kila.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #162 kdy: 23. 09. 2016, 22:11:02 »
... jak se chová k různým kanálům se stejným programem...

asi je to tak naprogramováno, že při volbě stanice vybere kanál kde je silnější signál... nikdy jsem neměl možnost tuto situaci zažít...

mám dlouhé vedení, vypadá to, že jsem tu situaci zřejmě zažil; v létě v Holandsku mi to po full skenu ukázalo 108 stanic; pak jsem je otrocky odkrokoval (ani nevím proč) a napočítal něco přes 90; nechápal jsem to; zřejmě to byla situace, kterou popisuješ
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #163 kdy: 24. 09. 2016, 17:48:37 »
... jak se chová k různým kanálům se stejným programem...

asi je to tak naprogramováno, že při volbě stanice vybere kanál kde je silnější signál...  nikdy jsem neměl možnost tuto situaci zažít...

Kouzlo nepředvídaného; dnes jsem Tesco rejdiou průbnul nad Valticemi nedaleko Kolonády 270 m.n.m., jenom na teleskop (říká se ji i Reistna nebo Rajsna - kouzelná stavba v rámci krajinotvorby Lednicko - Valtického areálu - viz https://mapy.cz/turisticka?x=16.7362227&y=48.7361470&z=18&source=base&id=1716573)

Nejzajímavějším faktem bylo naladění DAB muxu AVIS ze Zobora.

Co bylo real: DAB mux Wien plný kotel a chybovost 0; DAB mux Avis intenzita 13 dílků (ze 16) a chybovost 0.

Dále samé záhady:

Čísla neseděla; po automatickém skenu hlásilo 34 stanic; jistých je 15 z Vídně, 7 ze Zobora a 5 z Kamzíka, což je 27 stanic, což souhlasí s počtem když jsem krokoval v seznamu uložených stanic. Pokud bych těch 7 stanic ze Zobora započítal 2x, dalo by to těch 34. Záhada a nerozumím.

Další záhada: stanice z Kamzíku nehrály, vypadá to jakoby signál ze Zobora byl silnější a proto identické stanice z Kamzíka rádio ignorovalo. Některé ze stanic Devín, Junior, Radio FM, Pyramida a SRo1 byly uloženy 2x protože AVIS a Towercom jejich název mírně modifikuje; ty z Kamzíku zobrazovaly před názvem stanice znaménko ?, čímž Tesco rádio obecně říká, že stanici má uloženou, ale momentálně nemá signál, anebo asi i v případě, jako byl tento, že má lepší signál ze Zobora (vysvětluji si to tak, že i když formálně byla např. stanice Devín jednou na displeji zobrazena jako Devin a podruhé jako R Devin, rádio nějakým kódem poznalo, že se jedná o identické stanice a hrálo jenom tu ze silnějšího kanálu).

Další záhada: navolil jsem manuální sken kanál 11C - Zobor a viděl na displeji identifikaci Avis; při volbě 12C - Kamzík na displeji byla opět identifikace Avis ... (11C Zobor je Avis a 12C Kamzík je Towercom)

Zkusil jsem i kanál 12B - vysílač Vídeň Liesing (vídeňský mux jede z DC Tower a Liesing na 11D v SFN, ale Liesing vysílá ještě na 12B) a intenzita divoce skákala snad od 0 po 3-4 dílky; když jsem to ale po cca 10 minutách zopakoval, již ani ťuk. To již nepovažuji za záhadu, ale rozmazlenost šíření elmag vln :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #164 kdy: 24. 09. 2016, 20:50:09 »
Vítej v DAB realitě. Raisna je dobrá kóta.
Doposud jsme to měli na Moravě jednoduché. Dva signály, dva multiplexy a každý jiný. Teď se to začne zahušťovat.
Zachytil jsem info, že už vysílá Zlín na 5D. To by chtělo u nás ověřit. Zlín je blíž než Vídeň nebo Kamzík a mluví to česky. Já jsem na kompromisní anténu mezi Vídeň a Kamzík nechytil nic, přitom FM jede solidně, ať už Tlustá Hora nebo Mladcová.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML