Autor Téma: DAB+ přijímač Tesco DR1403G  (Přečteno 213030 krát)

ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #30 kdy: 05. 01. 2016, 10:30:19 »
...ale podla navodu je vystup stereo.... ale ked som ho rozobral tak vyvody su spojene. ...
Podle obrazku to vypada na mono jack samici s odpojovacim kontaktem pro reproduktor.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Ales17

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #31 kdy: 05. 01. 2016, 17:53:29 »
Tak ho mám od včera taky. Je fakt super. Koupil jsem ho v Tescu v Jičíně měli tam ještě asi 3.


Pajabrunn

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #32 kdy: 05. 01. 2016, 21:03:36 »
Chtěl bych se zeptat zkušenějších. V Brně provozuje dab multiplex pouze Teleko. A ten vysílá v L pásmu. Ovšem tohle rádio L pásmo neumí takže mě zbývá zatím vysílání z Rakouska. Nebo je to jinak? Neví někdo kdy třeba začnou vysílat i další muxy?


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #33 kdy: 05. 01. 2016, 21:27:08 »
Chtěl bych se zeptat zkušenějších. V Brně provozuje dab multiplex pouze Teleko. A ten vysílá v L pásmu. Ovšem tohle rádio L pásmo neumí takže mě zbývá zatím vysílání z Rakouska. Nebo je to jinak? Neví někdo kdy třeba začnou vysílat i další muxy?

Pokud bydlíš v Brně tak přijde na to, kde konkrétně; pesimistický scénář: pokud si v hlubokém dolíčku anebo máš ve směru příjmu Vídeň a Bratislava zásadní překážky, zřejmě musíš zapojit externí anténu případně předzesilovač a uvidíš; optimistický scénář: vyvýšené místo - možná to chytneš i doma na teleskop, případně pražský mux s externí anténou případně s předzesilovačem; střední scénář: mix výše uvedeného. Elmag pole je někdy taková kobylka nepoddajná, může dát zabrat abys ji zkrotil  :(
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #34 kdy: 05. 01. 2016, 21:31:25 »

Mux na 10.k je o něco slabší - standardně, pořád, proto se o tom psalo i na Digizone a proto se taky spouštěl ten Ochsenkopf. Takže muxy stejné fakt nejsou, a ani nikdy nebyly  ;) nejspíš sis rozdílu vůbec nevšiml.

Jasná věc, já jsem reagoval v kontextu výše uvedeného příspěvku "na baterky ano, na síťový zdroj nee"; rozdíl síly muxů jsem buď na svém milovaném chrchlátku nepoznal anebo jsem tomu nevěnoval pozornost a jenom nevědomky přidal hlasitost
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


erteple2

  • Host
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #35 kdy: 05. 01. 2016, 22:14:53 »

Mux na 10.k je o něco slabší - standardně, pořád, proto se o tom psalo i na Digizone a proto se taky spouštěl ten Ochsenkopf. Takže muxy stejné fakt nejsou, a ani nikdy nebyly  ;) nejspíš sis rozdílu vůbec nevšiml.

Jasná věc, já jsem reagoval v kontextu výše uvedeného příspěvku "na baterky ano, na síťový zdroj nee"; rozdíl síly muxů jsem buď na svém milovaném chrchlátku nepoznal anebo jsem tomu nevěnoval pozornost a jenom nevědomky přidal hlasitost

No proto ...  ;D Já jenom že mám 2 DAB rádia a obě to takto ukazují, mám tu příjem hodně na hraně takže ten rozdíl patrnej je a byl vždy. Starej DAB aparát mi sice stanice naladí i identifikuje signál ale nic nepřehraje, protože neumí přehrát DAB+ ale indikátory reagují jako by to hrálo normálně.

Jinak o hlasitosti jsme nemluvili, nevím proč to do toho motáš. Řeč je o síle signálu muxu 10 a 11, dříve 12. Ta 12ka hrála nejlíp, nevím proč ale je tomu tak.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #36 kdy: 05. 01. 2016, 22:51:12 »
... Při debatě "u piva" mi kamarádi radioamatéři radili, abych při případném připojení externí antény udělal vazbu (živý vodič) přes malý (jednotky pikofaradu) kondenzátor, určitě ne natvrdo. Jak to máš udělané ty ? A s tou zemí jsi to provedl jak?

Ohledně toho kondenzátoru tě zklamu protože jsem VF trotl - i když mně baví určité i složitější věci na fórech hledat - toto mně nebavilo - tak to mám natvrdo; pokud je to otázka možného poškození rádia - to jsem při této cenové hladině neřešil, kdybych měl mašinu za 3 táci asi bych googloval.

Umělou zemi nebo zemní protiváhu jsem udělal dle foto; je to ten bazmek tenký zelený drátek, který jsem měl po ruce. Síla vodiče bez vlivu, délka nejsem si jist, zkoušel jsem nějaké násobky vlnové délky, ale nic moc. Je to těžká duchařina závislá na konkrétní situaci.

Nejlépe se mi osvědčilo vedení drátku dle foto tj. veden co nejblíže paralelně k zadní stěně rádia; uživatel Pamětník má zásluhu na tom, že jsem rádio rozdělal a zjistil, že interní zemní protiváha (k integrovanému teleskopu) je měděný pásek nalepen zevnitř na zadní stěnu. Můj bazmek tak zřejmě vytváří impedančně optimální kapacitní vazbu vůči měděnému pásku; je tam zamíchán i vliv té svorky baterie, která je sice v luftě, ale svou kovovou plochou se do té mé alchymie nějak angažuje.

V prvním kroku se na tu umělou zemi vyprdni a uvidíš, může to být jen má specifická situace, možná bych něco blíže mohl napsat co za rozumy jsem nachytal na webu, ale to až o víkendu.

Obecně zemní protiváhu a symetrii dipólového systému řeší více "vysílači signálu" aby co nejvíce signálu poslali do éteru a ne do země anebo aby nerušili okolí; u příjmu bývají tyto nedostatky méně kritické, ale mně to prostě bez toho zeleného drátku nehraje - stanice se zobrazuje, ale je velká chybovost příjmu.

P.S. při pohledu na foto jsem si uvědomil jaký bordel jsem tam kolem nadělal jak se tam občas vrtám
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #37 kdy: 06. 01. 2016, 16:06:08 »
Teď jsem si v rychlosti "projel" diskuzi a pokud to správně chápu, tak tu tzv. "umělou zem" tam máš pro připojení stínění přívodního koaxu od externí antény (živý vodič koaxu je tedy - jak jinak - na svorce, kde je připojena prutová anténa). Pokud je to tak, tak je jasné, že to bez tohoto propojení nepůjde.
V prvním příspěvku máš vyfoceno připojení stíněného vodiče z desky plošného spoje, kde živý vodič je připojen na prut a stínění na onu měděnou fólii. Proč nemáš externí anténu připojenu zde (vč.země) ? Jinak o tom kondenzátoru - to nebylo myšleno z hlediska bezpečnosti (na to bych se asi taky vykašlal), ale spíš kvůli přizpůsobení (aby bylo aspoň trochu uspokojivé).
P.S. Zkusil jsem napájení rádia z USB notebooku (bez sítě) a příjem bohužel taky skončil  :(
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


erteple2

  • Host
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #38 kdy: 06. 01. 2016, 16:46:34 »
To propojení nešlo vyřešit nějak interně? Tohleto vypadá jako pořádná kutírna ... navíc bez stínění.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #39 kdy: 06. 01. 2016, 18:27:36 »
A přizemňovací propojení se má také stínit. A proč a kam?  ???
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #40 kdy: 06. 01. 2016, 20:22:55 »
Teď jsem si v rychlosti "projel" diskuzi a pokud to správně chápu, tak tu tzv. "umělou zem" tam máš pro připojení stínění přívodního koaxu od externí antény (živý vodič koaxu je tedy - jak jinak - na svorce, kde je připojena prutová anténa). Pokud je to tak, tak je jasné, že to bez tohoto propojení nepůjde.
V prvním příspěvku máš vyfoceno připojení stíněného vodiče z desky plošného spoje, kde živý vodič je připojen na prut a stínění na onu měděnou fólii. Proč nemáš externí anténu připojenu zde (vč.země) ?

Ano, živý vodič je připojen tam, kam má vstup prutová anténa, protože dál na DPS je to vedeno interním koaxem (to je ten čemu zřejmě říkáš "vyfoceno v prvním příspěvku" - bohužel nemám čas zjišťovat který to je a co je na fotce).

Now, zemní protiváha a Tvůj dotaz " Proč nemáš externí anténu připojenu zde" tj. na tu měděnou folii. Dobrá otázka taky mně to napadlo; včera jsem to zkoušel, ale bohužel neměl jsem dost trpělivosti nebo spíše času si s tím hrát, takže v některých momentech jsem měl nižší chybovost příjmu, jindy standardní (ale ne zásadní rozdíl); neměl jsem zadní panel přišroubován a lítal mi sem a tam jak jsem tam šahal rukou, tak jsem to vzdal; u VF techniky stačí když se na něco škaredě podíváš natož když se k něčemu přiblížíš rukou :)

Aby bylo jasno: ta zemní protiváha ve formě toho bazmeku zeleného drátku NENÍ galvanicky spojena se zemí rádia; když jsem kdysi zkusil drátek připojit na minusovou svorku baterie, která JE propojena se zemí rádia, výsledky byly suverénně nejhorší. Jsem sice VF trotl, ale hraje mi to do karet s tím co jsem načetl na fórech nebo stránkách radioamatérů (hlavně v USA). Smyslem zemní protiváhy je vytvořit plošné kapacitní spojení vůči matičce zemi, ze které si vnější vodič koaxu může nasát elektrony optimální impedanční cestou (toto měřit je umění i kdyby člověk měl měřáky za majland, musí znát sakra grify jak na to s těma měřákama za majland); když se vytvoří bodová kapacitní vazba se zemí matičky země, tak je to špatně, protože zem je pro tyto VF frekvence špatný vodič a impedance je v háji.

Jinde jsem se dočetl že zisk prutových antén je - 2 dB až - 6 dB (znaménko "-" čti mínus) dle řešení zemní protiváhy; v tomto rádiu Tesco je ta zemní protiváha ve formě toho měděného pásku řešena prakticky, protože "tam bylo místo kde to mohli nalepit", ale z hlediska podstaty věci je to špatně, protože je postavena hranou vůči zemi, zatímco by měla být plochou vůči zemi - to je ale jenom teoretický předpoklad, ve skutečnosti to může být jedno, to se nikdo nedoví pokud se v tom nebude šťourat a experimentovat.

Opakuji, v prvním kroku se na zemní protiváhu vybodni, když Ti to nebude fungovat zkontroluj jestli všechno ostatní je ok, až pak zkus tady ty lektvary s "umělou zemí".

I když jsem VF trotl, to co jsem zažil na vlastní kůži mi celkem zapadá do toho co jsem o tom četl a pokud mi někdo kopne do hlavy tak promáchne naprázdno protože mi nedal doporučení jak na to.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #41 kdy: 06. 01. 2016, 20:25:52 »
To propojení nešlo vyřešit nějak interně? Tohleto vypadá jako pořádná kutírna ... navíc bez stínění.
Bramboro, můžeš nám vysvětlil co a proč chceš stínit???


272930370

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #42 kdy: 06. 01. 2016, 20:37:46 »
Odstínit bramboru, stejně jako na konkurenčním webu! :D


erteple2

  • Host
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #43 kdy: 06. 01. 2016, 20:48:53 »
To propojení nešlo vyřešit nějak interně? Tohleto vypadá jako pořádná kutírna ... navíc bez stínění.
Bramboro, můžeš nám vysvětlil co a proč chceš stínit???

No hádej.  ;D

272930370: Hele Alexi, Gago, Yabako a nevím co ještě všechno, neprud' jo?  :P
« Poslední změna: 06. 01. 2016, 21:05:12 od erteple2 »


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #44 kdy: 06. 01. 2016, 20:50:23 »
To propojení nešlo vyřešit nějak interně? Tohleto vypadá jako pořádná kutírna ... navíc bez stínění.
Bramboro, můžeš nám vysvětlil co a proč chceš stínit???

No hádej.  ;D

Hele Alexi, Gago, Yabako a nevím co ještě všechno, neprud' jo?  :P
ty jsi fakt psychouš... už jsem to psal dávno, na rozdíl od tebe jsem tu vždy vystupoval jen a pouze pod svým jménem. Zato ty už máš kdoví kolikátý nick... hudebníku.