Autor Téma: DAB+ přijímač Tesco DR1403G  (Přečteno 213067 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« kdy: 30. 12. 2015, 21:22:15 »
Vážení Tescaři! jsme v dobrém klubu, co v dobrém, jsme ve výborném klubu!

Jsem se zastyděl, že jsem našeptával uživateli Pamětník aby strhl tu nálepku plácnutou přes - jak jsem se domníval - a jak se mi potvrdilo - přes ten klíčový šváb abychom věděli s kým pak máme tu čest. A tak jsem Tesco dělo rozdělal, nálepku sundal a na švábu se chvástal Frontier Silicon (UK), přední výrobce DAB chipů.

Chip: V rádiu je osazen model Kino 3, který je schopen přijímat i internetový stream. Tento chip, dle propagačního popisu výrobce " je nejnovější generací integrovaných systémů na chipu, který poskytuje optimalizované řešení pro WorldDMB Profile 1 (nevím co to je) DAB, DAB+, DMB-A a FM-RDS přijímače vysílání.

Jeho novější bratříček chip Kino 4,  se chlubí o polovinu menší spotřebou; jiné případné rozdíly si dohledejte na odkazu, který uvedu na konci.

Modul: dle porovnání foto na stránce výrobce a tím co je v rádiu je tam modul VERONA, který dle propagačního popisu výrobce "je posledním z nové generace digitálních audio produktů, který používá nový DAB/DAB+/DMB-Radio optimalizovaný Kino 3 baseband chip. Ideální pro WorldDMB Profile 1 přijímače, poskytuje vynikající příjem signálu při nízké sptřebě a při cenové hladině vhodné pro základní modely výrobků.

Co umí modul VERONA 2 si přečtetě na odkazu níže.

V některém předešlém příspěvku jsem střelil od boku, že střeva v rádiu Tesco budou využivána i v jiných produktech dostupných na trhu - a nemýlil jsem se - i když nevím, které modely chip Kino 3 používají, vsadím cokoliv, že nějaké známé značky ho tam mají.

Pro úplnost uvedu seznam výrobců DAB chipů, ketré jsem dohledal:

Alps Electric Co Ltd, CSR   , Frontier Silicon Ltd., Glovane Co., Ltd, Intel, Keystone, Semiconductor Corp, NXP Semiconductors, ON Semiconductor, Panasonic, Parrot, Silicon Labs, STMicroelectronics, Telechips Inc. , Texas Instruments

Poznámka: v mých předešlých hrátkách s příjmem DAB popsaných v jiném tématu jsem se šťoural ve fenoménu "umělá země"; nikdo to tady nic moc nekomentoval, připadal jsem si jako podivín; prosím pěkně přiložené foto dokumentuje umělou zemi v rádiu Tesco; je to ten měděný pásek.

Here we go: http://www.frontier-silicon.com/digital-radio-solutions#.VoQuo_nhC73
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


koko 0925

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #1 kdy: 30. 12. 2015, 23:47:39 »
Dneska jsem ho koupil v Tescu v Praze na Zličíně. Měli tam ještě jeden typ za stejnou cenu něco přes 300,- ale ten se mi tak nelíbil. Neměl výstup na sluchátka a konektor USB. Namísto toho měl vstup line in a na napájení klasický souosý konektor. Jedinou výhodu u toho druhého modelu spatřuju v umístění displeje na čelní stranu, to mi přijde praktičtější. Nicméně zvítězil červený model. Doma jsem překvapivě naladil v DABu 32 stanic a v FM jen 23. Za ty prachy jsem nadmíru spokojen. Ještě jsem zvědav jak dlouho asi vydrží hrát na ty 4 tužky. Patrně to bude dost žrát.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #2 kdy: 31. 12. 2015, 21:46:21 »
Protože silvestrování mně moc nebaví, podíval jsem se ještě blíže kdo je Frontier Silicon, jehož chip a modul je v rádiu Tesco.

Frontier Silicon je největším světovým dodavatelem integrovaných obvodů a modulů pro digitální rádio a související audio produkty. Jejich nejvíce prodávaným modulem pro digitální rádio je právě modul Verona.

Seznam zákazníků Frontier Silicon zahrňuje firmy Bose, Denon, harman/kardon, Onkyo, Panasonic, Philips, Pioneer, Pure, Roberts, Sony, TechniSat, Yamaha a mnoho dalších.

Jak Tesco tak Frontier Silicon jsou angláni, Tesco to tedy mělo kousek na něčem se domluvit; a profitujeme z toho i my finální cenou rádia  :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #3 kdy: 02. 01. 2016, 20:36:11 »
O svých prvních zkušenostech s tímto přijímačem jsem napsal již dříve ve vlákně Prodejci DAB rádií na straně 7.

Nyní jsem byl na skok v Klatovech a tak jsem vzal přijímač sebou na test příjmu v jiných, než pražských poměrech.
V této oblasti ještě žádný tuzemský místní DAB vysílač není, ale na bavorský Hoher Bogen, vzdálený 34 km, je zde
přímý optický výhled a tak ani nevadí, že se odtud vysílá na kanálech 10D a 11D jen s výkony 4 kW. Načetl se i
vysílač na kanále 5C a při volném prostoru kolem originální prutové antény přijímače, se dal i poslouchat. Pravděpodobně se jednalo o vysílač Hohe Linie, vzdálený 91 km, vysílající s 10 kW, který je v podobném směru jako Hoher Bogen, ale je silně zakryt masivem Šumavy. Na ilustraci je zaznamenána jeho vysoká chybovost, způsobená blízkosti foťáku, při snímání dat z displeje. Čili se žádné abnormální příjmové schopnosti přijímače, na originální anténu, neprojevily. Řekl bych, že se tedy jedná o standard.

Trochu mne také překvapilo, že v bavorském MUXu, u stanice BR KLASSIK, bylo viditelně více kroků při listování povelem Info. To je zdokumentováno v pravé polovině ilustrace. Také většinou dlouhé řádky musely rotovat. Čili byly k dispozici kompletní informace, kdo, co, od koho hraje, včetně odkazu na web stanice.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


erteple2

  • Host
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #4 kdy: 02. 01. 2016, 21:31:29 »
Na 5C nebyl náhodou Ochsenkopf?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #5 kdy: 03. 01. 2016, 06:48:13 »
Samozřejmě jsem se snažil identifikovat místo vysílání co nejlépe.
Ale Ochsenkopf je o dalších 40 km dál a je beznadějně zakryt poměrně
blízkou Doubravou. Také další bavorské vysílače, co vysílají na 5C, jsou
už daleko a se špatným terénním profilem. Čili na náhodu nevěřím.  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pvtr

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #6 kdy: 03. 01. 2016, 10:33:36 »
Jedná se o Ochsenkopf, doplňkově Hohe Linie. Mám to vyzkoušeno z dřívějška, když ještě nevysílal Ochsenkopf. Nyní po zapnutí Ochsenkopfu se signál na 5C mírně zlepšil, vysílání z Ochenkopfu na 10B je podstatně kvalitnější. Na vyvýšených místech hraje docela dobře také MDR Thurinhen na 8B či ingolstadský multiplex na 11A, částečně MDR Sachsen na 9A.

Z posledních dnů mám ještě 1 zajímavý postřeh k citlivosti rádia z Tesca. Náhodou jsem měl k dispozici 2 totožné modely. Zatímco 1 měl nejlepší citlivost ze všech DAB rádií, které jsem měl možnost vyzkoušet, tak druhý jí měl průměrnou - obdoba jiných DAB přijímačů. 


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #7 kdy: 03. 01. 2016, 11:38:55 »
Se směrovou externí anténou by se vysílač jistě určoval snadněji.
Pokud by to byl opravdu Ochsenkopf, asi by přijímač naladil i kanál
10B, ale ten se ani neidentifikoval, zato 5C hrál celkem stabilně.

Lokalita příjmu bylo zábradlí terasy v prvním patře, nebyla cíleně
hledána vyvýšená místa, přece nikdo nebude chodit poslouchat
bavorská rádia někam na kopec. DX příjem je o něčem jiném.  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #8 kdy: 03. 01. 2016, 15:23:53 »
Přes svátky jsem se pohyboval v Čechách a do batohu jsem si přibalil i tento přijímač. Oproti Moravě je to jiný svět (v DAB).
I když jsem byl mimo deklarované pokrytí, tak v hlubokém údolí Jizery uvnitř budovy jely dva multiplexy 12C a 5D. Když jsem vylezl na Kozákov, tak jich to našlo už 66 a rekordmanem byla náhorní planina u hradu Frydštejn, kde to našlo 98 programů z Česka, Polska a Německa. Na přijímači mi vadí, že u naladěných programů nezůstane uložen kanál nebo kmitočet, aby se dalo doma v teple identifikovat, ze kterého vysílače byly signály přijímány, ale jinak za ty peníze dobrý. Už jsem doma a zase mám v celém pásmu ticho. Snad se i my brzy dočkáme podobné nabídky jako Čechy, podmínky na to tady máme.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


erteple2

  • Host
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #9 kdy: 03. 01. 2016, 17:17:50 »
Jedná se o Ochsenkopf, doplňkově Hohe Linie. Mám to vyzkoušeno z dřívějška, když ještě nevysílal Ochsenkopf. Nyní po zapnutí Ochsenkopfu se signál na 5C mírně zlepšil, vysílání z Ochenkopfu na 10B je podstatně kvalitnější. Na vyvýšených místech hraje docela dobře také MDR Thurinhen na 8B či ingolstadský multiplex na 11A, částečně MDR Sachsen na 9A.

Z posledních dnů mám ještě 1 zajímavý postřeh k citlivosti rádia z Tesca. Náhodou jsem měl k dispozici 2 totožné modely. Zatímco 1 měl nejlepší citlivost ze všech DAB rádií, které jsem měl možnost vyzkoušet, tak druhý jí měl průměrnou - obdoba jiných DAB přijímačů.

To vysílá v SFN a programy jsou stejné u obou stanovišt'? Ze začátku Ochsenkopf vysílal informaci že jde o nové vysílání z Ochsenkopfu, ale tuto informaci brzy zrušili. Rolovalo to na stanici "Schlagerparadies" a lákalo navštívit knihu Návštev a zapsat "jak nás kde slyšíte a jak kvalitně".  8)

http://www.schlagerparadies.de/
« Poslední změna: 03. 01. 2016, 17:22:21 od erteple2 »


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #10 kdy: 03. 01. 2016, 17:58:52 »
......v hlubokém údolí Jizery uvnitř budovy jely dva multiplexy 12C a 5D......
kde konkrétně?
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #11 kdy: 03. 01. 2016, 18:32:14 »
Na Malé Skále.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #12 kdy: 03. 01. 2016, 18:35:52 »
Poslouchal jsem Teleko (5D) z Černé hory cca od 30.12. na své chatě v hlubokém údolí nedaleko Toulovcových maštalí (pomezí okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí a Chrudim). Příjem na prutovku byl sice jen tak tak (chybovost 30-50 uvnitř chaty), ale byl. Na rozdíl od DVB-T, které se tu jaksi nenachází (mimo sporadických odrazů od okolních kopců). Souhlasím s "omarem", že je velká škoda, že z dříve načtené informace nelze zjistit kmitočet. Cestou domů jsem totiž zastavil na kopci  u obce Makov (okres Svitavy), kde se mi načetly dva polské multiplexy, podle programů jde nejspíš o Opole a Wroclaw, ale zpětně nezjistím přijímaný kanál. Uvítal bych nějaké praktické zkušenosti s připojením venkovní antény.
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #13 kdy: 03. 01. 2016, 20:00:27 »
... Uvítal bych nějaké praktické zkušenosti s připojením venkovní antény.

Je potřeba použít hledání na fóru, dle data zde naposled popisoval David Kříž jak po rozdělání rádia odpojit interní koax kabel a možnost nabastlení svého připojovacího konektoru pro externí anténu; před tím další uživatel popisoval jak přibastlil F konektor; já jsem uvedl včetně foto "adaptér" vyroben pro připojení antény; taky mně to nefungovalo bez vytvoření umělé země tj. připojení stínění koaxu k zemi rádia; ovšem další uživatel uvedl, že žádnou umělou zemi řešit nemusel. Takže tlačítko "hledat" a experimentovat; tutový návod asi neexistuje  :(
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #14 kdy: 03. 01. 2016, 20:47:01 »
Vážení Tescaři! jsme v dobrém klubu, co v dobrém, jsme ve výborném klubu!

No...jsem ještě zagooglil a zjistil, že ten chip Kino 3 aplikován v Tesco rádiu byl avizován ve zprávách již v roce 2005, že se vyvíjí a v roce 2006 má být dokončen a uveden na trh; nicméně je zde protiotázka jestli mohl být od té doby např. ohledně citlivosti příjmu udělán nějaký technologický skok; jako laik mám pocit, že zbytek procesů tj. algoritmy dekódování a zpracování digitálních dat přijímaného signálu již odrážely relativně ustálený stav této technologie - nekopejte mně prosím do hlavy pokud se věci můžou mít jinak - uveďte mé omyly na správnou míru  ;)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno