Autor Téma: zesílení v pásmu a ultumení ještědu  (Přečteno 23026 krát)

Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
zesílení v pásmu a ultumení ještědu
« kdy: 27. 12. 2015, 21:43:09 »
Zdravím, potřebuju si zesílit signál, ale potřebuju odladit ještěd, jen zeslabit kanály 43 a 52 tak aby po zesílení zase fungovali, kanál 60 se zeslabí sám, jelikož nemá stejný výkon jako první 2 (stačí kouknout do vysílacích výkonů ještědu třeba na mapavysilacu.cz), navíc tam bude i útlum pro lte+gsm(celular)+tetra, potom si celé pásmo zesílím, o +10dB.

filtr:
http://www.eltasat.cz/prislusenstvi-sat-a-dvbt/alcad-rb-619-filtr-0-790-mhz-zadrz-60-db-pro-lte-tetra-gsm-pruchozi-pro-napajeni

zesilovač:
http://www.eltasat.cz/prislusenstvi-sat-a-dvbt/prubezny-zesilovac-antech-sz-10  (zesílí mi i dab a fm, nutno zeslabit ještěd).

a na samotném vystupu (do přijímače) budu mít galvanický oddělovač
http://www.eltasat.cz/prislusenstvi-sat-a-dvbt/galvanicky-oddelovac-eu-634


Akorád nevím čím odladit ty 2 kanály, zda stačí vzít 2x
http://www.eltasat.cz/odladovace/odladovac-laditelny-k40-60
A naladit je a zeslabit tímto, nebo použít kanálovou zádrž. Oboje je laditelné.

Antény mám analogové FM, analogovou (3M) vhf-III (ale na dab funguje perfektně, nasměrovaná na lobau (na tomto vysílači snižovali výkon). Pak analogová uhf colorka (2,5M) na digitál funguje taky výborně, je nasměrovaná na lobau. (obě antény (vhf i uhf) jsou vertikálně a nasměrovány na lobau, signál mám kvalitní na k27 a k36 na k39 už mám problémy signál 1 až 5% (zřejmě kuli ještědu). Kanál 24 z gorlitz to naladí taky, je sledovatelný ikdyž má stabilně max5%. Takže když utlumím ještěd a následně zesílím celé pásmo, tak bude kvalitní signál na dab i dvb-t (jelikož ho ještěd nezahltí). Antény jsou zapojeny v aktivním slučovači (tedy bez zesilovače).

Mám ještě kanálovou anténu S2039 (33-39) od kovoplastu, a pak mám ještě jednu která má zisk až na konci, a jedno síto. Myslím že by měla stačit ta anténa co mám, ještěd má sílu jako bejk, hraje i na "nasliněnej prst".

Potřebuju aby byl dobrý zisk na fm, dab a uhf, a hráli všecky kanály bez zahlcení a zarušení.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
« Odpověď #1 kdy: 27. 12. 2015, 22:12:57 »
Základní problém vidím v tom, že používáš analogové antény na DAB a DVB-T!


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
« Odpověď #2 kdy: 28. 12. 2015, 00:10:59 »
Zdravím, potřebuju si zesílit signál, ..............



Potřebuju aby byl dobrý zisk na fm, dab a uhf, a hráli všecky kanály bez zahlcení a zarušení.

Pokud nebudete znát surové parametry signálu před zpracováním, tak se nikam nehnete. Jak víte, finta je ve zpracování jen toho co chci a srovnání úrovní. Když ale nevíte čím jste u každého signálu limitován (úroveň, chybovost, SFN, rušení LTE, GSM, jiné . . .), tak nemůžete vědět, které díly použít a spolehlivě to nevyřešíte.

Jestli jste nekde od Ralska, očekávajte následující:
Ješted: Svářečka K43 a 52 nepředpokládám problémy.

K60 díky nížšímu výkonu cca o 4dBuV nižší úroveň. Dále, vysoká frekvence = horší šíření v terénu, očekávaná přítomnost LTE,  pořešit čím to budu prijímat. Po aplikaci uvedeného, může být rozdíl mezi K43 a 60 klidně až 15dB, takže vyřešit co s tím.

Löbau-27,36,39 očekávaná výrazně odlišná úroveň od Ještědu, pohlídat si LTE GSM ...

Gorlitz 24 očekávaná velmi nízká úroveň, ale pomůže QPSK, pohlídat si LTE GSM ...

S ohledem na slabé signály: Měl jste někdy kuchnutý běžný kanálový předzesilovač? Víte přes jaký obvod prochází signál na tranzistor?

Co ten "aktivní slučovač"? Máte tam alespoň pásmové propusti VHF, UHF, VKV?




Dle mého názoru bude třeba 2-4 antény dle reálné situace. A od toho se odvíjí srovnání úrovní, sloučení atd atd atd.



Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
« Odpověď #3 kdy: 28. 12. 2015, 06:33:14 »
ještěd je svářečka jako prase, lobau a gorlitz jsou na tom opačně, proto potřebuju utlumit ten ještěd. Kanálové propusti bych si musel nechat vyrobit a následně sloučit 2 antény (jednu pro ještěd, a druhou pro lobau a gorlitz, na výstupu z propusti dát zesilovač). Je možné že signál nebude kvalitní (ještěd chytám "bokem" tak to bude určitě kolísat). Hlavně bude problém k60, jelikož mu dá na frak už odrušení od lte a gsm.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
« Odpověď #4 kdy: 28. 12. 2015, 08:25:10 »
Pod pojmem svářečka si představuju, že na anténě typu 2845 naměřím např. K43 75dBuV. Takže i přes nižší výkon na K60, následnou filtraci nebo za použití mizerné antény si nedokáži představit, že bych ztratil např. přes 20dB. A i kdyby to nastalo, tak mám ještě stále luxusní úrověň ke zpracování do rozvodu.
Pokud ale přijímáte Ještěd bokem a asi ještě ve vertikálu, tak nějaká úroveň Vám tam proleze, ale digitální parametry můžete mít slušně rozhozené. V dobách analogu by jste si tohle vůbec nedovolil, protože obraz by sice nezrnil, ale na hřišti by bylo 88 fotbalistů.
Dnes laik vnímá digitální signál pouze jako úroveň, ale nepozná zhoršení chybovosti o několik řádů. Prostě dokud to "jede", tak nastavení na nejlepší parametry neřeší.

Výsledkem je 1 anténa na všechno a na všechny směry a rozmluvit si to nenechá.



Ještě doplnění

nastudujte si 4 skvělé články od Radka Kováře, věnované této problematice. Tyhle články by lidem na google měly naskakovat jako první při zadání "Příjem TV"  8)

http://vool.cz/Lpuub

http://vool.cz/oRbXd

http://vool.cz/VzVN8

http://vool.cz/Jqrg7

Všimněte si pojmu Energetická rozvaha.

« Poslední změna: 28. 12. 2015, 09:29:58 od Dolinak »
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
« Odpověď #5 kdy: 28. 12. 2015, 09:37:20 »
Autorova představa o možném technickém řešení anténního systému, je zcela zcestná. Návrh neřeší neopominutelné rušení od LTE,GSM. Stejně tak je nežádoucí postup, kdy se signály nejdříve zeslabují a pak opět zesilují. Srovnávat úrovně pasivně a pak elý balík signálů zesilovat, to je opět špatně. Bez měřící techniky nelze spolehlivě takovýto systém realizovat.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
« Odpověď #6 kdy: 28. 12. 2015, 10:32:34 »
No, autor je tím pověstný, že plácá dvě na tři a vše vidí naivně jak Hurvínek válku... takže se asi netřeba vzrušovat, ztráta času.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
« Odpověď #7 kdy: 28. 12. 2015, 11:08:16 »
...zkrátka chce to pořádnou DVB-T anténu, nejlépe HD, a bude po problémech  ;D   Jenže nebude. Přesně to popsal Dolinak: Pokud ale přijímáte Ještěd bokem a asi ještě ve vertikálu, tak nějaká úroveň Vám tam proleze, ale digitální parametry můžete mít slušně rozhozené. V dobách analogu by jste si tohle vůbec nedovolil, protože obraz by sice nezrnil, ale na hřišti by bylo 88 fotbalistů.  Totiž kdybyste viděl na měřáku parametry signálů a skutečně chtěl dospět ke stabilnímu řešením, mnohé vaše úvahy by vzaly za své. Ale pokud si jen tak hrajete...  ;)



David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
« Odpověď #9 kdy: 28. 12. 2015, 13:50:05 »
Autor to řeší i na jiných fórech pod jiným nickem, dostává  v podstatě stejné odpovědi....
diskuse je marná. Jsem zvědav kam ještě napíše :-)


mmc

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
« Odpověď #10 kdy: 28. 12. 2015, 14:04:19 »
Prosím o zrušení tohoto tematu. Je trochu mimo zaměření tohoto serveru, ale hlavne jeho autor je úplne MIMO !!! Jeho "problémem", s prominutím, zasral všechny servery, které vyseznamoval (vygúglil by asi v jeho prípadě nebylo správne slovo).
« Poslední změna: 28. 12. 2015, 14:48:06 od mmc »
3.7-4.2 linear ... 230cm PF mesh
3.4-4.2 + 10.7-12.75 circular ... 180cm PF
10.7-12.75 linear ... 130cm offset
18.3-18.8 + 19.7-20.2 circular ... 130cm ofset
(a to všetko pekne v garáži)


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
« Odpověď #11 kdy: 28. 12. 2015, 14:05:15 »
Dovolím si to shrnout za všechny, Qquiderr by především potřeboval namísto plácání stejné věci všude, si pořádně se zbytečně nakoupeným haraburdím nabít jak se říká h..u aby už konečně pochopil že tohle je práce pro anténáře s měřákem a nikoli pro toho kdo tomu absolutně nerozumí.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
« Odpověď #12 kdy: 28. 12. 2015, 14:28:19 »
Dotyčný J.H. je poš-uk, to ví každý, kdo ho tu dlouhodobě sleduje :) Tuhle mě obvinil že jsem americký agent a rasista kvuli tomu, že on je napůl němec. Přitom v tématu do kterého se nacpal a kde někdo uplně jiný chtěl pomoci s nastavením Lidl radia. Ta třetí osoba ale v menu měla němčinu a tak jsem ji požádal, aby přepl do angličtiny a pak sem napsal co to vypisuje, to čemu nerozumí. Psychouš J.H. tam zjevil a na mě vystartoval co mám jako proti němčině, že jeho babička byla němka, on nemůže za to že je napůl nácek, já jsem rasista a americký agent :D A to fakt jen na základě toho, že jsem tu třetí osobu požádal, aby si přepla menu do angličtiny. Redakce už naštěstí, na můj popud, to vlákno smazala.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
« Odpověď #13 kdy: 28. 12. 2015, 16:47:55 »
Zlepšit to můžu tak, že dám pryč tu širokopásmovou colorku a místo ní dám kanálovku, širokopásmové antény nemají "dole" taový zisk, a lobau+gorlitz vysílá na spodních kanálech. Jenže kanálová anténa s rozsahem (ideálně k24 až 39) se nevyrábí, tak bych musel použít:

http://televiznianteny.com/anteny-uhf/kanalove/2026  (pro k24)
http://televiznianteny.com/anteny-uhf/kanalove/2032 (pro k27)

anténu kanálovou pro k 33 až 39 mám, dokonce 2 se mi sešly. Takže pro příjem z německa hned 3 antény? Jak tolik antén asi sloučím, nenašel jsem v žádném anténářském obchodě kanálový slučovač se 3mi vstupy (na každý jedna anténa s příslušným kanálem). Pro příjem ještědu postačí síto, které také mám, takže pak do toho ještě sloučit 3 kanály z ještědu. Jedině napsat na teroz jestli mi vyrobí kanálový slučovač na požadované kanály. Pak si půjčím (nebo koupím) měřák a změřím úrovně pro případný kanálový zesilovač. Jenomže do toho ještě potřebuju dostat vhf-3 (dab) a FM. Propust pro kanály z ještědu jsem někde už viděl, tak do vstupu rest by byla zapojená kanálová propust (ještěd).
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
« Odpověď #14 kdy: 28. 12. 2015, 17:56:13 »
Tobě fakt není pomoci, vlastně ani netuším proč se vlastně ptáš když všechno víš a všechno znáš. Tak zlepšuj, zlepšuj, přeji hodně štěstí.  ;D
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.