Autor Téma: Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?  (Přečteno 33168 krát)

THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #60 kdy: 20. 12. 2015, 15:20:28 »
David Kříž: Nejvíce mě tam zaujalo toto...

"Záleží však také na místě napájení antény, tedy na místě připojení napájecího kabelu. U půlvlnného dipólu v rezonanční délce Λ1/2, v místě, kde je proudová kmitna a napěťový uzel - tedy uprostřed, se nachází pouze odporová složka impedance. Stejně tomu tak ale je i na obou koncích, kde je napťová kmitna a proudový uzel. V těchto místech má rezonanční anténa pouze reálnou složku (odporovou). Všude jinde nabyde impedance i složky reaktanční. Z toho důvodu napájíme antény buď uprostřed, nebo na konci - pouze v něklka málo případech i v jiných místech, ale o tom se dozvíme v části o anténách."

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #61 kdy: 20. 12. 2015, 17:28:49 »
Strucne. Napajenim anteny se tady mysli napajeni VF energii (v pripade vysilani), tedy pripojeni kabelu (svodu) a ne napajeni zesilovace. Navic, pokud se tam zminuji nejake konce, jsou to konce anteny (dipolu) a ne svodu.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #62 kdy: 20. 12. 2015, 17:33:52 »
ivovi: Rozumím... Založil jsem toto téma, protože jsem si říkal, že by mohla být nějaká analogie i na straně příjmu, kde anténu samozřejmě nenapájíme. Jestliže je to ale myšleno VF signálem, tak to potom nesouvisí s výhybkou a SS proudem/napětím.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #63 kdy: 20. 12. 2015, 20:08:53 »
Jak napsal ivovi, jde o anténu, ne vedení. Se stejnosměrným napájením aktivních prvků to nemá pranic společného, to je jen shoda terminologie, ale v uplně jiné problematice.
Napájení je myšleno VF signálem. A používá se tato terminologie i u přijímacích soustav, protože v anténní technice platí reciprocita, co platí pro vysílání, platí i pro příjem a naopak. Takže kabel (nebo vlnovod) vedoucí k anténě se běžné nazývá "napáječ", ve smyslu napájení spotřebiče (antény) VF proudem jenž vznikne ve vysílači. Anténa ho pak vyzáří jako elmag vlnění.
Přijímací anténa je naopak zdrojem VF napětí pro spotřebič pod ní (přijímač), protože elmag pole ve kterém se nachází, se do ní indukuje a ona ho přemění do podoby elektrického napětí na svých svorkách a po připojení zátěže (spotřebiče) teče VF proud. Anténa je v tomto případě zdrojem a kabel je opět napaječ, avšak pro přijímač.
Takže zopakuji, se SS napájením nějakých aktivních prvků v soustavě to nemá pranic společného.
« Poslední změna: 20. 12. 2015, 20:37:28 od David Kříž »


erteple2

  • Host
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #64 kdy: 21. 12. 2015, 14:44:17 »
THresile, kdy se pustíš do řáné úpravy a kontroly své příjmové sestavy? Tady se to plkáním fakt samo nevyřeší. Čemu prosímtebe nerozumíš u napájecí výhybky? Nevíš kam jí strčit, či co?  :o  ;D
« Poslední změna: 21. 12. 2015, 14:46:08 od erteple2 »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #65 kdy: 03. 01. 2016, 11:03:27 »
David Kříž: Díky za podrobný popis...  ;)

erteple2: A co bych asi tak měl kontrolovat? Já se zapojením (funkčností) nikdy problém neměl). Jen mě zajímaly názory, jak a zda je to nejlepší... Prostě neznám vše a i přesto, že SS signál by ovlivňovat VF signál neměl, tak to tak vždy na 100 % být nemusí (aspoň  tedy ne přímo), ale to už je vyšší dívčí.

Ale v pořádku, beru, že v tomto případě to nemá význam řešit, takže ať to napájení aktivních prvků prdnu kamkoliv, tak to bude vždy v pohodě a bez jakýchkoliv následků...


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Přiznám se pánové,
« Odpověď #66 kdy: 03. 01. 2016, 19:17:54 »
že mě nikdy nenapadlo, řešit právě takovouto problematiku. Až po přečtení tohoto vlákna jsem si uvědomil, že i napájení aktivních prvků anténního systému je docela zajímavé téma. Především je nutné říct, že ani jeden z vás nemá v tomto směru úplně jasno a naprostou pravdu. Problematika je totiž daleko složitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Z vlastní praxe totiž můžu říct, že nesprávný způsob napájení mívá za následek nestabilitu zesilovačů a zhoršenou kvalitu konečného signálu. Takže bagatelizovat tento problém se jistě nevyplácí.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #67 kdy: 03. 01. 2016, 19:29:42 »
Enik:Děkuji Vám za reakci... Obvykle nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Stačí se podívat na matematické popsání tranzistoru pomocí integrodiferenciálních rovnic a nebo jen na klasický PN přechod na úrovni elektronů/děr a kdo do toho trochu "vidí", tak jistě řekne, že to není nic jednoduchého.
Většina lidí jsou jen uživatelé, kteří mají informace, co a jak na součástku/zařízení připojit, aby fungovala/o v určitém režimu a tím to hasne. A je jedno, jestli se bavíme a jednobranu nebo vícebranech, pasivních či aktivních prvcích apod....
Jsem přesvědčen o tom, že většina, co se tady vytahovala, tak ani neví, jaký je principiální rozdíl např. mezi zesilovačem a oscilátorem. Ale oni se to rychle naučí na wikipedii nebo podobném serveru, kde je to popsáno na dva řádky a myslí si, že do problematiky "vidí", jako nikdo jiný...  ;D
Takoví lidé mě vždy pobaví, ale tím se samozřejmě nechci nijak dotknout těch, kteří sem psali své opravdové zkušenosti a brali to aspoň trochu "vážně", těm děkuji, že se účastnili diskuze...


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #68 kdy: 04. 01. 2016, 02:52:15 »
THresil - zdravím v novém roce, vidím že nadšení a touha po vědění tě neopouští..
Zkusím se "kvalifikovat" do diskuze - rozdíl mezi zesilovačem a oscilátorem bude nejspíš v typu ZV...?  ;)
Z tvého posledního komentáře jsem vyčetl, že zřejmě pořád trvá tvé nepochopení (alespoň já to tak od počátku této debaty vnímám) jedné základní věci:
K základnímu předpokladu řešení jakéhokoli technického/inženýrského problému je nezbytné najít správnou "úroveň pohledu", ze které problém popíšeme a budeme řešit. Když jsi zmiňoval dvojbrany atd., proč a k čemu jsou? Jsou to modely sloužící k tomu, abychom si popsali složitější obvod a zjednodušili jeho návrh na přijatelnou (řešitelnou) úroveň, která je pro daný účel návrhu obvodu postačující. Kdybychom chtěli navrhnout procesor a přitom počítali s dif.rovnicemi popisujícími každý tranzistor na nejnižšší úrovni, nikdy bychom nic nenavrhli, protože by to s 5 mil. tranzistory nešlo vůbec spočítat !!! Stejně tak pomocí Maxwellových rovnic nelze spočítat přesně mnohaprvkové antény, protože matematicky už se to tak zkomplikuje, že je to z pohledu teorie elmg pole neřešitelné z principu (stupeň a řád dif. rovnic už nemá jasné řešení) a není to tedy jen záležitost nedostatečného výpočetního výkonu dnešních computerů... nepůjde to ani nikdy v budoucnu. Je třeba volit přijatelná zjednodušení, která povedou k výsledku...
Tím vším chci jen říct, že do řešení otázky, kam do rozvodu DVBT umístit napáj. výhybku, nemá žádný význam tahat úroveň kvantové mechaniky P/N přechodu... nebo podobné "problémy" na této úrovni. To opravdu není k ničemu, jen k tomu, abychom mohli konstatovali, že ono to celé není tak jednoduché... Každý problém stačí uchopit na odpovídající úrovni, aniž bychom zanedbali něco podstatného, která nám poskytne řešení. Troufnu si říct, že zde je ta správná úroveň praxe technika-antenáře, elektrotechnika se zákl. znalostmi a praxí s VF technikou. A ten nepotřebuje vysypat o půl noci z rukávu soustavu rovnic popisujících tranzistor... Nebo, chceš-li jiný příklad, když budeš chtít vypěstovat obilí, nepotřebuješ znát chemickou rovnici popisující proces fotosyntézy v rostlinách!! To nikdy žádný sedlák nikdy nepotřeboval a přesto obilí úspěšně pěstoval po generace. Může za ním dnes někdo přijít a filozofovat, jak je to ve vnitř. vlastně všechno složité atd... ale jaký to má pro věc význam?? Nulový, oproti znalosti a zkušenosti starého sedláka, jak se pěstuje obilí.
Možná, že Enik doplní nějaká moudra o tom, jak umístění napájecí výhybky tam či onde ovlivňuje impedanční poměry na vstupech a výstupech zesilovačů nebo čert ví co všechno, s čím se on v praxi setkal, jak naznačuje, to bych si docela rád přečetl, ale on většinou jen naznačuje a know-how si nechává pro sebe, no ... škoda  ??? Podle mě, měl ale spíš na mysli nevhodně řešení napájení uvnitř samotných zesilovačů..., případně nějaké elementární chyby. Mě teda nic nenapadá, snad možná jedině umístění výhybky bezprostředně na výstup zesilovače, tomu bych se tak nějak "intuitivně" raději vyhnul, ale nemám prakticky podloženo, že by i tohle byl problém při kvalitním provedení...
Tož asi tak  ;)


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #69 kdy: 04. 01. 2016, 07:15:24 »
lance: Souhlasím se vším, co jste uvedl... Můj předchozí příspěvek neměl nikoho pohoršit, aspoň tedy ne ty, kteří jsou opravdu technici a něco vědí. Takže Vás se samozřejmě mé "narážky" netýkaly, ale beru, že jste se k nim dost osobitě vyjádřil...  ;)

Můžu jen znovu zmínit, že jsem toto téma založil, protože mně to přišlo zajímavé a jelikož s VF nemám prakticky a ani teoreticky žádné zkušenosti, tak jsem se chtěl dovědět víc, ať už z praktického hlediska, tak na úrovni teorie.
Nic víc v tom není...


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
To lance.
« Odpověď #70 kdy: 04. 01. 2016, 08:55:10 »
Tady nejde o know-how, které si asi docela pochopitelně jinak chráním. Tady jde spíš o téma, které by bylo možné zpracovat do zajímavého článku. Pokud by se ovšem opět dostal do placené sekce, pak by to nemělo smysl vůbec psát. V každém případě se pokusím s redakcí dohodnout a pokud to bude na článek, tak bude o čem diskutovat. Pokud se nedohodneme, tak se pokusím o jiné řešení, aby celá věc nezapadla.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #71 kdy: 04. 01. 2016, 09:53:07 »
Enik: To zní velmi zajímavě, pokud se k něčemu takovému rozhodnete a podaří se Vám "domluvit" nebo Váš text bude uveřejněn na jiném místě nebo jinde, tak sem (pokud to bude možné) prosím dejte odkaz, děkuji.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #72 kdy: 04. 01. 2016, 14:56:30 »
Tezko rict, jestli Enik myslel tim "nesprávný způsob napájení" tvrzeni, ze existuje rozdil v kvalite signalu mezi napajenim jednou napajeci vyhybkou z jednoho mista s pruchozimi prvky pro napajeni nebo napajeni kazdeho zesilovace zvlast samostatnou napajeci vyhybkou nebo primo bez vyuziti VF vstupu/vystupu (coz byly varianty v puvodnim dotazu pokud jsem ho pochopil). A ze jedna z techto moznosti zpusobuje horsi signal a nestabilitu zesilovace.

Jeho odpoved neni dost konkretni na to, aby se na ni dalo smysluplne reagovat. "Daleko slozitejsi nez to vypada" se da napsat temer o vsem, takze docela chapu reakci lance.  :)


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #73 kdy: 04. 01. 2016, 20:48:29 »
Prozatím se nebudu rozepisovat o možném obsahu článku, jen tu trošku popíchnu diskusi. Když už tu byla zmínka o oscilátoru, tak bych jen rád podotknul, že špatně nebo nesprávně zvolené napájení aktivních prvků anténního systému, může vést k rozkmitání celé sestavy. Existují totiž rizika, kdy vznikne nežádoucí kladná zpětná vazba mezi vstupem a výstupem kaskády zesilovačů. Zcela nepochopitelně tak zmizí užitečný signál a celý anténní systém přestane fungovat. Zdánlivé maličkosti tak můžou způsobit nepředstavitelné problémy. Hledání příčin zdánlivě nepochopitelné závady, je pak neuvěřitelně komplikované.


erteple2

  • Host
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #74 kdy: 04. 01. 2016, 22:38:09 »
No, a to se řeší jak?