Autor Téma: Přechod na DVB-T2  (Přečteno 688624 krát)

VITEK2442

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 557
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #795 kdy: 24. 11. 2017, 14:45:57 »
Nejdriv musi ale spustit mux4 z Lyse hory na k31, kdyz se televize tak dozaduji rozsireni pokryti mux4.  :)
Mux 4 z Lysé hory  na K31 nespustí. Pařízek  3.11.17 požádal ČTÚ o krátkodobé IO (9.11-23.11.17) pro rozhlasové služy v
DVB-T a dnes z databáze tento KP zmizel. Info o tom je v TZ RRTV ze včerejška.
Lance-jen 10 kW.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #796 kdy: 24. 11. 2017, 16:26:05 »
Mně je kvalita pozemního vysílání v podstatě ukradená, ale být těmi, co jsou na něm závislí, tak bombarduji TV stanice stížnostmi na nízkou kvalitu obrazu nízkým rozlišení. Jedna, dvě stížnosti nic nezmění, ale když jim tam přijde 100.000-200.000 e-mailů, tak jim to minimálně začne vrtat hlavou. Při udávané sledovanosti pozemního vysílání 60% je to 6 milionů diváků, tak by stačilo, kdyby se ozvalo malé procento. Vůbec nejlepší by bylo, kdyby majitelé peoplemetrového měření ignorovali stanice v SD rozlišení. Tam by výpadek v platbách za reklamy byl okamžitý.
Na druhou stranu, co by diváci zadarmo chtěli. Kdo opravdu chtěl kvalitní obraz, tak už ho určitě má.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jan Z

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 143
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #797 kdy: 24. 11. 2017, 17:20:41 »
Mně je kvalita pozemního vysílání v podstatě ukradená, ale být těmi, co jsou na něm závislí, tak bombarduji TV stanice stížnostmi na nízkou kvalitu obrazu nízkým rozlišení. Jedna, dvě stížnosti nic nezmění, ale když jim tam přijde 100.000-200.000 e-mailů, tak jim to minimálně začne vrtat hlavou. Při udávané sledovanosti pozemního vysílání 60% je to 6 milionů diváků, tak by stačilo, kdyby se ozvalo malé procento. Vůbec nejlepší by bylo, kdyby majitelé peoplemetrového měření ignorovali stanice v SD rozlišení. Tam by výpadek v platbách za reklamy byl okamžitý.
Na druhou stranu, co by diváci zadarmo chtěli. Kdo opravdu chtěl kvalitní obraz, tak už ho určitě má.   

To je dobrý nápad, udělat na FB nějakou skupinu a až tam bude třeba 100 000 lidí tak se domluvit , že v určitý den pošlou všichni na maily stížnost na kvalitu obrazu všem velkým TV :-D Jinak princip je v tom, že hlavně Nova považuje HD jako prémiový obsah, což je prakticky v roce 2018 směšné. Za prémiový bych bral 4K nebo 8K obsah tedy obrazovou kvalitu UltraHD a nebo vyšší. Ikdyž dnes má UltraHD tv snad každý druhý jelikož se dá sehnat za cca 10 tisíc. Je to paradox a zároveň směšné, zákazník si koupí novou ultraHD telku a naše nenažrané televize nejsou schopny divákovi dodat obsah aspoň v HD. Ikdyž ví, že nejrozšířenější je pozemní vysílání a mají z něj nejvíce prachů.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #798 kdy: 24. 11. 2017, 18:00:09 »
Jenom malý dodatek,myslel jsem si,asi mylně,že v 21 století by měl být HD standart,proč by se měl zpoplatnit.Asi tomu nerozumím.
Myslet si může každý co chce. Žádný standard pro komerční TV ale neexistuje, vše se řídí sledovaností a náklady na vysílání. Ty nejsledovanější komerční stanice už program v HD odbavují na satelity a do kabelovek. Čili za pozemní vysílání v HD by připlácely jen za větší pozemní datový tok. Ono by stačilo se vzdát některých málo sledovaných klonů, které stejně jen měly blokovat kapacitu v MUXech proti konkurenci a zbyla by kapacita na HD i za stejné náklady. Proč ale nezkusit vyděsit diváky, že HD nelze za dnešních podmínek provozovat a že si musí pořídit nové vybavení, aby mohli platit možná zpočátku zanedbatelné částky. Ona každá koruna, znásobená milionovou sledovaností je dobrá. A, že se mohou časem utahovat šrouby, to má vyzkoušen Skylink se svým SERPO.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #799 kdy: 24. 11. 2017, 18:03:58 »
To je dobrý nápad, udělat na FB nějakou skupinu a až tam bude třeba 100 000 lidí tak se domluvit ....
Oni se nedokáží domluvit lidi na důležitějších akcích, jako jsou volby do parlamentu, nebo prezidenta, tak proč by se domluvili na nějakém hromadném a zbytečném protestu proti způsobu TV vysílání?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Augusto_Pinochet

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #800 kdy: 24. 11. 2017, 18:15:43 »
Nejdriv musi ale spustit mux4 z Lyse hory na k31, kdyz se televize tak dozaduji rozsireni pokryti mux4.  :)
Mux 4 z Lysé hory  na K31 nespustí. Pařízek  3.11.17 požádal ČTÚ o krátkodobé IO (9.11-23.11.17) pro rozhlasové služy v
DVB-T a dnes z databáze tento KP zmizel. Info o tom je v TZ RRTV ze včerejška.
Lance-jen 10 kW.
A co jsem ti tady psal, že je to nesmysl, aby na LH Pařez spouštěl MPX4 na K31, kterým by zarušil vlastní PS13 z Lanové na stejném K31!  ;D ;D


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #801 kdy: 24. 11. 2017, 19:00:22 »
Mně je kvalita pozemního vysílání v podstatě ukradená, ale být těmi, co jsou na něm závislí, tak bombarduji TV stanice stížnostmi na nízkou kvalitu obrazu nízkým rozlišení. Jedna, dvě stížnosti nic nezmění, ale když jim tam přijde 100.000-200.000 e-mailů, tak jim to minimálně začne vrtat hlavou. Při udávané sledovanosti pozemního vysílání 60% je to 6 milionů diváků, tak by stačilo, kdyby se ozvalo malé procento. Vůbec nejlepší by bylo, kdyby majitelé peoplemetrového měření ignorovali stanice v SD rozlišení. Tam by výpadek v platbách za reklamy byl okamžitý.
Na druhou stranu, co by diváci zadarmo chtěli. Kdo opravdu chtěl kvalitní obraz, tak už ho určitě má.   
Omyl, bombardovat musí svého pozemního operátora, který ty SD mazanice šíří. Televizní stanice, tedy např. Nova a Prima, jasně deklarovaly, že HD signál poskytnou každému operátorovi, který o něho projeví zájem a bude platit za každého abonenta.


František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #802 kdy: 25. 11. 2017, 18:30:36 »
Odpusťte aktuální momentku z divočiny, od laika, převážně off topic, ale myslím že pod ten nadpis to nakonec i patří:
můj tata ve Štětí (na Labi kousek po produ od Mělníka) má novou placatou televizi, dokonce s podporou T2. V rozměru 32" druhý nejlevnější Gogen s poslední generací šasi (nebyl jsem uvnitř, ale tipnul bych si Vestel). Asi před třemi lety jsem mu namontoval širokopásmový zesilovač od Terozu (16 dB zisk, 1 dB šum, model 434 z roku 2014) tuším vybavený odaďovačem proti Ufonovi. A protože se v domě množí televize, tak k tomu rozbočovač 1:4 (nějaký hybrid, jmenovitý útlum 8 dB). Anténa kratší bastlené hrabičky pod taškovou střechou, míří na Bukovou horu (za horizontem) ale berou zjevně ledacos i zezadu (reflektor je jeden drát).

Prvotní naladění Gogena provedl jeden příbuzný, který umí ovládat menu, ale místní příjmové podmínky jsou mu dost buřt. No a asi týden nato si taťka stěžoval, že mu zlobí příjem "ČT včetně Artu" - jak kdyby podle počasí. Přitom starší settop-boxy v domě že fungujou, a na té nové televizi ostatní kanály že taky jedou normálně. A že ta nová televize je asi šmejd, a že zařídit reklamaci atd. Tak jsem ho vyslechl, uchlácholil že snad nebude tak zle. Trochu mi zvedlo náladu, když další den pravil "no zrovna dneska ty HDčkové kanály docela jedou." Začalo mi svítat. (Leniví, dědeček. Byl to on, kdo mi před třiceti lety předvedl a vysvětlil, k čemu je fázovací "žebříček", symetrizační člen apod. Zdědil jsem po něm knížky od Českého.) No a dneska jsem se k tomu konečně dostal. A už po několikáté mi pomohl z rejže mizerný USB dongle s RTL2832 :-)

Výsledek prvního rozhlédnutí je v příloze (ignorujte harmoniku v rastru 14 MHz = průsak z lokálního krystalu USB donglu). Základní situace důvěrně známá: úroveň chtěných TV muxů nic moc, zato místní LTE ční vysoko nad nimi. To LTE tam před třemi lety nebylo, zato tam byl dřív Ufon nebo co kolem 420 MHz, který mezitím vyšuměl beze stopy. Už jsem si sumíroval v hlavě, že si řeknu panu Poštulkovi o jeho osvědčený 6stupňový LC filtr proti LTE a k tomu další zesilovací stupeň (do kaskády, na mou zodpovědnost) ale než jsem se k tomu dostal, ještě jsem si taky sáhl na tu televizi.

A bylo zjevné, že můj předchůdce-instalatér to vzal trochu letem světem, SDčkový MUX1 na K33 buď vůbec neobjevil nebo pro jistotu smazal, zato se mu patrně velice zamlouvaly HD kanály v RS7 na 37.kanálu, takže je dal v seznamu na začátek. Mrkněte se do přiloženého obrázku. Ten spektrogram je pořízený na výstupu splitteru, k televizi je to ještě asi 20 m kabelu - tam už RS7 z Ládví není přes RTL-SDR vůbec patrný (přitom AGC vypnuto, zisk front-endu na max). Přesto má Gogen snahu RS7 chytat, a při určité povětrnostní konstalaci se mu i docela daří :-) Všem třem muxům z Bukové hory ukazuje Gogen jednoznačný palec nahoru, kvalita 100% a síla signálu skoro taky plná. Chytá prakticky bez výpadků i RS4 na K46 (patrně Strahov) a přechodovou síť 12 na K31 (patrně Cukrák) - síle příjmu z pražských vysílačů neprospívá, že hrabičky míří opačným směrem.

=> ta placka od Gogenu má myslím dost slušně citlivý tuner :-) A poštulkův širokopásmový zesík, tři roky starý (mezitím byla tuším nějaká inovace) taky snáší LTE i bez filtru. Takže další anténní bižuterii tentokrát nakupovat nebudu - není třeba.

Ohledně DVB-T2 PS12: pro mě venkovana z Ústí n.L. je to novota. Chvíli jsem koukal na kanály z toho muxu, musím uznat že kompresních artefaktů minimum, přesto jsem nepozoroval nějakou zázračnou ostrost proti těm samým kanálům v SD MUXech. Takže jsem všecko T2 HD šoupnul úplně na konec seznamu (na okraj / pro zajímavost) a jako základ jsem nechal SD varianty. Ze vzdálenosti 4 metry dědeček stejně nepozná, jestli kouká na SD nebo HD, i kdyby HD obraz byl ostřejší, což objektivně možná ani není. Vrtalo mi hlavou, kolik má asi každý "program" šířku pásma, když je jich v přechodové síti asi 14, a celková kapacita nebude přes 40 Mbps. Můj odhad byl asi 2.5 Mbps na kanál, ale pak jsem dohledal, že to jsem ještě hodně velký optimista:
https://www.google.cz/album/foto-1009/
Já vím - objevil jsem Ameriku. Matně si vybavuju, že se to tady už probíralo.
Tolik ohledně DVB-T2.


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #803 kdy: 25. 11. 2017, 19:51:54 »
V T2 nic v ČR v HD není, všechno pouze v SD, byť honosně označeno jako qHD (aby ta SD mazanice tak nebila do očí).


František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #804 kdy: 26. 11. 2017, 14:15:14 »
Jo tak, počet řádek jako SD, ale pixelů vodorovně trochu víc... takže "HD" to má jenom v označení jednotlivých program streamů :-) To jsou poměry... Já mám pocit, že kromě názvu to jako HD označuje přijímač i mimo samotný název, v "info" liště a v seznamu programů, tzn. jako kdyby ten údaj cestoval ještě nějakým dalším atributem... ale ono je to dost jedno, ono nakonec nejde o to, na jaký rastr pro zobrazení se přijatá zkomprimovaná data dekomprimují/extrapolují, když obsažený "objem a detail informace" odpovídá hodně ošizenému SD...


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #805 kdy: 26. 11. 2017, 20:02:35 »
Tech prijimacu, ktere "SD" programy v premuxu12 oznacuji jako HD, bude urcite vice. Duvod je tady.


792217758

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #806 kdy: 27. 11. 2017, 09:43:02 »
Kdy bude prechodova sit 13 v provozu


792217758

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #807 kdy: 27. 11. 2017, 09:43:54 »
V ostrave


Petr Marecek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 034
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #808 kdy: 27. 11. 2017, 18:23:45 »
Dobrý den.
Po ukončení všech úředních jednání a technické přípravy bude spuštěno vysílání DVB T2 v Ostravě.
Přesný datum spuštění nemám v tuto chvíli k dispozici.
 
Helpdesk monitorovacího centra
Digital Broadcasting
 
mail: helpdesk@multiplex4.cz
tel: +420 595 694 660
Digital Broadcasting, Stavební 992, 708 00  Ostrava – Poruba


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na DVB-T2
« Odpověď #809 kdy: 28. 11. 2017, 10:05:06 »
Kojal jede.