Autor Téma: Zvuk Radiožurnálu v testu DAB CRA Žižkov na 12C  (Přečteno 9640 krát)

Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zvuk Radiožurnálu v testu DAB CRA Žižkov na 12C
« kdy: 01. 11. 2015, 10:45:44 »
Jste nyní někdo schopen si pustit tuto stanici v DABu na 12C?
Jak se vám zdá zvuk? Podle mě totálně tupý zvuk bez basů, spektrum pod cca 200Hz téměř neexistuje. Ostatní stanice, třeba Dvojka hraje v pohodě. Bitrate, ochranu i audio kodek mají tyto stanice stejný. Díky za info.
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvuk Radiožurnálu v testu DAB CRA Žižkov na 12C
« Odpověď #1 kdy: 01. 11. 2015, 10:50:43 »
Přijde mi zvuk podobný(špatný), jako na pozici TEST1, kde je bitrate poloviční.
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvuk Radiožurnálu v testu DAB CRA Žižkov na 12C
« Odpověď #2 kdy: 01. 11. 2015, 10:54:26 »
Nejsi sám, je potřeba to psát přímo na příslušná místa do českého rozhlasu ( např. pavel.stranak@rozhlas.cz ) , jinak se tím nikdo nebude zajímat.
Maximalne se ti dostane této odpovedi..cituji čast

"Jedním z cílů experimentu je nalézt vhodné nastavení nejen datových toků, pomocných dat a typu využívaného kodeku, ale i vhodnou formu předprocesing zvukového signálu. To má v případě systému DAB+ svá specifika, jedná se totiž o zřetězení různých kompresních algoritmů a jejich kombinaci s předprocesingem signálu (odbavovací systém používá jiný kompresní algoritmus než DAB+, signál se navíc finálně upravuje v modulačním procesoru). V našem řetězci máme vše propojeno přímo digitálně, z výstupu studia až do DAB+ headendu. To poskytuje našemu experimentálnímu multiplexu určitou výhodu ve srovnání s ostatními provozovateli vysílání DAB, kteří signál Českého rozhlasu odebírají zpravidla ze satelitní distribuce.

Vašeho postřehu si vážíme. Nastavením zvuku jednotlivých stanic se budeme zabývat a to i na velmi seriórní úrovni metodou slepých poslechových testů ve studiích Českého rozhlasu.V nejbližší době plánujeme úpravu zvuku Radiožurnálu v experimentálním multiplexu DAB Praha."


Toto bylo odepsáno 10.8.2015, to už je nějaká doba a změna zvuku Radiožurnálu nikde.
Možná ty poslechové testy dělají na Pure chrastítkách :-D
« Poslední změna: 01. 11. 2015, 11:21:05 od BeatJ »
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvuk Radiožurnálu v testu DAB CRA Žižkov na 12C
« Odpověď #3 kdy: 01. 11. 2015, 11:47:59 »
U RTI hraje Čro1 celkem v pohodě
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


BLAZ

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 36
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvuk Radiožurnálu v testu DAB CRA Žižkov na 12C
« Odpověď #4 kdy: 01. 11. 2015, 12:23:04 »
V MPX Teleko je dnes zvuk také příšerný

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvuk Radiožurnálu v testu DAB CRA Žižkov na 12C
« Odpověď #5 kdy: 01. 11. 2015, 16:36:46 »
Když Teleko předělalo svůj mux na 48 kbit, porovnával jsem zvuk Radiožurnálu mezi Telekem a ČRa (96 kbit). Neslyším v tom rozdíl. Trochu jiný zvuk má RTi, které vysílá Radiožurnál se 72 kbit. Při poslechu Dvojky se rozdíl mezi Telekem a ČRa najde. Vše je ale otázkou zvyku. Poslouchat se to dá. Rádio není Rudolfinum.
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvuk Radiožurnálu v testu DAB CRA Žižkov na 12C
« Odpověď #6 kdy: 01. 11. 2015, 16:51:15 »
Ano radio není Rudolfinum, ale radio také není odpad.Praseni novymi technologiemi nemá obdoby.Je to slyset i v pouhem aute i na horsich sestavách vcetne tech prskatek.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvuk Radiožurnálu v testu DAB CRA Žižkov na 12C
« Odpověď #7 kdy: 01. 11. 2015, 21:38:27 »
no...chtěl jsem k tomu něco napsat...pak nechtěl..pak jsem si řekl, že ten můj blábol nebude o nic horší než dosavadní informační obsah úvah datový tok versus tzv. kvalita poslechu. Spíš je to výzva pro hledání alespoň přibližné PRAVDY :)

Přemýšlím nad pro mně netransparentním řetězcem: Český rozhlas má zdroj nějaké písničky (jaké, jaký zdroj?), odešle ho na operátora sítě; ten ho nějak přemele (jak?); pošle do éteru s nějakým datovým tokem;  moje chrastítko ho příjme (jaký má chip, jaký má NF výstup?); poslouchám ho nějakým výstupním zařízením (jakým?).  Milion otázek. Ani nevím jakou roli hraje samotný datový tok - rozhodující? významnou? doplňkovou? Pravdou je, že nepotřebuji absolutní srovnání, ale stačí relativní mezi stanicemi co slyším.

Bohužel nemám příjem ČRo s tokem 96 kbps, což mně štve. Srovnal jsem vídeňský mux, kde je většina 72 kbps, jedna stanice 56 kbps a jedna 32 kbps a příjem FM - stanice Radiožurnál. Sluchátka přenosná, stařičká, nic moc Sennheiser PX-100; Koss Porta Pro jsem nemohl použít; šlo ale o porovnání, ne o absolutní hodnocení; to by ani nešlo protože hifisti tvrdí, že PRAVÝ zesilovač má v obvodech odpory, kde cena jednoho odporu je téměř jako cena mého Tesco rádia :)

Tedy co jsem slyšel.  Především jsem měl dojem, že pojem analogový versus digitální má zde stejný "filozofický" rozměr jak to je u porovnávání černých desek s CD-čkami tj. prostě jiný zvuk. Podobné srovnání se odehrává v projevu zvuku elektronek a tranzistorů, to je ale jiný obor. Chci říct, že rozdíl mezi FM a DAB neumím porovnat z hlediska datového toku - jestli subjektivně příjemnější vjem FM byl dán tím, že DAB jel jenom 72 kbps a kdyby byl třeba 128 kbps nebo více jak by to vyznělo.

Vjem dvou stanic s tokem 56 kbps (stanice Now) a 32 kbps (stanice ERF Plus) byl horší, ale zde může být vypovídající informace ztížena faktem, že obě rádia dle info na displeji se profilují jako "Religion" a některé písničky co tam zahrají se tváří jako "folk" nebo dokonce jakýsi "pop folk", ale člověk neví jestli se nejedná o okrajový žánr, který vznikl někde na domácím PC. V tomto smyslu těch 56 kbps bylo již poněkud zahuhlané a 32 kbps jakoby posloucháno přes přivřené dveře.

Rozdíl byl i ve stanicích na 72 kbps; některá stanice byla "zastřenější" než jiná - tj. budou tam i jiné faktory než datový tok. Bral jsem v úvahu např. stáři písničky, kdy jsem odhadoval, že "aha tady ta poměrně stará asi nebyla remasterována" a jede z původní staré nahrávky. Poměrně silný pocit jsem měl, že u klasické hudby na stanici Radio Klassik těch 72 kbps prostě nestačí - opět, netuším jaká zdrojová hudební data tam ládují.

Hoď kamenem kdo jsi bez viny.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Pvtr

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvuk Radiožurnálu
« Odpověď #8 kdy: 01. 11. 2015, 22:39:57 »
Zvuk Radiožurnálu byl od rána nekvalitní i na VKV. Bylo to kvůli poruše. Ta již byla během dopoledne odstraněna, takže zvuk je již kvalitní.


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvuk Radiožurnálu v testu DAB CRA Žižkov na 12C
« Odpověď #9 kdy: 01. 11. 2015, 22:58:01 »
Ano, to odpovídá v 11:30hod už to hrálo standardně. VKV jsem neposlouchal. Je nějaká oficiální zpráva?
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.