Autor Téma: Sousední kanály - rušení  (Přečteno 17235 krát)

Marek Vajdík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 77
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Sousední kanály - rušení
« kdy: 14. 10. 2015, 08:01:26 »
Dobrý den, máme v domě společný TV svod do každého bytu. Přijímáme ze všech směrů prakticky vše, co se přijímat dá. Lokalita - Karlovarský kraj, poblíž Sokolova - takže vysílače Klínovec, Zelená Hora, Krašov. Na střeše jsou 2 nebo 3 směrové antény.

Na K51 jsme donedávna přijímali RS8 ze Tří Křížů (KV). Pak jeden čas nebyl signál, poté zase naskočil. Poslední dobou to bylo takové střídavé. Včera jsem náhodou zjistil, na čem to závisí. Byl krátký výpadek K50 z Klínovce. Po tu dobu šel K51 úplně v pohodě.

K50 máme Klínovec - RS7 (kvalita i síla 10/10).
K51 (občas) Tři Kříže - RS8 (kvalita signálu nic moc - nejlépe 7/10, spíš méně 3-5/10, kolísání).
K52 máme MUX3 - Krašov (kvalita i síla 10/10).

Signál K51 někdy nejde vůbec, někdy je nesledovatelný, někdy funguje celkem dobře. Pokud je aspoň minimální kvalita signálu, tak si s ním líp poradí kombo Topfield než plazma Panasonic (na kterou si ale jinak s příjmem DVB-T nemůžu stěžovat).

Chci se jen zeptat, zda je to možné/normální, aby se sousední kanály takto rušily.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Sousední kanály - rušení
« Odpověď #1 kdy: 14. 10. 2015, 08:12:56 »
Problém způsobuje neselektívní sloučení těchto sousedních kanálů, přijímaných z různých směrů (a možná i jejich značná rozdílná úroveň, uvádění jakýchsi hodnot "10/10, 3/10, 7/10" je totální nesmysl na entou). Pro tyto případy je nezbytné použít vysoce selektívní kanálové zesilovače. Nejlepších výsledků se dosahuje s KZ Alcad ZG431. Rozhodně nepoužívat v těchto případech (pokud se jedná o příjem sousedních vysílacích kanálů z různých azimutů) pasívní prvky různých garážových výrobců, ani programovatelné zesilovače. Tyto komponenty nedosahují KZ ZG431 "ani po kotníky"!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Marek Vajdík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 77
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sousední kanály - rušení
« Odpověď #2 kdy: 14. 10. 2015, 08:29:27 »
Diky za odpoved.

Hodnoty 7/10 atd. jsem uvedl jenom pro dokresleni, ze signal je slabsi a kolisa.

Klinovec (K50) i Tri Krize (K51) jsou cca stejnym smerem. Predpokladam tedy, ze jsou prijimany na stejnou smerovou antenu. Ikdyz je mozne, ze antena ktera smeruje na Krasov (K52) signal ze Tri Krizu (K51) taky nejak castecne ze strany prijima a pak dochazi k nejakemu ruseni.... tezko rict. Nejsem odbornik, ani nevim, jak technicky reseny rozvod je.

Kdyby nefungoval K51 porad, permanentne, tak bych rekl "OK, neda se nic delat". Spis me trochu zarazi, ze nekdy prijem funguje a jindy ne.


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Sousední kanály - rušení
« Odpověď #3 kdy: 14. 10. 2015, 08:50:26 »
"Ikdyz je mozne, ze antena ktera smeruje na Krasov (K52) signal ze Tri Krizu (K51) taky nejak castecne ze strany prijima a pak dochazi k nejakemu ruseni...." Bingo, správná dedukce! K tomu ještě přidej (i když je neznáš) rozdílné úrovně z antény mezi K50, kde je ERP 39,810kW a K51. kde je ERP 0,2kW, což je (matematicky) rozdíl cca. 23dB, což může při zpracování v HS STA (pokud se nepoužijí vysoce selektívní prvky) a taktéž i ve vstupních dílech některých přijímacích zařízení (zřejmě máš Panáka) způsobovat problémy. I když tato možnost je méně pravděpodobná, jako hlavní příčina problémů se jeví ta co jsi popsal, tj K52 versus K51.
« Poslední změna: 14. 10. 2015, 09:18:46 od Stasi-DDR »
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Sousední kanály - rušení
« Odpověď #4 kdy: 14. 10. 2015, 15:50:58 »
Jinými slovy a to zde kupodivu nezaznělo je to práce pro odbornou firmu.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Sousední kanály - rušení
« Odpověď #5 kdy: 14. 10. 2015, 19:16:15 »
Téma jsem promazal, omlouvám se některým uživatelům, že jsem smázl i příspěvky kde byly i věcné informace (např. o možnosti i kanálové konverze vedle řešení použití kanálových zesilovačů rady ZG).

Prosím všechny o diskuzi k tématu, spekulace a nesmysly tazatele pouze zmatou a přístě si akorát rozmyslí jít se svým dotazem na zdejší fórum.  >:(

S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Sousední kanály - rušení
« Odpověď #6 kdy: 14. 10. 2015, 19:27:04 »
Kubo, stačí vyhodit shnilé brambory z ML a bude klid :)


erteple2

  • Host
Re:Sousední kanály - rušení
« Odpověď #7 kdy: 17. 10. 2015, 00:02:13 »
Marek Vajdík: Mrkněte se na můj seznam muxů, můžete se přesvědčit že se sousední kanály z různých směrů a vysílačů nemusí rušit když se to správně udělá a sladí. Mimochodem funguje to na oněch prvcích garážníků jak tu (odborník?) Stassi dříve psal. Věřím že na prvcích pro STA to bude snazší, přecijen jsou na tom opravdu o něco lépe jak tu píše onen odborník.

http://www.edisk.cz/stahni/78369/BarGraf_Optibox.rar_27.13MB.html


Chybička se mi nějak vloudila, chybí mi zde v seznamu ještě 42.k - ten taky frčí naprosto bez problémů, mám foto z jiného boxu. Tak ten je tady.  ;)


PS: Pevně doufám a věřím, že se zde ostatní zdrží různě přihlouplých či rýpavých komentářů. Děkuju předem.

« Poslední změna: 17. 10. 2015, 00:16:59 od erteple2 »


272930370

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Sousední kanály - rušení
« Odpověď #8 kdy: 17. 10. 2015, 00:21:56 »
Marek Vajdík: Mrkněte se na můj seznam muxů, můžete se přesvědčit že se sousední kanály z různých směrů a vysílačů nemusí rušit když se to správně udělá a sladí. Mimochodem funguje to na oněch prvcích garážníků jak tu (odborník?) Stassi dříve psal. Věřím že na prvcích pro STA to bude snazší, přecijen jsou na tom opravdu o něco lépe jak tu píše onen odborník.

http://www.edisk.cz/stahni/78369/BarGraf_Optibox.rar_27.13MB.html


Chybička se mi nějak vloudila, chybí mi zde v seznamu ještě 42.k - ten taky frčí naprosto bez problémů, mám foto z jiného boxu. Tak ten je tady.  ;)


PS: Pevně doufám a věřím, že se zde ostatní zdrží různě přihlouplých či rýpavých komentářů. Děkuju předem.
Ty nic neříkající teploměry rozhodně nevypovídají o tom, že je slučování sousedních kanálů tak triviální. A ještě za situace, že nikde v systému není použit AGC. Takže polopatě - co ti chodí dneska, to zítra nemusí. A samozřejmě co je u tebe, to neplatí někde jinde. Takže vypovídající hodnota tvého příspěvku je prakticky nulová.


erteple2

  • Host
Re:Sousední kanály - rušení
« Odpověď #9 kdy: 17. 10. 2015, 00:35:21 »
Samozřejmě, popisuju pouze co je u mě, s tím se přeci počítá. Jinak pojede to i zítra, jede mi to takhle už roky. Přiznám výjimku když byly pořádně hustý mlhy celý dny, tak to trochu zlobilo - asi 3 dny - jen ale část dne. Když si vezmeš že zbytek roku to frčí OK, tak jakej problém? Myslím že bývají tyto problémy běžně až budou tyto abnormál dny s mlhama - to zlobí lidem i mnohdy normální příjem na 1 kloudně nainstalovanou anténu a daleko od vysílače, někdo zase najednou chytá něco z velkých dálek. Pozemní příjem si nese tyto a jiné problémy úplně normálně.

Možná že to letos zlobit nebude, vylepšil jsem to zase o něco lépe. Uvidíme, sám se nechám překvapit.
« Poslední změna: 17. 10. 2015, 00:38:44 od erteple2 »


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Sousední kanály - rušení
« Odpověď #10 kdy: 17. 10. 2015, 06:58:59 »
"...Přiznám výjimku když byly pořádně hustý mlhy celý dny, tak to trochu zlobilo - asi 3 dny - jen ale část dne. Když si vezmeš že zbytek roku to frčí OK..." "Možná že to letos zlobit nebude, vylepšil jsem to zase o něco lépe." A jsme u toho! Kdo dělá antény (lhostejno jesti STA nebo ITA, původní dotazovatel je připojen přes UPS na STA), ten si nic takového dovolit nemůže! Jeho díla musí fungovat na 100% a ve 100% času provozu přijímací anténní soustavy. Tak se přestaň chlubit svými bastly (máš totiž jedno velké štěstí) a nekomentuj problematiku příjmu sousedních TV kmitočtů při značně rozdílných úrovních (daných rozdílnými ERP na přijímaných vysílačích) prostřednictvím STA, když o tom nic nevíš! A dávat screeny teploměrů z přijímacích terminálů, to nemůže člověk, který se zabývá anténařinou ani myslet vážně! Takže jak tady už zaznělo, tvůj příspěvek má naprsto nulovou vypovídací hodnotu a dá se považovat za kontraproduktívní, snad i zbytečný. Řešení, která by měla (podotýkám MĚLA) tazatelův problém (použití vysoce selektívních KZ nebo KP - kanálových procesorů, NE kanálových propustí od různých garážníků) vyřešit, zde již zazněla a nyní je jen na něm, aby se obrátil (ať už přímo, či prostřednictvím správce/majitele objektu) na odbornou firmu, která by měla zjednat nápravu současného nevyhovujícícho stavu! Tvé obrázky a odkazy problém těžko vyřeší a dotyčného jen matou!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sousední kanály - rušení
« Odpověď #11 kdy: 17. 10. 2015, 08:38:22 »
Dávám s výhradami za pravdu oběma posledním diskutujícím. Ano, existují lokality, kde je i na kutilsky instalovanou anténu možný uspokojivý příjem sousedních kanálů. Druhá strana má pravdu v tom, že to není obecné pravidlo a že nastavení anténního systému od profíků bude pravděpodobně stabilnější. Ale zcela určitě nebude 100% odolné proti všem vnějším vlivům. Každý, kdo sleduje celoroční situaci v éteru jistě ví, že se vyskytují třeba mlžné situace, že se projevuje sezonní vliv sněhu, listí a pod., který nemůže být ani při profi instalaci zohledněn a systém na něj preventivně nastavit. Tento vliv nelze dopředu změřit a proto ani sebelepší měřící přístroj neposkytne příslušná data v dB/mikroV. Jistě jsou inverzní situace vzácné, ale při nich se opět radikálně mění podmínky šíření tak, že nemusí nastat problém jen mezi sousedními kanály, ale i dvojím příjmem různých stanic na jednom kanále. Ani v tomto případě standardní profesionální nastavení anténního systému problém nezvládne. A může se divák obracet na odbornou firmu jak chce, ta mu stejně nepomůže, protože kvůli přechodnému stavu nebude plýtvat prostředky a časem odborníků na eliminaci dočasného zhoršení příjmu za každou cenu, které má nepřekonatelnou fyzikální příčinu. Čili 100% funkce ve 100% času provozu jsou jen hypotetické sliby, které stejně rozumný člověk nebere vážně. ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Sousední kanály - rušení
« Odpověď #12 kdy: 17. 10. 2015, 09:03:03 »
V tom případě je potřeba zvolit jiný způsob příjmu požadovaných tv kanálů (např. TRM S/T)!!!!!! Ovšem pro příjem místních vysílačů (případně vzdálenější cca. do 50km s vhodným terénním profilem) je vliv inverzí a podobných klimatických anomálií možno nebrat v potaz, protože při dostatečné úrovni DVB-T signálu a ostatních parametrů nutných pro bezproblémový příjem DVB-T je toto nepodstatné. Každá ÚO má pro své území určený primární DVB-T vysílač! Něco jiného je příjem zahraničních vysílačů (to ovšem není problém původního dotazovatele), kdy vzdálenost a terénní profil jsou již na hraně a pak je nutno provádět (před instalací takovýchto vysílacích kanálů) do HS STA měření za různých klimatických podmínek, ročních obdobích a v různých denních časech) a tato měření pak analyzovat a provést z nich potřebné výstupy + řešení a na jejich základě se pak rozhodnout jestli měřené DVB-T kanály implementovat do STA bez připomínek nebo implementovat s výhradou. Pokud je to s výhradou, pak objednatel (pokud s implementací souhlasí) dostane přílohu k PP, ve které je uvedeno, že odborná firma negarantuje stabilní příjem ve 100% času (samozřejmě kromě ÚP na přijímaných TXech). Pokud objednatel s příjmem s výhradou nesouhlasí, zvolí se (pokud je to možné) jiný způsob příjmu, třeba ta už vzpomínaná TRM S/T. Toto řešení je hojně využíváno v našem regionu při příjmu SK tv programů, protože signál pozemních TXů je v drtivé většině případů znehodnocen jeho průchodem přes vysoké hraniční hory a navíc jej degraduje i ne zrovna vhodně zvolená SFN na SK straně. Pokud objednatel s variantou výhrady ani TRM S/T při příjmu a následném zpracování SK programů nesouhlasí, SK kanály nejsou do HS STA implementovány. Takto by měla postupovat jakákoliv ROZUMNÁ odborná firma! Platí, že co nelze 100% v místě příjmu zaručit, nemá se do STA implementovat (pokud si to objednatel vysloveně nepřeje, ovšem to by byl sám proti sobě a jednalo by se o zbytečně proinvestované prostředky z FO)! Ještě se mě za x let mé praxe nestalo, aby byly přijímané místní vysílače z několika směrů a s ERP 10 až 100kW (a to se zde taktéž používají sousední kanály, dokonce je zde příjem na těchto sousedních kanálech degradován ještě jiným problémem, jeho popis by, ale překročil rámec tohoto příspěvku) znehodnocen po nějakou přechodnou dobu např. inverzí.
« Poslední změna: 17. 10. 2015, 09:18:37 od Stasi-DDR »
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


272930370

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Sousední kanály - rušení
« Odpověď #13 kdy: 17. 10. 2015, 09:04:42 »
Dávám s výhradami za pravdu oběma posledním diskutujícím. Ano, existují lokality, kde je i na kutilsky instalovanou anténu možný uspokojivý příjem sousedních kanálů. Druhá strana má pravdu v tom, že to není obecné pravidlo a že nastavení anténního systému od profíků bude pravděpodobně stabilnější. Ale zcela určitě nebude 100% odolné proti všem vnějším vlivům. Každý, kdo sleduje celoroční situaci v éteru jistě ví, že se vyskytují třeba mlžné situace, že se projevuje sezonní vliv sněhu, listí a pod., který nemůže být ani při profi instalaci zohledněn a systém na něj preventivně nastavit. Tento vliv nelze dopředu změřit a proto ani sebelepší měřící přístroj neposkytne příslušná data v dB/mikroV. Jistě jsou inverzní situace vzácné, ale při nich se opět radikálně mění podmínky šíření tak, že nemusí nastat problém jen mezi sousedními kanály, ale i dvojím příjmem různých stanic na jednom kanále. Ani v tomto případě standardní profesionální nastavení anténního systému problém nezvládne. A může se divák obracet na odbornou firmu jak chce, ta mu stejně nepomůže, protože kvůli přechodnému stavu nebude plýtvat prostředky a časem odborníků na eliminaci dočasného zhoršení příjmu za každou cenu, které má nepřekonatelnou fyzikální příčinu. Čili 100% funkce ve 100% času provozu jsou jen hypotetické sliby, které stejně rozumný člověk nebere vážně. ;)
Nikdo nebere rozumně tebe, protože o tom zjevně nic nevíš. Odborník si v případech, kdy je signál z jednoho zdroje nestabilní, běžně zajistí příjem ze zdrojů dalších a není tedy výjimkou, že ve společném rozvodu jsou třeba programy ČT několikrát (pozemní vysílání, satelitní vysílání). A důvod je ten, že když máš STA s desítkami domácností, tak nikdy všem připojeným účastníkům nevysvětlíš, že jim to nehraje zrovna proto, že je kdesi mlha. To nikoho nezajímá a na první členské schůzi by ti něco takového akorát omlátili o hlavu. Tyto výpadky jsou asi bezpředmětné někde v ML na půdě nebo u tebe na chalupě, ale v STA opravdu ne!


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Sousední kanály - rušení
« Odpověď #14 kdy: 17. 10. 2015, 09:20:21 »
V "éteru" je dnes plno a bude hůř. UHF pásmo se ořezává. Neblahý vliv má třeba ve městech a jejich blízkosti průmyslové rušení, jinde to mohou být vojenská zařízení.
To vše klade čím dál větší nároky nejen na vybavenost lidí, kteří se montáží STA seriózně zabývají, ale taky na neustálé studium "nového" a v neposlední řadě výměnu informací.
Takovým to lidem, (narozdíl od uživatele erteple2-jež zde zbytečně exhibuje), je jasné, že se bez vysoce selktivních prvků neobejdou. Ceny KV a dalších komponentů jsou poměrně vysoké, ale zcela jistě se vyplatí. Náklady na rekonstrukci a provoz STA v bytových domech představují pro jednotlivé nájemníky či družstevníky jinou částku, než třeba pro individuálního uživatele. Pro toho je mnohdy jednodušší i finančně přijatelnější řešit příjem cestou satelitní, kabelové nebo ip televize. Ne každému se chce za mlhavých inverzních dnů skákat po střeše, točit anténami a měnit slučovače, aby "ohnul" do rozvodu sousední kanály.
Nick erteple2 mi silně připomíná jistého hlasatele bludů z podobného serveru, který působí v okolí ML.
Honda Enduro Team