Autor Téma: Černá hora vs. Kojál - 40k  (Přečteno 25473 krát)

Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Černá hora vs. Kojál - 40k
« kdy: 17. 06. 2010, 19:56:45 »
Dovolil bych si navázat na diskuzi pod článkem, která je již pomalu "zahrabána" v útrobách DZ.
http://www.digizone.cz/aktuality/prima-predcasny-start-digitalniho-vysilani-kojal/153756/vlakno/#o153756
Zajímá mě váš názor na předpokládanou kolizi vysílače Černá Hora MUX1 40k s vysílačem Kojál MUX2 40, který bude letos spuštěn.

Příspěvek od uživatele "Airtime" se kterým se ztotožňuji - citace: No úplné drama to nebude, ale ta kolize prostě vadí a je významná. V našem členitém terénu se často stává, že je místo příjmu ve stínu primárního vysilače (Krásné) a pak anténář samozřejmě snadno sáhne k sekundárnímu vzdálenějšímu vysilači... což v tomto případě má divák smůlu, protože oba sekundární vysílače se navzájem ruší! Směrová anténa to ne vždy řeší, odrazem se dostane nežádoucí vysilač do antény snadno i zepředu... Takže vadí!

Nedalo mi to a dovolil jsem si zanalyzovat "budoucí problematickou oblast".
Pro krátké přiblížení:
* nejsvětlejší růžová je úroveň 35 dBuV (-72 dBm)
* barevná škála je 5 dB v tomto měřítku však ztrácí smysl
* počítáno "všesměrově s kmitočtem 626 MHz a výkonem 100kW na obou vysílačích
* přijímací anténa v 9m nad terénem

Stejný účel splní i známe mapy od Kuby Melína.
http://dvbt-servis.cz/mapy/mapy_cz.html

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Černá hora vs. Kojál - 40k
« Odpověď #1 kdy: 17. 06. 2010, 20:11:53 »
Velmi dobrý nápad. Myslím, že na DZ by o tomto mohl být i velký článek.

Osobně to vidím ještě problémověji, než je to na těch tvých mapkách. Rušení "digitál-digitál" je totiž extrémní, a ač je rušící signál o dost slabší, příjem rušeného vysílače není možný. Vidět je to jasně např. ve Struhařově u Benešova na kolizi Javořice a Bukové hory na kanále 33. Buková hora tu je relativně slabší, signál je ale odražený od okolních kopců (to samé bude s Černou horou...). Javořice je tu dost silná, a ostatní multiplexy tam chodí s naprosto špičkovou kvalitou a vysokou silou signálu. Na kanále 33 není ale příjem možný, a to ani s ultrasměrovou anténou Kathrein AOS 32!

Takže ač bude mít Kojál v daném místě intenzitu kolem 50-55 dBuV, stačí, aby byl přítomen odraz ČH o síle klidně o 20 dB menší, a Kojál si neškrtne.

Na ČTÚ sedí parta diletantů. Na obou vysílačích totiž byly vždy dva další kanály, které šlo použít. Tedy bylo možných mnoho jiných řešení, a oni zvolí to jediné špatné. Hnát je, a to rychle!
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Štěpán S.

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Re: Černá hora vs. Kojál - 40k
« Odpověď #2 kdy: 17. 06. 2010, 20:20:02 »
Nepracují tam náhodou jen samí študovaní a znalí oboru? To je mi teda záhadou proč to musí dojít až takto daleko ...


Lumír L

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 424
  • "Z krásné lži nám nikdy nová pravda nevyroste!!"
    • Zobrazit profil
Re: Černá hora vs. Kojál - 40k
« Odpověď #3 kdy: 17. 06. 2010, 20:25:53 »
Protože tam nesedíš ty! Největší odborník na kmitočtové plánování v Evropě! Pojmy, jako Ženeva 2006 ani Stockholm 1961 ti asi nic neříkají??!!  ;D  ;D  ;D


david.kriz

  • Host
Re: Černá hora vs. Kojál - 40k
« Odpověď #4 kdy: 17. 06. 2010, 20:30:52 »
Velmi dobrý nápad. Myslím, že na DZ by o tomto mohl být i velký článek.

Osobně to vidím ještě problémověji, než je to na těch tvých mapkách. Rušení "digitál-digitál" je totiž extrémní, a ač je rušící signál o dost slabší, příjem rušeného vysílače není možný. Vidět je to jasně např. ve Struhařově u Benešova na kolizi Javořice a Bukové hory na kanále 33. Buková hora tu je relativně slabší, signál je ale odražený od okolních kopců (to samé bude s Černou horou...). Javořice je tu dost silná, a ostatní multiplexy tam chodí s naprosto špičkovou kvalitou a vysokou silou signálu. Na kanále 33 není ale příjem možný, a to ani s ultrasměrovou anténou Kathrein AOS 32!

Takže ač bude mít Kojál v daném místě intenzitu kolem 50-55 dBuV, stačí, aby byl přítomen odraz ČH o síle klidně o 20 dB menší, a Kojál si neškrtne.

Na ČTÚ sedí parta diletantů. Na obou vysílačích totiž byly vždy dva další kanály, které šlo použít. Tedy bylo možných mnoho jiných řešení, a oni zvolí to jediné špatné. Hnát je, a to rychle!

Kubo, máš někoho kdo ho napíše? :)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lumír L

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 424
  • "Z krásné lži nám nikdy nová pravda nevyroste!!"
    • Zobrazit profil
Re: Černá hora vs. Kojál - 40k
« Odpověď #5 kdy: 17. 06. 2010, 20:31:36 »
Já bych o někom věděl!  ;D ;D


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re: Černá hora vs. Kojál - 40k
« Odpověď #6 kdy: 17. 06. 2010, 20:37:24 »
Osobně to vidím ještě problémověji, než je to na těch tvých mapkách.
Kubo, já to také vidím ještě "problémověji" než na těch mapkách, proto jsem chtěl znát názory více lidí.  ;)
Lokalita je mi velmi blízká a konkrétně Litomyšlsko a Poličsko byly první oblasti co mě napadly už v dobách kdy jsem si přečetl první kmitočtové příděly.


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re: Černá hora vs. Kojál - 40k
« Odpověď #7 kdy: 17. 06. 2010, 21:09:59 »
...ve Struhařově u Benešova na kolizi Javořice a Bukové hory na kanále 33.
Stejná kolize je i ve středním polabí i u nás na Pardubicku. Došlo k ní v okamžiku spuštění Javořice. Konkrétně v Pardubicích to "zbortilo" populární dálkový příjem z Bukové hory. V ten den jsem byl v telefonickém kontaktu se zdejším největším (dle mého názoru) odborníkem na R a TV příjem a ten sám se mě ptal, jestli nevím, co se děje. Trvalo mi asi 30 min, než mi došlo, že bude zřejmě již puštěna Javořice. Dnes už je zcela jiná situace a nyní zde taková kolize nevadí. V oblastech předpokládané kolize mezi ČH a Kojálem jsou však tyto dva vysílače často využívány k jedinému možnému příjmu (členitost terénu apod.) Navíc musíme myslet i na ty, které zachrání až příjem z Pradědu a co do té doby?


Lumír L

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 424
  • "Z krásné lži nám nikdy nová pravda nevyroste!!"
    • Zobrazit profil
Re: Černá hora vs. Kojál - 40k
« Odpověď #8 kdy: 17. 06. 2010, 21:23:45 »
No to je otázka do pranice! Praděd s MPX1 se sice spouští 30. 09.2010 (stejně jako MPX2 na K40 z Kojálu), ale další MPX se mají z Pradědu spouštět až v roce 2011! Takže tam kde by Kojál zarušil od 30. září příjem MPX1 na K40 z ČH, je možné okamžitě přijímat toto z Pradědu! Ovšem, tak kde bude na K40 rušen MPX2, to asi nikdo neví, jak mají takto postižení diváci postupovat! Sám jsem na stanovisko ČTÚ, až tato situace nastane zvědavý! Počítám, že než se tato "painstituce", které se stará o vše možné, jen ne o to o co se ze zákon starat má k něčemu "rozhoupe" tak to bude minimálně tři až čtyři měsíce trvat..... :(


Richard Falta

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 57
    • ICQ komunikátor - 595710263
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Černá hora vs. Kojál - 40k
« Odpověď #9 kdy: 17. 06. 2010, 22:07:47 »
To se bude pořádně rušit na 100%. Kdy jsem byl na ČH tak jsem chytl BRNO Kojál na 29 kanále z 70% kvalitou na pokojovou anténu bez zesilovače.


Pavel Moravec

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Černá hora vs. Kojál - 40k
« Odpověď #10 kdy: 17. 06. 2010, 22:13:01 »
Počítám, že než se tato "painstituce", které se stará o vše možné, jen ne o to o co se ze zákon starat má k něčemu "rozhoupe" tak to bude minimálně tři až čtyři měsíce trvat..... :(
A nebude dříve, než se ČTÚ rozhoupe z Pradědu spíše vysílat už i ten MUX2?


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re: Černá hora vs. Kojál - 40k
« Odpověď #11 kdy: 17. 06. 2010, 22:15:46 »
To by byla smutná realita. Každopádně Praděd vyřeší jen část diváků v inkriminované oblasti (stejně tak jako např. Krásné).


david.kriz

  • Host
Re: Černá hora vs. Kojál - 40k
« Odpověď #12 kdy: 17. 06. 2010, 22:48:16 »
jenže ono to není o tom jestli to vyřeší nějaký třetí nebo čtvrtý vysílač... přece oblastí kde se budou překrývat by mělo být spíše méně než více, zbytečná duplicita, i když samozřejmě nejde to ošetřit stoprocentně.

Tady jde především o to PROČ to řešit nějakým třetím nebo čtvrtým vysílače v oblasti kde by to měl pokrýt první nebo druhý? a on to pokryje... ale bude nepoužitelný! A o tom to je!

To je jako bych postavil silnicu skrz řeku a vyřešil to, že lidi můžou jezdit jen k vodě z každé strany po ní ale ne přes ni, že postavím další silnicu nebo ještě lépe železniční most a řeknu lidem, jezděte vlakem. prostě blbost...


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re: Černá hora vs. Kojál - 40k
« Odpověď #13 kdy: 17. 06. 2010, 22:54:00 »
Pánové, možná je to trochu off topic, ale co třeba kolize MUX2 z Pradědu X MUX1 z Cukráku v Polabí? obojí samozřejmě na kanálu 53...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


david.kriz

  • Host
Re: Černá hora vs. Kojál - 40k
« Odpověď #14 kdy: 17. 06. 2010, 22:57:52 »
Pánové, možná je to trochu off topic, ale co třeba kolize MUX2 z Pradědu X MUX1 z Cukráku v Polabí? obojí samozřejmě na kanálu 53...

Teď neříkám že znám místní situaci, proto mi zkus odpověděť: pro kolik lidí v Polabí je primár Cukrák? Myslím že je to tam spíš Ješťed, ČH a Krásné... myslím, ne že vím. Můj odhad.
A Praděd tam už nebude dle mne kdoví jak silný...zkus, jestli máš možnost, potestovat analogové kanály z Pradědu...