Autor Téma: dab+ na slovensku  (Přečteno 292157 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #150 kdy: 01. 10. 2020, 20:22:11 »
10C Nitra - Zobor dnes spustili, takže žádná ostuda. Jede mi to i doma na fix, ale nestabilně, momentálně jsem zaznamenal chybovost od 8 až po výpadek.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


PeterDX

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #151 kdy: 02. 01. 2021, 11:15:50 »
Verejná diskusia
 o budúcom využívaní frekvencií
 z frekvenčného pásma 174 – 230 MHz
 pre pozemské digitálne rozhlasové vysielanie
 (T-DAB), vyhodnotenie...

https://www.teleoff.gov.sk/data/files/49842_t-dab_vyhodnotenie.pdf


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #152 kdy: 02. 01. 2021, 23:10:49 »
dobrý podnět k zamyšlení.

bingo, díky za zprávu, tuším že první aktivní přístup k DAB v bývalém Rakousku-Uhersku.

Nechytejme za slůvka, samozřejmě možná jenom akademický přístup - kdo ví jak to dopadne - ale každá snaha se cení. A přesně takhle to dělají angláni - i když mně s tím brexitem nebetyčně na.rali. K jejich plánům na "small scale dab" což je řešeno i v odkazu SK jako lokální multipexy, zveřejnili dotazník a jakákoliv dotčená stran k tomu zaslala vyjádření. Regulátor Ofcome okomentoval/přijal/nepřijal připomínky jak to udělal " Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb".

Peníze až na prvním místě. V bývalém Rakousku-Uhersku to lze kromě dnešního Rakouska pochopit; ČR i Slovensko velikostí rozhlasového trhu jsou na tom špatně a pnutí analog - digitál má v genech; abstrahujeme od zájmových skupin, které vyfasovaly FM kmitočty s pokrytím státu a konkurence je to poslední co by chtěly na svém dvorku vidět. Faktem ale je, že simulcast je finanční problém a babo raď jak to vyřešit. Maďarsko to zapíchlo, důvody ze známých i neznámých důvodů nebudu komentovat.

Proč je to jinde jinak: Norsko, Švýcarsko, Německo nebo UK. Jenom mé intuitivní vnímání.

Norsko: sociální důvody. Kromě toho, že ekonomicky na to mají (produkují a exportují ropu), chtěli dodat osamoceným osadám roztroušených po fjordech a jinde výběr stanic, každou na FM by tam nedotáhli. Celostátní FM vypnuto, v DAB státní rozhlas i soukromý sektor.

Švýcarsko: jasná věc, soužití tří jazykových skupin ( nebo čtyř když počítáme i rétorománštinu), byl se tam učit i sám velký Lenin, jak do prčic to ty různé jazyky dokážou spolu v míru nažívati :) Dle mně jasný socio motor DABu, s penězi si asi věděli rady. FM vypnou 2022 (státní) a 2023 (soukromé).

Německo: asi klasika, pragmatický - sociální a tržní přístup - finančně je to nezruinuje.

UK: jak jsem zmínil, s brexitem mně na.rali, ale v DABu se s tím tržně nepárou, státní instituce tomu jdou vstříc. A žádný kecy neperspektivnosti - vždyť je tu internet a bude 5G - howno, v UK je levné web připojení, ale významný podíl konzumentů chce prostě rádio, a nehraje v tom roli věk, na to mají solidní průzkumy, žádné kecy o důchodcích jak žvástají trollové na našich fórech.

Rakousko: těžký případ, tedy z hlediska postoje státu (ORF), nebudu to komentovat, ale líbila se mi poznámka jednoho uživatele na rakouském fóru " pan XY (má poznámka: nebudu jmenovat, je to ředitel ORF) hraje s 5G poker a prohraje". Soukromé stanice se s DAB statečně perou, jsou v celostátním i regionálním vídeňském muxu, mimochodem u mně top poslechovost právě z Vídně.

Asi by to mělo patřit do vlákna "Budoucnost rozhlasové digitalizace", ovšem podnět k zamyšlení vznikl zde - vlákno má smůlu :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


PeterDX

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #153 kdy: 06. 01. 2021, 07:32:03 »
Tu je zhrnutie...

Na Slovensku by mohli byť štyri celoplošné multiplexy digitálneho rádia ... http://dsl.sk/article.php?article=24622


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #154 kdy: 06. 01. 2021, 08:24:46 »
Trošku se vrátím k vysílači Nitra - Zobor:
moc jsem od něho na JV Moravě v krytu Bílých Karpat nečekal, ale byl jsem mile překvapen. Ve vyšších polohách hraje podstatně lépe než Žilina, a to jak co do síly signálu (zobrazené teploměrem na Digitrádiu 210), tak do pokrytí. Žilina zdaleka nehraje všude, Nitra je na tom mnohem lépe. Ve vyšší poloze v téměř místní úrovni. Nechápu... Mimochodem Bratislava Kamzík nepříjímatelná, nehraje ani FM. (Místo: údolí Veličky, okr. Hodonín a vyvýšená místa směrem k Hrubé Vrbce).
Bohužel jsem vzhledem k zdravotnímu stavu a počasí neměl čas prozkoumat příjem na větší ploše a už vůbec ne otočit anténu z Žiliny směrem na Nitru (což určitě časem zkusím). Takže doma jen náznak signálu. Holt jsme na Horňácku docela zajímavá oblast co do příjmu R/TV. Okrajová, problematická - ale většinou se s tím dá něco dělat.

Michal
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


PeterDX

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #155 kdy: 30. 01. 2021, 08:10:47 »
Zajtra (01.02.2021) bude pridaná Regina do multiplexu Towercomu..malo by sa tak stať okolo 10:00 doobeda.
« Poslední změna: 31. 01. 2021, 22:34:42 od PeterDX »


PeterDX

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #156 kdy: 09. 06. 2022, 08:59:56 »
Towercom získal nové povolenia pre vysielače DAB+ na západnom aj východnom Slovensku ... https://www.satelitnatv.sk/2022/06/towercom-ziskal-nove-povolenia-pre-vysielace-dab-na-zapadnom-aj-vychodnom-slovensku/


PeterDX

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #157 kdy: 28. 07. 2022, 08:39:42 »
Dnes o cca 12:00 by mala byť spustená Rimavská Sobota 11C (DAB+)..Towercom , info je priamo od technika RTVS.