Autor Téma: dab+ na slovensku  (Přečteno 292198 krát)

rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #90 kdy: 02. 11. 2017, 10:16:45 »
Chytá ještě někdo Krížavu? Já jsem ztratil signál. To málo, co zůstalo, bude patrně Laskomer.
Pokud jsi kdekoli mimo Slovensko směr západ, tak pokud máš vůbec něco na 12A chytit v momentě kdy jede Laskomer i Krížava na stejném kanále, bude to vždy a jen Krížava. Laskomer nikam nedoletí tímto naším směrem (je nízko nad městem a v cestě má Kremnické vrchy) a už vůbec ne tam, kam by nedosáhla Krížava. To je kota, která hraje všude...
No to mě jen tak napadlo, že dočasně vypli Krížavu a ten zbytkový signál by mohl být Laskomer. Protože jsem nedávno chytil náznak signálu na 10B - B. Bystrica - Panský diel. Tak proč ne Laskomer. Jinak, Krížava dnes už zase jede, jak má.
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #91 kdy: 02. 11. 2017, 21:21:25 »
... Jinak, Krížava dnes už zase jede, jak má.

jo, polámané kolečko Krížava sa už zase krútí; Tesco dalo standardní I=4 a Err=10 "na chodníku u školního plotu"; není nad to, než když jsou věci tak jak mají být

... Kamzík 12C doma na externí anténu taky jenom 2-3 dílky a nehraje...

vítr ti odklonil anténu o cca 10 st, když si ji narovnal, Kamzík ti opět hrál, ale to již nepřiznáš, že, ty experte
« Poslední změna: 02. 11. 2017, 21:26:28 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #92 kdy: 03. 11. 2017, 08:58:43 »
https://www.radia.sk/spravy/3722_vysielanie-radia-patria-bude-na-zitnom-ostrove-spolahlivo-dostupne

Píše se tu i o změnách v dab+ měl by být mux rtvs a obsahovat všechny stanice kromě regionálek, kdy má veřejnopravni mux začít fungovat a co se stane s tema privatnima radiama? Někdo nějake detailnejší podrobnosti či vysvětlení?
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #93 kdy: 03. 11. 2017, 21:12:28 »
tough stuff for you, že jo Jardo (jseš nepolepšitelný, ale nemyslíš to ve zlém, jak jsem se již zmínil a hlavně nejseš podrazák :) )
Tvůj dotaz je pelé-melé par excellence, až se člověku udělá špatně;

Ptáš se "kdy má veřejnoprávni mux začít fungovat"; ten ale již FUNGUJE i když jenom v pokusném vysílání.

Ptáš se "a co se stane s tema privatnima radiama?"; no a kdo to má vědět? Vždyť ta zpráva je úplně o něčem jiném!
Mně to taky není zcela jasné, a můžu se mýlit, ale alespoň se SNAŽÍM a maje stejný zdroj informací jako ty, čta tu zprávu myslím si toto:

RTVS (tedy veřejnoprávní rozhlas SR) nyní jede v pokusném DAB vysílání; a ejhle, možná se chystá na pravidelné vysílání; no a tak si v předstihu domlouvá podmínky s Towercom, což je rozumné pro obě strany tj. veřejnoprávní i tu soukromou. Žádné jiné kotrmelce v té zprávě nevidím.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


MajoDX

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #94 kdy: 03. 11. 2017, 23:40:28 »
https://www.radia.sk/spravy/3722_vysielanie-radia-patria-bude-na-zitnom-ostrove-spolahlivo-dostupne

Píše se tu i o změnách v dab+ měl by být mux rtvs a obsahovat všechny stanice kromě regionálek, kdy má veřejnopravni mux začít fungovat a co se stane s tema privatnima radiama? Někdo nějake detailnejší podrobnosti či vysvětlení?

RTVS uzavrela kontrakt s Towercom (do roku 2020) na šírenie 6tich okruhov cez štyri vysielače (BA,BB,ZA,KE) + jeden dokrývač v DS. Pilot je formou miestnych multiplexov, cez ktoré nie je možné šíriť stanice pre viac ako 30% obyvateľstva, takže rozšírenie pokrytia zrejme neprichádza nateraz do úvahy. Zazmluvnené datové toky sú dokonca nižšíe, ako sa aktuálne používajú, po novom budú od 48 kbps do 96 kbps (tak je uvedené v zmluve).

Verejnoprávny multiplex pre rozhlasové pásmo slovenská legislatíva nepozná!

Či RTVS podporí aj iných prevádzkovateľov DAB+ vysielania, to je zatiaľ nezodpovedaná otázka. Nemám informáciu, že by AVIS, ktorý tiež šíri verejnoprávne rozhlasové okruhy v NR na 10C a v BB na 10B, mal tiež zmluvu na pilot.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #95 kdy: 03. 11. 2017, 23:41:29 »
Ten Towercomacky mux neni a nebude verejnopravni! Pouze si v nem RTVS zasmlouval urcity pocet pozic v urcitych rychlostech a kodeku. Zbytek kapacity je Towercomu a ten si s nim nalozi, jak chce.
EDIT: Majo byl rychlejsi :)




Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #97 kdy: 03. 12. 2017, 14:14:56 »
není moje video ale
https://www.youtube.com/watch?v=hGVIFA_NQCY
Takove zajimave povidani, ač kratké, zaznam je ze sro 1.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #98 kdy: 30. 07. 2018, 15:21:10 »
Možná je to běžné, ale mně to šoklo, že jsem na severním úpatí Nízkých Tater zachytil 10B Avisu z Banské Bystrice (asi 740 m n.m. a v lese!); dodatečně jsem zjistil, že vysílač je sice na kopci Panský vrch 1 100 m n.m, ale to co má v cestě kde jsem byl vypadá jako no chance. Jestli tam dokonale funguje ohyb na "knife edge" tedy na skalních hřebenech kopců, nebo k tomu odrazy od protilehlého pohoří Západní Tatry nikdo samozřejmě neví, ale hezky vidět jak jsou někdy cesty páně signálu zajímavé.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #99 kdy: 31. 07. 2018, 15:01:50 »
Na to používám už dlouhá léta poučku "cesty páně a elektromagnetických vln jsou nevyzpytatelné" :)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #100 kdy: 31. 07. 2018, 17:46:58 »
tak tak; vyjádřil bych to i jiným obrazným způsobem, kdy slušný introvertní technik v přítomnosti svého dítěte pronese větu: jak se sem .urva ten signál dostal ?!  :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


MajoDX

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #101 kdy: 02. 08. 2018, 01:54:29 »
Možná je to běžné, ale mně to šoklo, že jsem ...

Pozri pripojený obrázok. Vysielač z Poľska (Krosno / Sucha Góra, nadmorská výśka 585 m.n.m.) vysielajúci na kanále 11A preletí Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Tríbečské pohorie a u mňa pri Topoľčanoch (nadmorská výška 160 m.n.m.) si sadne na externú anténu a SDR kľúčenka naskenuje obsah multiplexu. Nehovorím, že vždy, ani to, že by stanice hrali, ale jednoducho obsah multiplexu rozpozná. Ensemble-ID 3183, má iba tento vysielač, omyl vylúčený. Mám zachytený aj vzdialenejší vysielač, ale v tomto popísanom prípade, je terénny profil najzložitejší  :)



Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #102 kdy: 02. 08. 2018, 04:52:09 »
i v čechach jsou traková místa, třeba Liberec, je v "ďolíku" pod Ještědem a každý by čekal odstínění, ale přesto se tu nechá chtit Pražský dab+ mnohdy i na plnej kotel a na teleskop. Občas sem zavítá i něco z FM ale to se mi nepodařilo, kdežto ten dab zcela běžně. Někdy se člověk diví jak se kudy kam ten digitál dostane, no a pak že to daleko nedoletí :D na teleskop tu z prahy nechytnu nic, ale digital jo.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #103 kdy: 02. 08. 2018, 17:29:01 »
jsem v depresi, myslel jsem, že jsem objevil Ameriku :)

Liberec velmi hrubě připomíná situaci, kterou jsem zažil v N. Tatrách - něco zalomení na Ještědkách, něco odraz od Jizerek - např. :) Žižkov tam ale posílá více páry než Avis z B.B.

Sucha Góra - Topolčany, 300 km přes ty hradby, pane jo. Můžeš si vytvořit vlastní empirické vzorce (resp. modifikovat ty existující dostupné na netu), zalomení přes X krát "knife edge" nebo nějakou tu kulatinku k tomu ; je to ale jenom taková hra pro zajímavost jestli to alespoň řádově vychází. Na tom heywhatsthat.com se dá navolit i zakřivení země, pak se ten graf prohne jak luk a cesta signálu vypadá ještě hrozivěji. Taky se dá zadat výška vysílací antény nad zemí, což ale v tomto případě je jedno.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dab+ na slovensku
« Odpověď #104 kdy: 26. 12. 2018, 19:54:24 »
Posledních cca 14 dní pozoruji problémy s příjmem z vysílače Žilina-Krížava. Signál je slabší u DVB-T a DAB+. Signál  MUX2 vypadl úplně, MUX 3 jede alespoň na první televizi v sérii, u DAB+ je signálová rezerva fuč a signál už také občas vypadne. Pozorujete to také?
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR