Autor Téma: 12C Praha 20kW  (Přečteno 2866712 krát)

Daniel Felix Hrouzek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:12C Praha 20kW
« Odpověď #150 kdy: 18. 08. 2015, 12:23:04 »
FYI ohledně diakritiky v DLS jsem si dovolil založit samostatné vlákno:
http://forum.digizone.cz/index.php?topic=4635.0
Český rozhlas, centrum Nová média

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Daniel Felix Hrouzek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:12C Praha 20kW
« Odpověď #151 kdy: 19. 08. 2015, 12:34:44 »
FYI nové samostatné vlákno ohledně DAB slideshow:
http://forum.digizone.cz/index.php?topic=4636.0
Český rozhlas, centrum Nová média


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:12C Praha 20kW
« Odpověď #152 kdy: 29. 08. 2015, 09:36:18 »
Dnešní screen spektra 3.pásma u ČB:

15RB3, zádrž 5D, preamp 20dB

Anténa směřována na vysilač Žižkov na největší C/N(boční minimum antény na mistní vysilač RTI). Žižkov stabilní celý den, Teleko v noci a dopoledne, Sasko pouze nad ránem.
« Poslední změna: 29. 08. 2015, 09:48:50 od Sax »
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
KDE NEHRAJE 20 KW?
« Odpověď #153 kdy: 10. 09. 2015, 07:29:06 »
Pánové, už máte osahaný nový pražský multiplex? Zajímalo by mě, kde vám v Praze nehraje.

Čekal jsem, že 20 kW bude hrát po celé Praze, a to  při příjmu na sluchátka. Našel jsem ale místo, kde signál vypadává. Je to mezi paneláky na sídlišti Ďáblice ve Frýdlantské ulici (a po celých Kobylisích) a dále v Ďáblickém háji. Tam je to těsně za hřebenem, tam bych ty výpadky odpustil. Dá se čekat, že zmizí po spuštění vysílání z Bukové hory. To neplatí u té Frýdlatské ulice. Při příjmu na Lingo iJoy poslech vypadává. To samé u Dabmanu 20. Poslech vydrží jen u testovacích pozic s vyšší mírou zabezpečení.

Nechci spekulovat o kvalitě použitých přístrojů. VKV hraje s mnohem menšími výkony vysílačů na každém mobilu. Sice někdy šumí a škytá. Pokud ale 20 kW DAB vypadává na standardních přijímačích, budoucnost v DAB nevidím. Je to pro mě velké zklamání. Poslech venku na sluchátka je pro mne velmi důležitý. To je místo, kde nemůžu používat jiná média.

Jaké zkušenosti máte vy? Kde vám v Praze DAB nehraje?
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:KDE NEHRAJE 20 KW?
« Odpověď #154 kdy: 10. 09. 2015, 09:21:59 »
VKV hraje s mnohem menšími výkony vysílačů na každém mobilu. Sice někdy šumí a škytá.
Bohužel příjem VKV rádia na mobilu bych jako referenční rozhodně nebral. Ono to sice nějak hraje, ale kvalita je bohužel špatná. Na první pohled jsou sice poměrně citlivé a i selektivní, ale pokud mobil není na dohled vysílače, jde ve většině případů pouze o degradovaný monofonní poslech.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:12C Praha 20kW
« Odpověď #155 kdy: 10. 09. 2015, 09:45:48 »
Lepší monofonní příjem než stereo ticho v DABu. :-)
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


Karel Mikuláštík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:KDE NEHRAJE 20 KW?
« Odpověď #156 kdy: 10. 09. 2015, 11:04:51 »
Pánové, už máte osahaný nový pražský multiplex? Zajímalo by mě, kde vám v Praze nehraje.

Čekal jsem, že 20 kW bude hrát po celé Praze, a to  při příjmu na sluchátka. Našel jsem ale místo, kde signál vypadává. Je to mezi paneláky na sídlišti Ďáblice ve Frýdlantské ulici (a po celých Kobylisích) a dále v Ďáblickém háji. Tam je to těsně za hřebenem, tam bych ty výpadky odpustil. Dá se čekat, že zmizí po spuštění vysílání z Bukové hory. To neplatí u té Frýdlatské ulice. Při příjmu na Lingo iJoy poslech vypadává. To samé u Dabmanu 20. Poslech vydrží jen u testovacích pozic s vyšší mírou zabezpečení.

Nechci spekulovat o kvalitě použitých přístrojů. VKV hraje s mnohem menšími výkony vysílačů na každém mobilu. Sice někdy šumí a škytá. Pokud ale 20 kW DAB vypadává na standardních přijímačích, budoucnost v DAB nevidím. Je to pro mě velké zklamání. Poslech venku na sluchátka je pro mne velmi důležitý. To je místo, kde nemůžu používat jiná média.

Jaké zkušenosti máte vy? Kde vám v Praze DAB nehraje?

Tipoval bych spíš na problém rušení, resp. kombinace kmitočtů, které se vysměšují na vstupu přijímače - například z nedaleké telekomunikační věže Ládví - vysílá tu 2x DVB-T, 1xFM s kW výkony a také profesionální služby. 12C je po Praze poslouchatelné ve spoustě budov, kde si 11A ani neškrtne, i v metru je možné ujít nebo ujet spoustu schodů, než příjem vypadne. Ve venkovním prostoru jsem v Praze zatím nenašel místo, kde by 12C nehrál, ale je fakt, že jsem se zatím moc nesnažil... Opačně zase 11A trpí výpadky pod Žižkovským vysílačem, kde 12C zahltí vstup přijímače. Korelace nataženého sluchátkového kabelu s výhledem na anténní systém je zde jednoznačná :o).



Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:12C Praha 20kW
« Odpověď #157 kdy: 10. 09. 2015, 11:25:51 »
To je zajímavá myšlenka! Určitě je to tak, jak píšete. Zaměřím se na to. I když efekt je stejný... :-)
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


Pvtr

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:KDE NEHRAJE 20 KW?
« Odpověď #158 kdy: 12. 09. 2015, 13:05:59 »
Pánové, už máte osahaný nový pražský multiplex? Zajímalo by mě, kde vám v Praze nehraje.

Docela zajímavý námět na příspěvky.

Jinak k tomu rušení. I to je docela zajímavé a námět do diskuse, jak se který přijímač s rušením signálu vypořádá - kterému nevadí a který je více náchylný.


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:12C Praha 20kW
« Odpověď #159 kdy: 12. 09. 2015, 15:11:29 »
Dnes jsem vyzkoušel Lingo iJoy se sluchátky ve vlaku na trati Praha-Český Brod. Dvacetikilowaťák se dá poslouchat jen v centrální Praze. Pak jsou výpadky nesnesitelné. Je velký rozdíl mezi standardním zabezpečením u řádných stanic a vyšším zabezpečením v testu. Ale ani tak to není žádná sláva. Příště vyzkouším Dabman 20.

Přesně to vystihuje mapa od pajase2:

http://www.uloz.to/xHkkF3PK/mapa-dab-praha-12c-png

Ve vlaku lze na sluchátka poslouchat jen v nejtmavější oblasti.
« Poslední změna: 12. 09. 2015, 17:41:08 od Caraiman »
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:12C Praha 20kW
« Odpověď #160 kdy: 12. 09. 2015, 15:21:57 »
A jaký vlak to byl? Vagony? Pokovené?


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:12C Praha 20kW
« Odpověď #161 kdy: 12. 09. 2015, 15:27:13 »
Právě, že ne. Byla to historická jízda. Byly to nějaké východoněmecké vagóny.
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


Karel Mikuláštík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:12C Praha 20kW
« Odpověď #162 kdy: 12. 09. 2015, 21:49:49 »
Dnes jsem vyzkoušel Lingo iJoy se sluchátky ve vlaku na trati Praha-Český Brod. Dvacetikilowaťák se dá poslouchat jen v centrální Praze. Pak jsou výpadky nesnesitelné. Je velký rozdíl mezi standardním zabezpečením u řádných stanic a vyšším zabezpečením v testu. Ale ani tak to není žádná sláva. Příště vyzkouším Dabman 20.


S kapesním přijímačem Sangean DR-39 jsem v patře Elefanta (pod pokovy) zaznamenal na této trase první výpadky až v Úvalech, s výpadky jsem dojel až téměř do Kolína.
Na Lingo jako etalon příjmových možností bych si dal pozor. Moje se se mnou začalo před rokem loučit významným snížením citlivosti na III. pásmu a později vytupl i L-band. Dnes stále hraje i když je totálně tupé, ale nastartuje jen s nejčerstvějšími bateriemi ... inu, kurvítka zřejmě zafungovala.
Jinak v prostředcích MHD mohou být dosti slušným zdrojem rušení i monitorové zobrazovací jednotky (transparenty) v autobusech a tramvajích. Jejich vliv byl ale patrný pro slabší 11A, na 12C bych to v hranicích Prahy moc neočekával - bude se jednat o reálné rušení v daném pásmu.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:KDE NEHRAJE 20 KW?
« Odpověď #163 kdy: 12. 09. 2015, 21:54:11 »

...Pokud ale 20 kW DAB vypadává na standardních přijímačích, budoucnost v DAB nevidím....

...Korelace nataženého sluchátkového kabelu s výhledem na anténní systém je zde jednoznačná :o).

tedy já dávám hlavu na špalek, že o tom vím prd, ale u vašich řádků pánové se nedá číst ani mezi řádky. Můžete prosím říct, že ty přenosné rádia mají spolehlivě přijímat i na ty drátky ke sluchátkům? Nechci míchat jabka s hruškami, koupil jsem si hračku v Lidlu - FM rádio co má dráty ke sluchátkům jako anténu a musel jsem se sebou i dráty točit abych co nejvíce chytil ve stereu anebo kvantitu v mono. Je prohlášení, že 20 kW DAB signál musí zmáknout paneláky, které jsou na cimpr campr - na dráty od sluchátek bez problémů? Třeba mu stačí pár W z jiného směru v SFN...to jenom tak střílím, rád bych v tom měl ne jasno (ruku na srdce kdo má), ale jasněji
« Poslední změna: 12. 09. 2015, 21:56:30 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Pvtr

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:12C Praha 20kW
« Odpověď #164 kdy: 13. 09. 2015, 20:14:37 »
Jinak v prostředcích MHD mohou být dosti slušným zdrojem rušení i monitorové zobrazovací jednotky (transparenty) v autobusech a tramvajích. Jejich vliv byl ale patrný pro slabší 11A, na 12C bych to v hranicích Prahy moc neočekával - bude se jednat o reálné rušení v daném pásmu.

Je docela škoda, že přijímače jsou čím dál méně odolnější vůči rušení jinými přístroji. Zdá se mi, že dříve byly dělány přijímače, aby hodně vydržely a byly kvalitní. Dnes je snaha je vyrobit co nejlevněji, ale žádná kvalita. Vzpomínám si na svůj první analogový přijímač s VKV, který měl vynikající citlivost a skvělé parametry - vydržel přes 30 let! Jedině obdobně kvalitní FM rádio mám na svém mobilu, kde není problém na vyvýšených místech poslouchat stanice i přes 350 km vzálené a třeba doma v Praze poslouchám na sluchátka i stanice z Lipska.
Bohužel pro DAB jsem zatím nějaké kvalitní rádio neobjevil :-) Příjem na VKV i u DAB nic moc, stejně jako počty předvoleb ap.
« Poslední změna: 13. 09. 2015, 20:25:22 od Pvtr »