Autor Téma: Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D  (Přečteno 511593 krát)

erteple2

  • Host
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #15 kdy: 29. 07. 2015, 21:49:51 »
Pěkně bylo na Podhoře i na Pančáku, co?  ;) Škoda že na Pančáku není TV vysílač či dokrývač, to by krásně pokrylo ML - myslím že i líp nežli Monty. Jako dokrývač (opakovač) muxu3 z Krašova by to mohlo fungovat skvěle.  :D Z Podhory jsou vidět když je dobrá viditelnost v dáli paneláky ... možná že to jsou ty co jsou nejvýše na Košutce, jak bydlí Dan Neumann. Čili pod pařízkovým vysílačem na Vodárně.
« Poslední změna: 29. 07. 2015, 21:54:09 od erteple2 »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #16 kdy: 31. 07. 2015, 13:28:50 »
Jak přímáte bavorské multiplexy DAB po změně vysílacího kanálu z 12D na 10D? Zlepšil se prijem 10D oproti 12D? Zajímá mě porovnání kvality VF prijmu v porovnání s 11D...
Já nepozoruji po přechodu z 12D na 10D žádnou změnu. Nemám ale žádný měřák, soudím jen z ukazatele na receiveru. 11D byl u mě vždy o něco málo slabší, ale to nic nevypovídá o realitě, protože anténu mám "vyladěnou" na kanál 5C.
Lokalita Bezděkov u Klatov, 30 km od HB.


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #17 kdy: 31. 07. 2015, 15:01:07 »
U mě je situace problematická. Na Benešovsku chytám HB na vzdálenost 154km. Na kanále 10D vysílaly z Prahy Cra a i když malým výkonem,přesto se to s Bogenem tak rušilo, že většinou nešlo nic. Teď co to naštěstí vypli (bohužel jen na čas) tak HB samozřejmě chodí, ještě jsem ale neměl čas porovnat to s 11D, který více méně chodí slušně stále. Až bude pozorování delší, napíšu to sem. Jedna zajímavost ale přesto je a to ta, že pokud má HB velké výpadky(což bývá paradoxně za zlepšených příjmových podmínek), naopak slušně začne chodit Mnichov na 11C nebo Augsburg na 9C se 4 kW.A dokonce i SWR na 8D a 9D.Pokud HB chodí naplno, tak si ty 4 výše zmíněné muxy ani neškrtnou.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #18 kdy: 31. 07. 2015, 20:36:29 »
Pěkně bylo na Podhoře i na Pančáku, co?  ;)

ani nemusím být patetický když řeknu, že příroda kolem Mariánek je dechberoucí...

Ještě jsem dal vrch Dyleň 940 m.n.m kousek západně od Mariánek; dle mapy to vypadá být ideální kruhový výhled bez lesa, ale větší část je zabraná oploceným areálem soukromého vysílače; je to bývalá radarová stanice čsl. armády; plot asi ještě původní - dvojité rozpadající se oplocení z ostnatného drátu. Volně přístupné plochy jsou utopeny pod vrcholkami okolních vzrostlých smrků, takže příjem jenom německých stanic. Byl tam i mux MDR Thueringen - ten byl možná i na Podhorním vrchu, což jsem tam neměl sílu zjistit (vyhnalo mně počasí).

Na parkovišti pod Dyleňem 720 m.n.m. s volným výhledem na českou stranu hrál i mux RTI (Teleko ne).

S ne příliš ideálními podmínkami na Dyleni korespondovaly i příjmové podmínky ADS-B signálu z letadel, chytlo to letadlo ve vzdálenosti jenom cca 270 km v Německu; dolu na parkovišti letadlo za Vídní, vzdálenost cca 350 km.

Nebylo mým cílem zkoumat příjem DAB signálu v Mariánských Lázních a okolí, byl to jenom vedlejší produkt mého pobytu; jsem amatér, výsledky hraní si s rádiem Tesco DR1403 považujte proto za orientační. Děkuji za pozornost :)

 
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


erteple2

  • Host
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #19 kdy: 31. 07. 2015, 21:13:14 »
Ano vím. Viz mé fotky na odkazu dole.  ;) Myslím že se to nijak dodnes nezměnilo.

http://tvzpravodaj.mnoho.info/televizni-vysilace/marianske-lazne---dylen

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #20 kdy: 31. 07. 2015, 21:55:30 »
Dosah kanálu 11D do našeho vnitrozemí je výrazně lepší než u 10D (dříve 12 D). Jde zejména o to, že 11D má hustější a výkonnější síť vysílačů.

Dle mých testů je třeba v Praze a okolí příjem 11D jen mírně lepší, dokud vysílaly kanály 11D a 12D, nebyl problém je naskenovat a poslouchat na střechách paneláků na Jižním Městě i na teleskop. Přičemž 11D chodil o něco silněji. Zde se jednalo primárně o Hoher Bogen, ale promlouvaly do toho asi i další vysílače. Z Hoher Bogenu je každopádně výkon 10D a 11D stejný, takže by měly hrát podobně.

Při vzdálenějším příjmu, kdy se nejedná o čistý příjem Hoher Bogenu, se naplno projevuje ten rozdíl ve vysílací síti. Základním hráčem je zde mimo jiné totiž vysílač Untersberg, který je na hranicích Německa a Rakouska v nadmořské výšce přes 1750 m.n.m. Ten vysílá na 11D výkonem 5 kW a směrový diagram antén míří na SZ-S, tedy i na ČR. Hoher Bogen i Brotjacklriegel mají na ČR dost silné omezení, výkon je max. stovky Wattů. Díky nadmořské výšce se signál z Untersbergu ohne i přes Šumavu a tento vysílač do příjmu v ČR hodně promlouvá. Na 10D (dříve 12D) ale nikdy nevysílal a start tohoto kanálu se tam zatím ani neplánuje.

Mám zkušenosti například s příjmu na kraji Českého ráje u Turnova, v nadmořské výšce jen 278 m.n.m. ale s celkem odkrytým výhledem směrem na Alpy. Zde (zkoušeno nyní při vypnuté Praze 10D) jde 11D nejlépe právě z Untersbergu (azimut 205-210 stupňů), zatímco 10D z toho azimutu nejde a jde až kolem 215-230 stupňů (zřejmě Wendelstein, částečně Hoher Bogen, ale ten je zde krytý kopcem). Tomu odpovídá i velmi dobrý příjem rakouského vysílače Gaisberg na FM, který je asi 15 km od Untersbergu a níže.
Příjem se chová tak, že přes den signál je silný na načtení a chvílemi se snaží hrát, večer a v noci mírně zesílí a je možný i poslech. Vzdálenost je přes 340 km.
Pak tam ještě jdou oba muxy na 10D a 11D z Ochsenkopfu (azimut kolem 265-270 stupňů), ale tam jen slaběji, terénní profil není dobrý a i FM jde odtud slabě, většinou se tedy pouze načtou a nehrají.
Příjem je realizován na sfázovanou dvojici 14prvkových antén. Nízkošumový zesilovač pak nijak nepomáhá, pouze kompenzuje ztráty v kabelu, přímo za anténami se příjem chová velmi podobně s ním i bez něj.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #21 kdy: 17. 08. 2015, 23:23:30 »
Před časem jsem slíbil poznatky z příjmu na K10D a 11D. Protože jsem cestoval, bylo možno porovnat v různých lokalitách. Každopádně potvrzuji plně co napsal v předchozím příspěvku Kuba. A protože mají skoro všichni stolní přijímače (Lukáš promine ten je výjimka :), co mají více méně stejné menu (používá se čip Verona nebo Venice) tak pro přiblížení dva postřehy: 1/ na tom jakémsi bargrafu kde je škála čtverečků a uprostřed je většinou zvýrazněný nebo větší, tak od tohoto čtverečku výše chodí K11D dobře. Naopak u K10D stačí dva až tři čtverečky(nemusí dosáhnout toho velkého) a už to hraje. To se projeví u u chybovosti .Bohužel tam není žádná hodnota v dB nebo v jakékoli inteligentní jednotce, je tam jen číslo .Takže 2/ K11D chodí do cca. 55 ale K10D hraje bez problému do 74 (samozřejmě čím menší číslo, tím stabilnější  příjem, ideál je nula).

Zkoušel jsem to např. ve Vejprtech v Krušných horách. Na teleskop chodil K11D, K10D se načetl ale nechodil. Samozřejmě tam ovšem chodil jak celoněmecký 5C, tak Sasko, ale překvapilo mě, že i Thüringen a to i v místnosti a také Sachsen-Anhalt,to ovšem jen venku. Dále jsem to zkoušel v Kadaňském Rohozci pod Doupovem, ovšem na opačné straně ke středním Čechám. Tam chodily oba kanály, ale 11D podstatně stabilněji a lépe-opět na teleskop.

Další zajímavostí bylo, tedy aspoň u mého přístroje Philips AE 9011 to, že když přijímám na teleskop na baterie, je to bez problému, jakmile ovšem zapojím přibalený zdroj, tak jde signál dolů a to tak, že v místě, kde s bateriemi žádný problém, tak to na zdroj nehraje.