Autor Téma: Zarušení LTE, konec DX příjmu??  (Přečteno 63512 krát)

Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zarušení LTE, konec DX příjmu??
« kdy: 04. 07. 2015, 15:34:01 »
Zdravím do diskuze. Bohužel stalo se to čeho jsem se tak dlouho bál. Na jednom místním ode mne cca 200m vzdáleném paneláku spustili to zk.......ý LTE  :'( Samozřejmě příjmy AT(Lichtenberg) a DE(Wendl, Brotjack.) muxů jsou smazaný. Co teď dělat??
 Zatím jsem zkusil vyhodit jen závěrečný zesík co je před rozbočovačem a situace stejná. V každé z antén pro dálkový příjem mám v krabičkách kanálový zes. Teroz zisk/šum 25/2. Antény zkoušeny i sólo a téměř beze změny. Měřák nemám, ale je mi jasný že to je pravděpodobně zahlcený. Dle bargrafu jsou na K61 a 2 vidět téměř max.hodnoty "síly" a to i třeba na sólo zapojené anténě pro Lichtenberg 37+43(Teroz č.463 22/1,7) S podivem ale je, že K51 z Lichtenbergu jakš takš jede a zesík je tam také 25/2.
 Pánové prosím, je s tím šance něco dělat? Nějaké zesilovače s filtry na vstupu apod? Nechci se toho jen tak vzdát.  :'(

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Zarušení LTE, konec DX příjmu??
« Odpověď #1 kdy: 04. 07. 2015, 16:25:37 »
Petře, tak tohle mě v minulosti také potkalo a vůbec vám nezávidím. Měl jsem tu v minulosti i ČTÚ a ten s tím nic neudělal, pže konstatoval, že jde o rušení, které je v normě ve vzdálenosti antén, a že jde o přirozené vyřazovací pole. Nešlo sice tehdy o LTE, ale výsledek na příjem signálu de facto stejný. Snažil jsem se to řešit i s Vodafonem, ale skončilo to na tom, že předají problém technikům a tím to skončilo. I když jsem se jim připomínal, už se pak nikdo neozval. U mě televizní DX-ing skončil. Sundal jsem Kathrein a nahodil jen síto. Jakž takž je možné ještě provozovat DAB DX-ing, ale není to také úplně ideální. Drážďany bohužel vypadávají, i když signál vykazuje 100 %. Alespoň zbylo to VKV, kde se na pražském Jižním Městě dají dělat stále pěkné úlovky a v nejbližších týdnech plánuji nahodit vertikál, tak snad se opět nějaké stanice objeví.

Takže tolik za mě. Potěšující zprávy to nejsou. Něco málo se s tím dělat dá, ale žádná instituce typu ČTÚ nebo samotný operátor s tím určitě dělat nebude, pokud to nebude rušit místní příjem. Na to vás chci jen připravit.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Zarušení LTE, konec DX příjmu??
« Odpověď #2 kdy: 05. 07. 2015, 14:08:59 »
Především musíš najít přesnou příčinu. Ale tu nezjistíš nějakými domácími šachy s čímkoli ale jedině profesionálním měřením profesionálním anténářem s odpovídající měřící technikou. Ale to ti s výjimkou domácích kolenovrtů kteří si na anténáře jenom hrají asi napíše naprosto každý.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zarušení LTE, konec DX příjmu??
« Odpověď #3 kdy: 05. 07. 2015, 15:25:54 »
Děkuji za odpovědi. Pomalu se s tím tak nějak smiřuji, byť se mi teda vůbec nechce. Zkusím někoho obvolat, kdo zde na Budějovicku funguje. Případně pokud někdo víte o někom seriózním a spolehlivém, tak budu rád za dopuručení. Nicméně jsem se dopátral toho, že je to skutečně LTE. 30.6 byli spuštěny asi hned dvě a to stanice 512, 513 na tom oném paneláku co jsem si myslel. :-( Pokud si to ale vemu logicky, tak na kanálový zesilovač třeba pro 34K by to vůbec vliv mít nemělo ne? Nebo se snad pletu?


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Zarušení LTE, konec DX příjmu??
« Odpověď #4 kdy: 05. 07. 2015, 15:31:42 »
Pleteš!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zarušení LTE, konec DX příjmu??
« Odpověď #5 kdy: 05. 07. 2015, 16:26:29 »
Snažil jsem se o tom nahledat info ještě z učebnic elektroniky ze školy, ale tam jaksi o takových věcech nic moc není a zas tak staré nejsou, google taky nepomohl... Mohl by jste prosím nějak alespoň lehce ťuknout? Případně coby mohlo pomoci? Nechci to vše sundavat... 


Miro

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zarušení LTE, konec DX příjmu??
« Odpověď #6 kdy: 05. 07. 2015, 18:14:19 »
Zkus parabola-a-saxon , mám dojem že pochází  z jihu.


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Zarušení LTE, konec DX příjmu??
« Odpověď #7 kdy: 05. 07. 2015, 18:17:12 »
Petře, pošlu vám do mailu kontakt na dva opravdu dobré anténáře z jihu, kteří se vyskytují i zde na fóru.
« Poslední změna: 05. 07. 2015, 18:25:15 od Lukáš Polák »
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zarušení LTE, konec DX příjmu??
« Odpověď #8 kdy: 05. 07. 2015, 19:16:33 »
Děkuji za odpovědi. Pomalu se s tím tak nějak smiřuji, byť se mi teda vůbec nechce. Zkusím někoho obvolat, kdo zde na Budějovicku funguje. Případně pokud někdo víte o někom seriózním a spolehlivém, tak budu rád za dopuručení. Nicméně jsem se dopátral toho, že je to skutečně LTE. 30.6 byli spuštěny asi hned dvě a to stanice 512, 513 na tom oném paneláku co jsem si myslel. :-( Pokud si to ale vemu logicky, tak na kanálový zesilovač třeba pro 34K by to vůbec vliv mít nemělo ne? Nebo se snad pletu?
Podle toho, co jsi napsal, je jasné, že v anténách máš kanálové zesilovače laděné v mezistupni, takže první nízkošumový stupeň je širokopásmový, a tedy je možné jej přebudit jakýmkoliv signálem na jeho vstupu.
 Pro případný úspěch při řešení tohoto problému je důležité znát, jak silný je signál na svorkách antény, případně jaký je odstup tohoto užitečného signálu od rušivého pozadí. Pokud je na anténě alwspoň nějakých 38 až 40dBuV, pak je možné použít filtry LTE nebo zesilovače laděné na vstupu, čímž se celý problém celkem elegantně vyřeší.


Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zarušení LTE, konec DX příjmu??
« Odpověď #9 kdy: 05. 07. 2015, 20:12:36 »
Děkuji. Pro doplnění jsou to tyto zesilovače: Teroz č.411(25/2), 463(dvoukanál 22/1,7) a 454(30/1,1). Nikdy jsem je nijak nepitval, takže jak je to vevnitř jak udělané nevím.  :(


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zarušení LTE, konec DX příjmu??
« Odpověď #10 kdy: 05. 07. 2015, 21:29:09 »
Děkuji. Pro doplnění jsou to tyto zesilovače: Teroz č.411(25/2), 463(dvoukanál 22/1,7) a 454(30/1,1). Nikdy jsem je nijak nepitval, takže jak je to vevnitř jak udělané nevím.  :(
Já je známvelice dobře, takže nepochybuji o tom, co jsem napsal.