Autor Téma: Ceske DVBT-T na Slovensku  (Přečteno 68114 krát)

adis_benji

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ceske DVBT-T na Slovensku
« kdy: 19. 04. 2015, 08:57:48 »
Dobry den prajem.
Mam celkom zaujimavu a mozno az strasti plnu cestu az sem na toto forum. Vsetko to zacalo ked sme na rodinnom dome vymenili interierovu antenu za exterierovu - antenu sito zo zabudovanym zosilnovacom v hodnote 15 EUR (420CZK).
Ked som nastavil antenu -sito, rovnobezne s cestou tak sme chytili vsetky SVK kanaly bez problemov. Pravdaze mi to nedalo a antenu som otocil kolmo na cestu a co sa stalo? Chytili sme uz aj ceske stanice ako Prima, Prima Cool, Barrandov, Nova, Nova Cinema. ( pri kolmej polohe alebo inac vertikalnej sme nechytili niektore Slovenske stanice ako WAW, digi sport alebo take nieco). Pri pootoacani sa mi dokonca objavili aj dalsie ceske stanice CT1, CT2, CT24, CT Sport.
Zistil som ze by sme mali tieto signaly chytat s vysielaca Valaske Klobouky co je podla internetu cca 20km od nas.

Pravdaze nic nie je bez problemov a k nam sa problemy dostavili v podobe vypadavania signalu. Signal vypadava aj ked nie je zmena poveternostnych podmienok (bezvertie a slnecno). Signaly ako CT1,2,24 a sport chytame len naozaj zriedka. Ked sa pokazia signaly ceske, pokazia sa aj signaly slovenske kedze natocenie anteny je kolmo na zem.

Nemam znalosti v tejto obalsti tak sme zhanali technika - antenara v nasom okoli. Po dlhsom hladani sme sa dopatrali zevraj k velmi slusnemu pannovi ktory ma s antenami dlhorocne skusenosti. Zavolali sme mu, presvedcili ho aby prisiel aj ked bol momentalne na PN-ke a teda obetuje cas pocas svojich vychadzok a zastavi sa. Pan sa zastavil vysvetlil ze ruku do ohna v antenovom systeme neda ale ze nam navrhne a ponukne variantu na zlepsenie signalu. O 2 dni som ho "stretol" vecer v meste ako vypadava ozraty ako prasa s auta rovno na chodnik. Pravdatze ma ani nespoznal a pochopil som ze od neho sa pomoci nedockam a preto som na tomto fore.


Pani, prosim Vas - viete mi poradit aku antenu kupit aby sme dosiahli vylepsenie signalu ceskych stanic? Nechcem od nikoho ziadne zavazky len radu co by mohlo byt najlepsie. Ja osobne premyslam ze jestvujucu antenu - otocim rovnobezne s cestou na chytanie SVK kanalov a dokupim NEJAKU antenu s NEJAKYM zosilnovacom a NEJAKYM zlucovacom na ceske stanice.
Ak vypadnu ceske stanice pojdu aspon SVK stanice.
Satelit prosimnerieste a nerad by som odbocoval od mojho problemu.
Moj cenovy limit je cca 100 EUR - antena, zosilnovac, zlucovac...

Velmi pekne dakujem za kadu hodnotnu radu k teme.






Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ceske DVBT-T na Slovensku
« Odpověď #1 kdy: 19. 04. 2015, 09:30:35 »
Že se někdo ve svém volnu opije snad neznamená, že kvůli tomu musí být nutně i špatný anténář...

Každopádně na webu ti nikdo žádnou zázračnou radu nedá, napřed si nechej změřit signál a pak se dá něco vymýšlet dál.


adis_benji

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ceske DVBT-T na Slovensku
« Odpověď #2 kdy: 19. 04. 2015, 09:59:53 »

pokial je clovek na PN -ke a vravi ze sa mi tazko chodi pretoze ma nieco s chrbticou - stavce a o 2 dni ho clovek vidi ze ledva chodi nie je cudne???? Ale OK - nebudem a nechcem risit tuto vec - ta mi k mojmu stastiu nepomoze.

Ak by sa tu nasiel antenar s okolia Brumov - Bylnice, Valaske Klobouky, Slavicin tak kludne po neho pridem aby mi zmeral signal a navrhol vhodnu antenu.

Pravdaze by som porosil aj tu mozne riesenia- navrhy anten, zosilnovaca a zlucovaca. Isto sa tu najdu ludia klri budu vediet aspon predbezne poradit.



Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Ceske DVBT-T na Slovensku
« Odpověď #3 kdy: 19. 04. 2015, 10:16:41 »
"Pravdaze by som porosil aj tu mozne riesenia- navrhy anten, zosilnovaca a zlucovaca. Isto sa tu najdu ludia klri budu vediet aspon predbezne poradit."

Myslíš si, že ti zde (a nejen zde) někdo poradí o co žádáš? Lidi, už jednou provždy si uvědomte, že bez znalosti úrovní, CBER, VBER, MER, konsteláku, IO (pokud se jedná o SFN) a dalších, nelze "projektovat" žádný přijímací AS! To možná dokáže (za pomocí své křišťálové koule a dlouholetých ne-zkušeností) jistý západočeský hudebník, ale nikoliv člověk (anténář), který musí za své dílo ručit! A to, že si k sobě pozveš nějakého místního opilce, který se vydává za anténáře, to je hodně úsměvné. Jednoduše a logicky, přijímací anténní systémy se projektují na základě tzv. místního šetření, které se provádí v místně požadovaného příjmu a to za pomocí měřícícho přístroje, který je schopen změřit výše uvedené parametry a toto měření je ideální opakovat (pokud se jedná o příjem vzdálenějších TXů, čili dálkový příjem) za různých příjmových podmínek. JINÉ ŘEŠENÍ NEEXISTUJE!!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


adis_benji

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ceske DVBT-T na Slovensku
« Odpověď #4 kdy: 19. 04. 2015, 10:23:43 »
Pan Stasi-DDR preto som aj napsial ze som ochotny ist po nejakeho technika v mojom okoli.
Nemusite mi to pisat este raz a s vykricnikmi.
Pokial prosim neviete poradit co by "mozno" bolo vhodne vzhladom na Vase skusenosti tak taketo Vase rady typu vyssie mi naozaj nepomozu a o ne ani neziadam.

Pani, naozaj odpovede typu - daj si zmerat signal, zavolaj si antenara mi tu nepomozu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Ceske DVBT-T na Slovensku
« Odpověď #5 kdy: 19. 04. 2015, 10:30:01 »
Poradit po internetu se dá, ale bez záruky. Stasi DDR má v tomto směru pravdu. Dá se udělit nějaká "teoretická" rada, ale Vy jste tu neudal ani místo svého příjmu a ani kanály, které chcete přijímat. Těžko to někdo, kdo není zainteresován bude dohledávát na webech.
Napište, zda máte jen to (zřejmě polské síto se zesilovačem) nebo i nějakou jinou "pasivní" anténu.


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Ceske DVBT-T na Slovensku
« Odpověď #6 kdy: 19. 04. 2015, 10:38:43 »
Podívej se co je všude anténářů, stačí jenom hledat a to i přímo zde na fóru:  http://www.digizone.cz/katalog/servisni-a-montazni-firmy/r-okres-zlin/   
A jinak Stasi má naprostou pravdu, tohle je věc která se řeší na místě a ne přes web.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ceske DVBT-T na Slovensku
« Odpověď #7 kdy: 19. 04. 2015, 10:39:59 »

pokial je clovek na PN -ke a vravi ze sa mi tazko chodi pretoze ma nieco s chrbticou - stavce a o 2 dni ho clovek vidi ze ledva chodi nie je cudne???? Ale OK - nebudem a nechcem risit tuto vec - ta mi k mojmu stastiu nepomoze.

Ak by sa tu nasiel antenar s okolia Brumov - Bylnice, Valaske Klobouky, Slavicin tak kludne po neho pridem aby mi zmeral signal a navrhol vhodnu antenu.

Pravdaze by som porosil aj tu mozne riesenia- navrhy anten, zosilnovaca a zlucovaca. Isto sa tu najdu ludia klri budu vediet aspon predbezne poradit.
Tady (na fóru DZ) by to byla náhoda natrefit na anténáře zrovna z té lokality, ale jinak máme Google, že?

http://www.atlasfirem.info/katalog/elektro-a-pocitace/audio-video/anteny-satelitni-technika/obec-295-valasske-klobouky-strana-1.html

P.S. Zase mě někdo předběhnul :D


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Ceske DVBT-T na Slovensku
« Odpověď #8 kdy: 19. 04. 2015, 11:48:55 »
V pohodě, naopak ty jsi vhodně doplnil. Výběr musí být.  :)
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Ceske DVBT-T na Slovensku
« Odpověď #9 kdy: 19. 04. 2015, 12:17:07 »
Pan Stasi-DDR preto som aj napsial ze som ochotny ist po nejakeho technika v mojom okoli.
Nemusite mi to pisat este raz a s vykricnikmi.
Pokial prosim neviete poradit co by "mozno" bolo vhodne vzhladom na Vase skusenosti tak taketo Vase rady typu vyssie mi naozaj nepomozu a o ne ani neziadam.

Pani, naozaj odpovede typu - daj si zmerat signal, zavolaj si antenara mi tu nepomozu.
To si myslíte jako laik, který o problematice nic netuší. Právě opak je pravdou, jedině tato rada je správná. Takové rady co kde koupit na dálku bez znalosti místních podmínek (tj. objevení se na místě a změření signálu) prostě dát NELZE! A návrh na odvezení odborníka na místo je sice hezký, ale podívejte se na to z pohledu toho dobrodince. Proč by vám měl vyhovět? On to nebude dělat protože vy se chcete dívat. On to udělá, aby za to byl ohodnocen. Takže si někoho takového objednejte, on za určité náklady (práce, čas, cesta) bude ochoten přijet a případně vám předloží řešení, pokud existuje (zřejmě existuje, když jakýs takýs příjem máte, jen nestabilní, zřejmě kvuli tomu síťovému zázraku a jeho zesilovači). A když se dohodnete, tak to řešení opět za patřičný obolus realizuje. Tak to prostě funguje, vidíte jak to je s dobrodinci, válí se ožralí po zemi.
Jak říkám, zkuste se na to podívat z opačné strany, není problém kohokoli jiného, že vám to nefunguje a ten dotyčný nemůže nést náklady (i čas jsou peníze) za vás. A opakuji, takové rady se na dálku dát NEDAJÍ! Prostě z principu fungování těchto věcí, ne že by někdo nechtěl.
Odkud přesně jste taky nepíšete...
Napište lokalitu, případně GPS
« Poslední změna: 19. 04. 2015, 12:23:58 od David Kříž »


adis_benji

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ceske DVBT-T na Slovensku
« Odpověď #10 kdy: 19. 04. 2015, 12:34:32 »
mame jednu antenu aktivnu s plosakom vnutri. mam to aj odfotene ale neviem ako pridat obrazok cez. https://www.google.sk/search?q=zesilova%C4%8D+SWA+-+9001&biw=1680&bih=955&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=aIMzVfqxGcrpaPm3gfAE&ved=0CAYQ_AUoAQ&dpr=1

Na plosaku je napisane SWA - 9001

Aktualne som prehodil antenu vodorovne k zemy aby sme mali apon slovenske programy. Je to otravujuce ked signal s nicho nic vypadne a aj pri nezmenenych poveternostnych podmienkach - ako dnes. raz to ide a za 5 min nejde.

Moja ziadost je pridat dalsiu antenu na ceske stanice ktore pojdu aspon o nieco lepsie a ak nepojdu tak budu aspon SVK stanice. Tieto dve anteny zlucit kedze na SVK kanaly mame silny signal a na ceske slaby.
Este som cital ze zozsilnovat moze byt "zahlteny" a preto signaly vypadavaju.

Byvame v Meste Nemsova.

To co by som od Vas chcel je Vas nazor ktora antena by mohla byt vhodna a ktory zlucovat k tymto antenam. Nikomu za nazor nebudem nadavat ak sa rozhodnem kupit nejaku s navrhovanych anten a signal bude opat vypadavat.
To je vsetko.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Ceske DVBT-T na Slovensku
« Odpověď #11 kdy: 19. 04. 2015, 12:36:07 »
Kdybyste se ozval před víc jak týdnem, tak jsem měl cestu přes TN, mohl jsem se stavit to aspoň posoudit a vymyslet... tak teď je jen otázka, jestli a kolik jste ochoten věnovat na samotné změření a posouzení a následně předložení možného řešení, plus náklady na cestu. Což se těžko hodnotí, pokud nenapíšete odkud jste.

EDIT: tak konečně jste to napsal, tipoval jsem Nemšovou
Opakuji, nikdo vám na dálku anténu nenavrhne, nikdo zodpovědný. Jinak kdokoli nezodpovědný navrhne cokoli, jeho peníze to nejsou, vy to nakoupíte, nebude to fungovat, dostanete se na těch 100 euro a budete mít doma nepotřebný šrot. Takto dopadne 90 procent samozkoušečů, kteří si myslí že na webu najdou "rady" a že to zvládnou sami.
Ta anténa co jste popsal je polský šmejd vhodný tak maximálně jako pletivo ke králíkům. O tom "zesilovači" se snad ani nemá smysl vyjdařovat, nebyla by to slušná slova.


Takže, pokud chcete řešení, napište jestli jste ochoten zaplatit náklady za cestu a měření, případně na sebe dejte email kde to probereme. Nejsem zas tak daleko, i když Brumov to není, tak náklady za cestu by se daly ještě zkousnout. Ale upozorňuji, že nedávám žádné rady na dálku a po výměně více mailů, které nikam nepovedou, to přestává být zajímavé, protože čas tím psaním strávený mi nikdo nezaplatí.
I když se dohodneme, tak je jasné, že to bude sociálka, takže si nemyslete, že na vás vydělám majland.
« Poslední změna: 19. 04. 2015, 12:49:57 od David Kříž »


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ceske DVBT-T na Slovensku
« Odpověď #12 kdy: 19. 04. 2015, 12:46:52 »
mame jednu antenu aktivnu s plosakom vnutri. mam to aj odfotene ale neviem ako pridat obrazok cez. https://www.google.sk/search?q=zesilova%C4%8D+SWA+-+9001&biw=1680&bih=955&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=aIMzVfqxGcrpaPm3gfAE&ved=0CAYQ_AUoAQ&dpr=1

Na plosaku je napisane SWA - 9001

Aktualne som prehodil antenu vodorovne k zemy aby sme mali apon slovenske programy. Je to otravujuce ked signal s nicho nic vypadne a aj pri nezmenenych poveternostnych podmienkach - ako dnes. raz to ide a za 5 min nejde.

Moja ziadost je pridat dalsiu antenu na ceske stanice ktore pojdu aspon o nieco lepsie a ak nepojdu tak budu aspon SVK stanice. Tieto dve anteny zlucit kedze na SVK kanaly mame silny signal a na ceske slaby.
Este som cital ze zozsilnovat moze byt "zahlteny" a preto signaly vypadavaju.

Byvame v Meste Nemsova.

To co by som od Vas chcel je Vas nazor ktora antena by mohla byt vhodna a ktory zlucovat k tymto antenam. Nikomu za nazor nebudem nadavat ak sa rozhodnem kupit nejaku s navrhovanych anten a signal bude opat vypadavat.
To je vsetko.
Pak je to jednoduché - prostě kup od každé antény po kuse. K tomu kanálové předzesilovače (taktéž po kuse), napájecí zdroj bude stačit jeden. A asi tak 100 slučovačů, což je odhad na všemožné varianty, které se vyrábí. Vzhledem k tomu celkovému množství už nepochybně dostaneš velkoobchodní slevu :D


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Ceske DVBT-T na Slovensku
« Odpověď #13 kdy: 19. 04. 2015, 13:10:59 »
adis_benji ,
momentáně s touto anténou nenaděláte nic, třeba nakonec i půjde použít, ale v první řadě (pokud chcete něco zkoušet sám) nahraďte ten širokopásmový předzesilovač symetrizačním členem. Pak můžete zkusit jak Vám pojedou programy buď v jedné nebo druhé polarizaci, ale nejlépe třeba celý den české a druhý den slovenské.
Je docela možné, že něco Vám poběží stabilně a že potíže působí ten zesilovač. Pokud si hrát nechcete, můžete se dohodnout třeba s p. Křížem, což by asi bylo nejrozumnější.
Obávám se ale, že částka 100€ na funkční anténní systém do rodinného domku s "více odběrnými místy" nebude stačit. Hypoteticky jen 2ks kvalitnějších antén (jedna pro V a druhá pro H polarizaci) vyjde na 55-60,-€.


adis_benji

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ceske DVBT-T na Slovensku
« Odpověď #14 kdy: 19. 04. 2015, 13:41:21 »

Ano, uz som kontaktoval pana Kriza za co dakujem a uvidim co s toho vznikne.

Pan Alex Gaga, neviem ci sa doma nudite a tak musite vypisovat ale Vase komenty su pre mna zbytocne a ak ste chceli byt vtipny poslednym komentom tak Vam to nevyslo. Ako odbornik (v mojom obore) by som si taketo komenty nechal pre seba a nezdielal. So slusnosti ale podakujem no dalsie komenty prosim nepiste do fora - ak chcete mozete mi napisat sukromnu spravu ale zbytocne zahlcovat diskusiu nemusite. dakujem za pochopenie