Autor Téma: kanálový zesilovač  (Přečteno 36508 krát)

honzarce1

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #30 kdy: 03. 04. 2015, 16:07:36 »
1. dejte sem odkaz na ten TV slučovač
2. ten kanál 30 "hraje" na samotnou anténu určitě lépe než po sloučení, je otázka co znamená že to je po sloučení horší? Přes sloučením je síla/kvalita třeba 90/70 a po sloučení 80/60 nebo tak nějak?
3. kolik TV přijímačů má tahle sestava "krmit"?
omlouvám se na půdu už se mi nechce žebřík mám dole ale byl to slučovač antén ze zadu napsáno china a bylo to hodně podobné tomuto akorát na konci obou "OUT" bylo ještě napsáno 37 dB 

a krmit to má 3 TV možná 4 :-(
« Poslední změna: 03. 04. 2015, 16:10:53 od honzarce1 »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #31 kdy: 03. 04. 2015, 16:17:54 »
honzarce1,
pokud se jedná o rodinný domek, a má-li řešení mít smysl a eventuelně možnost vybudování "odběrných míst" pro více televizorů řešil bych to asi takto (bez záruky v místě jsem neměřil a lokalitu neznám, snažím se využít to co je už doma).
1 ks Alcad  AM-374 (domovník)
1 ks Alcad AL 105 (zdroj+rozbočovač)
1 ks propust na k 30 (Teroz nebo Ivo)
1 ks propust na k 33,55,58
1 ks regulovatelný útlumák (Teroz nebo Ivo)
Postup:
Do jedné větve-vstupu UHF vložit propust na k.33,55,58 a za propust regulovatelný útlumák, který eliminuje zesílení pro tyto silnější muxy. Minimum zisku je 16dB (-2dB propust) tedy cca 14dB, což může znamenat stále dost.
Do druhé větve vložit propust na k.30
Ladit tak, že začneme samozřejmě na nejnižším možném zasílení pro tu kterou větev. Snažit se o to "vyladit" podle bargrafů síla/kvalita nejlepší možný kompromis na jednotlivých muxech.
Toto řešení je sice o něco nákladnější než eventuelní jiná možná varianta, ale při dobrém doladění "utáhne" bez potíží 3-4 televizory.

« Poslední změna: 03. 04. 2015, 16:19:52 od Horal »


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #32 kdy: 03. 04. 2015, 16:42:50 »
1. dejte sem odkaz na ten TV slučovač
2. ten kanál 30 "hraje" na samotnou anténu určitě lépe než po sloučení, je otázka co znamená že to je po sloučení horší? Přes sloučením je síla/kvalita třeba 90/70 a po sloučení 80/60 nebo tak nějak?
3. kolik TV přijímačů má tahle sestava "krmit"?
omlouvám se na půdu už se mi nechce žebřík mám dole ale byl to slučovač antén ze zadu napsáno china a bylo to hodně podobné tomuto akorát na konci obou "OUT" bylo ještě napsáno 37 dB 
a krmit to má 3 TV možná 4 :-(
To spíše bylo u obou výstupů napsáno 3,5dB podobně jak to má tenhle toner.
http://www.omko.cz/rozbocovac-xghs-2-2x-35db-homolog/
Pokud to má opravdu být funkční pro 3-4 televize pak to zrealizujte jak jsem Vám doporučil. Ono by to šlo eventuelně třeba i jinak, problém je v tom, že neznáme úrovně signálu.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #33 kdy: 03. 04. 2015, 17:25:28 »
@honzarce1,
je velmi důležité vždy popsat celý zámysl projektu. To, že máte požadavek na více přijímačů je naprosto zásadní věc, proto podpořím zde nabídnuté řešení s domovním zesilovačem alcad. Ty propusti si určitě nechte vyrobit. Na obě antény totiž přichází signál žádoucí i nežádoucí, pokud byste propusti nepoužil, zpravidla dochází k degradaci signálu a nárustu chybovosti.
Honda Enduro Team


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #34 kdy: 03. 04. 2015, 19:43:37 »
Nechte ve slučovači zapojenou anténu jen na K30 a mrkněte, jestli se signál zlepšil, pokud Bude stejný tak zapojte zpět druhou a koukejte. Pokud se po odpojení zlepší je rušen z druhé antény, lze to odstranit mírnou změnou směrování antén, ale to asi bez měřáku nezvládnete a nemusí to jít vždy. Takže pro Vás mi přijde vhodnější přidat zádrž na K30 do antény na ostatní kanály. Pokud to nebude zlobit, což během pár dnů zjistíte nemusíte dělat nic.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


honzarce1

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #35 kdy: 03. 04. 2015, 20:47:53 »
tak zatím to krmí 3 TV které mám zapojené po sobě pouze rozdělovačem. Je sice pravda že na poslední TV je signál/kvalita o něco horší, ale pořád je to dostatečný a bez "kostiček". Dnes bylo poměrně příznívé počasí, uvidíme tedy až bude pršet nebo foukat vítr zda to bude stačit.
Pak bych řešil případně vaše nabízené úpravy, které vyžadují investici.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #36 kdy: 04. 04. 2015, 08:39:19 »
Nechte ve slučovači zapojenou anténu jen na K30 a mrkněte, jestli se signál zlepšil, pokud Bude stejný tak zapojte zpět druhou a koukejte. Pokud se po odpojení zlepší je rušen z druhé antény, lze to odstranit mírnou změnou směrování antén, ale to asi bez měřáku nezvládnete a nemusí to jít vždy. Takže pro Vás mi přijde vhodnější přidat zádrž na K30 do antény na ostatní kanály. Pokud to nebude zlobit, což během pár dnů zjistíte nemusíte dělat nic.
jak to chodí bez antény na muxy 1-3 už tu zaznělo, bohužel tazatel nám neodpověděl, zřejmě se mu nechce už nic zkoušet.
Vaše nabízená varianta se zádrží na k.30 se mi nezdá, nedává smysl. Spíš bych viděl logiku v recipročním řešení. Tedy odlaďovač 33,55,58 ve "slabší větvi pro Mux4".
Ale nevylučuju, že by to nešlo, stejně jako kdyby se do větve pro Mux 4 dala kanálovka. Řešení mohou být přijatelná, ale taky perfektní. To se pozná v době, kdy jsou v příjmu různé anomálie. Pak TV s citlivým tunerem půjde a druhá třeba ne.
Honda Enduro Team


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #37 kdy: 04. 04. 2015, 09:42:01 »
A není lepší začít úplně tím nejjednodušším tzn. nechat si udělat takový slučovač který na jednom vstupu propustí K30 a na druhém pouze K33,55,58? Čili něco jako vylepšený REST. Jakékoli další úpravy se pak dají dělat po jeho odzkoušení už kdykoli.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #38 kdy: 04. 04. 2015, 10:09:51 »
A není lepší začít úplně tím nejjednodušším tzn.
Ne.
Takový slučovač bude dražší než precizní a spolehlivé řešení, které nabídl nick Horal. Navíc nevíme to podstatné-rozdíl v úrovních signálů v obou větvích. Pokud by se měřilo, je to jiná věc.
Do větve pro k. 33,55,58 lze vřadit zádrž (např -15dB) a tím se úrovně srovnají. Takže stejně bys musel mít nejlépe ten útlumák s regulací.
Honda Enduro Team


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #39 kdy: 04. 04. 2015, 10:41:06 »
S těmi rozdílnými úrovněmi jsem samozřejmě počítal, proto bych si pro jistotu nechal ten K30 vstup udělat průchozí pro příp. předzesilovač, to chleba nežere i pokud se to pak příp. nevyužije. I ta příp. zádrž na Bukovku se přece dá umístit na vstup toho slučovače. Co se týče toho řešení od Horala tak do toho Vám profíkům kafrat nebudu, vy jste odborníci, já navíc ty domovníky nikdy příliš v lásce neměl, jsem rád že jsem se jich kdysi zbavil a řešil to úplně jinak, je to na Vás.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #40 kdy: 04. 04. 2015, 11:19:15 »
Dan Rozsíval,
ale on třeba ten kanálový zesilovač vůbec nepotřebuje a stačilo by mu "oslabit" příjem těch silnějších muxů :), jinak můj odhad na prvek-který nevrhujete je cca 700,-Kč +-. ale to je jedno. Hrát mu to hraje, nevíme sice co má doma za prvky, jelikož najednou našel "roztrojku"...
Ale jinak by se dalo oslabení větve se silnějšími muxy nasimulovat i jejím rozbočením a pak teprve sloučením atd. Kdo si hraje nezlobí jak tu už párkrát zaznělo.
Já jsem například kdysi slučoval silnější a slabší signál tak, že "silnější anténu" jsem otočil do vertikálu. Bylo to poměrně blízko vysilače. Klesla jen úroveň signálu o cca 20dBuV, zatímco MER jen nepatrně a chybovost zůstala. Bylo to sice nestandartní, ale funguje to dodnes. Úrovně se srovnaly a žádný kanálový zesilovač nebyl pro slabší větev třeba. Stačil (po sloučení) jen průběžný, jenž vykryl ztráty v rozvodu RD pro 5 TV přijímačů.
Pracovat se dá různě, hlavně když člověk vidí na spektru jak se to celé "chová" je zábava a zdroj poznatků a následně zkušeností.
Hezké velikonoce všem  :).
Honda Enduro Team


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #41 kdy: 04. 04. 2015, 11:59:10 »
Tak jasně, že tam bude jeden vstup průchozí /dá se kdykoli zrušit/ neznamená že tam ten zesilovač nakonec být musí, pokud ne tak stačí pak příp. píchnout zádrž či útlum na ten vstup druhý tzn. ten silnější.  Já si zase co se týče rozvodů oblíbil namísto tahání kabelů postupně od jedné TV ke druhé aktivní rozbočovače. Stačí si od něj jakožto z centra celého systému natáhnou samostatné kabely ke každé TV nebo skoro ke každé o zhruba stejných délkách a mám vyřešeno jednak rozbočení, jednak ztráty v rozvodu /nemusím se bát že ta poslední TV už díky ztrátám hrát nebude vůbec nebo špatně/ a navíc se před něj v případě potřeby dá kdykoli přiřadit prakticky cokoli ať už je to útlum,slučovač, zádrž nebo v případě průchozí varianty i jakýkoli předzesilovač. Takže souhlas, kdo si hraje tak opravdu nezlobí, otázkou je pouze co na to "finanční" hraní řekne manželka že.  :)
« Poslední změna: 04. 04. 2015, 12:01:15 od Dan Rozsíval »
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #42 kdy: 04. 04. 2015, 12:25:07 »
U tohoto vlákna se člověk fakt pobaví, tazatel - obrazně řečeno - neví která bije, tady dostane kyblík rozumů, z čehož stejně nic nepochopí a výsledek bude akorát ten, že bude o pár stovek (tisícovek) chudší a stráví na tom mládí. Kdyby tam pozval firmu, tak už se dávno dívá a může se v klidu věnovat tomu, čemu rozumí on sám. No, každý strůjcem svého štěstí :D


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #43 kdy: 04. 04. 2015, 12:55:33 »
Tak jasně, že tam bude jeden vstup průchozí /dá se kdykoli zrušit/ neznamená že tam ten zesilovač nakonec být musí, pokud ne tak stačí pak příp. píchnout zádrž či útlum na ten vstup druhý tzn. ten silnější.  Já si zase co se týče rozvodů oblíbil namísto tahání kabelů postupně od jedné TV ke druhé aktivní rozbočovače. Stačí si od něj jakožto z centra celého systému natáhnou samostatné kabely ke každé TV nebo skoro ke každé o zhruba stejných délkách a mám vyřešeno jednak rozbočení, jednak ztráty v rozvodu /nemusím se bát že ta poslední TV už díky ztrátám hrát nebude vůbec nebo špatně/ a navíc se před něj v případě potřeby dá kdykoli přiřadit prakticky cokoli ať už je to útlum,slučovač, zádrž nebo v případě průchozí varianty i jakýkoli předzesilovač. Takže souhlas, kdo si hraje tak opravdu nezlobí, otázkou je pouze co na to "finanční" hraní řekne manželka že.  :)
Místo aktivních rozbočovačů doporučuju přejít na průběžný rozbočovač teroz T 465 (12dB) + 3 nebo 4 násobný spliter toner. Řešení je to minimálně o 200,-Kč levnější jak teroz 425 s úplně stejným ziskem i tranzistorem.
Podmínkou ovšem je, aby vstupní signál měl parametry na požadované úrovni, jinak ten aktivní rozbočovač a nebo průběžák je pasé.


honzarce1

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kanálový zesilovač
« Odpověď #44 kdy: 04. 04. 2015, 13:45:05 »
U tohoto vlákna se člověk fakt pobaví, tazatel - obrazně řečeno - neví která bije, tady dostane kyblík rozumů, z čehož stejně nic nepochopí a výsledek bude akorát ten, že bude o pár stovek (tisícovek) chudší a stráví na tom mládí. Kdyby tam pozval firmu, tak už se dávno dívá a může se v klidu věnovat tomu, čemu rozumí on sám. No, každý strůjcem svého štěstí :D

pravdu máte v tom že opravdu nevím která bije, to co se tady popisuje opravdu nerozumím, ale nemáte pravdu v tom že už se dávno dívám, kdybych pozval firmu. Kdyby jste přečetl celé vlákno, zjistíte, že jsem psa,l že vše funguje jenom K30 je hoší signál, ale bez "kostiček" tzn.: musím počkat na horší počasí a pak se bude vidět, zda to řešit dál.