Autor Téma: Pomoc při "právním" vyřešení rušení .  (Přečteno 5295 krát)

Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Pomoc při "právním" vyřešení rušení .
« kdy: 07. 07. 2020, 07:19:53 »
Ahoj přátelé. Pokud řeším již vyřešené, prosím o smazání.
Jinak mi automobily ruší TV a to nejen mně. Zkráceně: České radiokomunikace mne odkázaly na změření signálu soukromou firmou, Česká televize neodpovídá za váš nerušený příjem. Toto mne směruje na STK a zjištění, zdali do postupu schvalování automobilů patří i elektromagnetická kompatibilita nebo tak něco. Prosím o názory a po prázdninách se do toho dám. Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Pomoc při "právním" vyřešení rušení .
« Odpověď #1 kdy: 07. 07. 2020, 09:08:32 »
Obrátit se máte na ČTÚ, to je státní ÚŘAD.
ČRa jsou soukromá firma.
Rušení od vozidel se v drtivém počtu případů projevuje pouze tam, kde je buď nedostatečná úroveň signálu (a nikdo si nepohrál s umístěním antény), nebo je naopak použit nějaký turbo-zesilovač, který každé rušení zesílí a obraz rozbije. Bez znalosti komponentů a zapojení a měření na místě se toho moc vymyslet nedá.


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomoc při "právním" vyřešení rušení .
« Odpověď #2 kdy: 07. 07. 2020, 12:27:02 »
Pokud rušení skutečně způsobují projíždějící auta, tak se vůbec nikam neobracej, ČTÚ ani žádný jiný úřad to "právně" ani neprávně řešit nebude. Těžko se asi někdo z ČTÚ postaví na cestu a bude posílat všechny projíždějící auta na STK :D
Musíš si to vyřešit sám na straně příjmu - tj. zjistit jakým mechanismem k rušení dochází a odstranit příčinu. Těch může být mnoho, nejčastěji je to nevhodně umístěná anténa a/nebo zesilovač. Setkal jsem se ale např. i s kuriozním případem, kdy v husté zástavbě mezi domy byla anténa na balkóně směrovaná na poměrně slabý dokrývač ČRa (z balkónu byl možný příjem pouze z tohoto dokrývače) a příjem rušily auta projíždějící místní křižovatkou která byla ve směru k dokrývači. Mechanismem rušení byl odraz signálu ze vzdáleného silného hlavního vysílače v SFN od plechových aut projíždějících křižovatkou (hlavně těch projíždějících v pravém úhlu :-) ), jelikož z křižovatky byla na tento hl. vysílač přímá viditelnost :) Hlavní vysílač z balkonu přijímat nešlo, situace s anténou na balkóně zcela neřešitelná a dotyčný se buď mohl smířit s výpadky, nebo musel dostat anténu někam jinam na střechu nebo na druhou stranu baráku...
« Poslední změna: 07. 07. 2020, 13:59:57 od lance »


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomoc při "právním" vyřešení rušení .
« Odpověď #3 kdy: 07. 07. 2020, 14:21:47 »
Na chalupě, kde nad střechou mám malou "rybí kost" s anténním předzesilovačem, občas také zaregistruji rušení DVB-T/T2, když kolem projede některý ze sousedů na fichtlu (oficiálně snad JAWA 20 Pionýr), ale to má na svědomí neodrušené zapalování.

Výše popsaný případ rušení příjmu slabého dokrývače silným hlavním vysílačem ve společné SFN odrazem od aut z blízké křižovatky je jistě kuriózní, zjistit příčinu může jen opravdový praktik a napravení si vyžádá novou konstelaci antény.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomoc při "právním" vyřešení rušení .
« Odpověď #4 kdy: 07. 07. 2020, 20:10:42 »
Mas v danem miste mizerny prijem, nevhodnou antenu ci zesilovac, takze zacni nejprve zde.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomoc při "právním" vyřešení rušení .
« Odpověď #5 kdy: 08. 07. 2020, 08:04:27 »
Mas v danem miste mizerny prijem, nevhodnou antenu ci zesilovac, takze zacni nejprve zde.
No jo, to je pravděpodobné. Jen mne mate, že u příbuzných v jiném městě se děje totéž. Ale jo, začnu u sebe a dám vědět.
Napadlo mne, že se situace děje při použití settopboxů, s TV s integrovaným tunerem na chalupě se rušení nekoná. To už je ovšem zase jinde, i když u silnice.