Autor Téma: obraz 4:3 alá 16:9  (Přečteno 29243 krát)

spyko

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 407
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #15 kdy: 21. 01. 2015, 00:58:13 »
P.Kulhánek,než čumět na 4:3 tak radši na nic,ale panasonic má jednu alternativu,jen z venku/dvd,sat ap./,ta obraz vyřízne -neroztáhne do šířky,bohužel to nejde z příjmu dvb-t/c v tv,nejsem z těch,kteří nostalgicky zpomínají na staré filmy-z 95% mi stačí je vidět jednou,ale to neznamená,že bych vás zato odsuzoval! 8)
Samsung 55nu8002. ,,telesystem 6820 twin,dreambox 525 dvb-t2/c,UPC modul,internet,mini pc di way m9.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #16 kdy: 21. 01. 2015, 01:15:18 »
Pokud z obrazu 4:3 vyříznu část 16:9, tak dostanu ony osekané hlavy. Panasonic nemám, ale nevím, proč by to nemělo fungovat pro DVB-T. U mého Samsunga to chodí v SD, v HD udělali soudruzi někde chybu a obraz to zoomuje jen v jednom směru.


spyko

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 407
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #17 kdy: 21. 01. 2015, 02:19:08 »
Zoom u pans.pochopitelně je ,nepoužívám,ale z venku jsou ještě přidány položky-omezení okrajů střed a zoom,při středu jsem si nevšim žádné deformace z 4:3,ale prakticky nemám co zoomovat-novější filmy jsou většinou 16:9 nebo 21:9 což mi dost vadí taky,je taky možný problém z očima!
Samsung 55nu8002. ,,telesystem 6820 twin,dreambox 525 dvb-t2/c,UPC modul,internet,mini pc di way m9.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #18 kdy: 21. 01. 2015, 08:55:19 »
Očím je to jedno, stejně černý je i rám kolem LCD. Problém bude někde v mozku a jeho očekáváních. Co jste dělal v době CRT a širokoúhlých filmů?


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #19 kdy: 21. 01. 2015, 10:32:10 »
P.Kulhánek,než čumět na 4:3 tak radši na nic...
Pokud byl film natočen ve 4:3, tak je zkrátka určen ke sledování ve 4:3. Absolutně nechápu, jaký máte problém se sledováním filmu ve správném poměru stran.

P.S. Pokládám si otázku, zda se toto děje jen v České republice nebo i v jiných státech???
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #20 kdy: 21. 01. 2015, 10:50:02 »
P.S. Pokládám si otázku, zda se toto děje jen v České republice nebo i v jiných státech???
Děje se to všude. Proto mají TV jako default roztažení na 16:9 a automatiku si musíte nastavit sám. Panasonic vám nově pro jistotu tu možnost ani nedá. Trochu problém pro tyto nadšence je, že v HD vysílání to formátují přímo TV stanice. Tam se zatím tato pitomost neprosadila, i když snahy o přeformátování starých filmů tu jsou - viz německá 16:9 Popelka. Ještě že se pro TV neprosadil formát 21:9 :-)


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #21 kdy: 21. 01. 2015, 10:50:38 »
k zábavné diskusi se také přidám.
Když už se bavíme o SPRÁVNÉM poměru stran, tak jednoznačně, ten je 4:3 (tedy pokud uvažujeme, že se na něj dívají lidé, a dívají se očima, ne patou).  Všichni víme, jak vznikla ta bláznivina s 16:9 – a i sem prosakuje ten určující pojem „širokoúhlý“. Ze stejného důvodu se domů neprosazují poměry, začínající dvojkou.

Poznámka: ještě že aspoň výrobci foťáků zachovávají chladnou hlavu a „širokoúhlé“ foto je stále předmětem vášnivých debat v anarchistických kroužcích.


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #22 kdy: 21. 01. 2015, 12:54:29 »
k zábavné diskusi se také přidám.
Když už se bavíme o SPRÁVNÉM poměru stran, tak jednoznačně, ten je 4:3 (tedy pokud uvažujeme, že se na něj dívají lidé, a dívají se očima, ne patou). 

No tak jednoznačně bych to zase neviděl, víc takových zpátečníků a zůstali jsme v SECAMu a ČB. :-)
Jasně že je pravda že pro oko je přirozený formát 4:3, nicméně na vzdálenosti běžně sledováné TV ve formátu 16:9 ba třeba 21:9 to nečiní problém. Tohle bych řekl že spíše určuje filmový průmysl než naše oči :-))
 Zase nesmíte být tak zaujatý. U fotek tomu je úplně stejně, s příchodem digitálu se formáty změnili, tedy spíše poměry stran, 3:2 či 4:3 , každá značka preferuje něco jiného. Naopak volba 16:9 je u všech fotáků a hlavně je dobře prezentovatelná na širokoúhlých monitorech či TV. Omezení již není ani ve fotolabech, netiskne se již na pevný rozměr papíru, nýbrž tisk z role. Takže neni problém zadat i nestandardní rozměry.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #23 kdy: 21. 01. 2015, 13:23:01 »
ty oči, upravím to, je pravda že 4:3 je na oči dobrý, alep okud mate jen jedno a na druhé jste slepý, pokud vidíte na obě, tak je na oči dobrý 16:9, už podle zorného pole, mě napřiklad ze "čtverců" vždy bolela hlava, z obdelniků ne, ale z tech ultra obdelníků se oči zas natahují, takže si to vždycky roztahnu, u sd se mi natahují xichty automaticky, ale u hd si to musím natáhnout z 4:3/21:9 sam :D mam pc kartu a tam to udělat jde. Existují i možnosti částečneho ořezu s částečnou deformací, nebo částečný ořes bez deformace (14:9), nebo plný ořez jako to dělají němci, nebo ten "ambilight" (ten je dokonce i příjemější, než když sou tam ty pruhy).
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #24 kdy: 21. 01. 2015, 13:44:25 »
já jsem říkal, že tato diskuse je srandovní. Ale že až tak moc, to mě příjemně překvapilo.
Během tvorby nového člověka=spotřebitele, marketink popřel fyziologii vidění a psychologii vnímání… a beztrestně mu to prochází.
Co víc, ještě se názoru propagující ověřené a ověřitelné hodnoty dostane nálepky zpátečnictví. Technika se o svou budoucnost nemusí obávat, vždycky nás (lidi) bude umět zmanipulovat.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #25 kdy: 21. 01. 2015, 14:20:35 »
Když si tak čtu ty příspěvky o bolení hlavy ze 4:3, tak se divím, že jsme těch předchozích 50 let vůbec přežili :-)


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #26 kdy: 21. 01. 2015, 14:42:26 »
Když si tak čtu ty příspěvky o bolení hlavy ze 4:3, tak se divím, že jsme těch předchozích 50 let vůbec přežili :-)
Zřejmě nám to 16:9 na poslední chvíli zachránilo životy...  ;D ;D ;D
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)


Roman Bárta

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 451
  • Tape deck - nádherná nostalgie....
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #27 kdy: 21. 01. 2015, 16:09:45 »
Teď jsem při přepínání zabrousil i na Country/Písnička. Koukám, že Pařízek už rozmáznutí okrajů u písniček 4:3 používá také. Chvíli jsem to schválně sledoval, a musím přiznat, že pro mé oko je to vizuálně příjemné.....
DVB-T-
 k.33,58,55 Buková Hora, 25 Čer.Studnice, 30 Ústí n.Labem, 44 Louštín, 60 (38) Trutnov, RS7-50 Klínovec, 21 Ústí n. Labem, reg.síť 9-Most
             34,48,52-Krašov, 56, RS7-38, RS1-37- Plzeň
Dvb-s -0,8W, 5W, 5E, 13°E, 19,2°E, 23,5°E, 28,2°E + Skylink+Freesat
UPC Kabel
FM-Sony ST-SE 700


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #28 kdy: 22. 01. 2015, 08:59:33 »
Dobrý den.
Jsem si vědom, že asi vyvolám u některých diskutérů bouřlivou reakci, ale dovolím si napsat svůj pohled na věc.
Protože nesleduji satelit, zaznamenal jsem trend rozostřených okrajů až u našich zpravodajských televizí. Nejprve mne tyto okraje znervózňovaly, protože jsem si říkal, jaký tam je asi zakázaný obsah, že musí být rozmazán? Potom jsem si všiml, že se jedná o zopakování a rozostření obrazu, který je uprostřed obrazovky. Již to, že jsem se tím zabýval říká, že něco není v pořádku. Stále jsem však nechápal, co je důvodem této módy. Až zdejší diskuze mi vysvětlila, že jde o "zaplácnutí" černých pruhů po stranách. To mi ale vadí a to hned z několika důvodů. Pominu-li fakt, že rozostřené okraje evokují pocit, že skrývají zakázaný obsah, musím vzít v potaz, že autor záběrů měl k dispozici určitou techniku, pomocí ní chtěl něco vyjádřit a "umělci" v televizní režii mu tam něco dodělali. Něco, co on tam nechtěl. Je to podobné, jako kdybych si koupil obraz, a protože mi na zdi kolem něj zbývá místo, něco si tam domaluji. Věřte tomu, že to by žádný žijící malíř nestrpěl a raději by vrátil peníze a obraz si vzal zpět.
Stejně tak nemám rád možnosti různých natahování a deformací obrazu za účelem vyplnění plochy obrazovky. Napadlo by snad někoho vyndat koupený obraz z rámu a napínat jej tak, aby vyplnil požadovanou plochu? Pro mne má být obraz se správným poměrem stran a zbytek vyplní černé pruhy. Jistě existují lidé, kteří si řeknou, že si nekoupili televizi proto, aby koukali na černé pruhy. Jak by se ale jim líbilo, kdyby uviděli na takto nataženém obraze sebe nakynuté do šířky a nebo s uříznutou hlavou? Je to podobné, jako když majitel auta schopného jet 200 km/hod. bude odmítat jet na silnici devadesátkou jenom proto, že jeho auto umí jet rychleji. Rozdíl je pouze v tom, že na silnici ohrožuje ostatní lidi, doma "pouze" vkus rodiny.
Zatím co různé možnosti natahování a ořezů obrazu u diváka mi až tak moc nevadí (je to jeho vkus či nevkus) a já je u sebe prostě pouze nepoužiji, vkládání rozostřeného obrazu do krajů ve studiu mi vadí velmi. Odvádí pozornost od děje pocitem zatajovaného obsahu, mění koncepci záběrů kameramana a režiséra a hlavně - je mi vnucováno něco, co tam nechci a původně ani nebylo.
Toto je můj pohled na věc, tak to cítím já a ostatním svůj názor nechci vnucovat. Hezký den všem.

P.S.
Když jsem tyto řádky psal, netušil jsem, že za pár minut budu číst toto:
http://praha.idnes.cz/nehoda-porsche-na-evropske-tride-do5-/praha-zpravy.aspx?c=A150122_074147_praha-zpravy_jpl#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6
« Poslední změna: 22. 01. 2015, 09:15:20 od Bohumír Džubej »
Planar IT-15T2.


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:obraz 4:3 alá 16:9
« Odpověď #29 kdy: 22. 01. 2015, 09:27:50 »
já jsem říkal, že tato diskuse je srandovní. Ale že až tak moc, to mě příjemně překvapilo.
Během tvorby nového člověka=spotřebitele, marketink popřel fyziologii vidění a psychologii vnímání… a beztrestně mu to prochází.
Co víc, ještě se názoru propagující ověřené a ověřitelné hodnoty dostane nálepky zpátečnictví. Technika se o svou budoucnost nemusí obávat, vždycky nás (lidi) bude umět zmanipulovat.
Jasně taky jsem vypnul Izera a raději si pro zábavu čtu diskuzi.
Myslím že tady každý prezentuje jen své subjektivní pocity/poznatky, žádná akademická debata. Takže ten humor je na místě.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551